داروسازی بالینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

داروسازی بالینی یکی از رشته های تخصصی داروسازی است که در زمینه کاربرد علوم دارویی و دارودرمانی در بالین بیماران فعالیت دارد. مهمترین رسالت این رشته ارتقاء تجویز و مصرف صحیح و منطقی داروها و کمک به بهبود نتایج و پیامد های درمانی در بیماران می باشد. همچنین متخصصین این رشته مدیریت و یا اجرای طرح های پژوهشی و بالینی مرتبط با دارودرمانی را بر عهده دارند. خدمات متخصصین داروسازی بالینی در هر دو حیطه بیماران بستری و بیماران سر پایی بوده و متخصصین این رشته با مرور تاریخچه قبلی و فعلی دارودرمانی بیماران، ارزیابی و پایش درمان و نیز مشکلات احتمالی مرتبط با دارودرمانی به استفاده ایمن تر و مؤثر تر داروها کمک می کنند. برخی از وظایف این گروه از متخصصین بررسی تاریخچه دارویی بیمار، ارائه مشاوره های مرتبط با دارودرمانی به پزشکان و سایر اعضاء تیم درمانی،نظارت بر تجویز منطقی دارو، نظارت بر مصرف صحیح دارو توسط بیمار، بررسی عوارض جانبی داروها و گزارش آنها، پیگیری غلظتهای دارویی در بیماران برای جلوگیری از مسمومیتها، دستیابی به دوز صحیح درمانی (پایش) و در مجموع کمک به بهبود نتایج درمان و کاهش مدت بستری شدن بیماران می باشد.

فارماکوتراپی در ایران[ویرایش]

رشته داروسازی بالینی (فارماکوتراپی) در ایران از سال ۱۳۷۰ پا به عرصه وجود نهاد و از سال ۱۳۷۴ در دانشکدهٔ داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران پذیرش دستیار تخصصی داروسازی بالینی شروع شد. هم اکنون بیش از ۵۰ فارغ التحصیل این رشته در سراسر کشور مشغول ارائه خدمات دارویی بالینی می باشند و حدود ۶۰ دستیار مشغول تحصیل هستند. در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و مازندران دارای پذیرش دوره دستیاری و گروه داروسازی بالینی بوده و دانشگاههای علوم‌پزشکی اصفهان، شیراز و مشهد دارای گروه داروسازی بالینی در دانشکده‌های داروسازی می باشند.

سایت‌های فعال[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی تهران[ویرایش]

سایت‌های فعال دانشگاه علوم پزشکی تهران که خدمات داروساز بالینی در آنها ارائه می شود می توان به بخشهای زیر اشاره نمود:

 • بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان سینا
 • بخش اعصاب و روان بیمارستان روزبه
 • بخش عفونی بیمارستان امام خمینی
 • بخش نفرولوژی بیمارستان امام خمینی
 • بخشهای خون و انکولوژی، گوارش و غدد بیمارستان شریعتی
 • بخش مراقبتهای دارویی بیمارستان شریعتی
 • بخش مراقبتهای دارویی مرکز طبی کودکان
 • مرکز اطلاعات داروپزشکی سیزده آبان

دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی[ویرایش]

 • بخش مراقبتهای دارویی و بخش داخلی ریه، قلب، سل و مراقبتهای ویژه بیمارستان مسیح دانشوری
 • بخش خون و انکولوژی و گوارش بیمارستان طالقانی

دانشگاه علوم پزشکی مازندران[ویرایش]

 • بخش مراقبتهای ویژه و جراحی بیمارستان امام خمینی
 • بخش نوزادان و کودکان بیمارستان بوعلی

سایر دانشگاه‌ها[ویرایش]

بخش مراقبتهای دارویی و بخشهای داخلی بیمارستان بقیه ا... وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا...، بخش مراقبتهای دارویی بیمارستان قلب شهید رجایی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران ، بخشهای داخلی، مراقبتهای ویژه، پیوند بیمارستان نمازی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بخشهای داخلی بیمارستان امام رضا وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، بخشهای داخلی و مسمومیت بیمارستان الزهرا و حضرت علی اصغر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بخشهای داخلی بیمارستان افضلی پور کرمان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی کرمان و بخشهای داخلی بیمارستان دانشگاهی زابل وابسته به دانشگاه علوم پزشکی زابل اشاره نمود که مشغول ارائه خدمات دارویی بالینی می باشند.

تعدادی از داروسازان بالینی نیز در دانشگاه آزاد اسلامی و بیمارستانهای وابسته، مراکز تحقیقاتی و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مشغول فعالیت می باشند. در راستای ارائه خدمات دارویی به بیماران بستری مجموعه داروخانه های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران زیر نظر دانشکده داروسازی تشکیل گردیده است و داروخانه های بیمارستان های شریعتی، امام خمینی، سینا، مرکز طبی کودکان، آرش و رازی مشغول ارائه خدمات می باشند. چشم انداز رشته داوسازی بالینی در آینده علاوه بر تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جهت تکمیل کادر هیئت علمی در دانشگاهها و تربیت نیرو جهت ارائه خدمات دارویی در بخشها (رسیدن به حد نصاب یک داروساز بالینی برای هر ۶۰-۵۰تخت بیمار) و تربیت نیروی انسانی جهت صنایع داروسازی با هدف تشکیل بخش تحقیقات بالینی می باشد.

انجمن داروسازی بالینی ایران[ویرایش]

انجمن داروسازی بالینی ایران در سال ۱۳۸۵ از کمیسیون انجمنهای علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز فعالیت دریافت نمود و اولین انتخابات اعضای هیئت مدیره انجمن داروسازی بالینی ایران در تاریخ ۱۷/۱۱/۸۵ با شرکت اکثر متخصصین این رشته از سراسر کشور و نمایندهٔ وزارت بهداشت انجام گردید. متخصصین داروسازی بالینی خیرالله غلامی، مجتبی مجتهدزاده، منصور رستگارپناه و حسین خلیلی از دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، دکترفانک فهیمی از دانشگاه شهیدبهشتی، دکتر مجید شهرتی از دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله و دکتر فریبرز فرساد از دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان اعضای هیئت مدیره انتخاب شدند. در حال حاضر دکتر غلامی به عنوان رئیس، دکتر مجتهدزاده به عنوان نائب رئیس، دکتر جوادی به عنوان خزانه‌دار، دکتر سلام‌زاده به عنوان بازرس و دکتر ابریشمی به عنوان دبیر انجمن انتخاب شدند. هدف اصلی این انجمن تعریف و تبیین خدمات دارویی و تعیین جایگاه اصلی داروساز در بیمارستان و چرخه درمان می باشد. در تعریف این انجمن٬ داروخانه دارای جایگاه ویژه‌ای بوده که در آن به فرد مراجعه کننده به عنوان بیمار و نه مشتری و عرضه دارو به عنوان ارائه خدمات پزشکی نه صرفاً ارائه کالا نگاه می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

انجمن داروسازی بالینی ایران