داران (جلفا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
داران
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستانجلفا
بخشمرکزی شهرستان جلفا
دهستانداران
جمعیت۹۰۰ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۳۲۰۱۵
مکان های کشاورزی=هرزنه،توت دیبی ویوخاری باغلار

داران یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان داران بخش مرکزی شهرستان جلفا واقع شده‌است.

روستای داران یکی از روستاهای بزرگ دهستان داران از بخش مرکزی در شهرستان جلفا می‌باشدفاصله این روستا تا بخش مرکزی شهرستان جلفا ۳۲ کیلومتر می‌باشد.

این روستا از شمال به رود ارس و روستاهای افشار، مرازاد، منجن‌آباد و از سمت جنوب به اویندین، یکانات هلق، و از شرق به روستاهای الوان، کوه کمر، و از سوی غرب به دهستان ارسی در روستاهای‌ارسی، نوشیروان و قشلاق محدود می‌گردد.

روستای داران در منطقه کوهستانی قرار گرفته و ارتفاعات بلند کوه‌های کیامکی در قسمت جنوبی‌این روستا از سمت غرب به شرق کشیده شده‌است و بلندتریت قله آن کوه کمچی‌داغی می‌باشد که دائمٹپوشیده از برف می‌باشد.

در این روستا نسیم ملایمی همیشه احساس می‌شود، شب‌ها به علت سردبودن کوه نسیمی از طرف‌کوه به طرف روستا و روزها برعکس از سمت روستا به طرف کوه می‌ورزد.

اقتصاد[ویرایش]

شغل بیشتر مردم این روستا کشاورزی و دامداری می‌باشد و از محصولات مهم کشاورزی آن می‌توان‌گندم، جو، نخود، و از محصولات باغی گردو ، بادام ، زردآلو، گیلاس، آلبالو، سیب می‌باشد.

که بطور متوسط سطح زیر کشت گندم، ۷۰۰ هکتار، جو ۱۰۰ هکتار، علوفه ۷۰۰ هکتار، انواع‌حبوبات ۲۰۰ هکتار، کل مراتع حدود ۵۰۰۰ هکتار می‌باشد که بیشترین این محصولات در منطقه بیزبین‌و اطراف کوه کیامکی (کمچی داغی) بعمل می‌آید؛ و از لحاظ دامداری بعلت قرار گرفتن در منطقه‌کوهستانی، خوب و داشتن مراتع زیاد برای پرورش گوسفند و بز مناسب و مساعد بوده و دارای مقام اول‌در منطقه می‌باشد، حدوداً ۱۲۰۰ رأس گاو و گوساله و ۱۰۰۰ رأس گوسفند و بز می‌باشد و در کنارکارهای کشاورزی و دامداری اهالی این روستا به پرورش کرم ابریشم نیز می‌پردازند که به خاطر همین‌امر حدوداً تعداد ۱۰۰۰۰ اصل توت کاشته شده‌است.

سازمانها و مراکز دولتی و خدماتی روستای داران

۲ باب مدرسه ابتدائی، یک باب مدرسه راهنمائی و یک باب مدرس دبیرستان، مخابرات، آب‌لوله‌کشی‌سالم، شبکه برق، سراسری، راه آسفالت روستائی، پست، درمانگاه، شرکت تعاونی، حمام عمومی، کتابخانه روستائی، صندوق قرض‌الحسنه ۲

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.