خلیل عقاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خلیل طریقت پیما با نام هنری خلیل عقاب در فروردین سال ۱۳۰۳ خورشیدی در فسا متولد شد.

چهارده ساله بود که کار جدی ورزش باستانی را شروع کرد . وی دوران نوجوانی خود را با ورزش باستانی آغاز کرد و پس از آن به انجام نمایشهای زورخانه ایی پرداخت و اولین بنیانگذار عملیات زورخانه ایی بصورت بلیت فروشی و همراه با برنامه آکروباتیک و موزیک و عملیات با حیوانات بود. عقاب اولین نفری بود که از کشور هندوستان شیر و خرس آورده و آنها را تربیت کرده و روی صحنه آورد.

خلیل عقاب بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ به بسیاری از شهرهای ایران سفر کرد و نمایش‌های خود را به اجرا گذاشت. از جمله این نمایش‌ها عبارت اند از: بلند کردن وزنه‌های بسیار سنگین، خوابیدن زیر کامیون و اتوبوس و خم کردن تیرآهن. به گفته مجری برنامه او اولین برگزار کننده نمایش‌های پهلوانی با بلیط فروشی بود و نیز اولین کسی بود که از هندوستان، شیر و خرس به ایران آورد و آنها را تربیت کرد و روی صحنه برد.

پس از کسب افتخارات فراوان به دعوت کشور ژاپن در سال ۱۳۴۹ به ژاپن رفت و در تلویزیون فوجی برنامه‌های خود را به نمایش گذاشت. خلیل عقاب در سال ۱۳۵۰ ایران را ترک کرد و به دعوت سیرک فاست به ایرلند سفر کرد. سپس در سال ۱۳۵۱ نیز به دعوت سیرک جری کاتل به انگلیس رفت و بعد از آن به سیرک آریکنو و سیرک ملی ایتالیا به نام دریکس تونی[۱] در کشور ایتالیا وارد گردید. بدنبال آن بیست سال در کشورهای اروپایی، آفریقای و آمریکای مرکزی برنامه اجرا کرد و در نهایت در ایتالیا سیرکی به نام سیرک ایران و ایتالیا افتتاح کرد.

او در این مورد می‌گوید:

بعد از انگلستان به سیرک دریکس تون ایتالیا رفت و طی این سال‌ها در بیش از ۳۷ کشور جهان به اجرای نمایش‌های پهلوانی پرداخت.

خلیل عقاب می‌گوید:

به بسیاری از کشورهای دنیا سفر کردم اما در بین تمام این کشورها درایتالیا به سیرک اهمیت خاصی می‌دهند. در این کشور ۶۴ میلیونی حداقل ۲۵ سیرک بزرگ وجود دارد و مردم ایتالیا توجه خاصی به آن دارند.

در سال ۱۳۷۰ به ایران وارد گردید و ازآن سال سیرکی در ایران افتتاح کرد و در تمامی استانهای کشور به اجرای برنامه پرداخت. اولین بار در ایران سیرکی با ۶۰ نفر هنرمند از ایتالیا، رومانی و پرتغال به اجرای نمایش پرداختند. خلیل با خود ۲ فرزند به نامهای شهرزاد و ابراهیم همراه داشت که پس از خلیل فرزندان وی به اجرای نمایش پرداختند.

این بار پسر عقاب، ابراهیم عقاب ملقب به چاوش اکبر سیرکی نوین با سبکی جدید و اروپایی را در سال ۲۰۱۰ با حضور هنرمندان بین‌المللی ایرانی که هریک در خارج از کشور فعالیت می‌نمودند را دعوت کرده و به اجرای برنامه می‌پردازد.

فیلم‌های سینمایی که خلیل عقاب بازی کرد عبارتند از: مردان خشن (به همراه محمد علی فردین و جمشید مشایخی) و غول بیابونی.

جستارهای ویژه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Darix Togni

منابع[ویرایش]

  • سعید اهرابی کارشناس حقوق - پهلوان خلیل عقاب کیست؟
  • [۱]
  • [۲]
  • خلیل عقاب - قدیمی‌ها

پیوند به بیرون[ویرایش]