پرش به محتوا

دارشانا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دارشانا (انگلیسی: Darshana)، هندوان علوم نظری خود را «دارشانا» (Darśana) یا دیدگاه فلسفی و نظری می‌گویند. غرض از دیدگاه نظری دیدی است که ما از یک جنبهٔ واقعیت داریم و مکمل دیدگاه «خودشناسی» و «معرفت به برهمن» است.

شش دارشانا[ویرایش]

شش مکتب فلسفی برهمنی (آستیکا) بدون چون و چرا حقایق وداها را قبول دارند و از شریعت برهمنی پیروی می‌کنند و موجودیت خود را قائم بر آن می‌دانند. این شش مکتب را شش «دارشانا» (Darśana) گفته‌اند.

یک جنبهٔ واقعیت[ویرایش]

دارشانا در واقع افق مخصوص دید ما از واقعیت است، به عبارت دیگر دیدی است که ما از یک جنبهٔ واقعیت داریم. دارشانا را می‌توان از لحاظی به معنای آئین فلسفی دانست، چون هر دارشانایی به منزلهٔ یک واحد مجزایی است که در آن افکار و آراء طبق نقشه ای خاص تنظیم شده و سازمان یافته‌اند.[۱]

دانش کلی[ویرایش]

جهان عینی بازتاب آگاهی کلی است، زیرا آگاهی فردی نمی‌تواند وجود مستقلی از خود داشته باشد. این آگاهی، جزء آگاهی کلی است. از این رو است که در بند ۳، سوترای Sutra چهل ونه یوگا دارشان (Yoga Darshan) می‌گوید:

وقتی یوگی بی شباهتی خود را با عقل مشاهده نمود، درک می‌کند که«آتما» عقل نیست، بلکه با رسیدن به آن یوگی به دانش کلی دست می‌یابد و آن گاه بر همه چیز دانا می‌شود. در این مرحله یوگی خود مرکز دانایی می‌گردد، و آگاهی فردیش بر تمامی محدودیت‌ها چیره می‌گردد، یعنی در سر چشمهٔ ولایی آگاهی مستغرق است. به این مرحله، نیروانا (Nirvana) یا آزادگی از زاد و مرگ‌ها، گفته می‌شود. اینجا است که یوگی خود به حقیقتی می‌رسد که یگانگی با خدا است. [۲]

همچنین ببینید[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

https://www.iloveindia.com/indian-traditions/touching-feet.html

منابع[ویرایش]

  1. داریوش شایگان، ادیان و مکتبهای فلسفی هند جلد اول و دوم – تهران: امیر کبیر ۱۳۸۶
  2. ref>D E V A T M A S H A K T I سوامی ویشنو تیرثا ماهاراج، ترجمه، حسین مریدی