داست بول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کشاورزی به همراه دو پسرش در این دوره در شهرستان سیمران، اکلاهما، ۱۹۳۶,

داست بول (انگلیسی: Dust Bowl‎) یا دهه سی کثیف، یک دوره شدید طوفان شن است که تا حد زیادی به محیط زیست و کشاورزی دشت‌های ایالات متحده و کانادا در طول خشکسالی شدید دهه ۱۹۳۰ آسیب زد و ناکامی تلاش‌های دیم‌کاری برای جلوگیری از فرسایش بادی علت این پدیده بود. این دوره سوژهٔ خوشه‌های خشم (۱۹۳۹) اثر جان استاین‌بک و موسیقی فلک وودی گاتری بودند.

نقشه ایالات و شهرستان های تحت تأثیر داست بول بین ۱۹۳۵ و ۱۹۳۸ که در اصل برای خدمات حفاظت از منابع طبیعی آماده شده بود. شهرستان‌های که شدیدتر تحت تأثیر بوده‌اند رنگی شده‌اند .

در طول دهه ۱۹۳۰، خاک غیر ثابت تبدیل به گرد و غبار شده و توسط بادهایی که به هر سو می‌وزیدند به صورت ابرهایی عظیم درمی‌آمدند که آسمان را گاهی سیاه می‌کرد. این توده‌های غبار در سراسر کشور جابجا می‌شد و حتی تا ساحل شرقی آمریکا می‌رسید و شهرهایی چون نیویورک و واشینگتن، دی.سی. را دچار می‌کرد، در دشت‌ها قابلیت دید را تا ۱ متر یا کمتر کاهش می‌داد.[۱][۲] داست بول به منطقه جغرافیایی دچار این پدیده گفته می‌شد ولی امروزه این واقعه به این نام خوانده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The Black Sunday Dust Storm of 14 April 1935". National Weather Service: Norman, Oklahoma. August 24, 2010. Retrieved November 23, 2012.
  2. Mencken, H. L. (1979). Raven I. McDavid, Jr., ed. The American Language (One-Volume Abridged ed.). New York: Alfred A Knopf. p. 206. ISBN 0-394-40075-5.

پیوند به بیرون[ویرایش]