دائه جویونگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دائه جویونگ (تجویونگ) (고왕 یا 高王) مؤسس حکومت بالهایی و شاه بالهایی از ۶۹۹ب. م تا ۷۱۹ب. م بود. اصل و نسب او به شدت مورد مناقشه‌است. تعداد زیادی از تاریخ دانان کره‌ای او را از وارثان گوگوریو و تعداد زیادی از تاریخ دانان در چین او را از دودمان مالگال می‌دانند.

پادشاه دائه جویونگ
ترتیب اولین پادشاه بالهایی
زمان حکومت ۷۱۹–۶۹۹
شاه بعدی دائه مویه
دودمان بالهایی
زادروز
درگذشت ۷۱۹
زادگاه لیودانگ، قلعه آنشی
محل فوت
همسران چولین
فرزندان دائه مویه (گوم)، دائه مونیه، دائه چویی ژین، دائه موبانگ، دائه نانگ آ

پیشینه[ویرایش]

دائه جویونگ فرزند اول ژنرال دائه جونگسانگ از گوگوریو بود و خود نیز در گوگوریو دیده به جهان گشود. پس از سقوط گوگوریو به دست نیروهای متحد تانگ و شیلا، دائه جونگسانگ در بخشی از گوگوریو که از یورش نیروهای تانگ در امان مانده بود زندگی کرد. پس از چند وقت، دائه جونگسانگ علیه تانگ قیام کرد. در همین هنگام لی جینژونگ خان خیتان نیز در می۶۹۶ علیه تانگ شورش کرد. سرانجام دائه جونگسانگ با ۸۰۰۰ نفر از مردم باقی‌مانده گوگوریو باستان و مردم قبیله مالگال به کوهستان دانگمو رفتند رئیس قبیله «ترگول» (걸사비 یا 乞四比羽) را متحد خود کردند.

بنیان‌گذاری بالهایی[ویرایش]

سرانجام ارتش تانگ دائه جونگسانگ را کشت. دائه جویونگ نیز ارتش‌های مردمی گوگوریو و سپاهیان قبیله مالگال را یکپارچه کرد و به کشور تانگ (چین امروزی) یورش برد. پیروزی قدرتمندانه او در نبرد چون مون ریونگ بر تانگ، به او توانایی داد تا بتواند امپراتوری گوگوریو را احیا کند. در سال ۶۹۸ دائه جویونگ خود را پادشاه جین (ژین) خواند و کشور جین یا ژین (진국 یا 辰國) را بنیان نهاد. او مرکز حکومت خود را در جنوب کوهستان دانگمیو بنا کرد و قلعه قدرتمند دانگمیو را ساخت. جویونگ تلاش کرد که بر سیاست‌های میان تانگ و شیلا، خیتان، گوکتورک‌ها و تعدادی از قبایل مستقل مالگال دخالت کند و دوستی آنها با تانگ را تمام کند، پس از چند سال این رؤیای دائه جویونگ به حقیقت پیوست و کشورهای زیر دست تانگ علیه چین شوریدند.

سرانجام در سال ۷۱۲ب. م دائه جویونگ نام امپراتوری خود را بالهایی یا بالحه نهاد. در سال ۷۱۳ب. م دائه جویونگ لقب «شاه شاهان بالهایی» را از امپراتور ژوان زانگ (امپراتور تانگ) دریافت کرد.

پس از رسیدن به یک دوره از آرامش در امپراتوری، شاه دائه جویونگ روشن ساخت که دوستی با شیلا امکان‌پذیر نیست زیرا ارتش تانگ با کمک شیلا توانست گوگوریوی بزرگ را شکست دهد. (گوگوریو خاستگاه کشور بالهایی بود). این عقیده غیر دوستانه را پسر دائه جویونگ یعنی گومی که جانشین او بود ادامه داد.

مرگ و جانشینی[ویرایش]

سرانجام شاه دائه جویونگ در سال ۷۱۹ب. م از دنیا رفت و پسر او دائه مویه (گوم) بر تخت سلطنت نشست و پدرش را دفن کرد و به او لقب پادشاه گو را داد. این لقب به این معناست که دائه جویونگ ادامه دهنده سلطنت گوگوریوی بزرگ است.

خانواده[ویرایش]

دائه جویونگ دارای دو همسر بود. پسران او از همسر اولش دائه گوم و دائه مونیه بودند. پسران او از همسر دومش دائه چویی ژین، دائه هو بانگ، دائه نانگ آ بودند.

سرانجام دائه مویه (گوم) از همسر اول دائه جویونگ که بزرگ‌ترین پسر او بود به تخت سلطنت نشست.

میراث[ویرایش]

دائه جویونگ با ایجاد حکومت قدرتمند بالهایی توانست مردم آواره گوگوریو را نجات دهد و کار مهمی را در تاریخ کره انجام دهد اما به دلیل استعمار ژاپن نقش حکومت بالهایی و دائه جویونگ در نظر مردم کم‌اهمیت شد.

منابع[ویرایش]

  • سامگوک ساگی
  • سامگوگ یوسا