دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۷′۵۲″ شمالی ۵۱°۲۳′۳۸″ شرقی / ۳۵.۷۹۷۷۷۴۹° شمالی ۵۱.۳۹۳۹۰۳۵° شرقی / 35.7977749; 51.3939035

دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی
دانشگاه شهید بهشتی
تأسیس ۱۳۳۹
رئیس عباس عرب مازار
معاون پژوهشی دکتر محمد نوفرستی
هیئت علمی 24 نفر
مکان  ایران، تهران، تهران
وب‌گاه http://eco.sbu.ac.ir/

دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی، یکی از ۱۵ دانشکده این دانشگاه است که در سال ۱۳۳۹ تاسیس شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

این دانشکده همزمان با تاسیس دانشگاه در سال ۱۳۳۹ با نام دانشکده بانکداری و علوم مالی و اقتصادی فعالیت خود را آغاز کرد. برای اولین بار این دانشکده با درج آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار اطلاعات اقدام نمود.
در بدو تاسیس دانشکده علوم بانکداری سابق، در ساختمانی در خیابان ایرانشهر جنوبی فعالیت داشت. درسال ۱۳۴۳ به ساختمان دیگری که آن هم در شمال خیابان ایران بود نقل مکان کرده و فعالیت آموزشی خود را د نبال کرد.در سال ۱۳۴۵ نام فعلی را به خود گرفت و در سال ۱۳۴۶ به پردیس دانشگاه و محل فعلی دانشکده حقوق انتقال یافت و متعاقب آن در محل امروزی دانشکده فعالیت خود رادنبال کرده می‌نماید.لازم به ذکر است که دانشکده فوق اولین دانشکده ای است که در دانشگاه شهید بهشتی به پذیرش دانشجوی دکتری اقدام نموده است.[۱][۲]

گروه اقتصاد[ویرایش]

گروه اقتصاد این دانشکده از قویترین و برجسته ترین گروههای اقتصاد در ایران است به طوری که سابقه ی قطب علمی بودن رشته ی اقتصاد را در کارنامه ی خود دارند و افتخارات علمی و پژوهشی زیادی را در رشته ی اقتصاد در ایران کسب کرده اند.تدوین اولین برنامه علوم اقتصادی بعد از انقلاب فرهنگی در ایران توسط ریاست وقت این دانشکده یعنی دکتر عبدالامیر خلیلی صورت گرفت.این گروه به سخت گیری در رشته ی اقتصاد شهرت دارد.بسیاری از مسولان رده بالای اقتصادی کشور در دولت های مختلف از اساتید یا فارغ التحصیلان اقتصاد این دانشکده می باشند،افرادی همچون زنده یاد دکتر محسن نوربخش(رییس سابق بانک مرکزی)،دکتر حسین نمازی(وزیر سابق اقتصاد)،دکتر پرویز داوودی(معاون اول دولت نهم)،دکتر احمد توکلی(رییس سابق مرکز پژوهش های مجلس)،دکتر علی اکبر عرب مازار(رییس سابق سازمان امور مالیاتی)،دکتر مهدی رضوی(مشاور بانک جهانی)،دکتر سعید نوری نایینی(کاندید ریاست سازمان جهانی فائو)از اعضای هیت علمی این دانشکده بوده یا هستند.


امکانات[ویرایش]

دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی، دارای امکانات زیر است:[۳][۴]

کتابخانه[ویرایش]

این کتابخانه طی ۳۰ سال ، ۱۶۸۱۷ جلد کتاب تهیه کرده‌است که ۱۲۸۲۳ جلد به فارسی و عربی و ۳۹۹۴ جلد به زبانهای دیگر هستند . این تعداد دائماً با افزودن ۱۰۰ نشریه فارسی و ۱۰۰ نشریه به زبانهای دیگر در حال تجدید است . کتابخانه علاوه بر ۱۱ روزنامه و ۲۸ عنوان نقشه دارای ۴۵ رساله کارشناسی ارشد و ۶ رساله دکترا می‌باشد .

مرکز کامپیوتر[ویرایش]

این مرکز خدمات چاپ، نقشه کشی، اسکن کردن، دیجیتالی کردن و خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دیگری را نیز ارائه می‌دهد . این مرکز به ۲ بخش مجزا تقسیم می‌شود یکی برای دانشجویان دکترا با ۷ کامپیوتر و یک چاپگر و بخش دیگری مخصوص دانشجویان فارغ التحصیل و غیر فارغ التحصیل با ۱۳ کامپیوتر.

سالن همایشها[ویرایش]

سالن همایشهای این دانشکده با نام سالن شهید بهشتی یکی از مجهزترین سالن های همایش دانشکده های اقتصاد کشور است.

سالن میزگرد های تخصصی[ویرایش]

فصلنامه اقتصاد و الگوسازی[ویرایش]

نشریه ی تخصصی دانشگاه شهید بهشتی در حوزه ی علم اقتصاد با اعتبار علمی_پژوهشی با مدیر مسوولی دکتر پرویز داوودی و مدیریت داخلی دکتر حسن گلمرادی با عنوان اقتصاد و الگوسازی به چاپ می رسد.

رشته‌ها و گرایشات[ویرایش]

هم اکنون دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی با دارا بودن دو گروه آموزشی زیر، به تربیت دانشجویان در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری می‌پردازد.گرایش برنامه ریزی سیستم های اقتصادی در مقطع کارشناسی ارشد فقط در این دانشکده و دانشکده مهندسی پیشرفت دانشگاه علم و صنعت ارائه می شود:[۵][۶]

علوم اقتصادی[ویرایش]

  • اقتصاد بازرگانی
  • اقتصاد نظری
  • اقتصاد پول و بانکداری
  • اقتصاد صنعتی
  • برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی

علوم سیاسی[ویرایش]

  • علوم سیاسی
  • روابط بین‌الملل

پانویس[ویرایش]