داروسازی بالینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

داروسازی بالینی یکی از رشته های تخصصی داروسازی است که در زمینه کاربرد علوم دارویی و دارودرمانی در بالین بیماران فعالیت دارد. مهمترین رسالت این رشته ارتقاء تجویز و مصرف صحیح و منطقی داروها و کمک به بهبود نتایج و پیامد های درمانی در بیماران می باشد. همچنین متخصصین این رشته مدیریت یا اجرای طرح های پژوهشی و بالینی مرتبط با دارودرمانی را بر عهده دارند. خدمات متخصصین داروسازی بالینی در هر دو حیطه بیماران بستری و بیماران سرپایی بوده و متخصصین این رشته با مرور تاریخچه قبلی و فعلی دارودرمانی بیماران، ارزیابی و پایش درمان و نیز مشکلات احتمالی مرتبط با دارودرمانی به استفاده ایمن تر و مؤثر تر داروها کمک می کنند.[۱] برخی از وظایف این گروه از متخصصین بررسی تاریخچه دارویی بیمار، ارائه مشاوره های مرتبط با دارودرمانی به پزشکان و سایر اعضاء تیم درمانی،نظارت بر تجویز منطقی دارو، نظارت بر مصرف صحیح دارو توسط بیمار، بررسی عوارض جانبی داروها و گزارش آنها، پیگیری غلظت‌های دارویی در بیماران برای جلوگیری از مسمومیت‌ها، دستیابی به دوز صحیح درمانی (پایش) و در مجموع کمک به بهبود نتایج درمان و کاهش مدت بستری شدن بیماران می باشد. در حال حاضر در ایران امکان ادامه تحصیل در دوره فلوشیپ مراقبت‌های ویژه(icu) بعد از اتمام رزیدنتی وجود دارد،همچنین امکان پرداخت کارانه به اعضای ویزیت و مشاوره ها،تعریف و معادل متخصص داخلی دریافت دارند

داروسازی بالینی در ایران[ویرایش]

رشته داروسازی بالینی در ایران از سال ۱۳۷۰ پا به عرصه وجود نهاد و از سال ۱۳۷۴ در دانشکدهٔ داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران پذیرش دستیار تخصصی داروسازی بالینی شروع شد. رشته داروسازی بالینی در ایران با مقطع تخصصی بالینی تعریف شده است [۲]؛ در حالی که سایر رشته های تحصیلات تکمیلی داروسازی ایران در مقطع PhD ارائه می شوند [۳]. در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشگاه علوم پزشکی تهران[۴]، شهید بهشتی[۵]، مازندران[۶]، اصفهان[۷]، و شیراز[۸] دارای پذیرش دوره دستیاری و گروه داروسازی بالینی بوده و دانشگاههای علوم‌پزشکی مشهد[۹]، اهواز و تبریز[۱۰] دارای گروه داروسازی بالینی در دانشکده‌ داروسازی می باشند.

انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران[ویرایش]

انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران[۱۱] در سال ۱۳۸۵ از کمیسیون انجمنهای علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز فعالیت دریافت نمود و اولین انتخابات اعضای هیئت مدیره انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران در تاریخ ۱۷/۱۱/۸۵ با شرکت اکثر متخصصین این رشته از سراسر کشور و نمایندهٔ وزارت بهداشت انجام گردید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران

منابع[ویرایش]

 1. «داروسازی بالینی ضرورت امروز سیستم درمانی». hamshahrionline.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 2. «دانشکده داروسازی - دوره دکتری تخصصی». www.sbmu.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 3. «w w w . s a n j e s h p . i r». sanjeshp.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 4. «دانشکده داروسازی». pharmacy.tums.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 5. «دانشکده داروسازی - گروه داروسازی بالینی». pharmacy.sbmu.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 6. «دانشكده داروسازي». fharmacy.mazums.ac.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 7. «دانشکده داروسازی و علوم دارویی | اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل». pharm.mui.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 8. «داروسازی بالینی». pharmacy.sums.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 9. «دانشکده داروسازي مشهد». دانشگاه علوم پزشکی مشهد.
 10. «دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشكي تبريز - گروه داروسازي باليني». pharmfac.tbzmed.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۷.
 11. «انجمن متخصصين داروسازی بالینی ایران». انجمن تخصصی داروسازی بالینی.