خودروی کارکرده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک بنگاه کوچک خودرو کارکرده در ایالات متحده
یک نمونه فروش خودروی کارکرده در بیرون یک نمایشگاه

یک خودروی کارکرده یا دست دوم (در مقابل خودروی به اصطلاح بازار خشک) خودرویی است که یک یا چند خرده مالک داشته‌ است. خودرو کارکرده به شیوه‌های گوناگونی فروخته می‌شود، ازجمله نمایندگی‌های خودروسازان بزرگ یا بنگاه‌های خودرو، شرکت‌های ماشین کرایه، شرکت‌های فروش اقساطی (لیزینگ)، حراجی‌ها و اشخاص. برخی از خرده فروشان طرح‌های فروش ماشین مانند "فروش با قیمت مقطوع " و فروش خودروهای تأیید شده یا فروش با خدمات و تسهیلات نیز دارند. [۱]

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۸۹۸، شرکت ایمپایر استیت واگن موتور در منطقه catskill، ایالت نیویورک، یکی از اولین شرکت‌های خرید و فروش خودروی کارکرده‌ را تاسیس کرد.

صنعت خرید و فروش خودروی کارکرده[ویرایش]

با فروش سالانه نزدیک به ۳۷۰ میلیارد دلار، بازار خودروی کارکرده دربرگیرنده تقریباً نیمی از بازار خرده فروشی خودرو ایالات متحده و بزرگترین بخش خرده فروشی در اقتصاد است. در سال ۲۰۰۵، حدود ۴۴ میلیون خودروی کارکرده در ایالات متحده فروخته شده‌است که بیش از دو برابر خودروهای نو به فروش رفته بود. بازار خودرو کارکرده همواره خیلی بزرگتر از دیگر بخش‌های خرده فروشی، مانند محصولات آموزشی یا اداری (۲۰۶ میلیارد دلار آمریکا در سال) و بازار بازسازی خانه (۲۹۱ میلیارد دلار آمریکا در سال) بوده‌ است.

گزارش سابقه خودرو[ویرایش]

گزارش سابقه خودرو یک راه برای بررسی سابقه هر گونه وسیله نقلیه کارکرده‌است. گزارش سابقه خودرو ارائه دهنده داده‌هایی مانند شماره سریال خودرو (VIN) است که اطلاعات سازنده خودرو، مدل خودرو، خودروی اسقاطی بازخرید شده، تقلب در کیلومتر شمار و محصول فراخوان شده‌است. این گزارش ممکن است خسارت و آسیب‌های جزئی / متوسط ​​یا تعمیر و نگهداری نامناسب را نشان دهد. حتی می‌توان روشن کرد که خودرو پیشتر توسط آژانس ماشین کرایه، پلیس و اورژانس یا ناوگان تاکسی به کار گرفته شده‌ است یا خیر. خریداران باید وسایل نقلیه خود به دقت بررسی کنند زیرا این اطلاعات تنها بخشی از شرایط خودرو است. در برخی از کشورها، دولت ارائه دهنده گزارش سابقه خودرو است، اما این معمولاً یک سرویس محدود ارائه اطلاعات تنها از یک جنبه است، مانند معاینه فنی در انگلستان که معاینه‌ای سالیانه است.

با این حال مصرف‌کنندگان نیاز به خرید سابقه کامل خودرو دارند مانند اینکه هنوز در رهن جایی است یا نه. گزارش سابقه خودرو از چندین منبع برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده می‌کند از جمله، پلیس، راهنمایی و رانندگی، اداره مالیات، اداره ملی ثبت پیمایش، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های سازنده. برخی از شرکت‌های فروش اینگونه خدمات، به ویژه در انگلستان و ایالات متحده، گزارش را به فروشندگان خودرو می فروشند و سپس آن‌ها را تشویق می‌کند که آن را روی وبسایت خود بگذارند. فروشنده‌ها برای این گزارش‌ها پول پرداخت می‌کنند و سپس به رایگان به خریداران بالقوه نشان می‌دهند. در انگلستان، اداره راهنمایی و رانندگی این گزارش را هنگام ثبت خودرو از سوی شرکت‌های خودروسازی برای حمایت از خریداران و جلوگیری از تقلب آماده می‌کند. شرکت‌ها ممکن است به گزارش، اطلاعاتی که از پلیس، شرکت‌های مالیاتی یا بیمه گرفته می‌شود اضافه کنند. خدمات بررسی سابقه ماشین به‌طور آنلاین برای عموم مردم و مشتریان خرید و فروش موتور در دسترس است. در سال ۲۰۰۶ در ایالات متحده، حدود ۳۴ درصد از مصرف‌کنندگان یک گزارش سابقه برای خودرو کارکرده خریده‌اند.

راهنمای خرید خودرو کارکرده[ویرایش]

داشتن یک خودروی ایمن و مناسب، یکی از نیازهایی است که خانواده‌های ایرانی با تلاش فراوان، در صدد پاسخگویی به آن هستند و با توجه به آنکه بسیاری از اقشار جامعه تمکن مالی لازم جهت خرید خودروی صفر را ندارند، خودروهای کارکرده و دست دوم را انتخاب می‌کنند. خرید خودروهای کارکرده دارای مزایای ذاتی فراوانی است و مهم‌ترین آن نیز، کاهش هزینه پرداختی است ولیکن این نوع از خرید می‌تواند خطرات خاص خود را به همراه داشته باشد. بر اساس آمار، 81 درصد خودروهای دست دوم که برای فروش قرارداده می‌شوند از سوی فروشنده سالم معرفی می‌شوند، این در حالیست که 60 درصد این خودروها دارای مشکلات فنی، بدنه و یا هر دو هستند. بنابراین رعایت موارد زیر برای جلوگیری از ضررهای احتمالی ناشی از خرید خودروی کارکرده الزامی است[۱]

توجه به رنگ خودرو[ویرایش]

بسیار شنیده می‌شود که در زمان خرید خودرو چندان به رنگ وسواس نباشید. اما نکته اینجاست که بیش از 40 درصد خودروهای دست دوم دارای انواع رنگ شدگی در گلگیرها، درها، سقف و یا کاپوت هستند. بنابراین حتما نسبت به رنگ خودرو وسواس باشید.

توجه به شاسی و بدنه[ویرایش]

در هنگام بررسی بدنه خودرو باید به نکاتی  همچون فرورفتگی، پوسیدگی، رنگ پریدگی، ترک خوردگی، آسیب دیدگی جدی، آچارخوردگی، تعویض کاپوت و غیره دقت کرد. آسیب شاسی خودرو نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شاسی خودرو تنها در ضربات شدید تغییر شکل می‌دهد که در بسیاری از این ضربات، زاویه چرخ‌ها به‌هم‌ریخته و باعث می‌شود خودرو در هنگام رانندگی به یک سمت متمایل شود. برای اصلاح شاسی باید فرایند شاسی کشی انجام شود و در نتیجه خودرو هرگز استقامت قبلی را نخواهد داشت. این اتفاق در تصادفات و همچنین سفرهای با سرعت‌ بالا ممکن است برای سرنشینان مشکلات خطرناکی ایجاد کند.

بررسی فنی خودرو[ویرایش]

ترجیحا برای خرید خودروی دست دوم از یک کارشناس ماهر استفاده کنید. در غیر اینصورت به موارد زیر توجه کنید:

عملکرد سیستم ترمز، سیستم تعلیق و فرمان‌پذیری خودرو را حتما تست کنید. ترمزها را حتما امتحان کنید. بهتر است یک بار ترمزها را تا آخر بگیرید، اگر خودرو عملکردی ناهماهنگ داشت احتمالا در سیستم ترمزها ضعف وجود دارد. علاوه بر این در محیطی امن و در سراشیبی و ترمز دستی خودرو را هم از جلو و هم رو به عقب تست کنید و مطمئن شوید که صدای جیغ مانند و یا غیرطبیعی در هنگام ترمز کردن به گوش نمی‌رسد. به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.

به دقت تمام موارد برقی خودرو مانند چراغ‌ها، راهنما، بوق، آب پاش و ... را بررسی کنید. موتور خودرو را به دقت بررسی کنید. وجود نشانه‌هایی مثل روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور می‌تواند نشان‌دهنده دستکاری و تعمیر موتور باشد. به صدای موتور هم دقت کنید. متأسفانه برخی از فروشندگان در موتور و جعبه دنده خودرو روغن غلیظ می‌ریزند تا صداهای ناهنجار موتور به گوش نرسد. برای شناسایی این مورد، موتور را روشن کرده و بگذارید به آرامی حرکت کند.

به دود اگزوز توجه کنید. موتور را روشن کنید و بگذارید تا ٥ دقیقه روشن باشد اگر دود خارج شده از اگزوز سیاه بود یعنی کاربراتور به درستی کار نمی‌کند اما اگر دود آبی بود یعنی کاربراتور ایراد اساسی دارد و نیازمند تعمیر است.

یکی از مهم ترین بخش های خودرو که باید چک کنید گیربکس است. سخت جا رفتن دنده یا سر و صدای خودرو در هنگام توقف (خلاص) نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس است. همچنین یکی از رایج ترین مشکلات گیربکس خودرو ها نشت روغن است که هنگام کارشناسی خودرو حتما باید به آن توجه شود.[۲]

رادیاتور را نیز بررسی کنید تا آب از آن ترشح نکند چون در اینصورت نیازمند تعویض است.

برای اطمینان از خراب نبودن رینگ پیستون، میله اندازه‌گیری روغن را بررسی کنید، چون وجود خال‌های مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب روی میله اندازه‌گیری روغن نشان می‌دهد که رینگ پیستون خراب است.

به کارکرد خودرو توجه کنید[ویرایش]

از نظر کارشناسان خودرو، میزان متوسط پیمایش هر خودرو در حدود 20 هزار کیلومتر در سال است. خودرو های با میزان کارکرد بالاتر اغلب برای مصارفی غیر از مصرف شخصی استفاده می‌شوند که البته خرید خودروهای این‌ چنینی توصیه نمی‌شود. از راه‌های تخمین زدن مقدار کارکرد هر خودرو، خوردگی دیسک چرخ‌ها، باز و بسته شدن پیچ‌های برخی از قطعات موتور خودرو، چرم صندلی، روکش فرمان، دسته دنده و … است. متأسفانه شیوه‌های دستکاری کیلومتر خودرو به قدری پیشرفت کرده که در بسیاری از موارد تنها به صورت تجربی می‌توان به دستکاری کیلومتر خودرو پی برد. آمارها نشان می‌دهد از هر 5 خودرو حداقل کیلومتر یک خودرو دستکاری شده‌است. تجربیات حکم می‌کند در این زمینه احتیاط بیشتری کنید.

به خودروی تمیز ارزان قیمت شک کنید[ویرایش]

خودروهای تمیز با قیمت پایین تر از قیمت معمول بازار همواره شک برانگیز هستند. با صاحبان این خودرو ها به هیچ وجه معامله نکنید! توجه داشته باشید که کلاهبرداران با آگهی کردن خودروی تمیز دیگران زیر قیمت بازار میلیون‌ها تومان پیش پرداخت دریافت می کنند و غیب می‌شوند!

بررسی لاستیک ها[ویرایش]

لاستیک کهنه ایمنی خودرو را به خطر می اندازد. از طرفی به‌ هیچ عنوان نمی‌توان برای لاستیک تاریخ انقضا تعیین کرد زیرا عوامل متعددی مانند حرارت، نحوه نگهداری در انبار و شرایط استفاده می‌توانند به‌ شدت در کاهش عمر لاستیک تأثیرگذار باشند. همین که لاستیک‌ها را به صورت چشمی چک کنید و همچنان دارای آج باشد کافی است. لاستیک زاپاس را هم چک کنید.

انجام تست رانندگی[ویرایش]

تست رانندگی ضمن اینکه نوع سواری خودرو را مشخص می‌کند، بسیاری از ایرادات خودرو را که حتی با استفاده از دستگاه دیاگ قابل تشخیص نیستند نمایان می‌کند. این موضوع به ویژه در مورد خودروهای خارجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بررسی آپشن های خودرو[ویرایش]

شاید آپشن خودرو برای ما ایرانی‌ها یک ارزش افزوده محسوب شود! اما بررسی آن از اهمیت بالایی برخوردار است .

• بخاری و کولر را حتما چک کنید. کیفیت پرتاب خروجی کولر را حتما بررسی کنید و ببنید که خودرو گاز کولر دارد یا نه؟

• داخل کابین را به دقت بررسی کنید. وضعیت پوشش صندلی‌ها، سالم بودن سیستم صوتی، سیستم تهویه مطبوع، برف‌پاک‌کن، دستگیره درها، چراغ‌ها، همه را با دقت چک کنید.

به خوش معامله بودن خودرو توجه کنید[ویرایش]

حقیقت این است که برخی از خودورها علی رغم کیفیتی که دارند، انتظار فروش بالاتری دارند، به این معنی که خیلی دیرتر از سایر خودروها به فروش می‌رسند. اما برعکس، خودروهایی هم وجود دارند که اتفاقا بازار بسیار خوبی دارند و سریع فروش می‌روند.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت در بین خودروهای داخلی پژو 206 و 207، رنو تندر 90، رنو ساندرو و مزدا 3 نیو و در بین خودروهای خارجی کیا اپتیما، هیوندای سوناتا و آزرا و تویوتا کمری سردمدار خوش معامله بودن هستند. در بین شاسی بلندها هم کیا اسپورتیج، هیوندای سانتافه، هایما S7، جک S5 جزو خوش فروش‌های بازار محسوب می‌شوند.

منابع[ویرایش]

[۳]

پانویس[ویرایش]

  1. سایت کاراپ - قیمت خودرو و قیمت گذاری خودرو کارکرده{1399-10-24}
  2. راهنمای کارشناسی خودرو و خرید خودرو کارکرده
  3. «نکات خرید خودرو دست دوم». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۳ سپتامبر ۲۰۱۸.

4.نکات مهم در ثبت اگهی فروش خودرو در اینترنت