پرش به محتوا

خوان آنتونیو سامارانش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خوان آنتونیو سامارانش
1998
هفتمین رئیس کمیته بین‌المللی المپیک
دوره مسئولیت
۳ اوت ۱۹۸۰ – ۱۶ ژوئیه ۲۰۰۱
پس ازمایکل موریس
پیش ازژاک روگ
رئیس افتخاری کمیته بین‌المللی المپیک
دوره مسئولیت
۱۶ ژوئیه ۲۰۰۱ – ۲۱ آوریل ۲۰۱۰
پس ازمایکل موریس (۱۹۹۹)
پیش ازژاک روگ (۲۰۱۳)
سفیر اسپانیا در مغولستان و اتحاد شوروی
دوره مسئولیت
۱۹۷۷ – ۱۹۸۰
اطلاعات شخصی
زاده۱۷ ژوئیه ۱۹۲۰
بارسلون، اسپانیا
درگذشته۲۱ آوریل ۲۰۱۰ (۸۹ سال)
بارسلون، اسپانیا
ملیت اسپانیا
همسر(ان)ماریا ترزا (۲۰۰۰–۱۹۵۵)
فرزندانماریا ترزا، خوان آنتونیو
تخصصمدیر ورزشی و دیپلمات
جایزه‌ها

خوان آنتونیو سامارانش (به اسپانیایی: Juan Antonio Samaranch) ‏ (۱۷ ژوئیه ۱۹۲۰ در بارسلون - ۲۱ آوریل ۲۰۱۰ در بارسلون) مدیر ورزشی و سیاستمدار اسپانیایی بود. او از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۱ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک بود.

سامارانش پیش از انتخاب به سمت وزیر ورزش اسپانیا در سال ۱۹۶۷، سرپرست کاروان ورزشی اسپانیا در چند المپیک بود. او که ریاست کمیته ملی المپیک اسپانیا را نیز در اختیار داشت از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۸ نایب رئیس این سازمان و در ۱۹۸۱ به ریاست آن برگزیده شد. سامارانش که در دوران حکومت فرانکو یکی از شاخص‌ترین سیاست‌مداران این کشور بود از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۰ سفارت اسپانیا در مغولستان و شوروی را نیز برعهده داشت.

سامارانش در دوران ریاست خود بر این سازمان راه ورود ورزشکاران حرفه‌ای را به المپیک باز کرد و با قراردادهای کلانِ حق پخش تلویزیونی، مسابقات المپیک را از خطر ورشکستگی نجات داد.

خانواده[ویرایش]

سامارانش در ۱۹۵۵ با ماریا ترزا سالیساش (۱۹۳۱–۲۰۰۰) ازدواج کرد. او دو فرزند دارد. دخترش ماریا ترزا نام دارد و پسرش خوان آنتونیو سامارانش سالیساش از سال ۲۰۰۱ نماینده اسپانیا در کمیتهٔ بین‌المللی المپیک و از سال ۱۹۹۶ نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی پنج‌گانه مدرن است.