دانشمندان یونان باستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مردم آتن نقش بسیار زیادی در پیشبرد علم و فلسفه در جهان باستان داشتند یونانیان به ویژه دانشمندان آتنی را باید بنیان‌گذار فلسفهٔ قدیم دانست. کلمهٔ فلسفه یونانی است وبه معنی دانش است و فیلسوف یعنی دوستار دانش. دانشمندان بسیاری در آتن پرورش یافتند. از جملهٔ آن‌ها می‌توان سقراط، افلاطون، ارسطو، تالس، فیثاغورس، اقلیدس، بقراط و ارشمیدس را نام برد.

سقراط و افلاطون[ویرایش]

سقراط از اندیشمندان آتنی بود که به نظم اجتماعی آتن اعتراض داشت. او معتقد بود که انسان باید آزاد باشد وخود در یابد که چه باید انجام دهد. وی از دوستان نزدیک پریکلس بود. پس از مرگ پریکلس سقراط شاگردانش را علیه نظم اجتماعی آتن برانگیخت سخنان سقراط سبب شد که جوانان نیز علیه اشرافیت وستم آنان برآشوبند. از آن رو سیاست مداران آتنی بر آن شدند تا مانع کار سقراط شوند سقراط را در دادگاهی محاکمه کردند او را به مرگ با خوردن زهر محکوم کردند سقراط با نوشیدن جام شوکران شرافتمندانه مرد ولی زیر بار سخنان سخنان اشراف آتن نرفت. افلاطون شاگرد و جانشین سقراط بود وی اندیشه‌های خود را به زبان سقراط بیان می‌کرد او معتقد بود که آموزش‌های سقراط برای همیشه اعتبار دارد افلاطون کتابی با نام (جمهور) دارد که در آن روش‌های ایده‌آل حکومت کردن را توضیح می‌دهد.

ارسطو[ویرایش]

ارسطو از بزرگ‌ترین دانشمندان یونان که طی سالهای ۳۸۴ تا ۳۲۲ پیش از میلاد می‌زیست. ارسطو هم فیلسوف بود هم دانشمندی برجسته. وی کتاب‌های بسیاری دربارهٔ موضوع‌های مختلف علوم نوشته بود. متأسفانه امروزه تنها چند کتاب از او بر جای مانده است. از کتاب‌های مشهور او اخلاق، سیاست، حکومت آتن، فن شعر و فن سخنوری را می‌توان نام برد. ارسطو شاگرد افلاطون بود اما برخی از نظریه‌های او را قبول نداشت.

مشهورترین پزشک یونانی[ویرایش]

پزشکی گر چه در میان مصریان رواج داشت اما آن را با سحر و جادو آمیخته بودند وبرای علت بیماری بیشتر به ماوراء طبیعت (از جمله خشم خدایان) توجه داشتند تا علت طبیعی و جسمی. نخستین کسی که به صورت علمی به پزشکی توجه کرد بقراط یونانی بود. وی در سدهٔ پنجم قبل از میلاد زندگی می‌کرد از نظر بقراط جادو و خواندن اوراد اسرار آمیز در مداوای بیماری هیچ ارزشی ندارد بقراط مشهورترین پزشک یونانی است. وی سوگند نامه‌ای دارد که مشهور است و امروزه کسانی که در رشتهٔ پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند به آن سوگند می‌خورند.

ریاضی دانان مشهور یونانی[ویرایش]

یونان سرزمین ریاضی دانان برجسته ای بود. تالس یکی از آن هاست. وی مردی تاجر پیشه بود ولی به فراگیری علوم علاقهٔ بسیار داشت او طی سفرهایی که به دوردست از جمله به مصر داشت از مصریان ریاضیات عملی آموخت. وی در نجوم نیز دست داشت و کسوف (گرفتگی خورشید) را نیز پیشبینی کرد تالس حدود سال ۶۰۰ قم می‌زیست. وی در فلسفه نیز دستی داشت و آب را مادهٔ اصلی همه چیز می‌دانست. پس از تالس، فیثاغورس را باید از ریاضیدانان یونان باستان شمرد. او نیز به مصر سفر کرد و بیشتر علم ریاضی بابلی و مصری را آموخت. قضایا ی مشهوری در هندسه طرح وحل کرده است. اما کسی که ریاضیات یونانی را به طور دقیق تدوین کرد و بدان شکل واحدی داد اقلیدس است که حدود سال ۳۰۰ ق م در شهر اسکندریه می‌زیست. وی قضایای هندسه را در کتابی به نام اصول گرد آوری کرد. این کتاب در مجموع از۱۳ کتاب تشکیل شده است. وبه سبب تألیف این کتاب ونیز نظم و دقتی که اقلیدس در علم ریاضی از خود نشان داد او را مشهورترین ریاضی‌دان یونانی می‌دانند.

ارشمیدس[ویرایش]

اگر قرار باشد نابغه‌ها یی از یونان باستان نام ببریم بی شک ارشمیدس یکی از آن‌ها ست وی از ریاضی دانان برجستهٔ یونانی است اما بیشتر به سبب کشف بزرگ (اصل ارشمیدس) مشهور است. او کشف کرده بود که (هر جسمی در مایعی فرورود به اندازهٔ وزن مایع هم حجمش از وزن آن کم می‌شود. ) از اختراعات مشهور ارشمیدس تلمبهٔ مار پیچی است. با این تلمبه می‌توان به راحتی آب را از سطح پایین به سطح بالاتری منتقل کرد. از اکتشافات دیگر ارشمیدس کشف قوانین اهرم‌ها ست که هنوز هم کاربرد دارد جملهٔ مشهوری از او نقل می‌کنند که می‌گوید :(جایی به من نشان دهید که بر آن بایستم و اهرم بلندی به من بدهید تا با آن دنیا را جابه‌جا کنم .) ارشمیدس از کارایی عدسی‌ها نیز نیز آگاهی داشت.

منابع[ویرایش]

در بارهٔ یونان باستان - علی دانش