داستان وست ساید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
داستان وست ساید
جلد نسخهٔ اصلی
موسیقیلئونارد برنستاین
ترانه‌هااستیون سوندهایم
کتابآرتور لورنتس
براساسرومئو و ژولیت
اثر ویلیام شکسپیر
تهیه‌کنندگان۱۹۵۷ تئاتر برادوی
۱۹۵۸ وست اند
۱۹۵۹ تور آمریکا
۱۹۶۰ بازگشت برادوی
۱۹۶۱ داستان وست ساید
۱۹۸۰ احیای برادوی
۱۹۹۷ تور بریتانیا و احیای وست اند
۲۰۰۸ احیای وست اند و تور بریتانیا
۲۰۰۹ احیای برادوی و تور آمریکا
۲۰۱۳ تور بریتانیا

داستان وست ساید (به انگلیسی: West Side Story) یک تئاتر موزیکال آمریکایی از کتابی نوشتهٔ آرتور لورنتس است که موسیقی آن از لئونارد برنستاین، ترانه‌سرایی آن با استیون سوندهایم و طراحی رقص‌ از جروم رابینز بوده‌است. این نمایش برگرفته از اجرای رومئو و ژولیت از ویلیام شکسپیر است. داستان آن به دعوای دو گنگ خیابانی با قومیتهای مختلف می‌پردازد که یکی اصالتاً پورتو ریکوئی است و دیگری سفیدهای کارگر.[۱] یکی از اعضای گروه سفیدها (تونی) عاشق ماریا خواهر رهبر گروه پورتوریکوئی‌ها یعنی برناردو می‌شود. از ترانه‌های معروف اجرا شده در این نمایش «چیزی می‌آید»، «ماریا»، «آمریکا»، «جایی»، «امشب»، «من احساس می‌کنم زیبایم»، «پسری مانند او« و «یک دست، یک قلب» هستند.

داستان وست ساید در سال ۱۹۵۷ نامزد دریافت پنج جایزه تونی شد. از این تئاتر دو فیلم در سال‌های ۱۹۶۱ و ۲۰۲۱ ساخته شد که فیلم اول برندهٔ ۱۰ جایزهٔ اسکار و فیلم دوم برندهٔ یک جایزهٔ اسکار شد.

منابع[ویرایش]

  1. "'West Side Story plot and production listing" guidetomusicaltheatre.com, accessed August 18, 2011

Wikipedia contributors, "West Side Story," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=West_Side_Story&oldid=502874686 (accessed July 20, 2012).

پیوند به بیرون[ویرایش]