خلیج ابوقیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خلیج ابوقیر
عربی: خلیج أبو قیر
AbuQirBay.png
عکس ماهواره ای از خلیج ابوقیر
خلیج ابوقیر در مصر واقع شده
خلیج ابوقیر
خلیج ابوقیر
Abu Qir Bay in Egypt
موقعیتاستان بحیره
گونهخلیج
ریشه‌شناسیابوقیر عربی شدهٔ «پدر سیروس»، «پدر کوروش» است، شهید کلیسای قبطی
بخشی ازدریای مدیترانه
درون‌شارش‌های کلانرزتا دهانه نیل، دریاچۀ ایدکو
مساحتِ رو۵۰۰–۶۰۰ کیلومتر مربع (۱۹۰–۲۳۰ مایل مربع)
میانگین ژرفا۱۰–۱۲ متر (۳۳–۳۹ فوت)
بیشترین ژرفا۱۸ متر (۵۹ فوت)
حجم آب۵–۶ کیلومتر مکعب (۱٫۲–۱٫۴ مایل مکعب)
ارتفاع سطحSea level
پی‌نوشتEutrophication: علل، پیامدها و کنترل.[۱]

خلیج اَبوقیر خلیج گسترده‌ای است در کناره دریای مدیترانه در مصر. این خلیج میان روستای ابوقیر و ریزشگاه نیل به دریا در کنار شهر بندری رشید واقع شده‌است. خلیج ابوقیر دارای منابع گاز طبیعی است که در دهه ۱۹۷۰ کشف شد.

پیشینه[ویرایش]

نام این خلیج و روستای ابوقیر از نام یکی از قدیسان مسیحی به نام کوروش گرفته شده که در عربی تلفظ آن به صورت قیر یا اباقیر درآمده‌است.

به گفته قَلقَشَندی صید ماهی از دریاچه ابوقیر منبع درآمد قابل توجهی بوده‌است. وی همچنین از گونه‌های پرندگان عجیب و نمکزارهای فراوان آنجا که فراورده آن به اروپا صادر می‌شده‌است، خبر می‌دهد، اما زمین‌های این دریاچه از ۱۸۸۷ م خشکانده شد و به زمین‌های کشاورزی مبدل گردید.

نزدیک بودن ابوقیر به اسکندریه باعث شده‌است که در آن جنگ‌های متعددی روی دهد، ازجمله جنگ میان مسیحیان و مسلمانان را که در ۲۷ شعبان ۷۶۴ق/۱۱ ژوئن ۱۳۶۳م رخ داد می‌توان نام برد.

ازجمله در یکم اوت ۱۷۹۸ دریاسالار بریتانیایی، هوریشیو نلسون، در خلیج ابوقیر درگیر نبردی دریایی معروف به نبرد نیل شد که به آن نبرد خلیج ابوقیر هم گفته می‌شود. در پی این نبرد، ناوگان فرانسوی تار و مار شد و بر اهمیت و اعتبار انگلستان در منطقه مدیترانه افزوده گردید.

از رویدادهای دیگری که سبب شهرت این خلیج گردید، حمله ناپلئون در ۲۵ ژوئیه ۱۷۹۹م (۲۱ صفر ۱۲۱۴ ق) به نیروهای عثمانی و شکست آنهاست.

منابع[ویرایش]

  1. Ansari, Abid A.; Singh, Gill Sarvajeet; Lanza, Guy R.; Rast, Walter (2010). Eutrophication: causes, consequences and control. Vol. Volume 1. Springer Science & Business Media. p. 174. ISBN 9789048196258. {{cite book}}: |volume= has extra text (help)

پیوند به بیرون[ویرایش]