داروسازی بالینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

داروسازی بالینی یکی از رشته های تخصصی داروسازی است که در زمینه کاربرد علوم دارویی و دارودرمانی در بالین بیماران فعالیت دارد. مهمترین رسالت این رشته ارتقاء تجویز و مصرف صحیح و منطقی داروها و کمک به بهبود نتایج و پیامد های درمانی در بیماران می باشد. همچنین متخصصین این رشته مدیریت یا اجرای طرح های پژوهشی و بالینی مرتبط با دارودرمانی را بر عهده دارند. خدمات متخصصین داروسازی بالینی در هر دو حیطه بیماران بستری و بیماران سر پایی بوده و متخصصین این رشته با مرور تاریخچه قبلی و فعلی دارودرمانی بیماران، ارزیابی و پایش درمان و نیز مشکلات احتمالی مرتبط با دارودرمانی به استفاده ایمن تر و مؤثر تر داروها کمک می کنند.[۱] برخی از وظایف این گروه از متخصصین بررسی تاریخچه دارویی بیمار، ارائه مشاوره های مرتبط با دارودرمانی به پزشکان و سایر اعضاء تیم درمانی،نظارت بر تجویز منطقی دارو، نظارت بر مصرف صحیح دارو توسط بیمار، بررسی عوارض جانبی داروها و گزارش آنها، پیگیری غلظتهای دارویی در بیماران برای جلوگیری از مسمومیتها، دستیابی به دوز صحیح درمانی (پایش) و در مجموع کمک به بهبود نتایج درمان و کاهش مدت بستری شدن بیماران می باشد.

داروسازی بالینی در ایران[ویرایش]

رشته داروسازی بالینی در ایران از سال ۱۳۷۰ پا به عرصه وجود نهاد و از سال ۱۳۷۴ در دانشکدهٔ داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران پذیرش دستیار تخصصی داروسازی بالینی شروع شد. رشته داروسازی بالینی در ایران با مقطع تخصصی بالینی تعریف شده است [۲]؛ در حالی که سایر رشته های تحصیلات تکمیلی داروسازی ایران در مقطع PhD ارائه می شوند [۳]. در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشگاه علوم پزشکی تهران[۴]، شهید بهشتی[۵]، مازندران[۶]، اصفهان[۷]، و شیراز[۸] دارای پذیرش دوره دستیاری و گروه داروسازی بالینی بوده و دانشگاههای علوم‌پزشکی مشهد[۹]، اهواز و تبریز[۱۰] دارای گروه داروسازی بالینی در دانشکده‌ داروسازی می باشند.

انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران[ویرایش]

انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران[۱۱] در سال ۱۳۸۵ از کمیسیون انجمنهای علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز فعالیت دریافت نمود و اولین انتخابات اعضای هیئت مدیره انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران در تاریخ ۱۷/۱۱/۸۵ با شرکت اکثر متخصصین این رشته از سراسر کشور و نمایندهٔ وزارت بهداشت انجام گردید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران

منابع[ویرایش]

 1. «داروسازی بالینی ضرورت امروز سیستم درمانی». hamshahrionline.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 2. «دانشکده داروسازی - دوره دکتری تخصصی». www.sbmu.ac.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 3. «w w w . s a n j e s h p . i r». sanjeshp.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 4. «دانشکده داروسازی». pharmacy.tums.ac.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 5. «دانشکده داروسازی - گروه داروسازی بالینی». pharmacy.sbmu.ac.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 6. «دانشكده داروسازي». fharmacy.mazums.ac.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 7. «دانشکده داروسازی و علوم دارویی | اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل». pharm.mui.ac.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 8. «داروسازی بالینی». pharmacy.sums.ac.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 9. «دانشکده داروسازي مشهد». دانشگاه علوم پزشکی مشهد. 
 10. «دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشكي تبريز - گروه داروسازي باليني». pharmfac.tbzmed.ac.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-07. 
 11. «انجمن متخصصين داروسازی بالینی ایران». انجمن تخصصی داروسازی بالینی.