خلیل عقاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


خلیل طریقت پیما در فروردین سال 1303 در شیراز (استان فارس) متولد شد.

چهارده ساله بود که کار جدی ورزش باستانی را شروع کرد و از همان زمان میلی را که دیگران به سختی بلند می‌کردند به راحتی بالا می‌انداخت اما در سن سی سالگی بود که به پختگی لازم رسید. در این سن بود که وزنه‌ای 450 کیلویی را با دندان بلند کرد. این رکورد در کتاب رکوردها (موسوم به کتاب گینس) ثبت شده است.[نیازمند منبع] وی دوران نوجوانی خود را با ورزش باستانی آغاز کرد و پس از آن به انجام نمایشهای پهلوانی پرداخت و اولین بنیانگذار عملیات پهلوانی بصورت بلیت فروشی و همراه با برنامه آکروباتیک و موزیک و عملیات با حیوانات بود. پهلوان عقاب اولین نفری بود که از کشور هندوستان شیر و خرس آورده و آنها را تربیت کرده و روی صحنه آورد.

خلیل عقاب بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ به بسیاری از شهرهای ایران سفر کرد و نمایش‌های خود را به اجرا گذاشت. از جمله این نمایش‌ها عبارت اند از: بلند کردن وزنه‌های بسیار سنگین، خوابیدن زیر کامیون و اتوبوس و خم کردن تیرآهن. به گفته مجری برنامه او اولین برگزار کننده نمایش‌های پهلوانی با بلیط فروشی بود و نیز اولین کسی بود که از هندوستان، شیر و خرس به ایران آورد و آنها را تربیت کرد و روی صحنه برد. بعد از آن بسیاری از کارگردانان بزرگ سینما از اوخواستند که در سینما و تلویزیون به اجرای برنامه بپردازد. بعد از آن کارگردانان بزرگ سینما از وی دعوت بعمل آوردند که در سینما و تلویزیون به اجرای برنامه بپردازد. این هنرمند در شهرها و استانهای مختلف کشور هنرنمایی خود را در معرض دید عموم گذاشت.

پس از کسب افتخارات فراوان به دعوت کشور ژاپن در سال ۱۳۴۹ به ژاپن رفت و در تلویزیون فوجی برنامه‌های خود را به نمایش گذاشت. خلیل عقاب در سال ۱۳۵۰ ایران را ترک کرد و به دعوت سیرک فاست به ایرلند سفر کرد. سپس در سال ۱۳۵۱ نیز به دعوت سیرک جری کاتل به انگلیس رفت و بعد از آن به سیرک آریکنو و سیرک ملی ایتالیا به نام دریکس تونی[۱] در کشور ایتالیا وارد گردید. بدنبال آن بیست سال در کشورهای اروپایی، آفریقای و آمریکای مرکزی برنامه اجرا کرد و در نهایت در ایتالیا سیرکی به نام سیرک ایران و ایتالیا افتتاح کرد. در اروپا رکوردهای زیادی بدست آورد که بلند کردن فیل ۱۴۰۸ کیلوگرمی با پاهای خود و بلند کردن ۴۵۰ کیلو گرم با دندان از جمله رکوردهای ایشان می‌باشد.

او در این مورد می‌گوید:

آن زمان ۵۰ ساله بودم و در مدت چهار سالی که در انگلستان اقامت داشتم شبی دو بار این فیل را بلند می‌کردم. بعد از انگلستان به سیرک دریکس تون ایتالیا رفت و طی این سال‌ها در بیش از ۳۷ کشور جهان به اجرای نمایش‌های پهلوانی پرداخت.

خلیل عقاب می‌گوید:

به بسیاری از کشورهای دنیا سفر کردم اما در بین تمام این کشورها درایتالیا به سیرک اهمیت خاصی می‌دهند. در این کشور ۶۴ میلیونی حداقل ۲۵ سیرک بزرگ وجود دارد و مردم ایتالیا توجه خاصی به این هنر دارند.

در سال ۱۳۷۰ به دعوت دولت ایران، به ایران وارد گردید و ازآن سال سیرکی در ایران افتتاح کرد و در تمامی استانهای کشور به اجرای برنامه پرداخت. اولین بار در ایران سیرکی با ۶۰ نفر هنرمند از ایتالیا، رومانی و پرتغال به اجرای نمایش پرداختند. پهلوان خلیل با خود ۲ فرزند به نامهای شهرزاد و ابراهیم همراه داشت که پس از پهلوان خلیل فرزندان وی به اجرای نمایش پرداختند و هنرمندان زیادی را به عرصه هنر آموزش و تحویل دادند.

این بار پسر پهلوان عقاب، ابراهیم عقاب ملقب به چاوش اکبر سیرکی نوین با سبکی جدید و اروپایی را در سال ۲۰۱۰ با حضور بهترین هنرمندان بین‌المللی ایرانی که هریک دارای رکوردهای جهانی بوده و در خارج از کشور فعالیت می‌نمودند را دعوت کرده و به اجرای برنامه می‌پردازد.

مدیریت سیرک خلیل عقاب تمام این سالها بعهده شهلا اشکبوس همسر ایشان بود که در اسفند ۱۳۸۷ در یک تصادف رانندگی حین سفر کاری با تیم ایتالیایی خود فوت نمود ایشان به بانوی سیرک ایران معروف هستند. این سیرک در ایران اجراهای زیادی داشته است.

فیلم های سینمایی که خلیل عقاب بازی کرد عبارتند از : مردان خشن (به همراه محمد علی فردین و جمشید مشایخی ) و غول بیابونی.

جستارهای ویژه[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Darix Togni

منابع[ویرایش]

  • سعید اهرابی کارشناس حقوق - پهلوان خلیل عقاب کیست؟
  • [۱]
  • [۲]
  • خلیل عقاب - قدیمی‌ها