خون‌ادراری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Hematuria
وجود خون در ادرار در زیر میکروسکوپ
آی‌سی‌دی-۱۰ N02, R31
آی‌سی‌دی-۹ 599.7, 791.2
دادگان بیماری‌ها 19635
ای‌مدیسین ped/951
پیشنت پلاس خون‌ادراری
سمپ D006417

خون‌ادراری[۱] یا هماتوری[۲]، هنگامی در پزشکی به کار می‌رود که در ادرار فرد گویچه سرخ وجود داشته باشد. هماچوری مشهود بيشتر مشخصهٔ بيمارى مجراى ادرارى تحتانى و يا استعداد خونريزى است تا بيمارى نفرونهای کلیوی. این حالت می‌تواند به دلیل سنگ‌های دستگاه ادراری، هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات، تومورهای مجاری ادراری و عفونت ادراری دلایل خوش‌خیم یا بدخیم دیگر ایجاد گردد.

انواع[ویرایش]

خون‌ادراری (هماتوری) بر دو نوع است. میکروسکوپی و ماکروسکوپی.

  • خون‌ادراری میکروسکوپی زمانی است که وجود خون در ادرار فقط در زیر میکروسکوپ و یا نوار تست خون در ادرار قابل تشخیص است. این امر در بسیاری مواقع بدون دلیل پاتوژنیک بوده و بیماری محسوب نمی‌شود. عامل آن می‌تواند بلند کردن جسم سنگین و یا ورزش سنگین و حتی زیاده‌روی در رابطه جنسی باشد.هماچورى ميکروسکوپيک (> ۲-۱ RBC / ميدان میکروسکوپ پرقدرت) توأم با پروتئينوری، هيپرتانسيون، و يک سديمان ادرارى فعال (سندرم نفروتيک)، بيشتر مربوط به گلومرولونفريت التهابى مى‌باشد.
  • خون‌ادراری ماکروسکوپی که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص است و با دگرگونی رنگ ادرار به قرمز یا قهوه‌ای همراه‌است. در برخی موارد گویچه‌های سرخ در ادرار وجود ندارند اما هموگلوبین در ادرار یافت می‌شود که باعث تغییر رنگ ادرار می‌گردد. این موارد را باید از سایر علل تغییر رنگ ادرار به قرمز یا قهوه‌ای (نظیر مصرف داروها یا غذاهای خاص) افتراق داد.

علل[ویرایش]

هماچوری به علت‌های گوناگونی از جمله تخریب جدارهای کلیه و مجاری آن و التهابات مجاری ادراری و مثانه به وجود میاید. بیماری‌های گوناگونی که باعث خونریزی داخلی می‌شوند و حتی خود سنگ کلیه و مثانه و مجاری ادراری می‌توانند باعث هماچوری شوند.سیستیت و دیگر عفونتهای ادراری ، انواع کارسینومهای دستگاه ادراری ، کیستهای کلیوی ، انفارکتوس کلیوی و ... از دیگر علل هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پروتئینوری

پانویس[ویرایش]

منبع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی Hematuria بازبینی ۵ دسامبر ۲۰۱۱