خرید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

خرید چیست؟[ویرایش]

خرید فعالیتی است که در آن مشتری کالا یا خدمات موجود ارائه شده توسط یک یا چند خرده فروش را با هدف بالقوه ای برای خرید انتخاب می کند. یک نوع شناسی از نوع خریداران توسط محققان ایجاد شده است که یک گروه از خریداران را به عنوان خریداران تفریحی معرفی می کند [۱] ، یعنی کسانی که از خرید لذت می برند و آن را به عنوان یک فعالیت تفریحی می دانند.

خرید آنلاین به یک عامل اصلی در صنعت خرده فروشی تبدیل شده است [۲] زیرا مصرف کنندگان اکنون می توانند اطلاعات مربوط به محصول را جستجو کرده و سفارش های محصول را در مناطق مختلف قرار دهند. فروشندگان آنلاین محصول ها خود را مستقیماً به خانه ، دفاتر یا هرجایی که می خواهند ، تحویل مشتری می دهند. فرآیند B2C (تجارت به مصرف کننده) باعث شده تا مصرف کنندگان بتوانند هر محصولی را به صورت آنلاین از وب سایت خرده فروش انتخاب کرده و آن را نسبتاً سریع تحویل دهند. با استفاده از روش های خرید آنلاین ، مصرف کنندگان با مراجعه به فروشگاه های فیزیکی نیاز به مصرف انرژی ندارند. به این ترتیب آنها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه سفر می شوند. خرده‌فروش یا فروشگاهی شغلی است که کالایی را ارائه داده و پیشنهاد داد و ستد یا فروش آنها را برای پول یا کالاهای دیگر به مشتریان ارائه می دهد.

خرید در جوامع باستانی[ویرایش]

در روم باستان مرکز خرید بزرگی با نام مرکز خرید تراجان با واحدهای خرده‌فروشی بسیار وجود داشت. قدیمی‌ترین لیست خرید[پیوند مرده] بر روی دیوار هادریان کشف شده که متعلق به ۷۵-۱۲۵ پس از میلاد می‌باشد و به دست یک سرباز نوشته شده‌است.[۳]

اعتیاد به خرید[ویرایش]

اختلال اعتیاد به خرید ( به انگلیسی: Shopaholic ) به حالتی می گویند که در آن فرد علاقه ی وافری به خرید کردن و جمع آوری کالاهایی دارد که اصلا به آن ها نیازی ندارد.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. Mishra, Anubhav A. (2015-01-01). "Consumer innovativeness and consumer decision styles: a confirmatory and segmentation analysis". The International Review of Retail, Distribution and Consumer Research. 25 (1): 35–54. doi:10.1080/09593969.2014.911199. ISSN 0959-3969.
  2. Dennis, Steve. "Retail's Single Biggest Disruptor. Spoiler Alert: It's Not E-commerce". Forbes. Retrieved 2020-02-08.
  3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Shopping». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳ اکتبر ۲۰۱۱.
  4. «اعتیاد به خرید». الی مگ. ۲۵ مرداد ۱۳۹۸.[پیوند مرده]