خیرآباد (گچساران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۶°۳۹′۲۷″ شمالی ۵۹°۳۱′۳″ شرقی / ۲۶.۶۵۷۵۰° شمالی ۵۹.۵۱۷۵۰° شرقی / 26.65750; 59.51750[۱]


روستای خیرآباد در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گچساران در مرز استانهای کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان قرار دارد و مشتمل بر چند روستا به نام‌های :خیرآباد خلیفه, خیرآباد ناصر خیرآباد مردان معصوم - پادوک-ده جلیل] و... است. مردم منطقه از نژاد لر بزرگ و متعلق به ایل بویر احمد گرمسیر هستند. رود خانه دائمی خیرآباد که از کوه خامی در ارتفاعات شمال گچساران سرچشمه می‌گیرد و از کنار این منطقه عبور می‌نماید، وجه تسمیه این روستاها می‌باشد.

آثار تاریخی ازجمله پل دوره ساسانی، پل خیری و محمد خان؛ تپه دهوه؛ تنگ اشترك و چهار طاقی (آتشگاه) نیز از جمله جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری شهرستان است.

رودخانه خیرآباد و سد کوثر

سد مخزنی کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد در فاصله 60 کیلومتری شمال غرب شهر دوگنبدان (گچساران) در محل تنگ دوک و از نوع بتنی با ارتفاع از پی 144 متر، طول تاج 190 متر، و حجم مخزن 580 میلیون متر مکعب بر روی رودخانه خیرآباد احداث شده است. رودخانه خیرآباد به طول تقریبی 100 کیلومتر از سرچشمه‌های شیرین رودخانه زهره بوده و از ارتفاعات زاگرس سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن به زهره به خلیج فارس می ریزد. استان کهگلویه وبویراحمد بندرت از آب این سد استفاده می‌کند و بیشترین استفاده را سازمانهای آب منطقه ای استانهای بوشهر و هرمزگان برده و به شهرهای حاشیه خلیج فارس که فاقد آب آشامیدنی مناسب هستند آبرسانی میکنند.

رودخانه خیرآباد از چندین محل قابل دسترسی است :

1- شمال گچساران به سمت آب ریگون _ روستای دیل_ روستای آرو_نازمکان، بطول 44 کیلومتر که جاده ای کوهستانی با مناظری بدیع و چشم نواز میباشد. مسیر دسترسی به دریاچه سد نیز از روستای آرو (جاده فرعی در حد فاصل دیل و نازمکان)میباشد.

در نازمکان از روی پلی که روی رودخانه خیرآباد زده شده عبور خواهید کرد و چنانچه مایل به دیدن چشمه بلقیس باشید پس از طی کردن حدود15 کیلومتردرنزدیکی چرام به آن خواهید رسید.عده ای از باغ چشمه بلقیس به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان نام برده اند.

2- یکی از مسیرهای دیگر دسترسی به رودخانه خیرآباد جاده گچساران به بهبهان در مرز دو استان کهگلویه و بویراحمد واستان خوزستان درحدود ۵۰ کیلومتری گچساران در محل پل خیر آباد میباشد.

زیر پل خیراباد به هر سمت که بروید محل مناسبی برای ماهیگیری پیدا خواهید کرد.


نکته قابل توجه وفور ماهی در اندازه‌های 15 تا 20 سانت از نژاد کپور ( شیربت و بچ ) در این رود خانه است، .طعم ماهی‌های خیرآباد بخاطر شیرین بودن آب بهتر از رودخانه زهره است.

منابع[ویرایش]