خودروی آب‌سوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

خودرو آب‌سوز یک ادعا و نظریه در مورد یک نوع خودرو است که انرژی خود را به‌طور مستقیم از آب تأمین می‌کند.[۱] این نوع از خودروها موضوع ثبت اختراعات متعدد بین‌المللی، روزنامه‌ها و مجلات علمی، تلویزیون و وب سایت‌ها بوده‌اند. مشخص گردیده‌است ادعاهای این چنینی فاقد مبانی علمی بوده و شبه علم است و برخی از آن‌ها دستاویزی برای کلاه‌برداری در قالب سرمایه‌گذاری بوده‌است.[۱][۲][۳][۴] این وسایل نقلیه ممکن است ادعا نمایند که بدون استفاده از هر نوع انرژی از آب سوخت تولید می‌نمایند یا به صورت ترکیبی کار می‌کنند و بخشی از انرژی خود را از آب و بخش دیگر آن را از سوخت‌های مرسوم (نظیر بنزین) تأمین می‌نمایند.

آب از هیدروژنی تشکیل شده‌است که به‌طور کامل اکسید شده‌است. هیدروژن به خودی خود دارای انرژی بالا و قابل اشتعال می‌باشد اما انرژی مفید آن در زمانی که در واکنش شیمیایی تشکیل مولکول آب شرکت کرده آزاد شده‌است. آب نمی‌تواند بسوزد. طی فرایند الکترولیز می‌توان مولکول آب را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه نمود اما این عمل دقیقاً به همان اندازه انرژی نیاز دارد که در زمان واکنش ترکیب اکسیژن و هیدروژن برای تشکیل مولکول آب آزاد شده‌است. در واقع بخشی از انرژی در زمان تجزیه مولکول آب و ترکیب مجدد اکسیژن و هیدروژن به صورت حرارت از دست خواهد رفت؛ بنابراین آزاد کردن انرژی شیمیایی از آب به آزاد شدن میزانی از انرژی بیش از مقدار آزاد شده از واکنش اکسیژن و هیدروژن نیاز دارد که منجر به نقض اولین یا دومین قانون ترمودینامیک می‌گردد.[۵][۶][۷][۸]

استخراج انرژی از آب[ویرایش]

با توجه به قوانین فیزیک هیچ راهی برای استخراج انرژی شیمیایی از آب به تنهایی وجود ندارد. آب به خودی خود ترکیب بسیار پایداری می‌باشد و آن را یکی از عناصر چهارگانه می‌شمارند که دارای پیوندهای شیمیایی بسیار قوی می‌باشد. آنتالپی تشکیل آب منفی است (-۶۸٫۳ kcal/mol یا -۲۸۵٫۸ kJ/mol) که معنی آن این است که برای شکستن پیوندهای شیمیایی پایدار آن و تجزیه به اکسیژن و هیدروژن به انرژی نیاز داریم و از آنجا که هیچ ترکیب دیگری بین اکسیژن و هیدروژن با آنتالپی کمتر از این مقدار سراغ نداریم از این فرایند امکان استخراج انرژی وجود ندارد.[۹]

تقریباً تمامی روش‌های پیشنهاد شده در خودروهایی که از آب به عنوان سوخت استفاده می‌کنند به نوعی از الکترولیز برای تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن و سپس ترکیب آن‌ها استفاده می‌کنند. اما از آنجا که انرژی مورد نیاز برای جدا کردن عناصر آب بیشتر از انرژی آزاد شده از ترکیب مجدد آن‌ها خواهد بود از این فرایند نمی‌توان برای تولید انرژی استفاده نمود.

خودروهای مدعی استفاده از آب به عنوان سوخت[ویرایش]

کاربراتور الکترولیتی گرت[ویرایش]

گفته شده‌است چارلز اچ گرت خودرویی با سوخت آب را «برای چند دقیقه» به نمایش درآورده است که این موضوع در ۸ سپتامبر سال ۱۹۳۵ در اخبار صبح دالاس اطلاع‌رسانی شده‌است. روش مورد استفاده الکترولیز آب به اکسیژن و هیدروژن بوده و گرت گواهی ثبت اختراعی را در همان سال ثبت نمود.[۱۰][۱۱] این ثبت اختراع شامل نقشه ای است که نشان می‌دهد یک کاربراتور شبیه به کاربراتورهای عادی اما با صفحات الکترولیز در بخش پایینی خود کار می‌کند. گواهی ثبت اختراع گرت موفق به ارائه راهی برای شناسایی یک منبع جدید انرژی نمی‌شود.

سلول سوخت آبی استنلی مایر[ویرایش]

سلول سوخت آبی استنلی مایر[۱۲]

در سال ۱۹۸۰ استنلی مایر ادعا کرد که او قادر به استخراج انرژی از آب شده‌است[۱۳] اگر چه برای توضیح این پدیده دچار تناقض‌گویی شد. دادگاهی در اوهایو در سال ۱۹۹۶ او را به جرم تقلب و کلاه‌برداری گناهکار تشخیص داد.

دنیس کلاین[ویرایش]

در سال ۲۰۰۲ شرکت فناوری هیدروژن کاربردی اختراعی به نام "Aquygen" را ثبت کرد.[۱۴][۱۵][۱۶] این شرکت ادعا کرد که قادر است یک وسیله نقلیه را تنها با سوخت آبی به حرکت درآورد.[۱۷] بنیان‌گذار شرکت، دنیس کلاین ادعا کرد در حال انجام مذاکرات با تولیدکننده‌های بزرگ خودرو است و دولت آمریکا قصد تولید خودروی هامر را با استفاده از تکنولوژی وی دارد.[۱۸] این شرکت دیگر ادعای تأمین سوخت خودرو بوسیلهٔ آب را ندارد و می‌گوید تنها قادر به افزایش بهره‌وری سوخت‌های هیدروژنی می‌باشد.[۱۹]

انرژی جهانی ژنزیس (GWE)[ویرایش]

همچنین در سال ۲۰۰۲ شرکت انرژی جهانی ژنزیس اعلام کرد که دستگاهی را آماده ورود به بازار کرده‌است که قادر به استخراج انرژی از آب با جدا کردن و ترکیب مجدد هیدروژن و اکسیژن می‌باشد.[۲۰] در سال ۲۰۰۳ این شرکت اعلام کرد که این فناوری را برای به حرکت درآوردن خودرو ارتقا داده‌است.[۲۱] این شرکت بیش از ۲٬۵ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران دریافت نمود اما هیچگاه دستگاهی را به بازار ارائه نکرد. در سال ۲۰۰۶ پاتریک کلی بنیان‌گذار شرکت انرژی جهانی ژنزیس در نیوجرسی به پنج سال زندان به دلیل سرقت و کلاه‌برداری و بازپرداخت به خسارت دیدگان شد.[۲۲]

علاءالدین جاسمی زرگانی[ویرایش]

در سال ۲۰۱۶ فردی در ایران به نام علاءالدین جاسمی زرگانی مدعی ساخت خودرویی شد که تنها از آب به عنوان منبع تأمین انرژی استفاده می‌کند.[۱][۲۳][۲۴] شهرام آزادی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی طی مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا ادعای علاءالدین جاسمی را نوعی عوام‌فریبی برای مقاصد خاص خواند.[۲۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «طرح 'آب‌سوز کردن خودروها' در ایران چقدر واقعی است؟». BBC Farsi. ۲۰۱۹-۱۲-۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۳.
 2. Edwards, Tony (December 1, 1996). "End of road for car that ran on Water". The Sunday Times. Times Newspapers Limited. p. Features 12. Retrieved May 16, 2007.
 3. State of New Jersey Department of Law and Public Safety press release, November 9, 2006
 4. Lopez, Allison (December 20, 2008). "Inventor, 82, gets 20 years for 'estafa'". Philippine Daily Inquirer. Archived from the original on 26 December 2008. Retrieved January 12, 2009.
 5. "The Truth About Water-Powered Cars: Mechanic's Diary". Popular Mechanics. July 3, 2008. Archived from the original on 20 July 2008. Retrieved July 21, 2008.
 6. Professor doubts water car claims – A leading alternative fuels expert throws water on Japanese company claims that it's developed the world's first car powered by just water.
 7. Ball, Philip (September 14, 2007). "Burning water and other myths". Nature News. Retrieved September 14, 2007.
 8. «Guidelines for Use of Hydrogen Fuel in Commercial Vehicles» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۴ سپتامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۹ آوریل ۲۰۱۷.
 9. "Science Notes: Energy and Chemical Stability". Carnegie Mellon University. 2003. Archived from the original on 4 May 2014. Retrieved May 7, 2014.
 10. Electrolytic carburetor, 1932-07-01, retrieved 2019-12-03
 11. US 2006676  Electrolytic carburetor – Charles H. Garrett
 12. US 4936961  Method for the production of a fuel gas – Stanley A. Meyer
 13. "The car that ran on water". The Columbus Dispatch. Retrieved 2019-12-03.
 14. Business Wire Hydrogen Technology Applications and UTEK Corporation Announce Strategic Alliance Agreement (April 2002)
 15. EVWORLD FEATURE: Electric Cars and the Goldilocks Planet: Global Warming | Carbon Dioxide | Cold Fusion بایگانی‌شده در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine
 16. Knight-Ridder/Tribune Business News: Clearwater man puts technology to work Tampa Tribune (Tampa, Florida) (November 2005)
 17. J. M. Calo (November 3, 2006). "Comments on "A new gaseous and combustible form of water," by R.M. Santilli (Int. J. Hydrogen Energy 2006: 31(9), 1113–1128)" (PDF). International Journal of Hydrogen Energy. 32 (32): 1309–1312. doi:10.1016/j.ijhydene.2006.11.004. Archived from the original (PDF) on 1 August 2013. Retrieved 29 April 2017.
 18. «Goodbye Big Oil - Vive». www.vivelecanada.ca. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۳.
 19. "Technology". Hydrogen Technologies Inc. Retrieved 2019-12-03.
 20. «Genesis World Energy Press release, December 5, 2002». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ فوریه ۲۰۰۳. دریافت‌شده در ۲ فوریه ۲۰۰۳.
 21. «Genesis World Energy press release, April 21, 2003». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ ژوئن ۲۰۰۳. دریافت‌شده در ۵ ژوئن ۲۰۰۳.
 22. «State of New Jersey». www.nj.gov. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۳.
 23. «رونمایی از خودروی آب سوز». ایرنا. ۱۲ اسفند ۱۳۹۴. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۳.
 24. «ویژگیها و مختصات «نخستین خودروی آبسوز جهان» چیست/ آمادگی کامل برای آبسوز کردن خودروهای متقاضیان داریم». خبرگزاری تسنیم. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۳.
 25. «ادعای اختراع خودروی آب‌سوز کذب است». ایسنا. ۲۰۱۷-۰۴-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۳.