خورشید مه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خورشید برج مِی

خورشید ماه مِی یا خورشید مه (اسپانیایی: Sol de Mayo‎) نمادی ملی در کشورهای آرژانتین و اروگوئه است و در پرچم‌ها و نشان‌های ملی هر دو کشور جای دارد.

تاریخ[ویرایش]

به نظر برخی مورخان در آمریکای جنوبی، این تصویر متعلق به اینتی، ایزدبانوی خورشید در دین امپراتوری اینکا بوده‌است. این ایزدبانو یکی از حامیان امپراتوری اینکا مورد پرستش قرار می‌گرفت و مردم اینکا خورشید را واحد سنجش زمان قرار داده بودند. در اسطوره‌شناسی اینتی فرزند ویراکوچا، ایزد تمدن و شهرنشینی، است.

نام امروزین آن و استفاده از عنوان ماه «مه» در آن در اشاره به انقلاب مه است که در هفته‌ای میان ۱۸ تا ۲۵ مه سال ۱۸۱۰ میلادی، علیه امپراتوری اسپانیا و برای استقلال در جنوب آمریکای لاتین شکل گرفت. افسانه‌ای بیان می‌کند که در آغاز این قیام، مبارزین با درآمدن خورشید از پشت ابرها، پیشبینی کردند که سرانجام کار خوشایند خواهد بود.[۱]

ویژگی‌ها و خصوصیات[ویرایش]

تصویر خورشید مه بر روی نخستین سکهٔ استان‌های متحد ریو د لا پلاتا در سال ۱۸۱۳

خورشید، معروف به خورشید ماه که، بر روی پول ملی آرژانتین، رئال، از سال ۱۸۱۳ میلادی ضرب شد که این عمل به فرمانمجلس مؤسسان آرژانتین انجام شد. نخستین سکه escudos (یک اسکودو/دلار اسپانیایی) نام داشت.

فرم و شکل این خورشید مشابه نشان‌هایی بود که در اروپا به نمادهای شکوه و جلال شناخته می‌شدند. آن علائم مشابه نیز دارای پرتوهای نور موجی و متناوب و با صورتی انسانی بودند ولی اغلب شانزده پرتو از آن‌ها ساطع می‌شد.[۲]

قانون مصوب سال ۱۹۷۸ میلادی مشخص کرد که در پرچم آرژانتین بایستی خورشید به رنگ زرد طلایی (amarillo oro), با قطر داخلی 10 cm و قطر خارجی 25 cm (the قطر خورشید برابر ۵۶ ارتفاع نوار سفید و صورت خورشید ۲۵ ارتفاعش باشد), و با ۳۲ پرتو (در هر سو ۱۶ اشعهٔ متقارن و موجی شکل) باشد و بر روی پرچم گلدوزی شود.[۳]

جزئیات[ویرایش]

در نسخهٔ آرژانتینی، خورشید ماه مه رنگ زرد طلایی دارد و دارای چهره‌ای زنانه و سی و دو اشعه است که متقارن و موجی شکل و نازک‌اند.

در اروگوئه، خورشید ماه مه زرد است با چهرهٔ انسانی و دارای شانزده اشعهٔ مثلثی است که دارای موج‌های متناوبی هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Abad de Santillán, Diego (1965). Historia Argentina (به Spanish). Buenos Aires: TEA (Tipográfica Editora Argentina). OCLC 9405703. Unknown ID 2900104629702.
  2. Fox-Davies, Arthur Charles (1969). A Complete Guide to Heraldry. Aylesbury: Thomas Nelson and Sons. p. 222. ISBN 978-0-17-144102-4.
  3. "Nuestra patria: bandera nacional" (به Spanish). Argentine Institute of Protocol and Public Relations. Archived from the original on April 14, 2009. Retrieved November 1, 2011. Es un sol figurado con rostro humano, de color oro amarillo con treinta y dos rayos: 16 flamígeros apuntando o "girando" en sentido horario, y 16 rectos colocados alternativamente, según diseño de la primera moneda argentina.

پیوند به بیرون[ویرایش]