دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
دانشگاه تبریز
تأسیس ۱۳۵۲ خورشیدی
نوع سراسری (دولتی)
رئیس سعید دباغ نیکوخصلت[۱]
معاون آموزشی جواد وکیلی[۲]
هیئت علمی ۱۵ نفر[۳]
کارمندان ۸ نفر[۴]
کارشناسی ۴۰۰ نفر
کارشناسی ارشد ۱۴۰ نفر
دکترا ۱۶ نفر
مکان  ایران، تبریز
وب‌گاه دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز[۵][۶][۷][۸][۹] در سال ۱۳۵۲ خورشیدی به منظور تشکیل گروه آموزشی، جذب و آموزش دانشجوی رشته تربیت بدنی اقدامات اولیه خود را آغاز کرد. در این سال‌ها سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل زیرساخت‌های ورزشی دانشگاه و دانشجویان تربیت بدنی و علوم ورزشی اقداماتی را انجام داد که از جمله این اقدامات تأسیس استادیوم ورزشی دانشگاه تبریز و تجهیزات اولیه آن بود. پس از انقلاب اسلامی جهت تکمیل تجهیزات ورزشی دانشگاه (استادیوم و ژیمنازیوم) سازمان برنامه و بودجه تنها شرط اتمام این پروژهٔ نیمه تمام را منوط بر تربیت دانشجویان تربیت بدنی اعلام نمود و در سال ۱۳۶۴ رسماً درخواست خود را جهت تشکیل گروه آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی به وزارت متبوع وقت ارسال نمود. با این حال، گروه آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی پس از گذشت چندی در سال ۱۳۶۶ توانست برای اولین بار با کسب مجوز پذیرش دانشجو از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فعالیت رسمی و آموزشی-تخصصی خود را جهت تربیت نیروی متخصص آغاز نماید و از مهر ۱۳۶۷ با همت اساتید بزرگواری مانند دکتر اصغر کوشافر، دکتر غلامرضا جلیلیان، دکتر جواد شهلایی و برخی از همکاران (جمعاً ۵ نفر) زمینه تربیت نیروهای متخصص ورزشی در مقطع کارشناسی را فراهم آورد. در حال حاضر در دانشکده تربیت بدنی حدود ۴۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۱۴۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۶ نفر در مقطع دکتری در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند؛ و ۱۲ عضو هیئت علمی (۵ نفر با درجه دانشیاری، ۵ نفر بادرجه استادیاری، ۲ نفر مربی) به صورت تمام وقت در دانشکده فعال هستند. همچنین دانشکده تربیت بدنی دارای ۵ بورسیه تحصیلی در ۳ گروه مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی و رفتار حرکتی می‌باشد.[۱۰]

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

 • فیزیولوژی ورزشی
 • رفتار حرکتی
 • مدیریت ورزشی

منابع[ویرایش]

 1. «رئیس دانشکده». وب‌گاه دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی (دانشگاه تبریز). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ١٨ سپتامبر ۲۰۱٤.
 2. «معاون دانشکده». وب‌گاه دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی (دانشگاه تبریز). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ١٨ سپتامبر ۲۰۱٤.
 3. «اسامی اعضای هیئت علمی». وب‌گاه دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی (دانشگاه تبریز). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ١٨ سپتامبر ۲۰۱٤.
 4. «اسامی کارکنان دانشکده». وب‌گاه دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی (دانشگاه تبریز). بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ١٨ سپتامبر ۲۰۱٤.
 5. «دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی در دانشگاه تبریز تأسیس شد». خبرگزاری فارس. دریافت‌شده در ۱۱ آوریل ۲۰۱۶.
 6. «تاسیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی در دانشگاه تبریز». خبرگزاری ایسنا. دریافت‌شده در ۱۱ آوریل ۲۰۱۶.
 7. «اعلام جزئیات آزمون عملی رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی». وب‌گاه باشگاه خبرنگاران جوان. دریافت‌شده در ۱۱ آوریل ۲۰۱۶.
 8. «جزئیات آزمون عملی رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی اعلام شد». خبرگزاری مهر. دریافت‌شده در ۱۱ آوریل ۲۰۱۶.
 9. «تاسیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی در دانشگاه تبریز». وب‌گاه کانون فرهنگی آموزش. دریافت‌شده در ۱۱ آوریل ۲۰۱۶.
 10. «معرفی دانشکده». وب‌گاه دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی (دانشگاه تبریز). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ١٨ سپتامبر ۲۰۱٤.