خونریزی زیر عنکبوتیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
خونریزی زیر عنکبوتیه
SubarachnoidP.png
یک سی تی اسکن از خونریزی زیر عنکبوتیه که در آن به صورت ناحیه سفید رنگ در مرکز که به سمت سولکوس‌های در طرفین گسترده شده مشاهده می‌شود.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص طب اورژانس
آی‌سی‌دی-۱۰ I60, P10.3, S06.6
آی‌سی‌دی-9-CM 430, 852.0-852.1
اُمیم 105800
دادگان بیماری‌ها 12602
مدلاین پلاس 000701
ئی‌مدیسین med/2883 neuro/357 emerg/559
سمپ D013345

خونریزی زیر عنکبوتیه، یا خونریزی ساب آراکنوئید (SAH, Sub Arachnoid Hemorrhage) نوعی خونریزی مغزی است که معمولاً به علت آسیب‌های مغزی ایجاد می‌شود. در مواردی علت آن پارگی آنوریسم‌های مغزی یا اختلالات مادرزادی وریدی شریانی در مغز باشد. افزایش فشار خون، وضعیت‌های افزایش دهنده استروژن و مصرف مواد می‌تواند از فاکتورهای خطر این نوع خونریزی باشد.

علایم[ویرایش]

این خونریزی معمولاً به صورت سردردی بسیار شدید می‌تواند خود را نشان دهد. همچنین علایمی همچون تهوع و استفراغ، فوتوفوبیا، علایم تحریک مننژ، کاهش هوشیاری و علایم فوکال عصبی ممکن است مشاهده شود.

تشخیص[ویرایش]

تشخیص با استفاده از سی تی اسکن بدون استفاده از ماده کنتراست صورت می‌گیرد. در مواردی ممکن است از کشیدن آب نخاع (LP) برای تشخیص استفاده شود. همچنین از روشهای تشخیص دیگر همچون ام‌آرآنژیو، سی‌تی‌آنژیو، می‌توان استفاده کرد. استاندار طلایی تشخیصی برای آنوریسم‌های مغزی آنژیوگرافی عروق مغزی است.

درمان[ویرایش]

این بیماران معمولاً در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری می‌شوند. برای پیشگیری یا کنترل تشنج از داروهای ضد تشنج استفاده می‌شود. استفاده از نیمودیپین و داروهای مشابه هم برای پیشگیری از بروز وازواسپاسم توصیه می‌شود

عوارض[ویرایش]

وازواسپاسم از عوارض این خونریزی است که طی ۴-۱۴ روز پس از بروز خونریزی ممکن است ایجاد شود، تشخیص کلینکال و همجنین با استفاده از سونوگرافی داپلر عروق مغزی صورت می‌گیرد. عوارض دیگر این خونریزی شامل هیدروسفالی، افت سدیم خون، دیابت بی‌مزه، آریتمی‌های قلبی می‌تواند باشد.

منابع[ویرایش]