خط اتحاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

خط اتحاد (به انگلیسی: Tie):[۱] خطی کمانی یا منحنی شکلی است که اگر در بالا یا پایین دو نت همنام و هم‌صدا قرار گیرد، دیرند (مقدار کِشِشِ زمانی) آن دو نت را به یکدیگر پیوند می‌دهد و دونت به یک نت تبدیل می‌شوند که ارزش زمانی آن از ترکیب ارزش زمانی آن دو نت تشکیل شده‌است. خطی که بین نت‌ها قرار می‌گیرد تا این مفهوم را ارائه کند خط اتحاد نام دارد.

خط اتحاد

هرگاه چند خط اتحاد بین چند نت متوالی هم‌صدا نیز قرار گیرد، دیرند نت‌ها را به یکدیگر پیوند می‌زند. یعنی نت اول به صدا در می‌آید و دیرند نتهایی که خط اتحاد آن‌ها را به یکدیگر پیوند داده جمع می‌شود و فقط نت اول به صدا در آمده و به اندازه بقیه دیرندها که خط اتحاد، آن‌ها را به هم وصل کرده امتداد پیدا می‌کند. پس اگر بین چهار نت سیاه هم‌صدا سه خط اتحاد، آن‌ها را به یکدیگر پیوند داده باشند، ارزش زمانی مورد نظر معادل یک گرد امتداد پیدا می‌کند.[۲][۳][۴][۵] اگر بین چهار نت چنگ هم‌صدا سه خط اتحاد آن‌ها را به یکدیگر پیوند داده باشد، ارزش زمانی مورد نظر معادل یک نت سفید امتداد خواهد داشت.[۶]

خط اتحاد
خط اتحاد - عکس از کتاب "آموزش گیتار مقدماتی تا پیشرفته" نویسنده: پوریا مفتون

پانویس[ویرایش]

  1. کمال پورتراب، مصطفی (۱۳۸۵ (چاپ ۳۱)). تئوری موسیقی. تهران: چشمه. صص. ۳۳. شابک ۹۶۴-۶۱۹۴-۲۷-۳. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  2. منصوری، پرویز. تئوری بنیادین موسیقی.
  3. مفتون، پوریا. آموزش گیتار مقدماتی تا پیشرفته.
  4. «خط اتحاد - Pouria.Maftoon». sites.google.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۱۲-۰۷.
  5. «تئوری موسیقی». farabisoft.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۱۲-۰۷.
  6. سایت، مدیر. «خط اتحاد (تئوری موسیقی )». www.khosroshirin.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۱۲-۰۷.

منابع[ویرایش]