خلیج فارس (فیلم مستند)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خلیج فارس
کارگردانعطارپور
نویسندهعطار پور
مدت زمان
۹۰ دقیقه
کشور ایران
زبانفارسی

فیلم مستند خلیج فارس یا فیلم مستنداسناد نام خلیج فارس اُرُد عطارپور است که برای اولین بار روز ملی خلیج فارس در سال ۱۳۹۰ از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. و مورد استقبال بی سابقه مخاطبان قرار گرفت [نیازمند منبع].


موضوع فیلم[ویرایش]

در این فیلم اسناد مکتوب، صوتی و تصویری جالبی از کشورهای مختلف عربی مخاطب را جذب می‌کند فیلم ابتدا با مهمترین سخنرانی جمال عبدالناصر رئیس جمهوری مصر شروع می‌شود که در روز ملی شدن کانال سوئز در اجتماع میلیونی و در حضور سفرای کشورهای عربی و غربی، جمله از اقیانوس اطلس تا خلیج فارس وطن عربی است را با صدای بلند تکرار کردو مورد تشویق ممتد حضار قرار گرفت. فیلم یک مصور کاملاً آکادمیک و یک مقاله و مستند پژوهشی سینمایی است با اسناد بی‌نظیر و ساختمانی حرفه‌ای بدون هیچ زائده و اضافه. این مستند، در حد مستند گزارشگر و پژوهشی در سطح آثار جهان دارای اعتبار است. بدون ناسیونالیسم گمراه‌کننده، درباره حقیقت یک نام، چنان تاروپود تحقیقی بسنده و قانع‌کننده را با ظرافت می‌بافد که حتی اگر متخصص تاریخ نباشید و به نام یک بیننده عادی سرگرم تماشای مستند خلیج فارس شوید، دل ندارید آن را تا پایان نیافته، ترک کنید. فیلم و تصاویر مستندبا این جمله و با گویندگی ارد عطار پور شروع می‌شود: " ۲۶ ژوئیه ۱۹۵۶، تا چند لحظه دیگر سرهنگ جمال عبدالناصر نطق تاریخی خود را ایراد و کانال سوئز را ملی اعلام می‌کند. او در بخشی از سخنانش چنین می‌گوید: “استعمار، اسرائیل را ایجاد کرد تا بر ما تسلط یابد. ما خطر را احساس می‌کنیم و از قومیت عربی مان دفاع می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا هویت مان را از اقیانوس اطلس تا خلیج فارس حفظ کنیم….. ” تنها چند سال بعد برخی از کشورزهای عرب خلیج فارس را با این نام مورد تردید قرار دادند: خلیج عربی….. این فیلم روایتی است از همین ماجرا...."

خیابان خلیج فارس در قاهره
خیابان مصدق در قاهره
تابلوی خیابان ایران و میران تهران در قاهره
یک مدرک تاریخی ارائه شده توسط رسانه‌های عراقی و روزنامه الخلیج امارات ۱۹۹۹ که استفاده از عبارت خلیج فارس را در تلگراف ارسالی جمال عبدالناصر قبل از شروع سیاست‌های پان عربی او در یک نامه رسمی به دولت بحرین نشان می‌دهد.

بریده فیلم‌هایی از سخنرانی‌های رهبران عربی[ویرایش]

در سراسر فیلم خلیج فارس، بر شگرد جذاب استنادگری، به همراه اسناد سمعی(صدای رهبران عربی) و بصری (نقشه‌هاو اسناد) تکیه شده‌است فراهم آوردن این تکه فیلم‌های قدیمی و صداهای اصلی عبدالناصر، و صدام حسین و رهبران عربی دیگر نقطه قوت و جذابی برای فیلم است. او از طریق گفتگو با استادان فن همچون دکتر پیروز مجتهدزاده و دکتر محمدعجم و مطالعه پژوهشهای آکادمیک توانسته است فیلمی با مستندات محکم و جذاب ارائه نماید. اطلاع‌رسانی عطارپور در خلیج فارس مبنی بر اطلاعات مستقیم است. در حقیقت یک متن پژوهشی متقن تصاویر و مدارک بصری اش را قدم به قدم شکل می‌دهد. در خلیج فارس در مسیر همان اهداف اصلی فیلم، اُرد به خیابانی در قاهره می‌رود که نام خلیج فارس بر تابلویی کهنه حک شده و اتفاقاً در بالا تابلو با تحریف نام خلیج فارس نام تازه‌تر خلیج عربی در تابلویی جدید بر دیوار کوبیده شده‌است و این دو کنار هم، چون یک سند بسیار اثرگذار توجه ما را به خود جلب می‌کنند.اشاره فیلم بر آن که مصریان نام طهران و ایران و خیابان مصدق (قاهره) را بر گذرگاههای شهری شان حفظ کرده‌اند و آن را به مثابه احترام به مبارزات مردم ایران ارزیابی نموده‌اند، نشان رهایی عطارپور از یک نگرش دگم ملی گرایانه دشمن عربی است.در این مستند از کارشناسان خبره متخصص حوزه عربی به عنوان مشاور بهره برده است

جوایز[ویرایش]

مستند خلیج فارس در پنجمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت در بخش مستند تاریخی به نمایش در آمد و توانست جایزه بهترین فیلم مستند و پژوهش را به خود اختصاص دهد. ارد عطارپور؛ متولد ۱۳۴۱ در تهران و دارای مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی است. در پرونده فیلمسازی او مستندهای پرنیان، از شمس تا شمس، بر گیسوان بلقیس، صد و یک سال بلدیه تهران و... به چشم می‌خورد او در فیلم‌های مستند زیادی گوینده متن می‌باشد..

پانویس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]