دارک‌نت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دارک نت (شبکه مخفی)[ویرایش]

دارک نت (به معنی شبکه تاریک) ، شبکه ای شخصی و پوشیده است که ارتباطات آن فقط به صورت ارتباط یک زوج معتمد یعنی کاربر به کاربر _ گاهی اوقات میگویند دوستان(F2F)_ است که از پروتکل ها و پورت های غیر استاندارد استفاده میکند.
دارک نت ها متمایز از دیگر شبکه های رایج کاربر به کاربر هستند به طوری که اشتراک گذاری به صورت anonymous ( مخفی بودن آدرس IP) است.
دارک نت به طور گسترده ای پذیرفته شد و توسط رسانه های بزرگ از جمله Rolling Stone و Wired به کار گرفته شد.

استفاده های دارک نت[ویرایش]

نوشتار اصلی: هیدن ویکی

برای دسترسی به سرویس ها و سایت هایی که خدمات خود را در دارک نت ارائه میدهند از وبسایت های فهرست وب همچون هیدن ویکی میتوان استفاده کرد. دارک نت میتواند استفاده های مختلفی داشته باشد از جمله :

  • نگرانی های حریم خصوصی یا ترساندن توسط مخالفان سیاسی.
  • برای انتشار دستاورد های مجرمانه.
  • برای اشتراک فایل های صوتی و تصویری ( اغلب فایل هایی که قانون کپی رایت از آن ها حمایت میکند).

اولین استفاده دارک نت[ویرایش]

دارک نت در دهه 1970 در اصل برای تعیین شبکه های مجزا از آرپانت برای اهداف امنیتی ابداع شد. دارک نت ها میتوانند از ARPANET دیتا دریافت کنند اما آدرس هایی دارند که در لیست های شبکه دیده نمی‌شوند و به پینگ ها و سوالات دیگر جواب نمی‌دهند.
دارک نت مورد پذیرش کسانی که نشریه "The Darknet and the Future of Content Distribution" را دنبال میکردند واقع شد. در سال 2002 مقاله ای توسط چهار کارمند Microsoft به نام های Peter Biddle, Paul England, Marcus Peinado و Bryan Willman نوشته شد که شامل مفاهیم زیر بودند:
ایده دارک نت بر اساس سه فرض شکل گرفته است:

  1. هر موضوعی که به طور گسترده انتشار داده شده باشد ، به صورت یک فرم قابل کپی شدن در دسترس بخشی از کاربران قرار خواهد گرفت.
  2. کاربران در صورت امکان و در صورت تمایل موضوع مورد نظر را کپی میکنند.
  3. کاربران از طریق کانال های با پهنای باند بالا متصل شده اند.

دارک نت بر اساس فرض 1 یک شبکه توزیع شده است که از تزریق موضوعات به وجود می آید و بر اساس فرض های 2 و3 انتشار این موضوعات.
پژوهشگران مایکروسافت راجع به این بحث میکردند که وجود دارک نت اولین مانع پیشرفت فناوری های کارآمد DRM بود.

معانی دیگر دارک نت[ویرایش]

اصطلاح دارک نت میتواند برای توصیف همه سایت های غیر تجاری اینترنت مورد استفاده قرار گیرد.
این کلمه همچنین برای ارجاع به همه ارتباطات و فناوری های زیرزمینی ، به خصوص مواردی که مربوط به فعالیت های غیرقانونی است ، استفاده میشود.

اصطلاحات[ویرایش]

در هنگام توضیح شبکه اشتراک فایل ، اصطلاح دارک نت معمولاً به عنوان مترادفی برای Friend to Friend استفاده میشود که هر دو ، شبکه ای را توصیف میکنند که ارتباط مستقیم فقط بین دو دوست مورد اعتماد برقرار میشود.
گسترده ترین شبکه های اشتراک فایل غیر دارک نتی مثل بیت‌تورنت ، یک شبکه Friend to Friend نیست چرا که کاربران میتوانند با هر کس دیگری در شبکه ارتباط برقرار کنند.

نرم‌افزارها[ویرایش]

  • Freenet یک دارک نت محبوب است که از نسخه 0.7 میتواند به عنوان یک "opennet" (قابل اتصال به کاربران غیر معتمد) اجرا شود.
  • گنونت یک دارک نت معروف است اگر گزینه "توپولوژی F2F" فعال باشد.
  • Retroshare به طور پیش فرض به عنوان دارک نت اجرا میشود تا انتقال فایل ها به صورت anonymous انجام دهد در صورتی که قابلیت های DHT و Discovery غیر فعال باشند.
  • Syndie نرم‌افزاری است که برای انتشار انجمن های توزیع یافته در تعداد زیادی شبکه مورد استفاده قرار میگیرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]