دانشکده علمی - کاربردی مخابرات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات ایران بر اساس مجوز شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی و به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت‌های تابعه آن تأسیس شد و در حال حاضر به خاطر محوریت آموزش‌های ITU در خاورمیانه یک دانشکده بین‌المللی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و نماینده ITU سازمان ملل در خاور میانه محسوب می‌شود.

محتویات

تاریخچه دانشکده[ویرایش]

دانشکده مخابرات در سال ۱۳۰۷ هجری یعنی حدود ۹۰ سال پیش در محل فعلی دانشکده مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیر در کنار ساختمان‌های وزارت پست تلگراف و تلفن تأسیس شده و در سال ۱۳۱۸ هجری اساس‌نامه آن به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسیده‌است.

پس از شروع انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها بنا به تصمیم مدیران وقت وزارت پست و تلگراف و تلفن این دانشگاه در سال ۱۳۵۹ منحل و هسته تشکیل دهنده دانشگاه خواجه نصیر توسی را به وجود آورد، اما بعد از گذشت حدود ۱۰ سال یعنی در سال ۱۳۶۹ جرقه‌های تأسیس مجدد دانشکده در وزارت پست و تلگراف و تلفن زده شد، اما در مدت این چند سال نیز دانشکده در قالب مرکز آموزش مخابرات ایران فعال بود و تعداد زیادی از کارکنان مجموعه وزارت ارتباطات و شرکت‌های زیرمجموعه در آن به تحصیل پرداختند.

سرانجام دانشکده مخابرات و علوم فضایی با تلاش‌های پروفسور ناصر عنایتی راد بر اساس مجوز شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی مجدداً در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد. این دانشکده در سال ۱۳۷۴ به دانشکده علمی کاربردی مخابرات و ۱۳۷۵ به دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات تغییر نام داد. در سال ۱۳۸۸ با خصوصی‌سازی شرکت مخابرات ایران، این دانشکده نیز به اشتباه واگذار و به مرکز آموزش علمی کاربردی مخابرات تغییر نام یافت؛ هم‌زمان در سال ۱۳۸۸ شرکت پست نیز مرکز آموزش علمی کاربردی پست را تأسیس نمود. در سال ۱۳۹۴ مجدداً با تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشکدهٔ مذکور به آغوش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگشت و با نام «دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات» فعالیت خود را ادامه داد.

این دانشکده از نظر تشکیلات وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از نظر آموزشی و پژوهشی تابع مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

در سال ۱۳۷۴ نیز بخشی از فعالیت‌های آموزشی دانشکده به اصفهان منتقل شده بود که مجدداً به علت تغییر در سیاست‌های آموزشی وزارتخانه، فعالیت‌ها در تهران ادامه یافت. هم اکنون ساختمان مرکزی دانشکده در آدرس تهران - خیابان محمد علی جناح - بلوار دانش قرار دارد.

از آنجا که فعالیت آموزشی در حوزه‌های تخصصی کاربردی شرکت‌های تابعه بر اساس شرح وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اولویت‌های آموزشی دانشکده می‌باشد برنامه‌ریزی برای دوره‌های کارشناسی ارشد مخابرات (بادو گرایش NSS,BSS) و مدیریت پست در دستور کار دانشکده قرار گرفته‌است و در رشته‌های کارشناسی نیز رشته‌های جدید تخصصی و کاربردی در زمینه‌های فناوری نوین از جمله رشته مهندسی تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات (ّICT) در سه گرایش دیتا، مدیریت و ارتباطات سیار مد نظر قرار دارد و قراردادهایی نیز با مرکز ITU ژنو در همین رابطه منعقد شده‌است. ضمناً یک دوره کارشناسی ارشد مخابرات نیز با همکاری دانشکده و دانشگاه تهران در مرکز آموزش مخابرات ایران برگزار شده‌است. این دانشکده برای برگزاری اولین دوره‌های دکتری خبرگی به عنوان یک مرکز آموزشی مطرح کشور در لیست دانشگاه جامع نیز قرار دارد، دانشکده پست و مخابرات در حال حاضر عالی‌ترین مرکز آموزشی و دانشگاهی مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و زیر مجموعه آن در کشور است.

تمبر یادبود ملی دانشکده[ویرایش]

تمبر یادبود پنجاهمین سال تأسیس «دانشکده مخابرات» در سال ۱۳۵۷

از نظر تاریخچه دانشکده مخابرات در سال ۱۳۰۷ در محل فعلی دانشکده مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیر تأسیس شده و در سال ۱۳۱۸ اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسیده‌است. از این نظر شاید نخستین دانشگاه نوین ایران باشد. این تمبر در آستانه پنجاهمین سال تأسیس دانشکده مخابرات به عنوان یادبود ملی دانشکده مخابرات به ثبت رسیده‌است.

پس از شروع انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها بنا به تصمیم مدیران وقت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این دانشگاه در سال ۱۳۵۹ منحل و هسته تشکیل دهنده دانشگاه خواجه نصیر را به وجود آورد، اما بعد از گذشت حدود ۱۰ سال یعنی در سال ۱۳۶۹ جرقه‌های تأسیس مجدد دانشکده در وزارت پست و تلگراف و تلفن زده شد، اما در مدت این چند سال نیز دانشکده در قالب مرکز آموزش مخابرات ایران فعال بود و تعداد زیادی از کارکنان مجموعه وزارت ارتباطات و شرکت‌های زیرمجموعه در آن به تحصیل پرداختند. این دانشگاه در حال حاضر تنها دانشگاه و مرکز آموزش عالی رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. ریاست این دانشگاه بر عهده دکتر وحید یزدانیان است.

مراسم گرامیداشت هشتاد و هشتمین سالروز تأسیس دانشکده مخابرات[ویرایش]

مراسم هشتاد و هشتمین سالگرد تأسیس دانشکده پست و مخابرات به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نهادهای آموزشی کشور اردیبهشت سال ۱۳۹۵ با حضور وزیر ارتباطات برگزار شد. هشتاد و هشتمین سالگرد تأسیس دانشکده پست و مخابرات با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیران اسبق این دانشکده و وزارتخانه در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد.

مصطفی قندی یادگار شهید قندی وزیر دوران جنگ این وزارتخانه نیز در این مراسم حضور داشت. در این مراسم دانشجویان و اعضای هیئت علمی ادوار مختلف این دانشکده نیز حضور داشتند.

در این مراسم تمبر یادبود هشتادو هشتمین سالروز دانشکده نیز رونمایی شد، اولین تمبر یادبود دانشکده در پنجاهمین سالروز شروع بکار دانشکده رونمایی شده بود و این دانشکده در حال حاضر صاحب سه تمبر ملی است.

رؤسای دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات از سال ۱۳۷۲ تاکنون[ویرایش]

 1. پروفسور ناصر عنایتی راد
 2. دکتر مسعود موحد
 3. دکتر سید علی علویان
 4. دکتر غلامعلی حسنی صدر
 5. دکتر وحید یزدانیان

مقاطع ورشته‌های تحصیلی[ویرایش]

دانشکده مخابرات در حال حاضر از مقطع کاردانی تا کارشناسی ارشد اقدام به پذیرش دانشجو کرده و در لیست برگزاری اولین دوره‌های دکتری خبرگی نیز در حوزه مخابرات قرار دارد، رشته‌های حال حاضر این مرکز به شرح زیر هستند.

کارشناسی پیوسته[ویرایش]

کارشناسی ناپیوسته[ویرایش]

 • مهندسی مخابرات در گرایش‌های سوئیچ، انتقال
 • مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات ICT، در گرایش‌های دیتا، ارتباطات سیار، مدیریت فناوری
 • کارشناسی پست
 • کارشناسی پست بانک

کاردانی ناپیوسته[ویرایش]

 • کاردان رادیوماکس،
 • کاردان مراکز سوئیچینگ،
 • کاردان کابل وفیبرنوری،
 • کاردان ارتباطات داده‌ها،
 • کاردان پست

کارشناسی ارشد ناپیوسته[ویرایش]

 • مجوز برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد مخابرات سیار (بادو گرایش NSS,BSS)و ارتباطات صادر شده و قراردادهایی در همین زمینه با دانشگاه صنعتی اصفهان و مرکز ITU ژنو منعقد شده‌است. ضمناً یک دوره کارشناسی ارشد مخابرات نیز با همکاری دانشکده و دانشگاه تهران برگزار شده‌است.

دکتری خبرگی[ویرایش]

در انتظار صدور مجوز از شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری، نظام‌نامه اجرای دوره دکتری خبرگی در دانشگاه جامع به تصویب رسده است. همکاری دانشکده با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در برگزاری دوره‌ها.

مرکز آموزش منطقه‌ای از سوی ITU سازمان ملل[ویرایش]

از سال ۲۰۰۵ میلادی بر اساس تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و اتحادیه جهانی مخابرات، دانشکده مسئولیت ارائه آموزشهای تخصصی مورد نیاز کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه در زمینه مدیریت طیف فرکانس را برای یک دوره سه ساله عهده‌دار شده بود. با توجه به گزارش پیشرفت کار از طرف وزارت خانه و موفقیت‌های کسب شده در سه سال گذشته، این مجوز و امتیاز مرکز آموزشی منطقه‌ای تا سال ۲۰۱۲ نیز تمدید شد.

مؤسسه تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات[ویرایش]

سالهاست که مرکز تحقیقات مخابرات متولی اداره دانشکده پست و مخابرات بوده و معمولاً رئیس این مرکز یا مرکز آموزش مخابرات سرپرستی دانشکده را نیز دارا هستند. همچنین از سال ۸۹ بنا بر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری این مرکز به مؤسسه تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر نام داده است. مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان قدیمی‌ترین مرکز پژوهشی در حوزه فناوری اطلاعات (ICT)، با بیش از ۳۹ سال سابقه تجربه علمی در امر تحقیق و مشاور مادر وزارت متبوع، اصلی‌ترین پایگاه تحقیقات در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور است.

خدمات آموزشی آزاد[ویرایش]

دانشکده مخابرات آمادگی ارائه خدمات آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت در کلیه گرایش‌های رشته مخابرات را برای سایر سازمان‌ها و مؤسسات داراست و در همین راستا تاکنون قراردادهای مختلفی منعقد و اجرا گردیده است که به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضمناً دوره‌های کاردانی ناپیوسته مخابرات در چهار گرایش یادشده در سال تحصیلی ۸۰–۸۱ با پذیرش دانشجو از شاغلین بخش مخابرات کشور و داوطلبان غیرشاغل از طریق کنکور سراسری دانشگاه جامع علمی–کاربردی نیز انجام پذیرفته‌است.

دریافت گواهی تأیید نمونه سیستم CWDM[ویرایش]

گواهی تأیید نمونه سیستم CWDM برای اولین بار توسط دانشکده پست و مخابرات ایران اخذ شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، برای اولین بار در کشور دانشکده علمی‌کاربردی پست و مخابرات موفق به اخذ گواهی تأیید نمونه سیستم CWDM با هشت کانال نوری برای تولید انبوه، از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گردید و با این عمل زمینه خودکفایی کشور در زمینه تولید سیستم‌های انتقال نوری را فراهم نمود. دکتر موسی‌زاده، مدیر فناوری دانشگاه با اعلام این خبر افزود: دانشکده علمی‌کاربردی پست و مخابرات به عنوان مجری پروژه طراحی و ساخت نمونه صنعتی سیستم CWDM با هشت کانال نوری، توانست این موفقیت را کسب نماید.

آزمایشگاه‌ها[ویرایش]

آزمایشگاه مایکروویو[ویرایش]

شامل آزمایش‌های اندازه‌گیری فرکانس، طول موج، SWR وغیره، تئوری مداری برای سیستم‌های موجبری، تشدیدکننده الکترومغناطیس وآزمایش‌های اندازه‌گیری مرتبط.

آزمایشگاه مدار منطقی[ویرایش]

شامل آزمایش‌های کدها واعداد باینری، گیت منطقی، توابع بولی، مدارهای مرکب، مدارهای شمارنده وآزمایش‌های مرتبط.

آزمایشگاه کامپیوتر[ویرایش]

شامل آزمایش‌های زبان‌های برنامه‌نویسی، نرم‌افزارهای مهندسی و آزمایش‌های مرتبط.

آزمایشگاه فیبرنوری[ویرایش]

شامل آزمایش‌های انواع مختلف فیبرنوری و آشکارسازهای فیبرهای نوری، پارامترهای تشعشع، اندازه‌گیری تضعیف در فیبر نوری، تأثیرات خم شدگی و جوش در تضعیف و آزمایش‌های مرتبط.

آزمایشگاه میکروپروسسور[ویرایش]

شامل آزمایش‌های BGC۸۰۸۸ و روابط مربوطه، نوشتن واجرای برنامه‌های مختلف جستجوی خطی و باینری، ضرب اعداد ۳۲ بیتی، مرتب‌سازی به روش حبابی و غیره.

آزمایشگاه سوئیچ[ویرایش]

شامل آزمایش‌های مقدمهای بر تبدیلات دیجیتالی، SPC، مالتی پلکس، اصول PCM، سوئیچ زمانی، سوئیچ مکانی،SITV، طراحی مبدل‌ها، هشدار دهنده‌ها و آزمایش‌های مرتبط.

آزمایشگاه مخابرات[ویرایش]

شامل آزمایش‌های مقدماتی بر ارتباطات دیجیتال وآنالوگ، آنالیز فوریه، مدولاسیون خطی (AM, DSB, SSB)، مدولاسیون آنالوگ PM, FM, DM, PCM)) کنترل خطای کد و آزمایش‌های مرتبط.

آزمایشگاه اجزای کامپیوتر[ویرایش]

شامل آزمایش‌های مقدماتی بر ساختار ریز کامپیوترها، پردازش داده‌ها، خطوط انتقال و تست آدرس‌ها، تست پرت‌های ورودی و خروجی، بردهای حافظه در سیگنال‌های کنترلی، مقدمه‌ای بر میکروپروسسور ۸۰۸۵، مقدمه بر مدارات مجتمع ۸۲۵۴ و ۸۲۵۵، سیستم‌های پیاده‌سازی و سوار کردن ۸۰۸۵

آزمایشگاه فرستنده گیرنده[ویرایش]

شامل آزمایش‌های سیستم‌های آنالوگ و دیجیتال، تداخل و نویز، اعوجاج، پراکندگی، پارازیت، تخصیص فرکانس، لینک‌های دیجیتال و آنالوگ در دید هم.

آزمایشگاه موبایل[ویرایش]

شامل آزمایش‌های سیستم‌های موبایل و طراحی شبکه‌های سیار و شبکه GPRS و قسمت‌های NSSو BSS و سیستم‌های مدیریت مرکزی ارتباطات سیار می‌باشد

آزمایشگاه شبکه[ویرایش]

شامل آزمایش‌های سیستم‌های شبکه، شبکه‌های بیسیم، شبکه‌های گسترده، سطوح CCNA,CCNP، امنیت شبکه، مسیریابها، NGN و شبکه‌های نسل جدید می‌باشد.

امکانات رفاهی[ویرایش]

مرکزدرمانی[ویرایش]

مرکز درمانی شهید حمیدیه که شامل بخش‌های مختلف پزشکی است به صورت شبانه‌روزی آماده ارائه خدمات به دانشجویان می‌باشد.

باشگاه فرهنگی ورزشی پیام[ویرایش]

باشگاه پیام شرکت مخابرات ایران ارائه دهنده خدمات ورزشی مختلف مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال، هندبال، شنا، تنیس، بدنسازی و کشتی به دانشجویان است.

مرکز تحقیقات مخابرات ایران[ویرایش]

[مرکز تحقیقات مخابرات ایران] به عنوان قدیمی‌ترین مرکز پژوهشی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT)، با بیش از ۳۸ سال سابقه تجربه علمی در امر تحقیق و مشاور مادر وزارت متبوع، اصلی‌ترین پایگاه تحقیقات در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور ایران است. این مرکز در سال ۱۳۴۹ با امضای تفاهم نامه‌ای بین دول ایران و ژاپن تأسیس شد و به‌طور محدود فعالیت‌های تحقیقاتی خود را که پیش از انقلاب اسلامی عمدتاً ماهیتی دانشگاهی داشت، آغاز کرد. با پیروزی انقلاب و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی اداره امور مرکز تحقیقات مخابرات ایران به وزارت پست و تلگراف و تلفن (ارتباطات و فناوری اطلاعات) واگذار شد و به عنوان بازوی تحقیقاتی و مشاوره‌ای در این وزارتخانه فعالیت‌های گسترده‌ای را دنبال کرد. بازنگری در ساختار فعالیت‌های مرکز با هدف خود کفایی، استقلال فنی و تخصصی، مسئولان را بر آن داشت تا نسبت به تحقیق و توسعه به ویژه تحقیقات کاربردی در زمینه فناوری مخابراتی اولویت خاصی قائل شود. در سال ۱۳۷۶ مرکز تحقیقات مخابرات ایران به پژوهشکده ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۴ با تأسیس سه پژوهشکده ساختار یک پژوهشگاه به خود گرفت. این مجموعه هم اینک با برخورداری از کادری تخصصی و مجرب در حوزه‌های مختلف ICT و دیگر امکانات پژوهشی و آزمایشگاهی پیشرفته در قالب چهار پژوهشکده فناوری اطلاعات، فناوری ارتباطات، امنیت فناوری ارتباطات واطلاعات و مطالعات راهبردی و اقتصادی فعالیت‌های تحقیقاتی عمده‌ای را دنبال می‌کند.

مرکز آموزش مخابرات ایران[ویرایش]

مرکز آموزش شرکت مخابرات (مرکز اکباتان) فعالیت آموزشی خود را در زمینه برگزاری دوره‌های ضمن خدمت در گرایش‌های سوئیچ الکترومکانیک، کابل و مایکروویو از سال ۱۳۴۸ آغاز نموده‌است. همگام با پیشرفت صنعت مخابرات و ابداع سیستم‌های جدید و پیشرفته مخابراتی و تغییر سریع تکنولوژی، مرکز آموزش فعالیت‌های خود را افزایش داده و علاوه بر دوره‌های ضمن خدمت از سال ۱۳۶۴ آموزش‌های بلند مدت تربیت تکنسین ابتدا در تهران و از سال ۱۳۶۷ هم‌زمان با تهران در دو استان خراسان و فارس برگزار نموده و تدریجاً استانهای دیگر از قبیل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کرمان، گیلان، مازندران، همدان، یزد، خوزستان، اصفهان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری و هرمزگان در مدار آموزشی قرار گرفتند. در حال حاضر علاوه بر مراکز آموزشی فوق سایر استان‌ها نیز در بخش‌های کوتاه مدت فعالیت می‌نمایند. شایان ذکر است که از سال ۱۳۶۸ با توجه به تغییر سیستم‌های مخابراتی از آنالوگ به دیجیتال، مراکز آموزشی نیز همگام با این تغییر، برنامه‌های آموزشی خود را بدواً «در مرحله گذرا از آنالوگ به دیجیتال طی سالهای ۷۰–۶۸ تدوین و اجراء نموده و از سال ۱۳۷۰ به بعد کلیه برنامه‌های آموزشی به دیجیتال تبدیل و نتیجتاً» بعد از آن دوره‌های آنالوگ ارائه نگردید. مرکز آموزش علاوه بر دوره‌های تربیت تکنسین در جهت تأمین نیازهای آموزشی پرسنل شاغل در شرکت مخابرات، دوره‌های کارشناسی کاربردی (مهندسی مخابرات) را در گرایش‌های سوئیچ و انتقال تدوین و از سال ۱۳۶۶ تاکنون اجراء کرده‌است و در سال ۱۳۷۰ نیز یک دوره کارشناسی ارشد با همکاری دانشگاه‌ها در تهران برگزار نموده‌است. در حال حاضر نیز حدود نیمی از کلاسهای مربوط به دانشجویان به خصوص کلاسهای کارگاه این دانشکده در ساختمان مرکز آموزش اکباتان برگزار می‌شوند. [۱]

شرکت مخابرات ایران[ویرایش]

این شرکت با داشتن کارخانجات و مراکز مخابراتی دوره‌های علمی را برای دانشجویان فراهم می‌نماید.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات[ویرایش]

دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات بر اساس مجوز شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی و به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت‌های تابعه آن در سال ۱۳۷۲ تأسیس گردیده و این وزارتخانه تأمین‌کننده مالی اجرای رشته‌های این دانشکده می‌باشد.

شبکه اینترنت دانشگاه و شبکه WLAN[ویرایش]

دانشکده در حال حاضر دارای شبکه مستقل کامپیوتری با تکنولوژی فیبر و وایر لس wireless می‌باشد که دانشجویان میتوتنند در داخل دانشکده با استفاده از کامپیوترهای سایت یا به وسیله لپ تاب، پاکت پی سی ویا موبایل در داخل کلاسها و محوطه دانشگاه از خدمات آن استفاده کنند، این دانشکده در حال حاضر در برقراری شبکه علمی کشور جهت تأمین پهنای باند و اتصال دانشگاه‌های کشور با سازمان فناوری اطلاعات ایران مشغول همکاری می‌باشد.

مجتمع بین‌المللی آموزشی، پژوهشی مخابرات[ویرایش]

این مجتمع در حال حاضر مرکز برگزاری کلاسها و دوره‌های تخصصی و آزاد دانشکده و دوره‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ITU در خاور میانه است و فعلاً در فولادشهر اصفهان مستقر می‌باشد همچنین مرکز رشد ICT دانشکده نیز در این مکان فعال است، این مرکز مکانی است که هسته‌ها و مؤسسات فناوری، در حوزة فناوری اطلاعات و ارتباطات، در آن مستقر شده و از خدمات، تجهیزات و امکانات مورد نیاز، خدمات مشاوره و پشتیبانی‌های تخصصی بهره‌مند می‌گردند. این مرکز محیطی پویا به منظور جذب و پرورش ایده‌های نوآورانه و تبدیل آن‌ها به کسب و کارهای موفق را در زمینه فاوا فراهم می‌آورد. البته سازمانهای مختلفی در جهت پویا کردن این مسئله با این مرکز در حال همکاری هستند.

مرکز رشد دانشکده پست و مخابرات[ویرایش]

استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارائه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود و مرکز رشد دانشکده پست ومخابرات نیز جهت توسعه صنعت ICT کشور در فولاد شهر اصفهان و منطقه ویژه اقتصادی پیام شهر کرج مستقر می‌باشد.

گروه‌ها و نشریات دانشجویی[ویرایش]

انجمن اسلامی دانشجویان

نشریه دانشجویی پیام وصل

نشریه دانشجویی فصلی دیگر

کانون فارغ التحصیلان دانشکده مخابرات

انجمن علمی فناوری اطلاعات و ارتباطات (آفاوا)

انجمن دانش آموختگان دانشکده پست و مخابرات

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌گاه دانشکده

وب‌گاه انجمن دانش آموختگان دانشکده

وب‌گاه دانشجویان دانشکده

وب‌گاه کانون فارغ التحصیلان دانشکده

وب‌گاه انجمن علمی دانشکده

مبدأ[ویرایش]

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات [۲] دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات ایران [۳] وزارت علوم تحقیقات و فناوری [۴]