خشونت جنسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

خشونت جنسی در تمام جهان رخ می‌دهد، گرچه در بیشتر کشورها تحقیقات کمی روی این مسئله انجام شده‌است[۱] به خاطر طبیعت خصوصی خشونت جنسی، تخمین میزان گستردگی مسئله مشکل است.[۲] تحقیقات در آفریقای جنوبی و تانزانیا نشان می‌دهد که تقریباً یک چهارم زنان خشونت جنسی را از طرف شریک جنسی نزدیکشان تجربه کرده‌اند، و تا یک سوم از دختران بزرگسال اولین تجربه جنسی شان را تحت اجبار گزارش کرده‌اند.[۳][۴][۵] خشونت جنسی تأثیر عمیقی بر سلامتی جسم و ذهن دارد. در عین حال که سبب جراحت‌های فیزیکی می‌شود، با خطرات فزاینده‌ای از مشکلات جنسی و تولید مثلی نیز مرتبط می‌شود که پیامدهای فوری و طولانی مدت دارد.[۶] تأثیر آن بر سلامتی روان به اندازه تأثیر فیزیکی آن جدی است و ممکن است به همان اندازه طولانی باشد.[۷] مرگ‌های پس از خشونت جنسی ممکن است در اثر خودکشی، آلودگی HIV یا قتل باشد – که این یکی یا طی تجاوز جنسی اتفاق می‌افتد یا پس از آن با عنوان قتل ناموسی. خشونت جنسی می‌تواند چهره اجتماعی قربانیان را عمیقاً تحت تأثیر قرار دهد، افراد ترک وطن کنند یا از طرف خانواده و دیگران طرد شوند.[۸]

سکس همراه با زور ممکن است خشنودی جنسی ارتکاب‌کننده را به همراه داشته باشد، هرچند هدف نهانی آن اغلب بیان قدرت و تسلط بر فرد تجاوز شده‌است. اغلب، افرادی که با شریک زندگی شان سکس همراه با زور انجام می‌دهند معتقدند که عمل آن‌ها قانونی است به این خاطر که آن‌ها ازدواج کرده‌اند. تجاوز به زنان و مردان اغلب به عنوان اسلحه‌ای در جنگ استفاده می‌شود؛ شکلی از حمله به دشمن، نمونه‌ای از فتح و پست کردن زنان و مردان یا جنگنده‌های اسیر زن و مرد.[۹]

تعریف خشونت جنسی[ویرایش]

خشونت جنسی به صورت زیر تعریف می‌شود: هر گونه عمل جنسی، تلاش برای به دست آوردن عمل جنسی، نظرهای ناخواسته یا پیشروی جنسی، یا تجارت جنسی، یا کارهای صورت گرفته دیگری، بر خلاف تمایلات جنسی فرد با استفاده از اجبار، توسط هر فرد بدون در نظر گرفتن رابطه خود با قربانی، در هر محیط، شامل خانه و محل کار اما نه محدود به آن.[۱۰] اجبار می‌تواند تمام طیف درجات زور را دربر گیرد. جدا از اجبار فیزیکی، ممکن است دربرگیرنده ارعاب روانی، باجگیری یا تهدیدهای دیگر باشد –برای مثال تهدید به صدمه جسمی، اخراج از شغل، ندادن شغل مورد درخواست. همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که فرد مورد تعرض قادر نباشد رضایت خود را اعلام کند – برای مثال، هنگام مستی، اعتیاد، خواب یا زمانی که از نظر مغزی قادر به فهمیدن شرایطش نیست. خشونت جنسی شامل تجاوز است، که بعضی آن را اجبار جسمی و بعضی دخول به فرج یا مقعد، با استفاده از آلت تناسلی مرد، اعضای دیگر بدن یا یک شی تعریف می‌کنند. تلاش برای انجام این کار به عنوان اقدام به تجاوز به عنف شناخته شده‌است. تجاوز به یک فرد بوسیله دو یا چند نفر تجاوز گروهی نامیده می‌شود. خشونت جنسی می‌تواند شامل شکل‌های دیگر تجاوز در برگیرنده اندام‌های دیگر جنسی نیز باشد مثل تماس با زور بین دهان و آلت مردانه، فرج یا مقعد.

انواع و زمینه‌های خشونت جنسی[ویرایش]

طیف گسترده‌ای از اعمال جنسی خشونت بار می‌تواند در شرایط و موقعیت‌های مختلف رخ دهد که می‌تواند برای مثال شامل موارد ذیل شود:

 • تجاوز توسط افراد ناشناس
 • تجاوز در ازدواج یا روابط دوستی رومانتیک
 • «تجاوز جنگی» سیستماتیک در زمان نزاع‌های مسلحانه
 • توجهات جنسی ناخواسته و مزاحمت‌های جنسی که شامل درخواست سکس در برابر ارائه خدمات می‌شود.
 • آزار جنسی افراد ناتوان ذهنی یا جسمی
 • آزار جنسی کودکان
 • ازدواج یا همزیستی اجباری که شامل ازدواج کودکان می‌شود.
 • انکار حق استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری یا بهره‌گیری از سایر اقدامات حفاظتی در برابر بیماری‌هایی که از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند.
 • سقط جنین اجباری
 • اعمال خشونت بار در برابر صحت جنسی که شامل قطع آلت تناسلی و بررسی اجباری بکارت می‌شود.
 • تن‌فروشی اجباری و قاچاق انسان به منظور استثمار جنسی.

شدت مشکل[ویرایش]

آمار تجاوز چگونه محاسبه می‌شود و تا چه اندازه با شدت مشکل مرتبط هستند: داده‌های خشونت اجتماعی عموماً از مجاری پلیس، موقعیت‌های بالینی، موسسات غیردولتی و پژوهش‌های پیمایشی حاصل می‌شوند. رابطهٔ میان این منابع و اندازه جهانی مشکل خشونت جنسی می‌تواند به کوه یخ شناور بر آب تشبیه شود (نمودار را ببینید).[۲] نوک کوچک قابل مشاهده نمایندهٔ موارد گزارش شده به پلیس است. بخش بزرگتری ممکن است توسط پژوهش پیمایشی و فعالیت موسسات غیردولتی دیده شود؛ ولی در زیر این پوسته، بخش قابل مشاهده ولی اندازه‌گیری نشده‌ای از مشکل باقی می‌ماند. به صورت کلی، خشونت جنسی بخشی است که در پژوهش‌ها مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌است. داده‌های در دسترس اندک و پراکنده هستند. برای مثال، داده‌های پلیس معمولاً ناقص و محدود است. بسیاری از مردم خشونت جنسی را به پلیس گزارش نمی‌کنند زیرا از آن شرمنده هستند یا از اینکه مورد سرزنش قرار بگیرند، باور نشوند یا به نحو دیگری مورد بدرفتاری قرار بگیرند، هراس دارند. از سوی دیگر، داده‌های کلینیک‌های درمانی-قضایی می‌تواند به سمت حوادث خشونت بارتر آزار جنسی متمایل باشند.

َشمار مردمی که از خدمات درمانی برای مشکلات فوری مربوط به خشونت جنسی استفاده می‌کنند نیز تقریباً اندک است. گرچه پیشرفت‌های چشم‌گیری در دههٔ گذشته در اندازه‌گیری این رخداد از طریق پژوهش‌های پیمایشی وجود داشته‌است، تعاریفی مورد استفاده در تحقیقات مختلف به‌طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت بوده‌است. همچنین در فرهنگ‌های مختلف در تمایل به افشای خشونت جنسی نزد پژوهشگران تفاوت‌های معناداری وجود دارد. در نتیجه احتیاط در مقایسه‌های جهانی در مورد شیوع خشونت جنسی لازم است.

WHO مطالعه‌ای بر روی داده‌های در دسترس و تحقیقات جهانی انجام داد تا وسعت این مسئله را اندازه بگیرد و گزارشی یک فصلی به نام «خشونت جنسی» را به عنوان بخشی از «گزارش جهانی پیرامون خشونت و سلامتی» ۲۰۰۲ منتشر کرد. گزارش بیان می‌کند که احتمالاً یکی از هز چهار زن از سوی شریک جنسی خود خشونت جنسی را تجربه خواهد کرد و یکی از هر سه دختر گزارش می‌کنند که اولین تجربهٔ جنسی آن‌ها اجباری بوده‌است. داده‌های پژوهش که در سالهای تقویمی دههٔ ۱۹۹۰ گرفته شد نشان داد که زنان دنیا در شهرهای خاصی گزارش‌های فراوانی از آزار جنسی کرده‌اند. در یک دوره ۱۲ ماهه، ۸٪ از زنان در ریودوژانیرو، برزیل. ۴٫۵٪ در کامپالا، اوگاندا. ۵٫۸٪ در بوینس آیرس، آرژانتین گزارش آزار جنسی دادند. این نرخ‌ها در طول زمان مشکلی به مراتب بزرگتر را نشان می‌دهند. از ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۰، گزارش جرم جنسی علیه ۷٫۷٪ از زنان در ایالات متحده، ۲۳٪ در شمال لندن، بریتانیا، ۲۹٫۹٪ در بانکوک، ۱۵٫۳٪ در تورنتو، کانادا انجام شد. بیش از ۴۰٪ از زنان در قسمت‌هایی از مکزیک و پرو در طول این دوره گزارش خشونت جنسی کردند. در میان کشورهای بررسی شده، فنلاند به دلیل پایین‌تر نرخ-۵٫۹٪ برجسته شد.[۱۱]

فاکتورهای مرتبط با قربانی خشونت جنسی شدن[ویرایش]

توضیح خشونت جنسی به خاطر فرم‌های و زمینه‌ها ی چندگانه‌ای که در آن رخ می‌دهد دشوار است. هم پوشانی قابل ملاحظه‌ای میان فرم‌های خشونت جنسی و خشونت شریک جنسی وجود دارد. فاکتورهایی وجود دارد که ریسک اینکه فردی مجبور به سکس شود را افزایش می‌دهند، فاکتورهایی که ریسک اینکه کسی سکس را بر دیگری تحمیل کند و فاکتورهایی در محیط اجتماعی که شامل دوستان و خانواده می‌شود و احتمال تجاوز و واکنش به آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

پژوهش‌ها اظهار می‌دارند که فاکتورهای گوناگونی هستند که تأثیر افزایشی دارند، در نتیجه هر چه فاکتورهایی بیشتری حضور داشته باشند احتمال خشونت جنسی افزایش پیدا می‌کند. به علاوه، یک فاکتور خاص می‌تواند در برهه‌های مختلف زندگی اهمیت متفاوتی داشته باشد.

فاکتورهایی که ریسک ارتکاب به تجاوز را در مردان افزایش می‌دهد[ویرایش]

داده‌ها در مورد مردانی که از لحاظ جنسی خشن هستند تا حدودی محدود و به شدت به سمت متجاوزین در بند تمایل دارد، جز در آمریکا که تحقیق بر روی دانشجویان کالج‌ها نیز انجام می‌شود. با وجود داده‌های اندک در مورد مردانی با رفتارهای جنسی خشونت بار، به نظر می‌رسد که خشونت جنسی تقریباً در همهٔ کشورها (گرچه با تفاوت در میزان شیوع)، در همهٔ گروه‌های اجتماعی-اقتصادی و در تمام رده‌های سنی از کودکی به بالا یافت می‌شود. داده‌ها پیرامون مردانی با رفتارهای خشونت بار جنسی همچنین نشان می‌دهد که اکثر آن‌ها اعمالشان را بر زنانی تحمیل می‌کنند که می‌شناسند.[۱۲][۱۳] در میان فاکتورهایی که ریسک ارتکاب تجاوز را در مرد افزایش می‌دهد، نگرش‌ها و باورها و همچنین رفتارهایی قرار دارند که از اوضاع و شرایطی ناشی می‌شوند که فرصت و پشتیبانی برای آزار و اذیت فراهم می‌کند

منابع[ویرایش]

 1. Home page of The Sexual Violence Research Initiative
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ Jewkes R, Abrahams N. The epidemiology of rape and sexual coercion in South Africa: an overview. Social Science and Medicine (in press).
 3. Jewkes R et al. relationship dynamics and adolescent pregnancy in South Africa. Social Science and Medicine, 2001, 5:733–744.
 4. Matasha E et al. Sexual and reproductive health among primary and secondary school pupils in Mwanza, Tanzania: need for intervention. AIDS Care, 1998, 10:571–582.
 5. Buga GA, Amoko DH, Ncayiyana DJ. Sexual behaviour, contraceptive practice and reproductive health among school adolescents in rural Transkei. South African Medical Journal,1996, 86:523–527.
 6. Holmes MM et al. Rape-related pregnancy: estimates and descriptive characteristics from a national sample of women. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 1996, 175:320–324.
 7. Briggs L, Joyce PR. What determines post-traumatic stress disorder symptomatology for survivors of childhood sexual abuse? Child Abuse & Neglect, 1997, 21:575–582.
 8. Mollica RF, Son L. Cultural dimensions in the evaluation and treatment of sexual trauma: an overview. Psychiatric Clinics of North America, 1989, 12:363–379.
 9. Swiss S et al. Violence against women during the Liberian civil conflict. Journal of the American Medical Association, 1998, 279:625–629.
 10. World Health Organization. , World report on violence and health (Geneva: World Health Organization, 2002), ۱۴۹.
 11. ""WHO Report on Sexual Violence Worldwide"". Journalist's Resource.org.
 12. Heise L, Moore K, Toubia N. Sexual coercion and women’s reproductive health: a focus on research. New York, NY, Population Council, 1995.
 13. Violence against women: a priority health issue. Geneva, World Health Organization, 1997 (document WHO/FRH/WHD/97.8).

Sexual violence is any sexual act or attempt to obtain a sexual act by violence or coercion, acts to traffic a person or acts directed against a person's sexuality, regardless of the relationship to the victim.[1][2][3] It occurs in times of peace and armed conflict situations, is widespread and is considered to be one of the most traumatic, pervasive, and most common human rights violations.[4][5]

Sexual violence is a serious public health problem and has a profound short or long-term impact on physical and mental health, such as an increased risk of sexual and reproductive health problems,[6] an increased risk of suicide or HIV infection. Murder occurring either during a sexual assault or as a result of an honor killing in response to a sexual assault is also a factor of sexual violence. Though women and girls suffer disproportionately from these aspects,[5] sexual violence can occur to anybody at any age; it is an act of violence that can be perpetrated by parents, caregivers, acquaintances and strangers, as well as intimate partners. It is rarely a crime of passion, and is rather an aggressive act that frequently aims to express power and dominance over the victim.

Sexual violence remains highly stigmatized in all settings, thus levels of disclosure of the assault vary between regions. In general, it is a widely underreported phenomenon, thus available data tend to underestimate the true scale of the problem. In addition, sexual violence is also a neglected area of research, thus deeper understanding of the issue is imperative in order to promote a coordinated movement against it. Domestic sexual violence is distinguished from conflict-related sexual violence.[7] Often, people who coerce their spouses into sexual acts believe their actions are legitimate because they are married. In times of conflict, sexual violence tends to be an inevitable repercussion of warfare trapped in an ongoing cycle of impunity.[8][9] Rape of women and of men is often used as a method of warfare (war rape), as a form of attack on the enemy, typifying the conquest and degradation of its women or men or captured male or female fighters.[10] Even if strongly prohibited by IHRL, customary law and IHL, enforcement mechanisms are still fragile or even non-existent in many corners of the world.[4][5][11][12]

From a historical perspective, sexual violence was considered as only happening to women and as being commonplace and "normal" during both war and peace times from the Ancient Greeks to the 20th century. This led to the negligence of any indications of what the methods, aims and magnitude of such violence was. It took until the end of the 20th century for sexual violence to no longer be considered a minor issue and to gradually become criminalized.

Definitions

General

The World Health Organization (WHO) in its 2002 World Report on Violence and Health defined sexual violence as: "any sexual act, attempt to obtain a sexual act, unwanted sexual comments or advances, or acts to traffic, or otherwise directed, against a person's sexuality using coercion, by any person regardless of their relationship to the victim, in any setting, including but not limited to home and work".[1] WHO's definition of sexual violence includes but is not limited to rape, which is defined as physically forced or otherwise coerced penetration of the vulva or anus, using a penis, other body parts or an object. Sexual violence consists in a purposeful action of which the intention is often to inflict severe humiliation on the victim(s) and diminish human dignity. In the case where others are forced to watch acts of sexual violence, such acts aim at intimidating the larger community.[13]

Other acts incorporated in sexual violence are various forms of sexual assaults, such as forced contact between mouth and penis, vulva or anus.[14] Sexual violence can include coerced contact between the mouth and penis, vulva or anus, or acts that do not involve physical contact between the victim and the perpetrator—for example, sexual harassment, threats, and peeping.[15]

Coercion, with regard to sexual violence, can cover a whole spectrum of degrees of force. Apart from physical force, it may involve psychological intimidation, blackmail or other threats – for instance, the threat of physical harm, of being dismissed from a job or of not obtaining a job that is sought. It may also occur when the person being attacked is unable to give consent – for instance, while drunk, drugged, asleep or mentally incapable of understanding the situation.

Such broader definitions of sexual violence are found within international law. The Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) has established in article 7(1)(g) that "rape, sexual slavery, enforced prostitution, forced pregnancy, enforced sterilization, or any other form of sexual violence of comparable gravity" constitutes a crime against humanity.[16] Sexual violence is further explained in the ICC's Elements of Crimes, which the Court uses in its interpretation and application of Article 7. The Elements of Crime establishes that sexual violence is:

 • "An act of sexual nature against one or more persons or caused such person or persons to engage in an act of sexual nature by force, or by threat of force or coercion, such as that caused by fear of violence, duress, detention, psychological oppression or abuse of power, against such person or persons or another person, or by taking advantage of a coercive environment or such person’s or persons’ incapacity to give genuine consent."[2]

The Special Rapporteur on systemic rape sexual slavery and slavery-like practices during armed conflict, in a report in 1998, stipulated that sexual violence is "any violence, physical or psychological, carried out through sexual means by targeting sexuality". This definition encompasses physical as well as psychological attacks aimed at "a person's sexual characteristics, such as forcing a person to strip naked in public, mutilating a person’s genitals, or slicing off a woman’s breasts".[3] The Special Rapporteur’s definition also refers to situations "in which two victims are forced to perform sexual acts on one another or to harm one another in a sexual manner".[13]

A thorough definition is necessary in monitoring the prevalence of sexual violence and studying trends over time. In addition, a consistent definition helps in determining the magnitude of sexual violence and aids in comparing the problem across demographics. Consistency allows researchers to measure risk and protective factors for victimization in a uniform manner. This ultimately informs prevention and intervention efforts.

Conflict-related and domestic sexual violence

A distinction is made between conflict-related sexual violence and domestic sexual violence:[7]

 • Conflict-related sexual violence is sexual violence perpetrated by combatants, including rebels, militias, and government forces. The various forms of sexual violence can be used systematically in conflicts "to torture, injure, extract information, degrade, threaten, intimidate or punish".[17] Sexual violence can in such cases amount to being a weapon of war. See War rape.
 • Domestic sexual violence is sexual violence perpetrated by intimate partners and by other family/household members, and is often termed intimate partner violence. This kind of sexual violence is widespread both during conflict and in peacetime. It is commonly believed that incidences of domestic sexual violence increase in wartime and in post-conflict environments.

Victims

Spectrum

A spectrum of people can fall victim to sexual violence. This includes women, men and children, but also people who define themselves in other terms, e. g. transgender individuals.

Most research, reports and studies focus on sexual violence against women and sexual violence in armed conflicts. Mainstream narratives on sexual violence also often depict men as perpetrators and women as victims. Indeed, women suffer disproportionately from sexual violence; however, sexual violence is committed by both men and women, and in peacetime as well as during conflict.[18]

It is possible for individuals to be targeted based on sexual orientation or gender-exhibiting behavior. Such attacks, which are often called "corrective rapes" have been performed to conform an individual to a heterosexual orientation or to more accepted notions of behavior for the perceived gender of the victim.

Domestic sexual violence

Domestic sexual violence includes all forms of unwanted sexual activity. It is considered abuse even if the victim may have previously engaged in consensual sexual activities with the perpetrator. Men and women can both fall victim to this type of abuse.[19]

A 2006 WHO study on physical and sexual domestic violence against women conducted across ten countries, finds that prevalence of sexual domestic violence ranges on average between 10 and 50%. Domestic sexual violence is also considerably less common than other forms of domestic violence. The variations in the findings across and within countries suggest that this type of abuse is not inevitable and can be prevented.[20]

Women

Sexual violence against women and girls can take many forms and is carried out in different situations and contexts. The WHO’s World Report on Violence and Health[14] lists the following ways in which sexual violence against females can be committed:

 • Systematic rape during armed conflict
 • Rape within marriage or dating relationships
 • Rape by strangers
 • Unwanted sexual advances or sexual harassment, including demanding sex in return for favors
 • Sexual abuse of mentally or physically disabled people
 • Sexual abuse of children
 • Forced marriage or cohabitation, including the marriage of children
 • Denial of the right to use contraception or to adopt other measures to protect against sexually transmitted diseases
 • Forced abortion
 • Violent acts against the sexual integrity of women, including female genital mutilation and obligatory inspection for virginity
 • Forced prostitution and trafficking of people for the purpose of sexual exploitation

There was a study in 1987 that came to a conclusion that women in college have reported being involved in unwanted sex due to men using verbal coercion, physical force, and using alcohol an drugs to intoxicate them.[21]

Sexual violence is one of the most common and widespread violations to which women are subject in wartime. It also figures among the most traumatic experiences, both emotionally and psychologically, women suffer during conflict. Sexual violence, in particular rape, is often considered as a method of warfare: it is used not only to "torture, injure, extract information, degrade, displace, intimidate, punish or simply destroy," but also as a strategy to destabilize communities and demoralize men.[22][23] The use of sexual violence as a weapon of war was widespread conflicts such as Rwanda, Sudan, Sierra Leone, and Kosovo.[23] The perpetrators of female-directed violence in times of conflict are often armed groups and local people.[24]

Men

As with sexual violence against women, sexual violence against men can take different forms, and occur in any kind of context, including at home or in the workplace, in prisons and police custody, and during war and in the military.[14] The practice of sexually assaulting males is not confined to any geographical area of the world or its place of commission, and occurs irrespective of the victim’s age.[18][25] The various forms of sexual violence directed against males include rape, enforced sterilization, enforced masturbation, and genital violence. Sexual violence against males also encompasses emasculation, which can take place through "feminization" or "homosexualization" of the victim, and the prevention of procreation.[18]

Male-directed sexual violence is more significant than is often thought. The scope of such crimes continues, however, to be unknown largely because of poor or a lack of documentation. The under- or non-reporting of sexual violence against males may often be due to fear, confusion, guilt, shame and stigma, or a combination thereof.[26][27] Moreover, men may be reluctant to talk about being victim of crimes of sexual violence. In this regard, the way in which societies construct the notion of masculinity plays a role. Masculinity and victimization may be considered incompatible, in particular in societies where masculinity is equated with the ability to exert power, leading to non-reporting.[28] The incompatibility between the conventional understanding of masculinity and victimization can arise both with regard to the attack itself and when coping with the consequences of such crimes.[29] Because of under- and non-reporting on sexual violence against men, the little evidence that exists tends to be anecdotal.[25]

In the case that sexual violence against males is recognized and reported, it is often categorized as "abuse" or "torture". This is considered a tendency to hide sexual assaults directed at men as something else, and it is believed to contribute to the poor- or lack of reporting of such crimes, and can arise from the belief that sexual violence is a women's issue and that men cannot be victims of sexual assaults.[18]

Children

Sexual violence against children is a form of child abuse. It includes harassment and rape, as well as the use of children in prostitution or pornography.[30][31]

Sexual violence is a serious infringement upon a child's rights, and one which can result in significant physical and psychological trauma to the victim.[30][32] A 2002 WHO study approximated that 223 million children have been victims to sexual violence involving physical contact.[33] Yet, due to the sensitivity of the issue and the tendency of the crime to stay hidden, the true figure is likely to be much higher.[30][32]

Girls are more frequent targets for sexual abuse than boys. The WHO study found that 150 million girls were abused compared to 73 million boys. Other sources also conclude that girls face a greater risk of sexual violence, including prostitution.[34]

Causes and factors

Explanations

Explaining sexual violence is complicated by the multiple forms it takes and contexts in which it occurs. There is considerable overlap between forms of sexual violence and intimate partner violence. There are factors increasing the risk of someone being coerced into sex, factors increasing the risk of an individual person forcing sex on another person, and factors within the social environment including peers and family influencing the likelihood of rape and the reaction to it.[35]

Research suggests that the various factors have an additive effect, so that the more factors present, the greater the likelihood of sexual violence. In addition, a particular factor may vary in importance according to the life stage.

Risk factors

The following are individual risks factors:[36]

 • Alcohol and drug use
 • Delinquency
 • Empathic deficits
 • General aggressiveness and acceptance of violence
 • Early sexual initiation
 • Coercive sexual fantasies
 • Preference for impersonal sex and sexual-risk taking
 • Exposure to sexually explicit media
 • Hostility towards women
 • Adherence to traditional gender role norms
 • Hyper-masculinity
 • Suicidal behavior
 • Prior sexual victimization or perpetration

The following are relationship risk factors:[36]

 • Family environment characterized by physical violence and conflict
 • Childhood history of physical, sexual, or emotional abuse
 • Emotionally unsupportive family environment
 • Poor parent-child relationships, particularly with fathers
 • Association with sexually aggressive, hypermasculine, and delinquent peers
 • Involvement in a violent or abusive intimate relationship

The following are community factors:[36]

 • Poverty
 • Lack of employment opportunities
 • Lack of institutional support from police and judicial system
 • General tolerance of sexual violence within the community
 • Weak community sanctions against sexual violence perpetrators

Perpetrators

There is no stereotypical profile of sexually violent persons. Perpetrators may be coming from various backgrounds, and they may be someone known by the victim like a friend, a family member, an intimate partner, an acquaintance, or they may be a complete stranger.[37] The primary motivators behind sexually violent acts are believed to be power and control, and not, as it is widely perceived, a sexual desire. Sexual violence is rather a violent, aggressive and hostile act aiming to degrade, dominate, humiliate, terrorize and control the victim.[38] Some of the reasons for committing sexual violence are that it reassures the offender about his sexual adequacy, it discharges frustration, compensates for feelings of helplessness, and achieves sexual gratification.[39]

Data on sexually violent men are somewhat limited and heavily biased towards apprehended rapists, except in the United States, where research has also been conducted on male college students. Despite the limited amount of information on sexually violent men, it appears that sexual violence is found in almost all countries (though with differences in prevalence), in all socioeconomic classes and in all age groups from childhood onwards. Data on sexually violent men also show that most direct their acts at women whom they already know.[40][41] Among the factors increasing the risk of a man committing rape are those related to attitudes and beliefs, as well as behavior arising from situations and social conditions that provide opportunities and support for abuse.

Consequences

"Sexual and gender-based violence destroys people, it destroys local communities and it is extremely difficult to mend the damage. That's why we have to do more to prevent it." — Norwegian Foreign Minister Ine Eriksen Soreide[42]

Sexual violence is a serious public health problem and it has both short and long term negative physical and psychological effects on health and well-being.[43] There is evidence that male and female victims of sexual violence may experience similar mental health, behavioral and social consequences.[44][45][46] Watts, Hossain, and Zimmerman (2013) reported that 72.4% of the victims had at least one gynecological complaint. 52.2% suffered from chronic lower abdominal pain, 27.4% from abnormal vaginal bleeding, 26.6% from infertility, 25.3% from genital sores, and 22.5% from swellings in the abdomen. 18.7% of the participants also suffered from severe psychological and surgical morbidity including alcoholism. 69.4% showed significant psychological distress, 15.8% attempted suicide, 75.6% had at least one surgical complaint. 4.8% of the participants had a positive HIV status.[47] In child sexual abuse (CSA) cases, the child may suffer mental health disorders that can extend into adult life especially if sexual abuse involved actual intercourse.[48][49][50] Studies on abused boys have shown that around one in five continue in later life to molest children themselves.[51] CSA may lead to negative behavioral patterns in later life, learning difficulties as well as regression of or slower development.[52]

The table below gives some examples of possible physical and psychological consequences of sexual violence:[53]

EXAMPLES OF FATAL OUTCOMES RELATED TO SEXUAL VIOLENCE

 • Suicide
 • Homicide
 • AIDS-related

EXAMPLES OF NON-FATAL OUTCOMES RELATED TO SEXUAL VIOLENCE

Physical consequences

Psychological consequences

 • Unwanted pregnancy
 • Infertility
 • Sexual dysfunction
 • Chronic pelvic pain
 • Sexually transmitted infections (stis), including hiv/aids
 • Obesity or anorexia
 • Urinary tract infections
 • Gastrointestinal disorders
 • Gynecological and pregnancy complications
 • Migraines and other frequent headaches
 • Fatigue
 • Nausea
 • Rape trauma syndrome
 • Post-traumatic stress disorder
 • Social phobias
 • Shock
 • Increased substance use or abuse;
 • Denial
 • Fear
 • Confusion
 • Anxiety
 • Guilt
 • Depression
 • Alienation
 • Eating disorders

In addition to the above-mentioned outcomes, in some cases victims of sexual violence may also be stigmatized and ostracized by their families and others.[54] Societal perceptions that the victim provoked sexual violence lead to a lack of disclosure of sexual assault which is associated with even more severe psychological consequences, particularly in children.[55] Thus, more interventions are needed in order to order to change societal attitudes towards sexual violence as well as efforts designed to educate those to whom the survivors may disclose the assault.[56][57]

Treatment

In the emergency room, emergency contraceptive medications are offered to women raped by men because about 5% of such rapes result in pregnancy.[58] Preventative medication against sexually transmitted infections are given to victims of all types of sexual assault (especially for the most common diseases like chlamydia, gonorhea, trichomoniasis and bacterial vaginosis) and a blood serum is collected to test for STIs (such as HIV, hepatitis B and syphilis).[58] Any survivor with abrasions are immunized for tetanus if 5 years have elapsed since the last immunization.[58] Short-term treatment with a benzodiazepine may help with acute anxiety and antidepressants may be helpful for symptoms of PTSD, depression and panic attacks.[58]

Prevention

The number of initiatives addressing sexual violence is limited and few have been evaluated. The approaches vary with most interventions being developed and implemented in industrialized countries. How relevant they may be in other settings is not well known. Early interventions and the provision of psychological support may prevent or minimize many of the harmful and lasting psychological impacts of sexual assault.[59][60][61]
The interventions that have been developed can be categorized as follows.

Initiatives to prevent sexual violence
Individual approaches Health care responses Community based efforts Legal and policy responses
Psychological care and support Medico-legal services Prevention campaigns Legal reform
Programmes for perpetrators Training for health care professionals Community activism by men International treaties
Developmental approaches Prophylaxis for HIV infection School-based programmes
Centres providing comprehensive care to victims of sexual assault

There is also a public health approach to prevention. Because sexual violence is widespread and directly or indirectly affects a community as whole, a community-oriented approach encourages not just victims and advocates to spread awareness and prevent sexual violence, but allocates responsibility to wider community to do so as well. The CDC's report on Sexual Violence Prevention: Beginning the Dialogue[62] suggests following its four step model.

 1. Define the Problem: Collect data about the victims, perpetrators, where it's occurring, and how often it's happening.
 2. Identify Risk and Protective Factors: Research the risk factors that may put people at risk for victimization of perpetration
 3. Develop and Test Prevention Strategies: Work with community leaders, practitioners to test different sexual violence prevention strategies
 4. Ensure Widespread Adoption: Implement and spread awareness about the successful prevention strategies

Child sexual abuse prevention programmes were developed in the United States of America during the 1970s and originally delivered to children. Programmes delivered to parents were developed in the 1980s and took the form of one-off meetings, two to three hours long.[63][64][65][66][67][68] In the last 15 years, web-based programmes have been developed.

Statistics

Sexual violence is a widely underreported phenomenon, therefore available statistics are unlikely to inform about the true scale of the problem. The available data are scanty and fragmented. Police data, for instance, are often incomplete and limited. Data from medico-legal clinics, on the other hand, may be biased towards the more violent incidents of sexual abuse. In addition, the proportion of people who seek medical services for immediate problems related to sexual violence is also relatively small.

Reasons for non-reporting include shame and embarrassment, fear of not being believed, fear of the perpetrator of the crime, fear of the legal process, or disbelief that the police would be able to do anything to help them.[69] Men are even more reluctant to report sexual violence due to extreme embarrassment and concerns about opinions of other people, their masculinity and the fact that they were unable to prevent the assault.[70] Thus information about the extent of sexual violence against males is especially limited. Child sexual abuse is also largely underreported. Most of the data comes from asking adults about their past experiences.[71]

How rape statistics are formulated and how they correspond to the extent of the problem:

One of the reasons for non-reporting is that children lack independent access to resources. They normally require the cooperation of one of their parents who may refuse to believe their child, or may, in fact, be the perpetrator.[72]

Data on sexual violence typically come from police, clinical settings, nongovernmental organizations and survey research. The relationship between these sources and the global magnitude of the problem of sexual violence may be viewed as corresponding to an iceberg floating in water (see diagram).[73] The small visible tip represents cases reported to police. A larger section may be elucidated through survey research and the work of nongovernmental organizations.

Culture

Sexual violence occurs in all cultures with varying definitions of what constitutes it.[74] It is possible that in cultures where man and his manly role are prized better, additional perceived or real power may encourage them to think of their "rights".[75] If a woman resists sexual intercourse, it may be perceived as a direct threat by men to their masculinity, triggering a crisis of male identity and contributing to sexual control and violence as it is seen as a way of resolving this crisis. It has been reported that victims who attempt resistance or escape from the situation are more likely to be brutalized by the offender,32 thereby giving an inflated sense of power to the abuser as was seen in the New Delhi gang rape case of Nirbhaya in December 2012. It is likely that in patriarchal cultures, any resistance from the woman victim is perceived by the offender as an insult to his “manhood” further provoking him to resort to more violent means to control the victim.

There is a theory that explains sexual violence as socioculturally constructed which disproves the biological framework that suggests sexual violence is a result of a man's sexual urges. This theory looks to prove that sexual violence is a natural behavior that originates from the "biological propensity to reproduce have a net positive effect on the person's (resorting to sexual violence) reproductive success.[76] The sociocultural theory takes into account gender power equations, moral values, male dominance, and attitudes toward violence."[77]

Feminism and sexual violence

Feminist scholars and activists have made unique contributions to the discourse on sexual violence against women and men . They have proposed that the root causes of sexual violence lie in the social structure characterized by severe inequality, in which the male is dominant and the female exploited. Feminists also hold that the weak institutional arrangements in place to address consequences of sexual violence, as well as unfair treatment of the victims (or survivors, an alternatively proposed terminology) are direct reflections of the ways in which society regards men, women and the sexual relations between them. Furthermore, feminist critique has led to a closer convergence between feminism and psychology in the study of sexual violence.[78]

Conveying a connection between gender-based sexual violence and concepts of power-seeking and subordination was pioneered in the 1970s and has proven to be very influential. Within this context, rape has been assessed as a foremost tool of intimidation used by men against women.[79] Similarly, domestic violence can be viewed as a particularly severe form of patriarchal domination and oppression.[80]

Feminist interpretation of pornography also suggests a link between rape and pornography, by which pornography that degrades, humiliates and exercises violence upon the female body feeds a culture which a culture which validates this kinds of behavior;[81] however, there is little evidence to prove this.

An intersection of Marxist and feminist theories has been utilized to offer additional insight to the topic of sexual violence. According to this argument, labor and sex are analogous in the roles they play in their respective overarching exploitative systems: both are produced by the exploited person and both are forcefully taken away from them.[82]

Some feminist scholars have illuminated the idea that all women cannot have uniformly similar experiences of sexual violence or its aftermath. For instance race and ethnicity are significant determinants of these experiences, which serves to show that approaches which are exclusively feminist or exclusively anti-racist in nature are misguided. Instead, a proposition has been made for use of inter-sectionality when studying these cases.[83]

Feminist ideas have served as catalysts for transnational movements to combat violence against women, including sexual violence. This agenda has also been adopted by feminist organizations, as illustrated by the current initiative titled the Rape Task Force of the National Organization for Women (NOW).

International legal framework

International humanitarian law (IHL) strongly prohibits sexual violence in all armed conflicts and international human rights law (IHRL) and international customary law strongly prohibit it at all times.[4][5][11][12] IHL ensures women are protected through a two-tiered approach, being covered by general (equal protection as men) and specific protections. IHL mandates special protections to women, according to their additional needs when they are more vulnerable, such as widows, the sick and wounded, migrants, the internally displaced, or those held in detention.[84]

Groundbreaking case law both by the ad hoc Tribunals of International Criminal Tribunal for Rwanda (ICTR) and International Criminal Tribunal for former Yugoslavia (ICTY) established acts of rape and sexual violence as crimes of genocide and crimes against humanity.[85][86] ICTR's conviction of Jean-Paul Akayesu for genocide and crimes against humanity on 2 September 1998 is the first case in which sexual violence is perceived as an integral part of genocide as defined in the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.[87][88] The first trial solely focused on the perpetration of systematic sexual violence (rape camps) and on crimes against humanity committed against women and girls was the Foča case, a ruling before the ICTY.[89][90] The Statute of the International Criminal Court (ICC) also explicitly incorporates rape and other forms of sexual violence in the list of war crimes and therefore recognizes sexual violence as a grave breach of IHL and of the Geneva Conventions.[11][91]

An extensive amount of both hard and soft law instruments set rules, standards and norms for the protection of victims of sexual offences. These include the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (1979);[92] Declaration on the Elimination of Violence Against Women (1993); the Inter-American Convention on the Prevention, Punishment and Eradication of Violence Against Women (1994);[93] the Protocol to the African Charter on Human and Peoples' Rights on the Rights of Women in Africa (2003), and the Vienna Declaration and Programme of Action (1993). The UN Security Council, ECOSOC and the UN Commission on Human Rights do not take into account the nature of the conflict with respect to the protection of women in war time.[84] Three reports from the UN Secretary-General and five UN Security Council resolutions specifically address sexual violence. United Nations Security Council Resolution 1888 (2009), in particular, created the Office of the Special Representative of the Secretary General for Sexual Violence in Conflict (SRSG-SVC). The Office highlighted six priorities and identified eight priority countries: Bosnia and Herzegovina, Central African Republic (CAR), Colombia, Cote d’Ivoire, Democratic Republic of Congo (DRC), Liberia, South Sudan, and Sudan. SRSG-SVC is also engaged in the Middle East (Syria) and in Asia and the Pacific (Cambodia).[94] Despite strong prohibitions of international law, enforcement mechanisms against sexual violence are fragile or do not exist in many parts of the world.[4][5][11][12]

History

General

Sexual violence can be traced back to the Greeks and Romans where women were seen as property without any rights over their bodies or sexual integrity. Rape of women during peace times was therefore considered as property crime only affecting their owners: the husbands, sons or brothers.[95] During armed conflict sexual violence, particularly rape, was perceived as a normal byproduct of war, as "a socially acceptable behavior well within the rules of warfare".[96] In Ancient Greece, women were sometimes the reason for the attack of a city, conquering women as new wives or concubines, legitimate booty, as slaves or as trophies. The fact that sexual violence to women was commonplace during both war and peace times led to the negligence of any indications of what the methods, aims and magnitude of such violence was; it was face- and nameless.[97]

Middle Ages

The Middle Ages strongly reflected the patriarchal sexual violence view. During times of peace, female spouses had no right to refuse sex with their husbands.[98] Even though laws punishing rapes existed, sexual violence was usually considered as justified or inconsequential. Usually, depending on the elite's views, which perceived sexual violence as a minor issue, sexual violence was not prosecuted.[99] This view was also transferred to the colonies. In Alta California, for example, the Catholic clergy relied heavily on corporal punishment such as flogging, placing in the stocks or shackling of Amerinindian women within their programs of Christianization.[100] Within this context of trying to restore a certain social order, women were often the victims of sexual violence if politically active and posing a threat to the existing order.[101] With regard to times of war, jurists, writers and scholars argued that as soon as war is just, no boundaries would be set towards methods used in order to achieve victory. However, with Alberico Gentili (1552–1608) discussions started that suffering of women should be reduced and rape prohibited during peace and war times. However, this view was not accepted for a long time, as women and children not participating in the fighting were still considered as being the enemy and the patriarchal view on women prevailed during peace and war times.

Codification of laws of war on gender-related crimes

Gradually, over the centuries laws and customs of war changed in direction of a wider understanding of sexual violence and the need to protect the victims. During the American civil war, the US started to codify the customary rules regulating land-based wars. With the Lieber Code of 1863, President Lincoln tried to regulate the conduct of Union soldiers and prohibited explicitly rape.[102] The first-ever Geneva Convention one year after and the Fourth Hague Conventions 1907 followed this line by advocating the protection of family rights and honor, implying specifically also the prohibition of rape. But the only enforcement mechanisms were the military commanders themselves, having the right to execute the soldiers immediately.[102]

After World War I, a War Crimes Commission was established in order to bring war criminals before justice. Forced prostitution and rape was seen as grave violation of the customs and laws of war. Under the International Military Tribunal at Nuremberg (IMT) and the International Military Tribunal for the Far East at Tokyo (IMTFE), the spectrum of sexual violence as war crime was widened even though rape was not explicitly mentioned. The transcripts of the trials contain evidence of rape, sexual slavery, sexual torture, forced prostitution, forced sterilization, forced abortion, pornography, sexual mutilation, forced nudity and sexual sadism. But only after the Tokyo Tribunal, when Japanese commanders were prosecuted the first time based on the chain of command for not having prevented rape and sexual slavery of comfort women during the Second World War, was sexual violence gradually considered as a grave war crime in itself.[103][104] This view was the first time expressed after Nuremberg and Tokyo in the second series of trials for the prosecution of "lesser" war criminals where the Control Council Law No. 10 explicitly listed rape constituting a crime against humanity.[105][106] Nevertheless, systematic sexual violence in wartime unacceptably seems to be the norm rather than the exception, with major abuses as recently as the Abu Ghraib in 2003.

Sexual opportunism post catastrophe

Sexual opportunism during and after catastrophic events goes largely unreported. Massive spikes in human trafficking of girls and other humanitarian abuses has been reported in events such as after the devastating April 2015 Nepal earthquake.[107] [108][109]

See also

Further reading

 • Wishart, G.D. (2003). "The Sexual Abuse of People with Learning Difficulties: Do We Need A Social Model Approach To Vulnerability?", Journal of Adult Protection, Volume 5 (Issue 3).
 • Cohn, Carol (2010). Women and wars (1. publ. ed.). Cambridge, UK: Polity Press. ISBN 978-0-7456-4245-1.
 • de Brouwer, Anne-Marie L. M. (2005). Supranational criminal prosecution of sexual violence : the ICC and the practice of the ICTY and the ICTR. Antwerpen [u.a.]: Intersentia. ISBN 978-90-5095-533-1.
 • Eriksson, Maria (2011). Defining rape : emerging obligations for states under international law?. Leiden: Martinus Nijhoff Publishers. ISBN 978-9004-20263-4.
 • Kunz, Megan Bastick, Karin Grimm, Rahel (2007). Sexual violence in armed conflict : global overview and implications for the security sector. Geneva: Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces. ISBN 978-92-9222-059-4.
 • United Nations High Commissioner for Refugees (2003). Sexual and Gender-Based Violence against Refugees, Returnees and Internally Displaced Persons: Guidelines for Prevention and Response. UNHCR.
 • De Brouwer, Anne-Marie, Charlotte Ku, Renée Römkens and Larissa van den Herik (2013): Sexual Violence as an International Crime: Interdisciplinary Approaches. Cambridge: Intersentia.

References

 1. ^ a b World Health Organization., World report on violence and health (Geneva: World Health Organization, 2002), Chapter 6, pp. 149.
 2. ^ a b [Elements of Crimes, Article 7(1)(g)-6 Crimes against humanity of sexual violence, elements 1. Accessed through "Archived copy". Archived from the original on 2015-05-06. Retrieved 2015-10-19.CS1 maint: archived copy as title (link)]
 3. ^ a b McDougall (1998), para. 21
 4. ^ a b c d Lindsey (2001), pp. 57–61
 5. ^ a b c d e "Advancement of women: ICRC statement to the United Nations, 2013". 2013-10-16. Retrieved 28 November 2013.
 6. ^ Holmes MM et al. Rape-related pregnancy: estimates and descriptive characteristics from a national sample of women. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 1996, 175:320–324.
 7. ^ a b [Human Security Report (2012), Sexual Violence, Education and War: Beyond the mainstream narrative, Human Security Research Group, Simon Fraser University, Canada, Human Security Press]
 8. ^ International Committee of the Red Cross (2008). Women and War. Geneva: ICRC. p. 12.
 9. ^ OCHA (2007), pp. 57–75
 10. ^ Swiss S et al. Violence against women during the Liberian civil conflict. Journal of the American Medical Association, 1998, 279:625–629.
 11. ^ a b c d Physicians for Human Rights (2002). War-related sexual violence in Sierra Leone : a population-based assessment : a report. Boston, MA: Physicians for Human Rights. ISBN 978-1-879707-37-5.
 12. ^ a b c OCHA (2007)
 13. ^ a b McDougall (1998), para. 22
 14. ^ a b c [WHO (2002), ’Sexual violence’, in World Report in violence and health, Chapter 6, pp. 147-181]
 15. ^ "Understanding Sexual Violence" (PDF). www.cdc.gov/. 2014. Retrieved 2016-05-06.
 16. ^ [Rome Statute of the International Criminal Court (ICC), Article 7(g) Crimes against humanity]
 17. ^ [Goetz, Ms. Anne Marie (2008), ’Introduction’ at Wilton Park Conference, Women Targeted or Affected by Armed Conflict: What Role for Military Peacekeepers?, 27–28 May 2008]
 18. ^ a b c d [Sivakumaran, Sandesh (2007), ”Sexual Violence Against Men in Armed Conflict” in European Journal of International Law, Vol. 18, no.2, pp. 253-276]
 19. ^ Smith, M. and Segal, J. (2013). Domestic Violence and Abuse: Signs of Abuse and Abusive Relationships. HelpGuide. Available at:"Archived copy". Archived from the original on 2013-12-01. Retrieved 2013-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
 20. ^ Garcia-Moreno, C., Jansen, H. A., Ellsberg, M., Heise, L., & Watts, C. H. (2006). Prevalence of intimate partner violence: findings from the WHO multi-country study on women's health and domestic violence. The Lancet, 368(9543), 1260-1269.
 21. ^ Moore, Nelwyn (2010). Speaking of Sexuality. 198 Madison Avenue, New York, New York 10016: Oxford University Press, Inc. p. 524.
 22. ^ [ICRC (2008), Women and War, pp. 12-13]
 23. ^ a b [Thomas, Katie (2007), “Sexual violence: weapon of war” in Forced Migration Review, Issue 27, January, pp. 15-16]
 24. ^ [Egeland, Jan (2007), “International responses” in Forced Migration Review, Issue 27, January, pp. 8-9]
 25. ^ a b [Solangon, Sarah and Preeti Patel (2012), “Sexual violence against men in countries affected by armed conflict” in Conflict, Security and Development, 12:4, pp. 417-442]
 26. ^ [Russell, Wynne (2007), ”Sexual violence against men and boys” in Forced Migration Review, Issue 27, pp. 22-23]
 27. ^ [Sivakuraman, Sandesh (2005), “Male/Male Rape and the ‘Taint’ of Homosexuality” in Human Rights Quarterly, Volume 27, Number 4, November 2005, pp. 1274-1306]
 28. ^ [Stanko, Elizabeth A. and Kathy Hobdell (1993), “Assault on Men: Masculinity and Male Victimization” in British Journal of Criminology, 33(3), pp. 400-415]
 29. ^ [Mezey, Gillian C. and Michael B. King (2000), “Treatment for Male Victims of Sexual Assault” in G. Mezey and M. B. King (eds.) Male Victims of Sexual Assault]
 30. ^ a b c "Sexual violence against children". UNICEF. Retrieved 2019-10-22.
 31. ^ "Home Page". www.csecworldcongress.org. Retrieved 2019-10-22.
 32. ^ a b "OHCHR | Addressing sexual violence against children". www.ohchr.org. Retrieved 2019-10-22.
 33. ^ Global Estimates of Health Consequences due to Violence against Children at note 8, based on estimates by G. Andrews et al., Child sexual abuse, chapter 23 in M. Ezzati et al., (2004) Comparative Quantification of Health Risks: Global and regional burden of disease attributable to selected major risk factors (Geneva, World Health Organization, 2004), vol. 2, pp. 1851-1940, and using data of the Population Division of the United Nations Department of Economic and Social Affairs for population under 18 years.
 34. ^ Pinheiro, P. (2006). Rights of the Child: Report of the Independent Expert for the United Nations Study on Violence Against Children. Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights. Pp. 11, 13-14, 17.
 35. ^ Chitiki, Elizabeth (2018). Participation in the anti-sexual violence silent protest: a sexual citizenship perspective. Rhodes University. hdl:10962/62916.
 36. ^ a b c "Risk and Protective Factors|Sexual Violence|Violence Prevention|Injury Center|CDC". www.cdc.gov. 2018-04-11. Retrieved 2016-05-06.
 37. ^ WHO (2003), p. 7
 38. ^ WHO (2003), p. 9
 39. ^ Groth AN. (2000). The rapist’s view. In: Burgess AW, ed. Violence through a forensic lens. King of Prussia, PA, Nursing Spectrum.
 40. ^ Heise L, Moore K, Toubia N. Sexual coercion and women's reproductive health: a focus on research. New York, NY, Population Council, 1995.
 41. ^ Violence against women: a priority health issue. Geneva, World Health Organization, 1997 (document WHO/FRH/WHD/97.8).
 42. ^ "Oslo pledges 100m euros to combat sexual violence". May 24, 2019. Retrieved August 12, 2019.
 43. ^ WHO (2003), Chapter 2: "Sexual violence: prevalence, dynamics and consequences".
 44. ^ Patel V, Andrew G. (2001) Gender, sexual abuse and risk behaviours in adolescents: a cross-sectional survey in schools in Goa. National Medical Journal of India, 14(5):263–67.
 45. ^ Dube SR et al. (2005) Long-term consequences of childhood sexual abuse by gender of victim. American Journal of Preventive Medicine, 28(5):430–38.
 46. ^ Andrews G et al. (2004) Child sexual abuse. In: Ezzati M, et al., eds. Comparative quantification of health risks: global and regional burden of disease attributable to selected major risk factors. Geneva, World Health Organization.
 47. ^ Watts, C, M. Hossain, C. Zimmerman (2013). In War and Sexual Violence - Mental Health Care for Survivors. The New England Journal of Medicine, 368 (23); 2152-2153
 48. ^ Jonas S., Bebbington P., McMans S., Meltzer H., Jenkins R., Kuipers E., Cooper C., King M., Brugha T. (2010) Sexual Abuse and Psychiatric Disorder in England: Results from the 2007 Adult Psychiatric Morbidity Survey. Psychol Med. 10: 1-11
 49. ^ Cheasty M., Clare A.W., Collins C. (1998) Relation Between Sexual Abuse in Childhood and Adult Depression: Case-Control Study. BMJ.
 50. ^ Briggs L. & Joyce P.R. (1997) What Determines Post-Traumatic Stress Disorder Symptomatology for Survivors of Childhood Sexual Abuse? Child Abuse & Neglect. 21(6):575-582
 51. ^ Watkins B, Bentovim A. The sexual abuse of male children and adolescents: a review of current research. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 1992, 33:197–248
 52. ^ Maniglio R. (2009) The Impact of Child Sexual Abuse on Health : A Systematic Review of Reviews. Clinical Psychology Review. 29: 647-657
 53. ^ For detailed information on consequences of sexual violence see:
  Jewkes R, Sen P, Garcia-Moreno C. Sexual violence. In: Krug E, Dahlberg LL, Mercy JA, et al., editors. World Report on Violence and Health. Geneva (Switzerland): World Health Organization; 2002, pp. 213–239
  Felitti VJ, Anda RF, Nordenberg D, Williamson DF, Spitz AM, Edwards V, et al. Relationship of childhood abuse and household dysfunction to many of the leading causes of death in adults: the Adverse Childhood Experiences study. American Journal of Preventive Medicine 1998;14:245–258.
  Yuan NP, Koss MP, Stone M. The psychological consequences of sexual trauma. National On-line Resource Center on Violence Against Women. 2006. Available from: "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2013-12-13. Retrieved 2013-12-07.CS1 maint: archived copy as title (link)
 54. ^ Mollica RF, Son L. Cultural dimensions in the evaluation and treatment of sexual trauma: an overview. Psychiatric Clinics of North America, 1989, 12:363–379.
 55. ^ Ruggiero K.J., Smith D.W., Hanson R.F., Resnick H.S., Saunders B.E., Kilpatrick D.G., Best C.L. (2004) Is Disclosure of Childhood Rape Associated with Mental Health Outcome? Results from the National Women’s Study. Child Maltreat. 9(1):62-77
 56. ^ McNally R.J., Bryant R.A., & Ehlers A. (2003) Does Early Psychological Intervention Promote Recovery from Posttraumatic Stress? American Psychological Society. 4(2): 45-79
 57. ^ Campbell R., Dworkin E., & Cabral G. (2009) An Ecological Model of the Impact of Sexual Assault on Women’s Mental Health. Trauma Violence Abuse 10: 225-246
 58. ^ a b c d Varcarolis, Elizabeth (2013). Essentials of psychiatric mental health nursing. St. Louis: Elsevier. pp. 439–442.
 59. ^ Astbury J, and Jewkes R. (in press) Sexual Violence: A Priority Research Area for Women’s Mental Health
 60. ^ Foa E.B., Davidson J.R.T., Frances A., & Ross R. (1999) Expert Consensus Guideline Series: Treatment for Posttraumatic Stress Disorder. J Clin Psychiatry. 60 (Suppl 16)
 61. ^ Resnick H., Acierno R.&WaldropA.E. (2007) Randomized Controlled Evaluation of an Early Intervention to Prevent Post-Rape Psychopathology. Behav Res Ther. 45(10): 2432-2447
 62. ^ "Sexual Violence Prevention: Beginning the Dialogue" (PDF). CDC.gov.
 63. ^ Babatsikos, Georgia (2010). "Parents' knowledge, attitudes and practices about preventing child sexual abuse: a literature review". Child Abuse Review. 19 (2): 107–129. doi:10.1002/car.1102. ISSN 0952-9136.
 64. ^ Hébert, Martine; Lavoie, Francine; Parent, Nathalie (2002-06-01). "An Assessment of Outcomes Following Parents' Participation in a Child Abuse Prevention Program". Violence and Victims. 17 (3): 355–372. doi:10.1891/vivi.17.3.355.33664. ISSN 0886-6708.
 65. ^ Wurtele, Sandy K.; Moreno, Tasha; Kenny, Maureen C. (2008). "Evaluation of a Sexual Abuse Prevention Workshop for Parents of Young Children". Journal of Child & Adolescent Trauma. 1 (4): 331–340. doi:10.1080/19361520802505768. ISSN 1936-1521.
 66. ^ Wurtele, Sandy K.; Kenny, Maureen C. (2010). "Partnering with parents to prevent childhood sexual abuse". Child Abuse Review. 19 (2): 130–152. doi:10.1002/car.1112. ISSN 0952-9136.
 67. ^ Williams, Mike (2018). "Four Steps to the Prevention of Child Sexual Abuse in the Home" (PDF). NSPCC.
 68. ^ Williams, Mike (2018). "Working with a community to prevent child sexual abuse in the home" (PDF). NSPCC. Retrieved 1 August 2018.
 69. ^ Australian Bureau of Statistics (ABS) (1996) Women's Safety Australia 1996, Australian Bureau of Statistics, Canberra
 70. ^ WHO (2003), p. 16
 71. ^ Andrews G, Corry J, Slade T, Issakidis C, and Swanston H. (2004) Comparative risk assessment: child sexual abuse. Final report. Geneva, World Health Organization
 72. ^ Cook B, David F, Grant A. (2001) Sexual Violence in Australia. Australian Institute of Criminology Research and Public Policy Series No. 36
 73. ^ Jewkes R, Abrahams N. The epidemiology of rape and sexual coercion in South Africa: an overview. Social Science and Medicine (in press).
 74. ^ Rozée, Patricia (1993). "Forbidden or forgiven? Rape in cross-cultural perspective". Psychology of Women Quarterly. doi:10.1111/j.1471-6402.1993.tb00658 (inactive 2019-08-20).
 75. ^ Daley, Ellen; Noland, Virginia (2001). "Intimate Partner Violence in College Students: A Cross-Cultural Comparison". The International Electronic Journal of Health Education.
 76. ^ Kalra, Gurvinder; Bhugra, Dinesh (2013-07-01). "Sexual violence against women: Understanding cross-cultural intersections". Indian Journal of Psychiatry. 55 (3): 244–9. doi:10.4103/0019-5545.117139. PMC 3777345. PMID 24082244.
 77. ^ Sanday, Peggy Reeves (1981-10-01). "The Socio-Cultural Context of Rape: A Cross-Cultural Study". Journal of Social Issues. 37 (4): 5–27. doi:10.1111/j.1540-4560.1981.tb01068.x. ISSN 1540-4560.
 78. ^ Ward, C. A. (1995). Attitudes toward rape: Feminist and social psychological perspectives (Vol. 8). Sage.
 79. ^ "Against Our Will". www.susanbrownmiller.com. Retrieved 2019-10-22.
 80. ^ Dobash, R. E., & Dobash, R. (1979). Violence against wives: A case against the patriarchy (pp. 179-206). New York: Free Press.
 81. ^ "AntiPorno". www.susanbrownmiller.com. Retrieved 2019-10-22.
 82. ^ MacKinnon, C. A. (1982). Feminism, Marxism, method, and the state: An agenda for theory. Signs, 7(3), 515-544.
 83. ^ Crenshaw, K. (1991). Mapping the margins: Intersectionality, identity politics, and violence against women of color. Stanford law review, 1241-1299.
 84. ^ a b "Customary IHL. Rule 134 on Women". ICRC. Retrieved 28 November 2013.
 85. ^ Lindsey (2001), pp. 57–58
 86. ^ Bassiouni, M. Cherif (1996). The Commission of Experts established pursuant to Security Council resolution 780 : Investigating violations of international humanitarian law in the former Yugoslavia. Chicago, IL: International Human Rights Law Institute, DePaul University. p. 31. ISBN 978-1-889001-01-2.
 87. ^ "The Prosecutor v. Jean-Paul Akayesu, Case No. ICTR-96-4-T" (PDF). Retrieved 28 November 2013.
 88. ^ St-Germain, Tonia; Dewey, Susan (2012). Conflict-related sexual violence : international law, local responses. Sterling, Va.: Kumarian Press. pp. 55–57. ISBN 978-1-56549-504-3.
 89. ^ "Case information sheet on the Foca Case (Kunarac, Kovac & Vukovic) (IT-96-23 and 23/1)" (PDF).
 90. ^ "The Prosecutor v. Dragoljub Kunarac, Radomir Kovac, and Zoran Vukovic, IT-96-23-T& IT-96-23/1-T" (PDF).
 91. ^ "Statute of the International Criminal Court (Rome Statute)" (PDF). Retrieved 28 November 2013.
 92. ^ "Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (1979), art. 6". Archived from the original on 6 April 2011. Retrieved 29 November 2013.
 93. ^ "Inter-American Convention on the Prevention, Punishment and Eradication of Violence Against Women". University of Minnesota Human Rights Library. Retrieved 9 April 2015.
 94. ^ "Office of the Special Representative of the Secretary-General for Sexual Violence in Conflict". Retrieved 28 November 2013.
 95. ^ Herik, edited by Anne-Marie De Brouwer, Charlotte Ku, Renée Römkens, Larissa van den (1120). Sexual violence as an international crime : interdisciplinary approaches. Cambridge [etc.]: Intersentia. ISBN 978-1-78068-002-6.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 96. ^ Brownmiller, Susan (1993). Against our will : men, women, and rape (1st Ballantine Books ed.). New York: Fawcett Books. ISBN 978-0-449-90820-4.
 97. ^ Heineman (2011), p. 76
 98. ^ D'Cruze, Shani (2011). "Approaching the History of Rape and Sexual Violence: Notes towards Research". Women's History Review. 1 (3): 382. doi:10.1080/09612029300200016.
 99. ^ Ruggiero, Guido (1975). "Sexual Criminality in the Early Renaissance: Venice 1338-1358". Journal of Social History. 8 (4): 18–37. doi:10.1353/jsh/8.4.18.
 100. ^ Heineman (2011), p. 54
 101. ^ Heineman (2011), p. 136
 102. ^ a b Kuo, Peggy (2002). "Prosecuting Crimes of Sexual Violence in an International Tribunal". Case Western Reserve Journal of International Law. 34: 306.
 103. ^ Campanaro (2002), p. 2564
 104. ^ Argibay, Carmen M. (2003). "Sexual Slavery and the "Comfort Women" of World War II". Berkeley Journal of International Law. 21: 387.
 105. ^ "Control Council Law No. 10". Yale Law School.
 106. ^ Campanaro (2002), p. 2565
 107. ^ "Preying on disaster: How human trafficking has spiked in quake-shattered Nepal". 2017-04-26.
 108. ^ "Nepal earthquake survivors are falling prey to human trafficking".
 109. ^ "Nepal Earthquake and Human Trafficking".

Bibliography

 • Campanaro, Jocelyn (2002). "Women, war and international law: the historical treatment of gender-based war crimes". The Georgetown Law Journal. 89: 2557–2592.
 • Heineman, Elizabeth D., ed. (2011). Sexual violence in conflict zones: from the ancient world to the era of human rights (1st ed.). Philadelphia, PA: University of Pennsylvania Press. ISBN 978-0-8122-4318-5.
 • Lindsey, Charlotte (2001). Women Facing War. Geneva: ICRC.
 • McDougall, Gay J. (1998). Contemporary forms of slavery: systematic rape, sexual slavery and slavery-like practices during armed conflict. Final report submitted by Ms. Jay J. McDougall, Special Rapporteur, E/CN.4/Sub.2/1998/13.
 • OCHA (2007). The shame of war: sexual violence against women and girls in conflict. OCHA/IRIN.
 • WHO (2003). Guidelines for medico-legal care for victims of sexual violence (PDF). World Health Organization. ISBN 978-92-4-154628-7.

External links