داده‌کاوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

داده‌کاوی (به انگلیسی: Data Mining)، به مفهوم استخراج اطلاعات نهان یا الگوها و روابط مشخص در حجم زیادی از داده‌ها در یک یا چند بانک اطلاعاتی بزرگ گفته می‌شود. بسیاری از مردم داده کاوی را مترادف واژه‌های رایج کشف دانش از داده‌ها (KDD) می‌دانند. داده‌کاوی، پایگاه‌ها و مجموعه حجیم داده‌ها را در پی کشف و استخراج، مورد تحلیل قرار می‌دهد. این‌گونه مطالعات و کاوش‌ها را به واقع می‌توان همان امتداد و استمرار دانش کهن و همه جا گیر آمار دانست. تفاوت عمده در مقیاس، وسعت و گوناگونی زمینه‌ها و کاربردها، و نیز ابعاد و اندازه‌های داده‌های امروزین است که شیوه‌های ماشینی مربوط به یادگیری، مدل‌سازی، و آموزش را طلب می‌نماید.

در سال ۱۹۶۰ آماردانان اصطلاح "Data Fishing" یا "Data Dredging"به معنای "صید داده" را جهت کشف هر گونه ارتباط در حجم بسیار بزرگی از داده‌ها بدون در نظر گرفتن هیچگونه پیش فرضی بکار بردند. بعد از سی سال و با انباشته شدن داده‌ها در پایگاه داده اصطلاح داده کاوی در حدود سال ۱۹۹۰ رواج بیشتری یافت. اصطلاحات دیگری نظیر "Data Archaeology"یا "Information Harvesting" یا "Information Discovery" یا"Knowledge Extraction" نیز بکار رفته‌اند.

مقدمه[ویرایش]

بسیاری از شرکت‌ها و موسسات دارای حجم انبوهی از اطلاعات هستند. تکنیک‌های داده‌کاوی به‌طور تاریخی به گونه‌ای گسترش یافته‌اند که به سادگی می‌توان آن‌ها را بر ابزارهای نرم‌افزاری و … امروزی تطبیق داده و از اطلاعات جمع‌آوری شده بهترین بهره را برد.

در صورتی که سیستم‌های داده‌کاوی بر روی سکوهای Client/Server قوی نصب شده باشد و دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی بزرگ فراهم باشد، می‌توان به سوالاتی از قبیل :کدامیک از مشتریان ممکن است خریدار کدامیک از محصولات آینده شرکت باشند، چرا، در کدام مقطع زمانی و بسیاری از موارد مشابه پاسخ داد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

یکی از ویژگی‌های کلیدی در بسیاری از ابتکارات مربوط به تأمین امنیت ملی، داده کاوی است. داده کاوی که به عنوان ابزاری برای کشف جرایم، ارزیابی میزان ریسک و فروش محصولات به کار می‌رود، در بر گیرنده ابزارهای تجزیه و تحلیل اطلاعات به منظور کشف الگوهای معتبر و ناشناخته در بین انبوهی از داده هاست. داده کاوی غالباً در زمینه تأمین امنیت ملی به منزله ابزاری برای شناسایی فعالیت‌های افراد خرابکار شامل جابه جایی پول و ارتباطات بین آن‌ها و همچنین شناسایی و ردگیری خود آن‌ها با بررسی سوابق مربوط به مهاجرت و مسافرت هاست.

داده کاوی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در نوع ابزارهای تحلیل موجود نشان می‌دهد اما محدودیت‌هایی نیز دارد. یکی از این محدودیت‌ها این است که با وجود اینکه به آشکارسازی الگوها و روابط کمک می‌کند اما اطلاعاتی را دربارهٔ ارزش یا میزان اهمیت آن‌ها به دست نمی‌دهد. دومین محدودیت آن این است که با وجود توانایی شناسایی روابط بین رفتارها یا متغیرها لزوماً قادر به کشف روابط علت و معلولی نیست. موفقیت داده کاوی در گرو بهره‌گیری از کارشناسان فنی و تحلیل گران کار آزموده‌ای است که از توانایی کافی برای طبقه‌بندی تحلیل‌ها و تغییر آن‌ها برخوردار هستند.

بهره‌برداری از داده کاوی در دو بخش دولتی و بخش خصوصی رو به گسترش است.[۱] صنایعی چون بانکداری، بیمه، بهداشت[۲] و بازاریابی آن را عموماً برای کاهش هزینه‌ها، ارتقاء کیفی پژوهش‌ها و بالاتر بردن میزان فروش به کار می‌برند. کاربرد اصلی داده کاوی در بخش دولتی به عنوان ابزاری برای تشخیص جرایم بوده‌است اما امروزه دامنه بهره‌برداری از آن گسترش روزافزونی یافته و سنجش و بهینه‌سازی برنامه‌ها را نیز در بر می‌گیرد. بررسی برخی از برنامه‌های کاربردی مربوط به داده کاوی که برای تأمین امنیت ملی به کار می‌روند، نشان دهنده رشد قابل ملاحظه‌ای در رابطه با کمیت و دامنه داده‌هایی است که باید تجزیه و تحلیل شوند.

توانایی‌های فنی در داده کاوی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار اند اما عوامل دیگری نیز مانند چگونگی پیاده‌سازی و نظارت ممکن است نتیجه کار را تحت تأثیر قرار دهند. یکی از این عوامل کیفیت داده هاست که بر میزان دقت و کامل بودن آن دلالت دارد. عامل دوم میزان سازگاری نرم‌افزار داده کاوی با بانک‌های اطلاعاتی است که از سوی شرکت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. عامل سومی که باید به آن اشاره کرد به بیراهه رفتن داده کاوی و بهره‌برداری از داده‌ها به منظوری است که در ابتدا با این نیت گرد آوری نشده‌اند. حفظ حریم خصوصی افراد عامل دیگری است که باید به آن توجه داشت.

اصولاً به پرسش‌های زیر در زمینه داده کاوی باید پاسخ داده شود:

 • سازمانهای دولتی تا چه حدی مجاز به بهره‌برداری از داده‌ها هستند؟
 • آیا از داده‌ها در چارچوبی غیر متعارف بهره‌برداری می‌شود؟
 • کدام قوانین حفظ حریم خصوصی ممکن است به داده کاوی مربوط شوند؟

کاوش در داده‌ها بخشی بزرگ از سامانه‌های هوشمند است. سامانه‌های هوشمند زیر شاخه‌ای بزرگ و پرکاربرد از زمینه علمی جدید و پهناور یادگیری ماشینی هستند که خود زمینه‌ای در هوش مصنوعی است. فرایند گروه گروه کردن مجموعه‌ای از اشیاء فیزیکی یا مجرد به صورت طبقه‌هایی از اشیاء مشابه هم را خوشه‌بندی می‌نامیم.

با توجه به اندازه‌های گوناگون (و در اغلب کاربردها بسیار بزرگ و پیچیده) مجموعه‌های داده‌ها مقیاس‌پذیری الگوریتم‌های به کار رفته معیاری مهم در مفاهیم مربوط به کاوش در داده‌ها است.

کاوش‌های ماشینی در متون حالتی خاص از زمینهٔ عمومی‌تر کاوش در داده‌ها بوده، و به آن دسته از کاوش‌ها اطلاق می‌شود که در آن‌ها داده‌های مورد مطالعه از جنس متون نوشته شده به زبان‌های طبیعی انسانی باشد.

چیستی[ویرایش]

داده کاوی به بهره‌گیری از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها به منظور کشف الگوها و روابط معتبری که تاکنون ناشناخته بوده‌اند اطلاق می‌شود. این ابزارها ممکن است مدل‌های آماری، الگوریتم‌های ریاضی و روش‌های یاد گیرنده (Machine Learning Methods) باشند که کار این خود را به صورت خودکار و بر اساس تجربه‌ای که از طریق شبکه‌های عصبی (Neural Networks) یا درخت‌های تصمیم‌گیری (Decision Trees) به دست می‌آورند بهبود می‌بخشد. داده کاوی منحصر به گردآوری و مدیریت داده‌ها نبوده و تجزیه و تحلیل اطلاعات و پیش‌بینی را نیز شامل می‌شود برنامه‌های کاربردی که با بررسی فایل‌های متن یا چند رسانه‌ای به کاوش داده‌ها می‌پردازند پارامترهای گوناگونی را در نظر می‌گیرد که عبارت اند از:

 • قواعد انجمنی (Association): الگوهایی که بر اساس آن یک رویداد به دیگری مربوط می‌شود مثلاً خرید قلم به خرید کاغذ.
 • ترتیب (Sequence): الگویی که به تجزیه و تحلیل توالی رویدادها پرداخته و مشخص می‌کند کدام رویداد، رویدادهای دیگری را در پی دارد مثلاً تولد یک نوزاد و خرید پوشک.
 • پیش‌بینی(Prediction): در پیش‌بینی هدف پیش‌بینی یک متغیر پیوسته می‌باشد. مانند پیش‌بینی نرخ ارز یا هزینه‌های درمانی.
 • رده‌بندی یا طبقه‌بندی (Classification): فرایندی برای پیدا کردن مدلی است که رده‌های موجود در داده‌ها را تعریف می‌نماید و متمایز می‌کند، با این هدف که بتوان از این مدل برای پیش‌بینی رده رکوردهایی که برچسب رده آن‌ها (متغیر هدف) ناشناخته می‌باشد، استفاده نمود.[۳] در حقیقت در رده‌بندی بر خلاف پیش‌بینی، هدف پیش‌بینی مقدار یک متغیر گسسته‌است. روش‌های مورد استفاده در پیش‌بینی و رده‌بندی عموماً یکسان هستند.
 • خوشه‌بندی (Clustering): گروه‌بندی مجموعه‌ای از اعضاء، رکوردها یا اشیاء به نحوی که اعضای موجود در یک خوشه بیشترین شباهت را به یکدیگر و کمترین شباهت را به اعضای خوشه‌های دیگر داشته باشند.[۴]
 • مصورسازی (visualization): مصورسازی داده‌ها یکی از قدرتمندترین و جذابترین روش‌های اکتشاف در داده‌ها می‌باشد.[۵]

برنامه‌های کاربردی که در زمینه تجزیه و تحلیل اطلاعات به کار می‌روند از امکاناتی چون پرس و جوی ساخت یافته (Structured query) که در بسیاری از بانک‌های اطلاعاتی یافت می‌شود و از ابزارهای تجزیه و تحلیل آماری برخوردارند اما برنامه‌های مربوط به داده کاوی در عین برخورداری از این قابلیت‌ها از نظر نوع با آن‌ها تفاوت دارند. بسیاری از ابزارهای ساده برای تجزیه و تحلیل داده‌ها روشی بر پایه راستی آزمایی (verification) را به کار می‌برند که در آن فرضیه‌ای بسط داده شده آنگاه داده‌ها برای تأیید یا رد آن بررسی می‌شوند. به‌طور مثال ممکن است این نظریه مطرح شود که فردی که یک چکش خریده حتماً یک بسته میخ هم خواهد خرید. کارایی این روش به میزان خلاقیت کاربر برای ارائه فرضیه‌های متنوع و همچنین ساختار برنامه بکار رفته بستگی دارد. در مقابل در داده کاوی روشهایی برای کشف روابط بکار برده می‌شوند و به کمک الگوریتم‌هایی روابط چند بعدی بین داده‌ها تشخیص داده شده و آنهایی که یکتا (unique) یا رایج هستند شناسایی می‌شوند. به‌طور مثال در یک فروشگاه سخت‌افزار ممکن است بین خرید ابزار توسط مشتریان با تملک خانه شخصی یا نوع خودرو، سن، شغل، میزان درآمد یا فاصله محل اقامت آن‌ها با فروشگاه رابطه‌ای برقرار شود.

در نتیجه قابلیت‌های پیچیده‌اش برای موفقیت در تمرین داده کاوی دو مقدمه مهم است یکی فرمول واضحی از مشکل که قابل حل باشد و دیگری دسترسی به داده متناسب. بعضی از ناظران داده کاوی را مرحله‌ای در روند کشف دانش در پایگاه داده‌ها می‌دانند (KDD). مراحل دیگری در روند KDD به صورت تصاعدی شامل، پاکسازی داده، انتخاب داده انتقال داده، داده کاوی، الگوی ارزیابی، و عرضه دانش می‌باشد. بسیاری از پیشرفت‌ها در تکنولوژی و فرایندهای تجاری بر رشد علاقه‌مندی به داده کاوی در بخش‌های خصوصی و عمومی سهمی داشته‌اند. بعضی از این تغییرات شامل:

 • رشد شبکه‌های کامپیوتری که در ارتباط برقرار کردن پایگاه‌ها داده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • توسعه افزایش تکنیکهایی بر پایه جستجو مثل شبکه‌های عصبی و الگوریتم‌های پیشرفته.
 • گسترش مدل محاسبه کلاینت سروری که به کاربران اجازه دسترسی به منابع داده‌های متمرکز شده را از روی دسک تاپ می‌دهد.
 • و افزایش توانایی به تلفیق داده از منابع غیر متجانس به یک منبع قابل جستجو می‌باشد.

علاوه بر پیشرفت ابزارهای مدیریت داده، افزایش قابلیت دسترسی به داده و کاهش نرخ نگهداری داده نقش ایفا می‌کند. در طول چند سال گذشته افزایش سریع جمع‌آوری و نگهداری حجم اطلاعات وجود داشته‌است. با پیشنهادهای برخی از ناظران مبنی بر آنکه کمیت داده‌های دنیا به‌طور تخمینی هر ساله دوبرابر می‌گردد. در همین زمان هزینه ذخیره‌سازی داده‌ها بطور قابل توجهی از دلار برای هر مگابایت به پنی برای مگابایت کاهش پیدا کرده‌است. مطابقاً قدرت محاسبه‌ها در هر ۱۸ – ۲۴ ماه به دوبرابر ارتقاء پیدا کرده‌است این در حالی است که هزینه قدرت محاسبه رو به کاهش است. داده کاوی به‌طور معمول در دو حوزه خصوصی و عمومی افزایش پیدا کرده‌است. سازمان‌ها داده کاوی را به عنوان ابزاری برای بازدید اطلاعات مشتریان کاهش تقلب و اتلاف و کمک به تحقیقات پزشکی استفاده می‌کنند. با اینهمه ازدیاد داده کاوی به طبع بعضی از پیاده‌سازی و پیامد اشتباه را هم دارد. اینها شامل نگرانی‌هایی در مورد کیفیت داده‌ای که تحلیل می‌گردد، توانایی کار گروهی پایگاه‌های داده و نرم‌افزارها بین ارگانها و تخطی‌های بالقوه به حریم شخصی می‌باشد. همچنین ملاحظاتی در مورد محدودیتهایی در داده کاوی در ارگان‌ها که کارشان تأثیر بر امنیت دارد، نادیده گرفته می‌شود.


مفهوم مدیریت ذخیره سازی و دستیابی اطلاعات[ویرایش]

داده های اطلاعاتی به عنوان یکی از منابع حیاتی سازمان شناخته می شود و بسیاری از سازمان ها با اطلاعات و دانش سازمانی خود مانند سایر دارایی های ارزشمندشان برخورد می کنند .

نکته: داده اطلاعاتی (Data) به اطلاعات خام سازمان اتلاق می‌شود و اطلاعات (Information) به داده‌های پردازش شده. همچنین داده های پردازش شده پس از طبقه بندی و آنالیز به دانش سازمان (Knowledge) تبدیل می گردند.

حال تصور نمایید، دسترسی به اطلاعات (Information) در شرایطی که داده‌ها به روش نامناسبی نگهداری شوند و یا روش ضابطه مندی جهت دستیابی به آنها وجود نداشته باشد تا چه حد مشکل است . برای رسیدن به یک سیستم اطلاعاتی مناسب، داده‌ها می بایست به صورتی منطقی طبقه بندی و ذخیره شوند تا استفاده از آن ها ساده‌تر بوده، با کارایی بیشتری تحلیل شوند و سریعتر مورد استفاده قرار گیرند و در نتیجه مدیریت بهتری بر آن ها اعمال شود.


ساختار بانک اطلاعاتی سازمان:[ویرایش]

داده های سازمان ها در انواع بانک های اطلاعاتی و با ساختارهای متنوعی ذخیره می‌گردند . طراحی و سازماندهی این ساختارها، بکارگیری و انتقال به بانک‌های اطلاعاتی پیشرفته و بهینه سازی آن ها یکی خدماتی است که توسط واحدهای فناوری اطلاعات ارایه می شود .

محدودیت‌های داده‌کاوی[ویرایش]

در حالیکه محصولات داده کاوی ابزارهای قدرتمندی می‌باشند، اما در نوع کاربردی کافی نیستند. برای کسب موفقیت، داده کاوی نیازمند تحلیل گران حرفه‌ای و متخصصان ماهری می‌باشد که بتوانند ترکیب خروجی بوجود آمده را تحلیل و تفسیر نمایند. در نتیجه محدودیتهای داده کاوی مربوط به داده اولیه یا افراد است تا اینکه مربوط به تکنولوژی باشد.

اگرچه {داده کاوی} به الگوهای مشخص و روابط آن‌ها کمک می‌کند، اما برای کاربر اهمیت و ارزش این الگوها را بیان نمی‌کند. تصمیماتی از این قبیل بر عهده خود کاربر است. برای نمونه در ارزیابی صحت داده کاوی، برنامه کاربردی در تشخیص مظنونان تروریست طراحی شده که ممکن است این مدل به کمک اطلاعات موجود در مورد تروریستهای شناخته شده، آزمایش شود. با اینهمه در حالیکه ممکن است اطلاعات شخص بطور معین دوباره تصدیق گردد، که این مورد به این منظور نیست که برنامه مظنونی را که رفتارش به‌طور خاص از مدل اصلی منحرف شده را تشخیص بدهد.

تشخیص رابطه بین رفتارها یا متغیرها یکی دیگر از محدودیتهای داده کاوی می‌باشد که لزوماً روابط اتفاقی را تشخیص نمی‌دهد. برای مثال برنامه‌های کاربردی ممکن است الگوهای رفتاری را مشخص کند، مثل تمایل به خرید بلیط هواپیما درست قبل از حرکت که این موضوع به مشخصات درآمد، سطح تحصیلی و استفاده از اینترنت بستگی دارد. در حقیقت رفتارهای شخصی شامل شغل (نیاز به سفر در زمانی محدود) وضع خانوادگی (نیاز به مراقبت پزشکی برای مریض) یا تفریح (سود بردن از تخفیف دقایق پایانی برای دیدن مکان‌های جدید) ممکن است بر روی متغیرهای اضافه تأثیر بگذارد.

کاربردهای داده‌کاوی در علوم رایانه[ویرایش]

در علم رایانه از داده‌کاوی برای کشف الگوی میان داده‌ها استفاده می‌شود، معمولاً داده‌های خام و معمولاً بی‌معنا وارد سیستم شده و پس از پردازش‌های مورد نیاز نتایج حاصل از داده که آن‌ها را اطلاعات می‌نامند ، استخراج می‌گردد[۶] کاربردهای عمومی داده‌کاوی در علم کامپیوتر عبارتند از:

 • کشف الگوی میان داده‌ها
 • پیش‌بینی حدودی نتایج
 • به‌دست آوردن اطلاعات کاربردی
 • تمرکز بر روی داده‌های بزرگ

کاربردهای داده‌کاوی در رشته مهندسی صنایع[ویرایش]

به منظور استفاده از مفاهیم، مدل‌ها، روش‌ها و یادگیری الگوریتم‌های داده کاوی مقالات و کتاب‌های معتبری مانند این کتاب و این کتاب وجود دارد. در مهندسی صنایع از داده‌کاوی در حوزه‌های مدیریت ارتباط با مشتری (ویکی پدیا)، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (ویکی پدیا)، مدیریت زنجیره تأمین (ویکی پدیا)، برنامه‌ریزی تولید (ویکی پدیا)، کنترل کیفیت (ویکی پدیا)، مدیریت پروژه (ویکی پدیا)، ایمنی، بهداشت و محیط زیست (ویکی پدیا) استفاده می‌شود. زبان رایج در استفاده از دیتا ماینینگ و تحلیل داده‌ها نرم افزار WEKA می‌باشد، اما به تازگی نرم افزار Rapidminer نیز با توجه به امکانات زیادش مورد توجه قرار گرفته‌است.


کاربردهای داده کاوی در کتابخانه ها[ویرایش]

داده کاوی در ابتدا از حوزه تجارت برخاست اما کاربردهای آن در سایر حوزه هائی که به گردآوری حجم وسیعی از داده هائی می پردازند که دستخوش تغییرات پویا نیز می گردند؛ مفید شناخته شد. بخشهایی مثل بانکداری، تجارت الکترونیک، تجارت سهام، بیمارستان و هتل از این نمونه اند.

انتظار میرود که استفاده از داده کاوی در بخش آموزش بطور عام امکانهای جدید بسیاری ارائه دهد. برخی کاربردهای داده کاوی در کتابخانه ها و قسمت اداری آموزش در ذیل مورد بحث قرار گرفته اند.

عملیات کتابداری بطور کلی شامل مدیریت مدارک، ارائه خدمات و امور اداره و نگهداری است. هر کدام از این کارکردها با انواع مختلفی از داده ها سروکار دارد و بطور جداگانه پردازش میشود. اگرچه، انجام تحلیل ترکیبی براین مجموعه های داده  نیز میتواند افق تازه ای را بگشاید که به طرح خدمات جدید و تحول رویه ها و عملیات جاری کمک نماید. جدول یک برخی از کاربردهای ممکن داده کاوی را که میتواند در کتابداری مفید باشد ارائه میکند.


ابزارهای داده‌کاوی[ویرایش]

معروف‌ترین ابزارهای داده‌کاوی برای انجام پروژه‌های داده کاوی به ترتیب پرطرفدار بودن

 1. آر (زبان برنامه‌نویسی)
 2. پایتون (زبان برنامه‌نویسی)
 3. رپیدماینر
 4. Clementine که نسخه ۱۳ ان با نام SPSS Modeler نامیده می‌شود.
 5. نرم‌افزار وکا
 6. متلب

نرم‌افزار[۷][ویرایش]

برنامه‌های کاربردی و نرم‌افزارهای داده کاوی متن-باز رایگان

 • Carrot2: پلتفرمی برای خوشه بندی متن و نتایج جستجو
 • Chemicalize.org: یک کاوشگر ساختمان شیمیایی و موتور جستجوی وب
 • ELKI: یک پروژه تحقیقاتی دانشگاهی با تحلیل خوشه‌ای پیشرفته و روش‌های تشخیص داده‌های خارج از محدوده که به زبان جاوا نوشته شده‌است.
 • GATE: یک پردازشگر زبان بومی و ابزار مهندسی زبان.


برنامه‌های کاربردی و نرم‌افزارهای داده کاوی تجاری

بررسی اجمالی بازار نرم‌افزارهای داده کاوی[ویرایش]

تا کنون چندین محقق و سازمان بررسی‌هایی را بر روی ابزارهای داده کاوی و راهنماییهایی برای داده کاوها تهیه دیده‌اند. این بررسی‌ها بعضی از نقاط ضعف و قوت بسته‌های نرم‌افزاری را مشخص می‌کنند. همچنین خلاصه‌ای را از رفتارها، اولویت‌ها و دیدهای داده کاوها تهیه کرده‌اند. بعضی از این گزارش‌ها را در زیر می‌توانید مشاهده نمایید:


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. کتاب مدیریت کلان داده‌ها در بخش‌های خصوصی و عمومی - تألیف دکتر بابک سهرابی و حمیده ایرج - انتشارات سمت
 2. Madadipouya, Kasra (2015). "A New Decision tree method for Data mining in Medicine". Advanced Computational Intelligence: An International Journal (ACII). 2 (3): 31–37.
 3. گروه داده کاوی ایران. «تعریف رده‌بندی». گروه داده کاوی ایران. بازبینی‌شده در 26 فبریه 2014. 
 4. گروه داده کاوی ایران. «تعریف خوشه بندی». گروه داده کاوی ایران. بازبینی‌شده در 26 فبریه 2014. 
 5. گروه داده کاوی ایران. «تعریف مصورسازی». گروه داده کاوی ایران، 26 فبریه 2014. بازبینی‌شده در 26 فبریه 2014. 
 6. «داده کاوی (Data Mining) و کاربردهای آن»(fa-IR)‎. همیار آی تی، 2017-07-10. 
 7. این بخش به صورت کامل برگردان (ترجمه) قسمت انگلیسی ویکی‌پدیا می‌باشد.
 8. Mikut, Ralf; Reischl, Markus (September/October 2011). "Data Mining Tools". Wiley Interdisciplinary Reviews: Data Mining and Knowledge Discovery. 1 (5): 431–445. doi:10.1002/widm.24. Retrieved October 21, 2011. Check date values in: |date= (کمک)
 9. Karl Rexer, Heather Allen, & Paul Gearan (2011); Understanding Data Miners, Analytics Magazine, May/June 2011 (INFORMS: Institute for Operations Research and the Management Sciences).

پانویس[ویرایش]

 1. {Data }کلمه‌ای‌ست جمع (با مفرد Datum) که نمی‌شود آن را به واژهٔ مفرد «داده» نسبت داد. عدم رعایت این‌گونه اصول آشکار در دانشنامه‌ای با مقیاس و وسعت جهانی، تناقضات و ناسازگاری‌های معنایی (semantic) بعدی در تعاملات ماشینی با سایر زبان‌ها را در پی می‌آورد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Data mining is the process of discovering patterns in large data sets involving methods at the intersection of machine learning, statistics, and database systems.[1] Data mining is an interdisciplinary subfield of computer science and statistics with an overall goal to extract information (with intelligent methods) from a data set and transform the information into a comprehensible structure for further use.[1][2][3][4] Data mining is the analysis step of the "knowledge discovery in databases" process, or KDD.[5] Aside from the raw analysis step, it also involves database and data management aspects, data pre-processing, model and inference considerations, interestingness metrics, complexity considerations, post-processing of discovered structures, visualization, and online updating.[1] The difference between data analysis and data mining is that data analysis is to summarize the history such as analyzing the effectiveness of a marketing campaign, in contrast, data mining focuses on using specific machine learning and statistical models to predict the future and discover the patterns among data.[6]

The term "data mining" is in fact a misnomer, because the goal is the extraction of patterns and knowledge from large amounts of data, not the extraction (mining) of data itself.[7] It also is a buzzword[8] and is frequently applied to any form of large-scale data or information processing (collection, extraction, warehousing, analysis, and statistics) as well as any application of computer decision support system, including artificial intelligence (e.g., machine learning) and business intelligence. The book Data mining: Practical machine learning tools and techniques with Java[9] (which covers mostly machine learning material) was originally to be named just Practical machine learning, and the term data mining was only added for marketing reasons.[10] Often the more general terms (large scale) data analysis and analytics – or, when referring to actual methods, artificial intelligence and machine learning – are more appropriate.

The actual data mining task is the semi-automatic or automatic analysis of large quantities of data to extract previously unknown, interesting patterns such as groups of data records (cluster analysis), unusual records (anomaly detection), and dependencies (association rule mining, sequential pattern mining). This usually involves using database techniques such as spatial indices. These patterns can then be seen as a kind of summary of the input data, and may be used in further analysis or, for example, in machine learning and predictive analytics. For example, the data mining step might identify multiple groups in the data, which can then be used to obtain more accurate prediction results by a decision support system. Neither the data collection, data preparation, nor result interpretation and reporting is part of the data mining step, but do belong to the overall KDD process as additional steps.

The related terms data dredging, data fishing, and data snooping refer to the use of data mining methods to sample parts of a larger population data set that are (or may be) too small for reliable statistical inferences to be made about the validity of any patterns discovered. These methods can, however, be used in creating new hypotheses to test against the larger data populations.

Etymology

In the 1960s, statisticians and economists used terms like data fishing or data dredging to refer to what they considered the bad practice of analyzing data without an a-priori hypothesis. The term "data mining" was used in a similarly critical way by economist Michael Lovell in an article published in the Review of Economic Studies 1983. Lovell indicates that the practice "masquerades under a variety of aliases, ranging from "experimentation" (positive) to "fishing" or "snooping" (negative).[11]

The term data mining appeared around 1990 in the database community, generally with positive connotations. For a short time in 1980s, a phrase "database mining"™, was used, but since it was trademarked by HNC, a San Diego-based company, to pitch their Database Mining Workstation;[12] researchers consequently turned to data mining. Other terms used include data archaeology, information harvesting, information discovery, knowledge extraction, etc. Gregory Piatetsky-Shapiro coined the term "knowledge discovery in databases" for the first workshop on the same topic (KDD-1989) and this term became more popular in AI and machine learning community. However, the term data mining became more popular in the business and press communities.[13] Currently, the terms data mining and knowledge discovery are used interchangeably.

In the academic community, the major forums for research started in 1995 when the First International Conference on Data Mining and Knowledge Discovery (KDD-95) was started in Montreal under AAAI sponsorship. It was co-chaired by Usama Fayyad and Ramasamy Uthurusamy. A year later, in 1996, Usama Fayyad launched the journal by Kluwer called Data Mining and Knowledge Discovery as its founding editor-in-chief. Later he started the SIGKDD Newsletter SIGKDD Explorations.[14] The KDD International conference became the primary highest quality conference in data mining with an acceptance rate of research paper submissions below 18%. The journal Data Mining and Knowledge Discovery is the primary research journal of the field.

Background

The manual extraction of patterns from data has occurred for centuries. Early methods of identifying patterns in data include Bayes' theorem (1700s) and regression analysis (1800s). The proliferation, ubiquity and increasing power of computer technology has dramatically increased data collection, storage, and manipulation ability. As data sets have grown in size and complexity, direct "hands-on" data analysis has increasingly been augmented with indirect, automated data processing, aided by other discoveries in computer science, such as neural networks, cluster analysis, genetic algorithms (1950s), decision trees and decision rules (1960s), and support vector machines (1990s). Data mining is the process of applying these methods with the intention of uncovering hidden patterns[15] in large data sets. It bridges the gap from applied statistics and artificial intelligence (which usually provide the mathematical background) to database management by exploiting the way data is stored and indexed in databases to execute the actual learning and discovery algorithms more efficiently, allowing such methods to be applied to ever larger data sets.

Process

The knowledge discovery in databases (KDD) process is commonly defined with the stages:

 1. Selection
 2. Pre-processing
 3. Transformation
 4. Data mining
 5. Interpretation/evaluation.[5]

It exists, however, in many variations on this theme, such as the Cross Industry Standard Process for Data Mining (CRISP-DM) which defines six phases:

 1. Business understanding
 2. Data understanding
 3. Data preparation
 4. Modeling
 5. Evaluation
 6. Deployment

or a simplified process such as (1) Pre-processing, (2) Data Mining, and (3) Results Validation.

Polls conducted in 2002, 2004, 2007 and 2014 show that the CRISP-DM methodology is the leading methodology used by data miners.[16] The only other data mining standard named in these polls was SEMMA. However, 3–4 times as many people reported using CRISP-DM. Several teams of researchers have published reviews of data mining process models,[17][18] and Azevedo and Santos conducted a comparison of CRISP-DM and SEMMA in 2008.[19]

Pre-processing

Before data mining algorithms can be used, a target data set must be assembled. As data mining can only uncover patterns actually present in the data, the target data set must be large enough to contain these patterns while remaining concise enough to be mined within an acceptable time limit. A common source for data is a data mart or data warehouse. Pre-processing is essential to analyze the multivariate data sets before data mining. The target set is then cleaned. Data cleaning removes the observations containing noise and those with missing data.

Data mining

Data mining involves six common classes of tasks:[5]

 • Anomaly detection (outlier/change/deviation detection) – The identification of unusual data records, that might be interesting or data errors that require further investigation.
 • Association rule learning (dependency modelling) – Searches for relationships between variables. For example, a supermarket might gather data on customer purchasing habits. Using association rule learning, the supermarket can determine which products are frequently bought together and use this information for marketing purposes. This is sometimes referred to as market basket analysis.
 • Clustering – is the task of discovering groups and structures in the data that are in some way or another "similar", without using known structures in the data.
 • Classification – is the task of generalizing known structure to apply to new data. For example, an e-mail program might attempt to classify an e-mail as "legitimate" or as "spam".
 • Regression – attempts to find a function which models the data with the least error that is, for estimating the relationships among data or datasets.
 • Summarization – providing a more compact representation of the data set, including visualization and report generation.

Results validation

An example of data produced by data dredging through a bot operated by statistician Tyler Vigen, apparently showing a close link between the best word winning a spelling bee competition and the number of people in the United States killed by venomous spiders. The similarity in trends is obviously a coincidence.

Data mining can unintentionally be misused, and can then produce results which appear to be significant; but which do not actually predict future behaviour and cannot be reproduced on a new sample of data and bear little use. Often this results from investigating too many hypotheses and not performing proper statistical hypothesis testing. A simple version of this problem in machine learning is known as overfitting, but the same problem can arise at different phases of the process and thus a train/test split - when applicable at all - may not be sufficient to prevent this from happening.[20]

The final step of knowledge discovery from data is to verify that the patterns produced by the data mining algorithms occur in the wider data set. Not all patterns found by the data mining algorithms are necessarily valid. It is common for the data mining algorithms to find patterns in the training set which are not present in the general data set. This is called overfitting. To overcome this, the evaluation uses a test set of data on which the data mining algorithm was not trained. The learned patterns are applied to this test set, and the resulting output is compared to the desired output. For example, a data mining algorithm trying to distinguish "spam" from "legitimate" emails would be trained on a training set of sample e-mails. Once trained, the learned patterns would be applied to the test set of e-mails on which it had not been trained. The accuracy of the patterns can then be measured from how many e-mails they correctly classify. A number of statistical methods may be used to evaluate the algorithm, such as ROC curves.

If the learned patterns do not meet the desired standards, subsequently it is necessary to re-evaluate and change the pre-processing and data mining steps. If the learned patterns do meet the desired standards, then the final step is to interpret the learned patterns and turn them into knowledge.

Research

The premier professional body in the field is the Association for Computing Machinery's (ACM) Special Interest Group (SIG) on Knowledge Discovery and Data Mining (SIGKDD).[21][22] Since 1989, this ACM SIG has hosted an annual international conference and published its proceedings,[23] and since 1999 it has published a biannual academic journal titled "SIGKDD Explorations".[24]

Computer science conferences on data mining include:

Data mining topics are also present on many data management/database conferences such as the ICDE Conference, SIGMOD Conference and International Conference on Very Large Data Bases

Standards

There have been some efforts to define standards for the data mining process, for example the 1999 European Cross Industry Standard Process for Data Mining (CRISP-DM 1.0) and the 2004 Java Data Mining standard (JDM 1.0). Development on successors to these processes (CRISP-DM 2.0 and JDM 2.0) was active in 2006, but has stalled since. JDM 2.0 was withdrawn without reaching a final draft.

For exchanging the extracted models – in particular for use in predictive analytics – the key standard is the Predictive Model Markup Language (PMML), which is an XML-based language developed by the Data Mining Group (DMG) and supported as exchange format by many data mining applications. As the name suggests, it only covers prediction models, a particular data mining task of high importance to business applications. However, extensions to cover (for example) subspace clustering have been proposed independently of the DMG.[25]

Notable uses

Data mining is used wherever there is digital data available today. Notable examples of data mining can be found throughout business, medicine, science, and surveillance.

Privacy concerns and ethics

While the term "data mining" itself may have no ethical implications, it is often associated with the mining of information in relation to peoples' behavior (ethical and otherwise).[26]

The ways in which data mining can be used can in some cases and contexts raise questions regarding privacy, legality, and ethics.[27] In particular, data mining government or commercial data sets for national security or law enforcement purposes, such as in the Total Information Awareness Program or in ADVISE, has raised privacy concerns.[28][29]

Data mining requires data preparation which can uncover information or patterns which may compromise confidentiality and privacy obligations. A common way for this to occur is through data aggregation. Data aggregation involves combining data together (possibly from various sources) in a way that facilitates analysis (but that also might make identification of private, individual-level data deducible or otherwise apparent).[30] This is not data mining per se, but a result of the preparation of data before – and for the purposes of – the analysis. The threat to an individual's privacy comes into play when the data, once compiled, cause the data miner, or anyone who has access to the newly compiled data set, to be able to identify specific individuals, especially when the data were originally anonymous.[31][32][33]

It is recommended that an individual is made aware of the following before data are collected:[30]

 • the purpose of the data collection and any (known) data mining projects;
 • how the data will be used;
 • who will be able to mine the data and use the data and their derivatives;
 • the status of security surrounding access to the data;
 • how collected data can be updated.

Data may also be modified so as to become anonymous, so that individuals may not readily be identified.[30] However, even "de-identified"/"anonymized" data sets can potentially contain enough information to allow identification of individuals, as occurred when journalists were able to find several individuals based on a set of search histories that were inadvertently released by AOL.[34]

The inadvertent revelation of personally identifiable information leading to the provider violates Fair Information Practices. This indiscretion can cause financial, emotional, or bodily harm to the indicated individual. In one instance of privacy violation, the patrons of Walgreens filed a lawsuit against the company in 2011 for selling prescription information to data mining companies who in turn provided the data to pharmaceutical companies.[35]

Situation in Europe

Europe has rather strong privacy laws, and efforts are underway to further strengthen the rights of the consumers. However, the U.S.-E.U. Safe Harbor Principles currently effectively expose European users to privacy exploitation by U.S. companies. As a consequence of Edward Snowden's global surveillance disclosure, there has been increased discussion to revoke this agreement, as in particular the data will be fully exposed to the National Security Agency, and attempts to reach an agreement have failed.[citation needed]

Situation in the United States

In the United States, privacy concerns have been addressed by the US Congress via the passage of regulatory controls such as the Health Insurance Portability and Accountability Act (HIPAA). The HIPAA requires individuals to give their "informed consent" regarding information they provide and its intended present and future uses. According to an article in Biotech Business Week, "'[i]n practice, HIPAA may not offer any greater protection than the longstanding regulations in the research arena,' says the AAHC. More importantly, the rule's goal of protection through informed consent is approach a level of incomprehensibility to average individuals."[36] This underscores the necessity for data anonymity in data aggregation and mining practices.

U.S. information privacy legislation such as HIPAA and the Family Educational Rights and Privacy Act (FERPA) applies only to the specific areas that each such law addresses. Use of data mining by the majority of businesses in the U.S. is not controlled by any legislation.

Copyright law

Situation in Europe

Due to a lack of flexibilities in European copyright and database law, the mining of in-copyright works such as web mining without the permission of the copyright owner is not legal. Where a database is pure data in Europe there is likely to be no copyright, but database rights may exist so data mining becomes subject to regulations by the Database Directive. On the recommendation of the Hargreaves review this led to the UK government to amend its copyright law in 2014[37] to allow content mining as a limitation and exception. Only the second country in the world to do so after Japan, which introduced an exception in 2009 for data mining. However, due to the restriction of the Copyright Directive, the UK exception only allows content mining for non-commercial purposes. UK copyright law also does not allow this provision to be overridden by contractual terms and conditions. The European Commission facilitated stakeholder discussion on text and data mining in 2013, under the title of Licences for Europe.[38] The focus on the solution to this legal issue being licences and not limitations and exceptions led to representatives of universities, researchers, libraries, civil society groups and open access publishers to leave the stakeholder dialogue in May 2013.[39]

Situation in the United States

By contrast to Europe, the flexible nature of US copyright law, and in particular fair use means that content mining in America, as well as other fair use countries such as Israel, Taiwan and South Korea is viewed as being legal. As content mining is transformative, that is it does not supplant the original work, it is viewed as being lawful under fair use. For example, as part of the Google Book settlement the presiding judge on the case ruled that Google's digitisation project of in-copyright books was lawful, in part because of the transformative uses that the digitisation project displayed - one being text and data mining.[40]

Software

Free open-source data mining software and applications

The following applications are available under free/open source licenses. Public access to application source code is also available.

 • Carrot2: Text and search results clustering framework.
 • Chemicalize.org: A chemical structure miner and web search engine.
 • ELKI: A university research project with advanced cluster analysis and outlier detection methods written in the Java language.
 • GATE: a natural language processing and language engineering tool.
 • KNIME: The Konstanz Information Miner, a user friendly and comprehensive data analytics framework.
 • Massive Online Analysis (MOA): a real-time big data stream mining with concept drift tool in the Java programming language.
 • MEPX - cross platform tool for regression and classification problems based on a Genetic Programming variant.
 • ML-Flex: A software package that enables users to integrate with third-party machine-learning packages written in any programming language, execute classification analyses in parallel across multiple computing nodes, and produce HTML reports of classification results.
 • mlpack: a collection of ready-to-use machine learning algorithms written in the C++ language.
 • NLTK (Natural Language Toolkit): A suite of libraries and programs for symbolic and statistical natural language processing (NLP) for the Python language.
 • OpenNN: Open neural networks library.
 • Orange: A component-based data mining and machine learning software suite written in the Python language.
 • R: A programming language and software environment for statistical computing, data mining, and graphics. It is part of the GNU Project.
 • scikit-learn is an open source machine learning library for the Python programming language
 • Torch: An open-source deep learning library for the Lua programming language and scientific computing framework with wide support for machine learning algorithms.
 • UIMA: The UIMA (Unstructured Information Management Architecture) is a component framework for analyzing unstructured content such as text, audio and video – originally developed by IBM.
 • Weka: A suite of machine learning software applications written in the Java programming language.

Proprietary data-mining software and applications

The following applications are available under proprietary licenses.

Marketplace surveys

Several researchers and organizations have conducted reviews of data mining tools and surveys of data miners. These identify some of the strengths and weaknesses of the software packages. They also provide an overview of the behaviors, preferences and views of data miners. Some of these reports include:

 • Hurwitz Victory Index: Report for Advanced Analytics as a market research assessment tool, it highlights both the diverse uses for advanced analytics technology and the vendors who make those applications possible.Recent-research
 • Rexer Analytics Data Miner Surveys (2007–2015)[41]
 • 2011 Wiley Interdisciplinary Reviews: Data Mining and Knowledge Discovery[42]
 • Forrester Research 2010 Predictive Analytics and Data Mining Solutions report[43]
 • Gartner 2008 "Magic Quadrant" report[44]
 • Robert A. Nisbet's 2006 Three Part Series of articles "Data Mining Tools: Which One is Best For CRM?"[45]
 • Haughton et al.'s 2003 Review of Data Mining Software Packages in The American Statistician[46]
 • Goebel & Gruenwald 1999 "A Survey of Data Mining a Knowledge Discovery Software Tools" in SIGKDD Explorations[47]

See also

Methods
Application domains
Application examples
Related topics

Data mining is about analyzing data; for information about extracting information out of data, see:

Other resources

References

 1. ^ a b c "Data Mining Curriculum". ACM SIGKDD. 2006-04-30. Retrieved 2014-01-27.
 2. ^ Clifton, Christopher (2010). "Encyclopædia Britannica: Definition of Data Mining". Retrieved 2010-12-09.
 3. ^ Hastie, Trevor; Tibshirani, Robert; Friedman, Jerome (2009). "The Elements of Statistical Learning: Data Mining, Inference, and Prediction". Archived from the original on 2009-11-10. Retrieved 2012-08-07.
 4. ^ Han, Kamber, Pei, Jaiwei, Micheline, Jian (June 9, 2011). Data Mining: Concepts and Techniques (3rd ed.). Morgan Kaufmann. ISBN 978-0-12-381479-1.CS1 maint: Multiple names: authors list (link)
 5. ^ a b c Fayyad, Usama; Piatetsky-Shapiro, Gregory; Smyth, Padhraic (1996). "From Data Mining to Knowledge Discovery in Databases" (PDF). Retrieved 17 December 2008.
 6. ^ Olson, D. L. (2007). Data mining in business services. Service Business, 1(3), 181-193. doi:10.1007/s11628-006-0014-7
 7. ^ Han, Jiawei; Kamber, Micheline (2001). Data mining: concepts and techniques. Morgan Kaufmann. p. 5. ISBN 978-1-55860-489-6. Thus, data mining should have been more appropriately named "knowledge mining from data," which is unfortunately somewhat long
 8. ^ OKAIRP 2005 Fall Conference, Arizona State University Archived 2014-02-01 at the Wayback Machine
 9. ^ Witten, Ian H.; Frank, Eibe; Hall, Mark A. (30 January 2011). Data Mining: Practical Machine Learning Tools and Techniques (3 ed.). Elsevier. ISBN 978-0-12-374856-0.
 10. ^ Bouckaert, Remco R.; Frank, Eibe; Hall, Mark A.; Holmes, Geoffrey; Pfahringer, Bernhard; Reutemann, Peter; Witten, Ian H. (2010). "WEKA Experiences with a Java open-source project". Journal of Machine Learning Research. 11: 2533–2541. the original title, "Practical machine learning", was changed ... The term "data mining" was [added] primarily for marketing reasons.
 11. ^ Lovell, Michael C. (1983). "Data Mining". The Review of Economics and Statistics. 65 (1): 1–12. doi:10.2307/1924403. JSTOR 1924403.
 12. ^ Mena, Jesús (2011). Machine Learning Forensics for Law Enforcement, Security, and Intelligence. Boca Raton, FL: CRC Press (Taylor & Francis Group). ISBN 978-1-4398-6069-4.
 13. ^ Piatetsky-Shapiro, Gregory; Parker, Gary (2011). "Lesson: Data Mining, and Knowledge Discovery: An Introduction". Introduction to Data Mining. KD Nuggets. Retrieved 30 August 2012.
 14. ^ Fayyad, Usama (15 June 1999). "First Editorial by Editor-in-Chief". SIGKDD Explorations. 13 (1): 102. doi:10.1145/2207243.2207269. Retrieved 27 December 2010.
 15. ^ Kantardzic, Mehmed (2003). Data Mining: Concepts, Models, Methods, and Algorithms. John Wiley & Sons. ISBN 978-0-471-22852-3. OCLC 50055336.
 16. ^ Gregory Piatetsky-Shapiro (2002) KDnuggets Methodology Poll, Gregory Piatetsky-Shapiro (2004) KDnuggets Methodology Poll, Gregory Piatetsky-Shapiro (2007) KDnuggets Methodology Poll, Gregory Piatetsky-Shapiro (2014) KDnuggets Methodology Poll
 17. ^ Óscar Marbán, Gonzalo Mariscal and Javier Segovia (2009); A Data Mining & Knowledge Discovery Process Model. In Data Mining and Knowledge Discovery in Real Life Applications, Book edited by: Julio Ponce and Adem Karahoca, ISBN 978-3-902613-53-0, pp. 438–453, February 2009, I-Tech, Vienna, Austria.
 18. ^ Lukasz Kurgan and Petr Musilek (2006); A survey of Knowledge Discovery and Data Mining process models. The Knowledge Engineering Review. Volume 21 Issue 1, March 2006, pp 1–24, Cambridge University Press, New York, NY, USA doi:10.1017/S0269888906000737
 19. ^ Azevedo, A. and Santos, M. F. KDD, SEMMA and CRISP-DM: a parallel overview Archived 2013-01-09 at the Wayback Machine. In Proceedings of the IADIS European Conference on Data Mining 2008, pp 182–185.
 20. ^ Hawkins, Douglas M (2004). "The problem of overfitting". Journal of Chemical Information and Computer Sciences. 44 (1): 1–12. doi:10.1021/ci0342472. PMID 14741005.
 21. ^ "Microsoft Academic Search: Top conferences in data mining". Microsoft Academic Search.
 22. ^ "Google Scholar: Top publications - Data Mining & Analysis". Google Scholar.
 23. ^ Proceedings Archived 2010-04-30 at the Wayback Machine, International Conferences on Knowledge Discovery and Data Mining, ACM, New York.
 24. ^ SIGKDD Explorations, ACM, New York.
 25. ^ Günnemann, Stephan; Kremer, Hardy; Seidl, Thomas (2011). "An extension of the PMML standard to subspace clustering models". Proceedings of the 2011 workshop on Predictive markup language modeling - PMML '11. p. 48. doi:10.1145/2023598.2023605. ISBN 978-1-4503-0837-3.
 26. ^ Seltzer, William (2005). "The Promise and Pitfalls of Data Mining: Ethical Issues" (PDF). ASA Section on Government Statistics. American Statistical Association.
 27. ^ Pitts, Chip (15 March 2007). "The End of Illegal Domestic Spying? Don't Count on It". Washington Spectator. Archived from the original on 2007-10-29.
 28. ^ Taipale, Kim A. (15 December 2003). "Data Mining and Domestic Security: Connecting the Dots to Make Sense of Data". Columbia Science and Technology Law Review. 5 (2). OCLC 45263753. SSRN 546782.
 29. ^ Resig, John. "A Framework for Mining Instant Messaging Services" (PDF). Retrieved 16 March 2018.
 30. ^ a b c Think Before You Dig: Privacy Implications of Data Mining & Aggregation Archived 2008-12-17 at the Wayback Machine, NASCIO Research Brief, September 2004
 31. ^ Ohm, Paul. "Don't Build a Database of Ruin". Harvard Business Review.
 32. ^ Darwin Bond-Graham, Iron Cagebook - The Logical End of Facebook's Patents, Counterpunch.org, 2013.12.03
 33. ^ Darwin Bond-Graham, Inside the Tech industry's Startup Conference, Counterpunch.org, 2013.09.11
 34. ^ AOL search data identified individuals, SecurityFocus, August 2006
 35. ^ Kshetri, Nir (2014). "Big data׳s impact on privacy, security and consumer welfare" (PDF). Telecommunications Policy. 38 (11): 1134–1145. doi:10.1016/j.telpol.2014.10.002.
 36. ^ Biotech Business Week Editors (June 30, 2008); BIOMEDICINE; HIPAA Privacy Rule Impedes Biomedical Research, Biotech Business Week, retrieved 17 November 2009 from LexisNexis Academic
 37. ^ UK Researchers Given Data Mining Right Under New UK Copyright Laws. Archived June 9, 2014, at the Wayback Machine Out-Law.com. Retrieved 14 November 2014
 38. ^ "Licences for Europe - Structured Stakeholder Dialogue 2013". European Commission. Retrieved 14 November 2014.
 39. ^ "Text and Data Mining:Its importance and the need for change in Europe". Association of European Research Libraries. Retrieved 14 November 2014.
 40. ^ "Judge grants summary judgment in favor of Google Books — a fair use victory". Lexology.com. Antonelli Law Ltd. Retrieved 14 November 2014.
 41. ^ Karl Rexer, Heather Allen, & Paul Gearan (2011); Understanding Data Miners, Analytics Magazine, May/June 2011 (INFORMS: Institute for Operations Research and the Management Sciences).
 42. ^ Mikut, Ralf; Reischl, Markus (September–October 2011). "Data Mining Tools". Wiley Interdisciplinary Reviews: Data Mining and Knowledge Discovery. 1 (5): 431–445. doi:10.1002/widm.24.
 43. ^ Kobielus, James; The Forrester Wave: Predictive Analytics and Data Mining Solutions, Q1 2010, Forrester Research, 1 July 2008
 44. ^ Herschel, Gareth; Magic Quadrant for Customer Data-Mining Applications, Gartner Inc., 1 July 2008
 45. ^ Nisbet, Robert A. (2006); Data Mining Tools: Which One is Best for CRM? Part 1, Information Management Special Reports, January 2006
 46. ^ Haughton, Dominique; Deichmann, Joel; Eshghi, Abdolreza; Sayek, Selin; Teebagy, Nicholas; and Topi, Heikki (2003); A Review of Software Packages for Data Mining, The American Statistician, Vol. 57, No. 4, pp. 290–309
 47. ^ Goebel, Michael; Gruenwald, Le (June 1999). "A Survey of Data Mining and Knowledge Discovery Software Tools" (PDF). SIGKDD Explorations. 1 (1): 20–33.

Further reading

External links