دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۷′۵۲″ شمالی ۵۱°۲۳′۳۸″ شرقی / ۳۵.۷۹۷۷۷۴۹° شمالی ۵۱.۳۹۳۹۰۳۵° شرقی / 35.7977749; 51.3939035

دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی
دانشگاه شهید بهشتی
تأسیس ۱۳۳۹
رئیس عباس عرب مازار [۱]
معاون آموزشی دکتر امیرمحمد حاجی یوسفی
معاون پژوهشی دکتر محمد نوفرستی
هیئت علمی 24 نفر
مکان  ایران، تهران، تهران
وب‌گاه http://eco.sbu.ac.ir/

دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی، یکی از ۱۵ دانشکده این دانشگاه است که در سال ۱۳۳۹ تاسیس شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی همزمان با تأسیس دانشگاه در سال 1339 با نام دانشکده بانکداری و علوم مالی و اقتصادی فعالیت خود را آغاز و با درج آگهی در روزنامه اطلاعات برای اولین بار اقدام به برگزاری آزمون و پذیرش دانشجوی دوره کارشناسی در رشته های اقتصاد و بانکداری نمود. ساختمان دانشکده در بدو تأسیس در خیابان ایرانشهر جنوبی بود. (البته در سال 1343 به ساختمان دیگری در شمال خیابان ایرانشهر نقل مکان کرد.) تا اینکه در سال 1346 به محل فعلی دانشکده در پردیس دانشگاه انتقال یافت. در سال 1379 ساختمان جدید دانشکده به صورت رسمی به بهره برداری رسید که علاوه بر فضاهای آموزشی و اداری شامل دو فضای مناسب برای کتابخانه و سایت رایانه ای برای استفاده استادان و دانشجویان می باشد.

نظام آموزشی دانشکده در ابتدا سالانه بود اما در سال تحصیلی 43-1342 به نظام ترمی- واحدی (دو نیمسال در هر سال تحصیلی) تبدیل شد. در سال 1345، دانشکده اقدام به تأسیس دوره کارشناسی علوم سیاسی نمود و از این زمان نام دانشکده به طور رسمی به دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی تغییر یافت. در سال تحصیلی 47-1346 با تأسیس دوره های کارشناسی ارشد اقتصاد و علوم سیاسی و پذیرش دانشجو در این دو دوره، دانشکده فعالیت آموزشی خود را گسترش داد. در سال 57-1356 دوره های کارشناسی اقتصاد نظری و اقتصاد بازرگانی دایر گردید. پس از انقلاب فرهنگی در سال 1363 رشته­ حسابداری به مجموعه دانشکده اضافه گردید ولیکن در سال تحصیلی 68-1367 با تشکیل دانشکده علوم اداری و مدیریت به این دانشکده انتقال پیدا کرد. دوره کارشناسی ارشد برنامه ریزی سیستم­های اقتصادی در سال 1367 و دوره دکتری اقتصاد در سال 1371 دایر شد که اولین دوره دکتری در دانشگاه شهید بهشتی محسوب می شود. یک سال بعد دوره کارشناسی ارشد روابط بین الملل و در سال تحصیلی 79-1378 (در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه و ضرورت تربیت کارشناس با گرایش های خاص) دوره های کارشناسی اقتصاد صنعتی و اقتصاد پول و بانکداری اضافه شد. در بهمن ماه 1378 دوره دکتری روابط بین­الملل و در سال تحصیلی 85-1384 رشته مطالعات منطقه­ای در مقطع کارشناسی ارشد و سپس در مقطع دکتری راه اندازی شد و دانشجو پذیرفت. این روند گسترش همواره با حفظ کیفیت آموزشی تاکنون ادامه داشته است. [۲]

گروه ها[ویرایش]

این دانشکده در حال حاضر دارای دو گروه آموزشی می باشد:

گروه اقتصاد[ویرایش]

این گروه در حال حاضر دارای ۱۹ عضو هیات علمی [۳] می باشد و سرپرستی آن بر عهده دکتر رسام مشرفی است.
درحال حاضر گروه اقتصاد در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد که در مقطع کارشناسی چهار گرایش (اقتصاد نظری، اقتصاد صنعتی، اقتصاد پول و بانکداری و اقتصاد بازرگانی)، در مقطع کارشناسی ارشد دو گرایش (علوم اقتصادی و برنامه ریزی سیستم های اقتصادی) و گرایش علوم اقتصادی در مقطع دکتری می باشد.
گروه اقتصاد این دانشکده از قوی ترین و برجسته ترین گروه های اقتصاد در ایران است به طوری که سابقه ی قطب علمی بودن رشته ی اقتصاد را در کارنامه ی خود دارد و افتخارات علمی و پژوهشی زیادی را در رشته ی اقتصاد در ایران کسب کرده است. تدوین اولین برنامه علوم اقتصادی بعد از انقلاب فرهنگی در ایران توسط ریاست وقت این دانشکده یعنی دکتر عبدالامیر خلیلی صورت گرفت.
این گروه به سخت گیری در رشته ی اقتصاد شهرت دارد.بسیاری از مسولان رده بالای اقتصادی کشور در دولت های مختلف از اساتید یا فارغ التحصیلان اقتصاد این دانشکده می باشند.
افرادی همچون زنده یاد دکتر محسن نوربخش(رییس سابق بانک مرکزی)، دکتر حسین نمازی(وزیر سابق اقتصاد)، دکتر پرویز داوودی(معاون اول دولت نهم)، دکتر احمد توکلی(رییس سابق مرکز پژوهش های مجلس)، دکتر علی اکبر عرب مازار(رییس سابق سازمان امور مالیاتی)، دکتر مهدی رضوی(مشاور بانک جهانی)، دکتر سعید نوری نایینی(کاندید ریاست سازمان جهانی فائو)از اعضای هیت علمی این دانشکده بوده یا هستند.

گروه علوم سیاسی[ویرایش]

این گروه در حال حاضر دارای ۱۲ عضو هیات علمی می باشد و مدیریت آن بر عهده دکتر سيد محمدعلي حسيني زاده است.
گروه علوم سیاسی در سه مقطع کارشناسی (گرایش علوم سیاسی)، کارشناسی ارشد (با گرایش های علوم سیاسی، روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای) و دکتری (با گرایش های علوم سیاسی، روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای) دانشجو می پذیرد.[۴]
از اساتید برجسته این گروه می توان به دکتر محمدرضا تاجیک (رییس اسبق مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری) و دکتر محمود سریع القلم اشاره کرد.

امکانات[ویرایش]

دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی، دارای امکانات زیر است:[۵][۶]

کتابخانه[ویرایش]

این کتابخانه طی ۳۰ سال ، ۱۶۸۱۷ جلد کتاب تهیه کرده‌است که ۱۲۸۲۳ جلد به فارسی و عربی و ۳۹۹۴ جلد به زبانهای دیگر هستند . این تعداد دائماً با افزودن ۱۰۰ نشریه فارسی و ۱۰۰ نشریه به زبانهای دیگر در حال تجدید است . کتابخانه علاوه بر ۱۱ روزنامه و ۲۸ عنوان نقشه دارای ۴۵ رساله کارشناسی ارشد و ۶ رساله دکترا می‌باشد .

مرکز کامپیوتر[ویرایش]

این مرکز خدمات چاپ، نقشه کشی، اسکن کردن، دیجیتالی کردن و خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دیگری را نیز ارائه می‌دهد . این مرکز به ۲ بخش مجزا تقسیم می‌شود یکی برای دانشجویان دکترا با ۷ کامپیوتر و یک چاپگر و بخش دیگری مخصوص دانشجویان فارغ التحصیل و غیر فارغ التحصیل با ۱۳ کامپیوتر.

سالن همایشها[ویرایش]

سالن همایشهای این دانشکده با نام سالن شهید بهشتی یکی از مجهزترین سالن های همایش دانشکده های اقتصاد کشور است.

سالن میزگرد های تخصصی[ویرایش]

رشته‌ها و گرایشات[ویرایش]

هم اکنون دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی با دارا بودن دو گروه آموزشی زیر، به تربیت دانشجویان در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری می‌پردازد.گرایش برنامه ریزی سیستم های اقتصادی در مقطع کارشناسی ارشد فقط در این دانشکده و دانشکده مهندسی پیشرفت دانشگاه علم و صنعت ارائه می شود:[۷][۸]

اقتصاد[ویرایش]

کارشناسی:

 • اقتصاد بازرگانی
 • اقتصاد صنعتی
 • اقتصاد نظری
 • اقتصاد پول و بانکداری

کارشناسی ارشد:

 • علوم اقتصادی
 • برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی

دکتری:

 • علوم اقتصادی

علوم سیاسی[ویرایش]

کارشناسی:

 • علوم سیاسی

کارشناسی ارشد:

 • علوم سیاسی
 • روابط بین‌الملل
 • مطالعات منطقه ای

دکتری:

 • علوم سیاسی
 • روابط بین‌الملل
 • مطالعات منطقه ای

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]