خواهر امانوئل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خواهر امانوئل
نام هنگام تولدMadeleine Cinquin
زادهٔ۱۶ نوامبر ۱۹۰۸
بروکسل، بلژیک
درگذشت۲۰ اکتبر ۲۰۰۸ (۹۹ سال)
Callian, Var، فرانسه
پیشهCatholic Religious Sister and human rights worker

خواهر امانوئل (به فرانسوی: Sœur Emmanuelle) در بلژیک به دنیا آمد و در سال ۲۰۰۸ در فرانسه درگذشت. وی به عنوان یکی از نیکوکارترین بانوان فرانسوی مشهور می‌باشد و به او خواهر فقرا می‌گویند .

کودکی[ویرایش]

در ۱۶ نوامبر ۱۹۰۸ از مادری بلژیکی و پدری فرانسوی در خانوادهای مرفه در بروکسل به دنیا آمد و مادلن [۱] نام گرفت. کودکی را در بروکسل و پاریس و لندن گذراند و در ۶ سالگی پدرش را از دست داد. این واقعه وی را بسیار متالم کرد و از همان زمان وی را به طرف خدا و مذهب سوق داد. در ۱۴ سالگی با افکار رهبر روحانیش بلیز پاسکال آشنا شد.

تحصیلات و مشاغل[ویرایش]

در سال ۱۹۲۹ به جامعه نوتردام صهیون پیوست و به مطالعه مباحث مذهبی و فلسفی پرداخت. ۲ سال پس از آن و پس از اتمام این دوره تحصیلی تصمیم گرفت صومعه‌نشین شود و نام امانوئل را برگزید [۲]. اولین مأموریتی وی تدریس در یک مدرسه دخترانه در یک محله فقیرنشین استانبول بود. همزمان با تدریس به تحصیل در دانشگاه استانبول پرداخت و اسلام و بودایی را مطالعه کرد. چند سال پس از آن در ۱۹۴۸ از دانشگاه سوربن لیسانس ادبیات کلاسیک گرفت و به جمع اندک زنانی پیوست که تا آن زمان به دریافت این مدرک نائل گردیده بودند. وی نزدیک به چهل سال درکشورهای ترکیه و تونس و مصر به حرفه دبیری در مدارسی اشتغال داشت که توسط جامعه نوتردام صهیون تأسیس شده بودند.

امور خیریه[ویرایش]

در سال ۱۹۷۱ بازنشسته شد و بلافاصله به امور خیریه پرداخت و برای این امر در محله حلبی نشینان قاهره اقامت گزید. از آن هنگام تا سال ۱۹۹۳ به کشورهای مختلف سفر کرده و برای اجرای پروژههای خود پول جمع می‌کرد.در سال ۱۹۹۳ و در سن ۸۵ سالگی به فرانسه برگشت ولی با وجود کهولت به فعالیتهایش برای کمک به حلبی نشینان ادامه داد.از وی ۱۸ اثر ادبی باقی‌مانده که نیمی از آن را به تنهایی برشته تحریر درآورده و در نوشتن بقیه شرکت کردهاست. وی چندین بار به دریافت جوایزی مختلف نائل شد که همگی را در راه اهداف بشردوستانه خرج کرد.

منابع[ویرایش]

  1. Madeleine Cinquin
  2. امانوئل کلمه‌ای عبری است به معنای خدا با ما

پیوند به بیرون[ویرایش]