داستان وست ساید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
داستان وست ساید
West Side 001.jpg
جلد نسخهٔ اصلی
موسیقیلئونارد برنستاین
ترانه‌هااستفان سوندهایم
کتابArthur Laurents
براساسرومئو و ژولیت
by ویلیام شکسپیر
تهیه‌کنندگان۱۹۵۷ تئاتر برادوی
1958 West End
1959 US Tour
1960 Broadway return
۱۹۶۱ داستان وست ساید
1980 Broadway revival
1997 UK Tour and West End revival
2008 West End revival and UK Tour
2009 Broadway revival and US Tour
2013 UK Tour

داستان وست ساید (به انگلیسی: West Side Story) یک تئاتر موزیکال آمریکایی از کتابی نوشتهٔ آرتور لوران است که موسیقی آن از لئونارد برنستاین، ترانه‌سرایی آن با استفان سوندهایم و طراحی رقص‌ از جروم رابینز بوده‌است. این نمایش برگرفته از اجرای رومئو و ژولیت از ویلیام شکسپیر است. داستان آن به دعوای دو گنگ خیابانی با قومیتهای مختلف می‌پردازد که یکی اصالتاً پورتو ریکوئی است و دیگری سفیدهای کارگر.[۱] یکی از اعضای گروه سفیدها (تونی) عاشق ماریا خواهر رهبر گروه پورتوریکوئی‌ها یعنی برناردو می‌شود. از ترانه‌های معروف اجرا شده در این نمایش «چیزی می‌آید»، «ماریا»، «آمریکا»، «جایی»، «امشب»، «من احساس می‌کنم زیبایم»، «پسری مانند او« و «یک دست، یک قلب» هستند.

داستان وست ساید در سال ۱۹۵۷ نامزد دریافت پنج جایزه تونی شد. از این تئاتر دو فیلم در سال‌های ۱۹۶۱ و ۲۰۲۱ ساخته شد که فیلم اول برندهٔ ۱۰ جایزهٔ اسکار و فیلم دوم برندهٔ یک جایزهٔ اسکار شد.

منابع[ویرایش]

  1. "'West Side Story plot and production listing" guidetomusicaltheatre.com, accessed August 18, 2011

Wikipedia contributors, "West Side Story," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=West_Side_Story&oldid=502874686 (accessed July 20, 2012).

پیوند به بیرون[ویرایش]