دانای چین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانای چین
اطلاعات کلی
نام دانا
نام کامل دانای چین
لقب حکیم، فیلسوف
نژاد بخ‌بخ
آئین ناشناخته
ملیت چین
سایر اطلاعات
شناخته شده معلم و شناسنده راه زندگی

دانای چین در شاهنامه اشاره به مردی حکیم و فیلسوف از تبار چین است. احتمالاً فقط یکبار از آن یاد شده و این بیانگر این واقعیت است که ایرانیان شاهنامه از کشورها و تمدن‌های دور و نزدیک کم و بیش اطلاع موثقی داشته حتی آثار ایشان را در محفوظ داشته بودند. کمتر قومی از این خصیصه در دنیای باستان بهره داشته یا می‌توانسته معلومات ملل دور و نزدیک در حافظه تاریخی‌اش حفظ نماید.

دانای چین در شاهنامه[ویرایش]

یادکرد از دانای چینی یا اساطیر و مفاخر ملل دنیای باستان نظیر هاروت بابلی در شاهنامه مؤید این مطلب است که ایرانیان از برجسته‌ترین و متمدن‌تر مردم دنیای باستان بوده و از اکثر فرهنگ‌ها و تمدن‌ها آگاهی نسبی داشتند و این میسر نمی‌شد مگر با روابط و تبادل از طریق راه‌های باستانی مانند جاده ابریشم.[۱] سخن از دانای چین شاید کنفوسیوس باشد ولی نقل قول از دانای چین ممکن کمی پیش از حیات کنفوسیوس بوده چون سخن از دانای چین در نبرد رستم و اسفندیار اشاره می‌شود.

نبرد دو پهلوان فرجام سختی ببار آورد، رستم به تجویز سیمرغ تیری دوسر تهیه نمود چون به توصیه سیمرغ نقطه آسیب‌پذیر اسفندیار فقط چشمانش بود از جای دیگر نمی‌شد وی را مجروح یا مقتول نمود. تازه مرگ اسفندیار برای قاتل او عواقب سختی داشت و قاتل او پس از اسفندیار هرگز در حیات خویش روی آسایش نمی‌دید. بدین منوال زال پس از کور شدن اسفندیار در نبرد نزد هر دو آمد و چنین عقیده داشت:

به رستم چنین گفت زال ای پسر ترا بیش گریم به درد جگر
که ایدون شنیدم ز دانای‌چین ز اختر شناسان ایران‌زمین
که هر کس که او خون اسفندیار بریزد سرآید بر او روزگار
بدین گیتیش شوربختی بود وگر بگدرد رنج و سختی بود[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. ایرانیان باستان از شبه‌قاره هند، شاخ‌افریقا، شرق اروپا شاید هم مناطق قطبی اطلاعاتی کسب کرده بودند
  2. شاهنامه نسخه مسکو. جلد ششم. نبرد رستم و اسفندیار، ص ۴۱۳

منابع[ویرایش]