خون‌ادراری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Hematuria

وجود خون در ادرار در زیر میکروسکوپ
آی‌سی‌دی-۱۰ N02, R31
آی‌سی‌دی-۹ 599.7, 791.2
دادگان بیماری‌ها 19635
ای‌مدیسین ped/951
سمپ D006417

خون‌میزی[۱]، خون‌ادراری یا هماچوری (هماتوری)، اصطلاحی است که برای توصیف حالتی در پزشکی به کار می‌رود که در ادرار فرد گویچه سرخ وجود داشته باشد. این حالت می‌تواند به دلیل سنگ‌های دستگاه ادراری، هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات، تومورهای مجاری ادراری و عفونت ادراری دلایل خوش‌خیم یا بدخیم دیگر ایجاد گردد.

هماچوری به علت‌های مختلفی از جمله تخریب جدارهای کلیه و مجاری آن و التهابات مجاری ادراری و مثانه به وجود میاید. بیماری‌های مختلفی که باعث خونریزی داخلی می‌شوند و حتی خود سنگ کلیه و مثانه و مجاری ادراری می‌توانند باعث هماچوری شوند.

انواع[ویرایش]

خون‌ادراری (هماتوری) بر دو نوع است. میکروسکوپی و ماکروسکوپی.

  • خون‌ادراری میکروسکوپی زمانی است که وجود خون در ادرار فقط در زیر میکروسکوپ و یا نوار تست خون در ادرار قابل تشخیص است. این امر در بسیاری مواقع بدون دلیل پاتوژنیک بوده و بیماری محسوب نمی‌شود. عامل آن می‌تواند بلند کردن جسم سنگین و یا ورزش سنگین و حتی زیاده‌روی در رابطه جنسی باشد.
  • خون‌ادراری ماکروسکوپی که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص است و با تغییر رنگ ادرار به قرمز یا قهوه‌ای همراه‌است. در برخی موارد گویچه‌های سرخ در ادرار وجود ندارند اما هموگلوبین در ادرار یافت می‌شود که باعث تغییر رنگ ادرار می‌گردد. این موارد را باید از سایر علل تغییر رنگ ادرار به قرمز یا قهوه‌ای (نظیر مصرف داروها یا غذاهای خاص) افتراق داد.

پانویس[ویرایش]

  1. خون‌میزی از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

منبع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی Hematuria بازبینی ۵ دسامبر ۲۰۱۱