خدای جنگ (سری)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
خدای جنگ
Tomb Raider
لوگوی اولین نسخه
سبک اکشن ماجرایی
توسعه دهنده استودیوی سانتا مونیکا
ردی ات داون (پی‌اس‌پی)
منتشر کننده سرگرمی کامپیوتری سونی
کپ‌کام (ژاپن)
کنسول بازی پلی‌استیشن ۲
پلی‌استیشن ۳
پلی‌استیشن ویتا
پلی‌استیشن همراه
جاوا نسخه میکرو
کنسول اصلی پلی‌استیشن ۲
اولین انتشار خدای جنگ
۲۲ مارس ۲۰۰۵
آخرین انتشار خدای جنگ: معراج
۱۲ مارس ۲۰۱۳
وب سایت رسمی godofwar

خدای جنگ (به انگلیسی: God of War) یک سری بازی ویدئویی به سبک اکشن ماجرایی که توسط شرکت سرگرمی کامپیوتری سونی بر اساس اساطیر یونان ساخته شده‌است. سری خدای جنگ با انتشار در سال ۲۰۰۵ برای کنسول‌های پلی‌استیشن شرکت سونی آغاز شده‌است. تا به حال هفت نسخه از این بازی منتشر عرضه شده‌است; خدای جنگ ۱، ۲، ۳ و معراج توسط استودیوی سانتا مونیکای سونی ساخته شده‌اند، و بوسیله سرگرمی کامپیوتری سونی برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۲ و پلی‌استیشن ۳ منتشر شده‌اند. ردی ات داون ساخت نسخه‌های کنسول بازی دستی پلی‌استیشن همراه، شامل خدای جنگ: زنجیرهای المپ و خدای جنگ: روح اسپارتا را بر عهده داشته‌است.[۱]

روند بازی[ویرایش]

روند بازی در این سری، ترکیبی از سبک‌های اکشن ماجرایی، سکوبازی و معمایی است. دوربین در بازی‌های مجموعه خدای جنگ به صورت دید سوم شخص است. (البته در برخی از صحنه‌های بازی همچون شماره سوم شاهد نوعی دوربین با نمای دید اول شخص هستیم.

بازیکن کنترل شخصیت کریتوس را بر عهده دارد و باید برای رسیدن به اهداف هر مرحله، از یک مجموعه نبردها، معماها و چالش‌ها عبور کند. سلاح‌های اصلی کریتوس در طول بازی‌های این مجموعه، شامل یک شمشیر دو زنجیره می‌شود و در کنار آن، کریتوس می‌تواند در هر شماره، سلاح‌های خاصی را بدست آورد. کریتوس همچنین قابلیت ویژه‌ای به نام خشم خدایان دارد که به او آسیب ناپذیری موقت می‌بخشد و آسیب حملات او را افزایش می‌دهد. این توانایی تنها در مواردی قابل استفاده می‌شود که او ضربات و آسیب‌های متوالی را از دشمنان دریافت کند و سلامتی‌اش رو به اتمام برود.

داستان خدای جنگ ۱[ویرایش]

کریتوس در حالی که شمشیر آرتمیس در دستانش است.

کریتوس و برادرش در یکی از دهکده‌های کوچک یونان قدیم به نام اسپارتا به‌دنیا آمدند. به‌خاطر ناشناس بودن پدر کریتوس خانواده کوچک او همیشه مورد توهین و اذیت سایر مردم قرار می‌گرفت. وقتی دو برادر کمی بزرگ‌تر شدند کریتوس به علت توانایی‌هایش در جنگیدن به خدمت ارتش اسپارتان درآمد ولی برعکس او برادرش به علت مریض‌حالی و ناتوانی به کوه‌های اسپارتا برای گذران باقی عمرش فرستاده شد. برادر کریتوس در همانجا مرد و به دنیای مردگان رفت. کریتوس بعد از مدت کوتاهی فرماندهی یک لشکر ۵۰ نفره را به عهده گرفت که بعدها این تعداد به چند هزار نفر افزایش یافت و همه برای فتخار اسپارتان می‌جنگیدند. تا اینکه روز جنگ با لشکر عظیم بارباریان فرا رسید. این جنگ شروع ماجراهای پرفراز و نشیب کراتوس و اسپارتان بود. جنگی که سرنوشت اسپارتانی‌ها و کراتوس را تغییر داد. کریتوس در میدان نبرد دریافت که لشکر بارباریان چندین برابر عظیم‌تر از اسپارتانی‌هاست ولی راه برگشتی وجود نداشت. کراتوس عازم جنگ شد ولی قدرت بسیار لشکر مقابل باعث از پای درآمدن کراتوس شد. لشکریان باربارها خیلی زود تمام اسپارتانی‌ها را تار و مار کردند. سرنوشت کریتوس تا بدینجا این بود که شاه باربارها روی سینه او بایستد و پتک عظیم خود را برای فرود آوردن روی کراتوس بالا ببرد ولی... کریتوس وقتی خود را مقابل قدرت دشمن ناتوان و عاجز دید از خدای جنگ کمک خواست. او نام خدای جنگ آرس را صدا زد تا به او کمک کند.

او در ازای کمک آرس و شکست دادن دشمنانش، در مقابل آرس سجده کرد که از این به بعد بنده او خواهد بود و به فرمان او هرکجا را که بخواهد به آتش خواهد کشید. آرس هدیه‌ای به او داد و این هدیه یک شمشیر دوتایی با قدرت خدای جنگ به نام «Blade of chaos» بود. این شمشیر به دست‌های او زنجیر شد تا فقط آرس بتواند آن‌ها را از دست او رها کند. کریتوس قبل از اینکه بنده خدای جنگ شود ازدواج کرده بود صاحب یک دختر بود. زن او دقیقاً نقطه مخالف کریتوس بود و با اعمال او به شدت مخالف بود. به این علت که حتی کریتوس فراموش کرده بود که خانواده‌ای دارد و فقط به فکر شکوه اسپارتا بود. کریتوس به قدری جاه طلب بود که حتی به درخواست آرس مبنی بر حمله به دهکده اسپارتان هم تن داد. دهکده‌ای که در آن متولد شده بود. او وارد دهکده شد و دستور تخریب و کشتن همه افراد دهکده را صادر کرد. بعد از تخریب کامل دهکده کریتوس به جلوی معبد اسپارتان رسید. در جلوی معبد پیرزنی پیشگو جلوی او را گرفت و به او اخطار کرد که در داخل معبد سرنوشت شومی در انتظار اوست و او را منع کرد. ولی کریتوس پیشگو را کنار زد و داخل شد و شروع به قتل و عام کردن افراد داخل معبد گردید، اما وقتی دست از کشتنشان کشید متوجه بدن بیجان زن و دخترش در زیر پاهایش شد. آرس به او گفت ناراحت نباشد چون او بزودی جنگجوی بزرگی خواهد شد. وقتی کریتوس از معبد خارج شد پیشگو نزد او آمد و او را به این صورت سحر کرد که خاکستر زن و فرزندانش همیشه بروی بدن او بماند تا وقتی هرکس او را ببیند متوجه جنایات و اعمال زشت او شود. و از آن به بعد رنگ او سفید شد.

بعد از این ماجرا بود که روح اسپارتا بوجود آمد و هر کسی که او را می‌دید از او فرار می‌کرد. بعد از آن واقعه افسردگی به سراغش آمد و پیش الهه عقل و خرد آتنا رفت. آتنا دختر پادشاه ایزدان زئوس و خواهر آرس بود که آرس به شهر او یعنی آتن حمله کرده بود. کریتوس از آتنا خواست تا عذاب را از وجود او پاک کند. آتنا به او گفت اگر آرس را شکست داده و شهر او را از دست او نجات دهد، خدایان گناهان او را خواهند بخشید. کریتوس به آتن رفت و آرس را دید که مشغول تخریب شهر بود. آتنا به او گفت که تنها راه شکست یک خدا به دست یک انسان استفاده از جعبه پاندورا است. جعبه پاندورا جعبه‌ای جادویی در معبد پاندوراست که هر یک از خدایان قدرتی از قدرت‌های خود را در آن قرار داده و آن را در معبد پاندورا قرار داده‌اند.

معبد پاندورا در دشت ارواح گمشده و توسط زئوس به پشت پدرش کرونوس زنجیر شده بود. آتنا به او گفت که فقط معجزه آتن که یک زن است می‌تواند درب دشت ارواح گمشده را باز کند. او به معبد معجزه رفت و معجزه آتن را نجات داد و او درب صحرای ارواح گمشده را برای کریتوس باز کرد در معبد معجزه پیرمردی را دید که مشغول کندن قبری بود. کریتوس به آنجا رفت. آتنا به او گفت که برای ورود به عمیق‌ترین جاهای صحرا از موانعی بگذرد و اولین آنها از بین بردن سایرن‌ها است. کریتوس به راهش در دشت ادامه داد تا به صوری رسید. بر آن دمید و کرونوس به سمت او آمد. کرونوس به حدی بزرگ بود که کریتوس به زحمت نصف یکی از دندان‌های او می‌شد. ۳ روز طول کشید تا کریتوس به معبد رسید. حالا باید به بالاترین مکان معبد می‌رفت. وقتی جلوی دروازه معبد رسید نگهبان دروازه را دید او به کریتوس گفت که تا بحال هیچکس زنده از آنجا برنگشته است. نگهبان دروازه را برای او باز کرد و کراتوس وارد شد. لوحی را مشاهده کرد که نام معمار خدایان و سازنده معبد را نوشته بود. پاتروس وردس سوم. بالاخره کریتوس بعد از پشت سرگذاشتن موانع و معماهای معبد به جعبه پاندورا دست یافت. جعبه‌ای که سه قدرت از سه خدای اصلی یونان را در خود داشت. زئوس، پوزیدون و هادس. کراتوس بعد از ۱۰۰۰ سال رنگ خورشید را بر جعبه پاندورا تاباند. ولی آرس که متوجه قضیه شد چوبی را از آتن به سمت او پرتاب کرد و دست کریتوس را از جعبه کوتاه کرد. کریتوس به دنیای مردگان رفت. در آنجا ناخدای کشتی که هیدرا به آن حمله کرده بود جان او را نجات داد. خود کریتوس باعث مرگ او شده بود ولی اینبار توسط او نجات یافت و برای بار دوم ناخدا را به اعماق دنیای زیر زمین فرستاد. کریتوس با خوش‌شناسی تمام نجات یافته بود. او به بالاترین مکان دنیای زیر زمین رفت. طنابی از بالا به پایین افتاد و کریتوس از آن بالا رفت. او از همان قبری که پیرمرد در معبد معجزه می‌کند بیرون آمد.

خدای خدایان و پدر کریتوس به شکل پیرمردی جان او را نجات داده بود ولی کریتوس هنوز نمی‌دانست که حتی زئوس پدر اوست. او به داخل شهر رفت و آرس را دید. آرس جعبه را در دست داشت و رو به زئوس می‌گفت: "می‌بینی پدر. تو خواستی آتن رو نجات بدی ولی حال هم آتن در چنگ من است و هم جعبه پاندورا..." کراتوس با صاعقه زئوس جعبه را از دست او جدا کرد و بعد از گذشت هزار سال برای اولین بار قدرت خدایان نمایان شد. کریتوس صاحب این قدرت شد و به حدی بزرگ شد که به اندازه آرس رسید. انسانی با قدرت خدایی. جنگ آخر آغاز شد و کراتوس در راند اول! توانست آریس را شکست دهد ولی شمشیرها افسونی شده بود که نمی‌توانست آریس را نابود کند. آرس کریتوس را به عالم توهم برد تا با نشان دادن کشته شدن دختر و همسر به دست خودش او را عذاب دهد. چندین موجود به شکل کریتوس به دختر و همسرش حمله کردند ولی کریتوس جانانه در مقابل آن‌ها ایستاد و خانواده‌اش را نجات داد. او رو به آرس کرد و گفت من خانواده‌ام را نجات دادم ولی آرس شمشیرها را از او گرفت و دختر و فرزندش را کشت. کریتوس به عالم واقعیت برگشت بدون شمشیرهای دگرگونی. این یعنی اینکه آرس اشتباه بزرگی کرده بود و به دست خودش زنجیرهای اسارت را از دست کریتوس باز کرده بود. و بعد خدایان آخرین هدیه خود را به کریتوس اهدا کردند، یعنی شمشیر خدایان. کریتوس با تمام وجود شمشیر را در سینه آرس فرو کرد و خدای جنگ نابود شد. بعد از آن واقعه کریتوس نزد آتنا آمد و از او خواهش کرد این عذاب را از وجود او پاک کند ولی آتنا به او گفت نه انسان نه خدا هیچ کس نمی‌تواند خاطره اعمال را از ذهن او پاک کند. کریتوس به بالاترین صخره کوه المپ رفت و خود را از آن به پایین پرتاب کرد. ولی خدایان او را بالا آوردند و آتنا به او گفت یک تخت در عرش المپ خالی است، و آن چیزی نیست جز تاج و تخت خدای جنگ. آتنا شمشیر Blade of Athena را به او داد و او را به عنوان خدای جنگ معرفی کرد.

حضور کریتوس در بازی‌های دیگر[ویرایش]

کریتوس علاوه بر حضور در مجموعه بازی‌های خدای جنگ، در ۵ بازی دیگر هم به عنوان شخصیت قابل کنترل حضور داشته است. از جمله این بازی‌ها می توان به بزرگ سیاره کوچک، ضربه‌های داغ گلف: خارج از مرزها، سول کالیبر: سرنوشت شکسته، مادنیشن ریسرز و نسخه‌های پلی استیشن ۳ و پلی‌استیشن ویتا بازی مورتال کامبت در سال ۲۰۱۱ اشاره کرد.


منابع[ویرایش]

 1. «God of War (series)»(انگلیسی)‎. ویکی‌پدیای انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۰۹. 
This article is about the video game series. For the comic book series, see God of War (comics).
God of War
God of War logo.png
The original God of War logo. Subsequent titles and merchandise use a similar logo.
Genres Action-adventure, hack and slash
Developers SCE Santa Monica Studio (main)
Ready at Dawn (PSP games)
Javaground/SOE-LA (Betrayal)
Bluepoint Games (port for God of War Collection)
Publishers Sony Computer Entertainment
Capcom (in Japan)
Sony Pictures Digital (Betrayal)
Creators David Jaffe
Writers Marianne Krawczyk
Platforms PlayStation 2, Java ME, PlayStation Portable, PlayStation 3, PlayStation Vita, PlayStation 4
Platform of origin PlayStation 2
First release God of War
 • NA March 22, 2005
Latest release God of War Collection (Vita)
NA 20140506May 6, 2014
Official website www.godofwar.com

God of War is an action-adventure video game series loosely based on Greek mythology. Debuting in 2005, the series has become a flagship title for the PlayStation brand, consisting of seven games across multiple platforms. The main trilogy and its prequel—God of War I, II, III, and Ascension—were developed by Sony's Santa Monica Studio and published by Sony Computer Entertainment (SCE) for the PlayStation 2 (PS2) and PlayStation 3 (PS3) video game consoles. Ready at Dawn developed the PlayStation Portable (PSP) installments—Chains of Olympus and Ghost of Sparta—which were also published by Sony Computer Entertainment. Capcom published both PS2 installments and Chains of Olympus in Japan. The mobile phone Java ME installment—Betrayal—was developed by Javaground and Sony Online Entertainment's Los Angeles division, and published by Sony Pictures Digital.

In addition to the individual games, two collections featuring remastered versions of both PS2 installments—God of War Collection—and both PSP installments—God of War: Origins Collection—have been released on the PS3 by Bluepoint Games and Ready at Dawn, respectively. Another collection—God of War Saga—was released on August 28, 2012, for the PS3 and features God of War I, II, III, Chains of Olympus, and Ghost of Sparta. With the exception of the mobile phone game, God of War: Betrayal, every installment in the series has been released on the PlayStation 3 and each main installment was released in the month of March. As of June 2012, the series has sold more than 21 million copies worldwide. The series has also expanded into a franchise and includes other media, such as a comic book series—God of War (2010–11)—and two novels—God of War (2010) and God of War II (2013). A film adaptation of the original installment has been in development since 2005. Merchandise promoting the series has also been produced, including artwork, clothing, and toys. In celebration of the franchise's ten year anniversary, God of War III Remastered will release on the PlayStation 4 on July 14, 2015.

The central character of the series is Kratos, a Spartan warrior tricked into killing his wife and child by his former master, the God of War Ares. Kratos eventually kills Ares at the behest of the goddess Athena and takes his place as the new God of War, but is still haunted by the nightmares of his past. Kratos is eventually betrayed by Zeus, the King of the Olympian Gods. Revealed to be a demigod and the son of Zeus, Kratos now seeks revenge against the gods for their machinations. What follows is a series of attempts to free himself from the influence of the gods and the Titans and exact revenge. Each game chapter forms part of a saga with vengeance as a central theme.

Gameplay

Two video game characters fight in a brown-colored room with mystical symbols.
Gameplay from God of War: weakening foes allows the use of controller buttons for greater damage or finishing moves.

The series consists of six single-player only games, and a seventh that includes multiplayer. Each game typically features a third-person, fixed cinematic camera. The player controls the character Kratos in a combination of combat, platforming, and puzzle game elements to achieve goals and complete the story.[1][2] A first-person camera is featured in God of War III[3] and God of War: Ascension. God of War: Betrayal features a 2D side-scrolling view.

Kratos' main weapon is a pair of double-chained blades that appear in three iterations throughout the series: the Blades of Chaos, the Blades of Athena (or Athena's Blades), and the Blades of Exile. They each perform similarly, but differ in the types of combos and amount of damage each yields, as well as cosmetic differences. Other weapons (such as the Blade of Artemis in God of War) are also obtained during the games.[4] Magic is also used, and four abilities (such as Poseidon's Rage, Medusa's Gaze, Zeus' Fury, and Army of Hades in God of War) are typically acquired.[5] God of War III differs in that instead of separate abilities, there are four primary weapons that possess their own respective magic offensive. The game also featured "Items"—additional secondary weapons with limited usage, such as the Bow of Apollo.[3] With each new game, most weapons and magic are lost via a plot device, and a new arsenal of weapons and abilities are acquired during gameplay.[6] God of War: Ascension differed from previous games in that instead of acquiring new weapons that are kept throughout the entire game, the player collects up to five World Weapons (such as a sword or a javelin) that have limited usage. When there is not a World Weapon equipped, the player can punch or kick foes as part of a new mechanic added to the game.

Relics, which the player can use in successive games (such as Poseidon's Trident obtained in God of War allowing Kratos to swim underwater for extended periods) are also found and necessary for game progression.[1] Kratos often has a special ability, which provides temporary invulnerability and increased attack damage. This ability has become an ongoing feature of gameplay throughout the series—Rage of the Gods in God of War and God of War: Ascension, Rage of the Titans in God of War II, Rage of Sparta in God of War III, and Thera's Bane in God of War: Ghost of Sparta.[3] This ability can be recharged by building hits on foes in combat, and gaining game-specific orbs. Thera's Bane, however, is recharged automatically.[1][3][7]

Gorgon Eyes and Phoenix Feathers, found throughout the game in uncolored chests (white chests in Ascension), increase the maximum amount of health and magic respectively .[4][8] Minotaur Horns, which increase the Items and Fire meter's maximum length, are available in God of War III and Ghost of Sparta, respectively. The Items meter allows the use of secondary weapons, called Items, and the Fire meter allows the use of Thera's Bane. The meters are increased in increments and reach their maximum once a certain number of Eyes, Feathers, and Horns are found. Other chests contain green, blue, or red orbs.[9] Green orbs replenish the player's health, blue orbs replenish magic allowing further usage, and red orbs provide experience for upgrading weapons and magic for new, more powerful attacks, and replenish the Rage meter in God of War. Gold orbs are found in God of War II and replenish the rage meter instead of red orbs (white orbs replaced the gold orbs in God of War III). Chests with changing colors, which allow players to choose which meter to replenish, have also been available.[10] Red orbs can also be collected by killing foes and destroying certain inanimate objects. Bosses and more powerful opponents release a combination of colored orbs when killed via the quick-time feature.[4]

The series offers combo-based combat, and includes a quick time event (QTE) feature, also called context sensitive attacks, which is initiated when the player has weakened a foe. It allows limited control of Kratos during the QTE cinematic sequence; success ends the battle while failure usually results in damage to the player.[3][11] In addition to the QTE system, God of War: Ascension features a prompt-less free-form system, allowing players the choice of when to attack or dodge based on the enemy's actions.[12] A grab maneuver can be used on minor foes.[7]

With the exception of God of War: Ascension, each installment offers a challenge mode, which yields extra red orbs, secret costumes, and behind-the-scenes videos.[13] Bonus content can also be unlocked by defeating the game's difficulty levels.[14] Battle arenas, which allow players to set difficulty levels and choose their own opponents, are included in God of War II, God of War: Betrayal, God of War III, and God of War: Ghost of Sparta.[15] A quick-time sex mini-game is also included in each installment except Betrayal and Ascension.[16]

God of War: Ascension introduced online multiplayer to the series for both competitive and cooperative play. Up to eight players on two teams of two to four players (or a 4 to 8 player deathmatch) battle for control of a map in order to earn rewards from the gods. Players can also fight each other in one-on-one matches. Players must sell their champion's soul to either Zeus, Hades, Ares, or Poseidon, which allows players to try different weapons, armor sets, and powers inspired by the god of their choice, and extras can be unlocked.[17]

Games

God of War III Remastered God of War Collection God of War: Ascension God of War Saga God of War: Origins Collection God of War: Ghost of Sparta God of War III God of War Collection God of War: Chains of Olympus God of War: Betrayal God of War II God of War (video game)

God of War[18] was first released in North America on March 22, 2005, for the PlayStation 2. After ten years in the service of the Olympian gods, Spartan soldier Kratos is tasked by Athena to find Pandora's Box; the key to defeating Ares, the God of War. A series of flashbacks reveals that Kratos was once the servant of Ares, who saved the Spartan and his army from annihilation in battle, tricked him into killing his family, and forced his metamorphosis into the "Ghost of Sparta". Kratos eventually finds Pandora's Box, and after finally killing Ares, ascends to Mount Olympus to become the new God of War.

God of War II[19] was first released in North America on March 13, 2007, for the PlayStation 2. Betrayed by Zeus, Kratos is saved by the Titan Gaia, who tells him he must now find the Sisters of Fate, who can change his fate and prevent his death at the hands of Zeus. Kratos is ultimately successful and as he is about to kill the god, Athena sacrifices herself to save Zeus and preserve Olympus, and tells Kratos that he is the son of Zeus. Kratos then joins forces with Gaia and the Titans to attack Olympus.

God of War: Betrayal[20] was released on June 20, 2007, for mobile phones. It is the only game in the series to be released as a 2D side-scroller and released on a non-PlayStation platform. The game's narrative takes place between the events of God of War: Ghost of Sparta and God of War II. Kratos is framed for murder, and rampages across Greece seeking the true assassin. Kratos succumbs to bloodlust and kills Ceryx, the son of the god Hermes—an act that alienates him from his fellow gods.[21]

Three video game characters fight against a background of blue-gray buildings and pathways.
Gameplay from God of War: Betrayal demonstrating its 2D graphics. The image depicts Kratos (left) in battle.

God of War: Chains of Olympus[22] was first released in North America on March 4, 2008, for the PlayStation Portable, and a limited edition PSP bundle pack was released in June 2008. Its narrative takes place during Kratos' ten years of service to the gods. Kratos halts a Persian invasion of the Greek city of Attica, and learns that the world has been plunged into darkness by the god Morpheus. Kratos investigates the abduction of the sun god Helios, and prevents the Machiavellian plan of the goddess Persephone to use the Titan Atlas to destroy the world.

God of War III[23] was first released in North America on March 16, 2010, for the PlayStation 3; an "Ultimate Edition" with exclusive content was available for pre-order. Reigniting the Great War, Kratos is soon abandoned by the Titans. Kratos, helped by the spirit of the revived Athena, seeks the Flame of Olympus. He engages the gods and his former allies the Titans in an epic series of battles across the Underworld and Olympus. He discovers that Pandora herself is the key to pacifying the Flame and allowing him to open Pandora's Box. Kratos defeats the gods and opposing Titans. After killing Zeus, Kratos refuses to help Athena assume the role of new patron of mankind and disappears, his final fate unknown.

God of War: Ghost of Sparta[24] was first released in North America on November 2, 2010, for the PlayStation Portable with a limited edition PSP bundle and an exclusive pre-order offer released simultaneously. Set between the events of God of War and God of War: Betrayal, Kratos, the God of War, is still haunted by visions of his mortal past and embarks on a quest to discover his origins by finding his mother, Callisto. He learns that his brother Deimos was taken by the gods and imprisoned by the God of Death, Thanatos, and decides to find and save his sibling. Although successful, Thanatos engages the brothers in combat, and kills Deimos. Kratos then kills Thanatos and returns to Olympus, now enraged at the gods.

God of War: Ascension[25] was first released in North America on March 12, 2013, for the PlayStation 3 with a "Collector's Edition" available for pre-order with exclusive content.[26] Set six months after Kratos killed his wife and child, Kratos has been imprisoned by the three Furies for breaking his blood oath to Ares. With the help of the oath keeper Orkos, Kratos learns that Ares and the Furies plan to overthrow Mount Olympus. The Spartan escapes his imprisonment, subsequently killing the Furies, and Orkos, who begs for release. Although free of Ares' bond, Kratos begins to suffer the nightmares that will plague him for years.[27] God of War: Ascension is the first game in the series to feature multiplayer (up to eight players) for both competitive and cooperative play.[17][28]

Future

At the first annual PlayStation Experience on December 6, 2014, Santa Monica's Creative Director Cory Barlog, who was Game Director of God of War II, confirmed that a new God of War game is in very early development. He said that the game will not be a prequel, however, it might be a reboot for the series and he hopes to share more information within the next two years.[29]

Collections and remasters

God of War Collection was first released in North America on November 17, 2009, for the PlayStation 3—the franchise's first appearance on the platform. It is a remastered port of God of War and God of War II.[30] The games were ported by Bluepoint Games and feature high-definition 1080p anti-aliased graphics at 60 frames per second and Trophies.[31] The collection was later ported to the PlayStation Vita and released in May 2014—the franchise's only appearance on this platform.[32]

God of War: Origins Collection was first released in North America on September 13, 2011, for the PlayStation 3. It is a remastered port of the two PlayStation Portable installments in the series—God of War: Chains of Olympus and God of War: Ghost of Sparta. God of War Origins was ported by Ready at Dawn and features 720p high-definition video, anti-aliased graphics at 60 frames per second, DualShock 3 rumble features, Trophies,[33] and it is the only God of War release to feature Stereoscopic 3D.[34]

God of War Saga was released in North America on August 28, 2012. It is a collection of five of the God of War games for the PlayStation 3, released as part of Sony's PlayStation Collections line. The collection includes God of War, God of War II, God of War III, God of War: Chains of Olympus, and God of War: Ghost of Sparta. It features two Blu-ray Discs—God of War I and II on the first and III on the second—and a voucher to download Chains of Olympus and Ghost of Sparta. The games retain the same features as their first PS3 releases.[35][36]

God of War III Remastered is set to release on the PlayStation 4 on July 14, 2015—the franchise's first appearance on the platform. As its title implies, it is a remastered version of God of War III, and it will feature full 1080p support and a photo mode. The game's announcement and release is in celebration of the franchise's ten year anniversary.[37]

Recurring characters

 • Kratos – The protagonist of the God of War series. The character is a power-hungry Spartan who, to save his life, was eventually forced to serve the Olympian god Ares. During one murderous rampage, Kratos accidentally killed his wife and child. Kratos renounced Ares, became a tormented soul (including imprisonment by the Furies), and served the gods for ten years in hopes of becoming free of the nightmares. He eventually killed Ares and became the God of War, but was betrayed by his father, Zeus. A series of attempts to free himself from the influence of the gods and Titans followed, culminating in a final confrontation with Zeus, resulting the god's death and the end of the reign of the Olympian Gods. In the aftermath, Athena appeared and Kratos sacrificed himself to prevent her from becoming the supreme goddess of the world. Kratos' final fate remains unknown. The character has been consistently voiced by Terrence C. Carson,[38][39] and Antony Del Rio voiced the character as a child in God of War: Ghost of Sparta.[40]
 • Athena – The Goddess of Wisdom and Kratos' mentor and ally. In Chains of Olympus, Athena initially tasked Kratos to find Helios as in the absence of light, the god Morpheus had caused many of the gods to fall into a deep slumber.[41] In God of War, she charged Kratos with the murder of Ares, as Zeus had forbidden divine involvement, and was instrumental in allowing Kratos to become the new God of War.[42] Although she begged Kratos to stop his second quest for the Ambrosia of Asclepius in the God of War comic series and lied to him about his brother Deimos in Ghost of Sparta,[43] Athena was still sympathetic towards Kratos even after he renounced the gods and was betrayed by Zeus in God of War II. Athena died trying to protect Zeus from Kratos, and was resurrected and elevated to a new level of understanding in God of War III. With ulterior motives, Athena became Kratos' ally once more and guided him to the Flame of Olympus surrounding Pandora's Box, which allowed Kratos to kill Zeus and end the reign of Mount Olympus.[44] The character was voiced by Carole Ruggier in God of War[45] and God of War II,[46] and Erin Torpey in God of War: Chains of Olympus, God of War III, and God of War: Ghost of Sparta.[39][40]
 • Gaia – The mother of the Titans and embodiment of Earth.[47] At the request of Zeus' mother Rhea, Gaia raised and protected the young Zeus to prevent Cronos from devouring him, as he had devoured his other children.[48] When Zeus grew to manhood, he betrayed Gaia, freed his siblings, and Gaia was banished with her fellow Titans at the conclusion of the Great War.[49] In God of War II, she saved Kratos from the Underworld after a disastrous encounter with Zeus, and directed the Spartan to find the Sisters of Fate in order to take revenge on Zeus. A successful Kratos plucked Gaia and the Titans from the moment in time before their defeat in the Great War to launch an abortive attack on Olympus.[50] In God of War III, Gaia was wounded in the assault on Olympus and abandoned Kratos, stating he was a pawn of the Titans so that they could have their revenge. Kratos eventually found and crippled Gaia, but she returned and interrupted the final battle between the Spartan and Zeus. The pair entered Gaia's neck wound, and with the Blade of Olympus, Kratos destroyed her heart, killing the Titan.[44] The character was voiced by Linda Hunt[38] in God of War II, and Susan Blakeslee in God of War III.
 • Zeus – The King of the Olympian Gods and the main antagonist of God of War II and God of War III. Zeus and Ares believed the destruction of Olympus would come at the hands of Kratos' brother Deimos, so they had Deimos imprisoned and tortured by Thanatos.[51] Many years later, in God of War, Zeus aided Kratos against Ares by bestowing him with the magic, "Zeus' Fury", and as the mysterious gravedigger. In God of War II, it is revealed that Zeus had become infected with fear. He tricked Kratos into draining his godly powers into the Blade of Olympus, stating it was required to deal with the new threat actually created by Zeus. Kratos, stripped of his power, was mortally wounded while human, and killed by Zeus. With the help of the Titan Gaia, Kratos used the power of the Sisters of Fate to return to the moment Zeus betrayed him and defeated Zeus after extensive combat. Zeus was saved by Athena, who sacrificed herself to preserve Olympus. Before dying, Athena revealed that Kratos is Zeus' son, and that Zeus feared a perpetuation of the son-killing-father cycle, as Zeus imprisoned his father Cronos.[50] This was confirmed in God of War III when Kratos discovered that Zeus was infected with fear when Kratos first opened Pandora's Box and used its power to kill Ares. After a lengthy battle and an enlightening encounter with Pandora in his psyche, Kratos finally overcame and killed Zeus.[44] The character was voiced by Paul Eiding in God of War,[45] Corey Burton in God of War II,[46] God of War III, and God of War: Ascension, and Fred Tatasciore in God of War: Ghost of Sparta's after-game "Combat Arena" mode.[40] Zeus is a downloadable playable character in PlayStation All-Stars Battle Royale, released on March 19, 2013.[52]

Adaptations

Film and documentaries

A film adaptation of the first game was announced in 2005.[53] Creator David Jaffe confirmed that a completed script had been written by David Self and would be sent to an unspecified director and that Universal Studios is behind the making of the God of War movie but was unaware of its current status,[54] and eventually said, "it's doubtful that the film will even be made." [55] In September 2010, Jaffe said that the "script went out a year and a half ago to Daniel Craig who plays [James] Bond, but he turned it down." He also said that another actor had since been cast as Kratos; he said, "this new person is pretty good, if that ends up true."[56] In July 2012, The Hollywood Reporter said that the writers Patrick Melton and Marcus Dunstan, had been hired to adapt the God of War film.[57] On August 30, 2012, the writers told IGN that they intend to "humanize" Kratos and explore his past. Melton said that they are emotionally invested and it could become a series of films, and that Ares "will become a more proactive villain". As of 2012, the movie is without a director and has a budget of $150 million.[58]

God of War: Unearthing the Legend (75 minutes, 2010)[59] is a documentary about the God of War franchise and is hosted by Peter Weller. The production discusses the relationship between the God of War games and Greek mythology, and features members of the God of War III development team and professional historians. It was released as part of the God of War III: Ultimate Edition (North America) and Ultimate Trilogy Edition (Europe, Australia, and New Zealand). On March 25, 2010, it was released on the PlayStation Store to purchase.[60]

God of War – Game Directors Live (80 minutes, 2010)[61] is a documentary featuring five game directors of the God of War series: David Jaffe (God of War), Cory Barlog (God of War II), Ru Weerasuriya (Chains of Olympus), Stig Asmussen (God of War III), and Dana Jan (Ghost of Sparta). The documentary takes the form of an interview panel hosted by G4's Alison Haislip, with the five game directors, 150 members of PlayStation.Blog and members of GodofWar.com and SpartansStandTall.com. It was filmed at the El Portal theater in Los Angeles on September 1, 2010, and was released as a pre-order bonus for God of War: Ghost of Sparta in North America on November 2, 2010, and was included with the God of War: Origins Collection and on the PlayStation Store.[62]

Comic series and novels

Main article: God of War (comics)

A six-issue comic book series titled God of War, written by Marv Wolfman with art by Andrea Sorrentino, was published by WildStorm and DC Comics between March 2010 and January 2011.[63] The narrative switches between Kratos' past and present; it occurs while he is a soldier of Sparta and involves his search for the Ambrosia of Asclepius, which has legendary healing properties and eventually saved his plague-ridden daughter, Calliope. Kratos also embarks upon a quest to destroy the same elixir to deny it to the worshippers of the slain god Ares, who wish to resurrect him.[64]

God of War, the official novelization of the first game of the series, was written by Matthew Stover and Robert E. Vardeman. It was published on May 25, 2010, by Del Rey Books.[65] God of War II, the second novelization of the series, was written by Vardeman alone and was published by Del Rey Books on February 12, 2013.[66] Both novels recount the events of the games and offer deeper insights into their stories.

Music

On March 1, 2005, God of War: Original Soundtrack from the Video Game was released on CD by SCEI as an exclusive product for the Sony Connect Music Store. It has been praised for its well-developed orchestral themes, and the creative use of ancient and ethnic instrumentation The composers were also praised for avoiding the production of never ending action themes.[67] God of War II: Original Soundtrack from the Video Game was released on CD by SCEI on April 10, 2007. Praised as strong, the album features ominous orchestral pieces, and each composer's contributions are slightly more distinctive than the previous soundtrack.[68] The soundtrack of God of War: Chains of Olympus, composed by Gerard K. Marino, has not been commercially released.[69] Marino composed about thirteen minutes of new music for the game and re-worked music from the previous titles.[70]

God of War III: Original Soundtrack from the Video Game was released as downloadable content through the God of War III Ultimate Edition and Ultimate Trilogy Edition collections in March and April 2010.[71] It was also released on CD on March 30, 2010.[72] The soundtrack was praised as an orchestral success and the best score in the series.[73] The original scores for God of War, God of War II, and God of War III were nominated for Best Original Score at the 2005,[74] 2007,[75] and 2010[76] Spike Video Game Awards, respectively. The God of War Trilogy Soundtrack was included with the God of War III Ultimate Edition and Ultimate Trilogy Edition collections as downloadable content. The Trilogy Soundtrack consists of the God of War, God of War II and God of War III scores. God of War Trilogy Soundtrack was praised by critics as the best way to experience the series' musical development, and allows the listener to note the development of the composers during the series.[77]

On November 2, 2010, God of War: Ghost of Sparta – Original Soundtrack from the Video Game was released as downloadable content by SCEI as part of the God of War: Ghost of Sparta pre-order package and includes three bonus tracks from God of War: Chains of Olympus.[70] It can also be purchased from iTunes.[78] Several tracks were cited as being intended for purely contextual purposes, and the remaining tracks rated well in comparison to the soundtracks of the main installments in the series.[79] God of War: Ascension (Original Soundtrack) was composed by Tyler Bates and released on March 5, 2013, on iTunes.[80] It was included as downloadable content in the God of War: Ascension – Collector's Edition and Special Edition.[81]

God of War: Blood & Metal

God of War: Blood & Metal
EP by Various artist
Released March 2, 2010 (2010-03-02)
Genre Heavy Metal
Length 29:24 (6 track version)
36:56 (7 track version)
Label Roadrunner Records

The God of War: Blood & Metal EP is a heavy metal homage by various bands on the Roadrunner Records label, and features original music inspired by the God of War video game series. The EP was released for purchase on March 2, 2010, and is available from ShockHound[82] and from the iTunes Store.[83] The EP was also released as downloadable content via the God of War III Ultimate Edition (North America) and Ultimate Trilogy Edition (Europe, Australia, and New Zealand) collections and included a bonus track.[71][84] The second track, "Shattering the Skies Above" by Trivium,[82] and the bonus track, "Even Gods Cry" by The Turtlenecks,[85] were made into music videos.

1UP.com (2.5/5) said, "it's not offensive to [the] ears" and "mainstream listeners may enjoy [the album]".[86] Square Enix Music Online (8/10) stated the album is a "good selection of metal music" and listeners will be "surprised with the variety of music".[87]

Track listing
No. Title Music Length
1. "My Obsession"   Killswitch Engage 3:44
2. "Shattering the Skies Above"   Trivium 4:44
3. "Raw Dog"   Dream Theater 7:33
4. "This Is Madness"   Taking Dawn 4:18
5. "Throat of Winter"   Opeth 5:47
6. "The End"   Mutiny Within 3:18
Total length:
29:24
God of War III Ultimate Edition/Ultimate Trilogy Edition bonus track
No. Title Music Length
7. "Even Gods Cry"   The Turtlenecks 7:32
Total length:
36:56


Critical reception

Aggregate review scores
As of March 3, 2015.
Game GameRankings Metacritic
God of War 93.58%[88] 94/100[89]
God of War II 92.68%[90] 93/100[91]
God of War: Betrayal N/A[92] N/A[93]
God of War: Chains of Olympus 91.44%[94] 91/100[95]
God of War Collection 90.78% (PS3)[96]
75.00% (Vita)[97]
91/100 (PS3)[98]
73/100 (Vita)[99]
God of War III 92.07%[100] 92/100[101]
God of War: Ghost of Sparta 87.31%[102] 86/100[103]
God of War: Origins Collection 86.62%[104] 84/100[105]
God of War Saga NA[106] NA[107]
God of War: Ascension 79.34%[108] 80/100[109]

As of June 2012, the series, including God of War Collection and God of War: Origins Collection (but not including God of War Saga and Ascension), has sold more than 21.65 million copies worldwide.[110][111] God of War, God of War II, God of War: Chains of Olympus, God of War Collection, and God of War III have each received universal critical acclaim from several reviewers as compiled by review aggregates GameRankings (GR) and Metacritic (MC). Although God of War: Betrayal did not receive this level of positive feedback, it has been critically acclaimed for its fidelity to the series in terms of gameplay, art style, and graphics.[21] Similarly, God of War: Ghost of Sparta did not receive universal acclaim, but has been praised for its graphics and story. 1UP said it is "a more personal story than the other GOW games."[112] God of War: Ascension also did not receive universal acclaim and it has the second lowest score in the series from GameRankings (79.71%)[108] and the lowest from Metacritic (80/100).[109]

Raymond Padilla of GameSpy wrote that God of War is the "best action game ever to grace the PS2"[113] and one of the best action games of all time, having received over a dozen "Game of the Year" awards.[114] In 2009 it was named the "seventh best" PlayStation 2 game of all time on IGN's "Top 25 PS2 Games of All Time" list.[115] God of War II was also on IGN's list, and was named the "second best" PlayStation 2 game of all time.[116] God of War II has similarly been called one of the best action games of all time and is considered the swan song of the PlayStation 2 era.[117] In November 2012, Complex.com named God of War II the best PlayStation 2 game of all time—where God of War was named the 11th best—and consider it better than its successor, God of War III.[118]

God of War: Chains of Olympus has been praised for "fantastic" graphics and "tight and responsive" controls.[119] In 2008, Chains of Olympus was awarded the "Best PSP Action Game",[120] and in September 2010, it was listed as the best PSP game by GamePro.[121] God of War III received praise for its graphics, in particular of Kratos; IGN stated that Kratos is "perhaps the single most impressive-looking character ever in videogames." IGN also said that God of War III "redefines what the word 'scale' means with regards to videogames, as it throws you into scenes with Titans that are larger than entire levels in some other games."[122] God of War III received awards for "Most Anticipated Game of 2010" [123] and "Best PS3 Game".[123] The game also won the "Artistic Achievement" award at the 2011 BAFTA awards.[124] God of War: Ghost of Sparta received several awards at E3 2010 including "Best Handheld Game", "Best PSP Game", and "PSP Game of Show",[125] and won "Best Handheld Game" at the 2010 Spike Video Game Awards.[123]

The series also received criticism because of problems with puzzles, weapons, and technical issues. God of War: Chains of Olympus was criticized by G4, who stated that the game "occasionally suffers from screen tearing and framerate drops", and that some of the puzzles "are so maddeningly difficult to solve".[126] The game was also criticized for its lack of variety in enemies, players still having to move boxes to solve puzzles,[119] and its relatively short story.[127] God of War III was criticized for one of its puzzles; X-Play said it was "particularly inappropriate."[128] IGN complained about the game's weapons, and said "that two of the three additional weapons that you'll earn are extremely similar to your blades. They have unique powers and slightly different moves, but by and large, they're more of the same."[122] Gamestyle criticized the script, and said it "gets downright hokey at times".[129] God of War: Ghost of Sparta received criticism from Eurogamer, which said that the "game's primary problem ... is in its in-built focus" and that "there is a sense that Ghost of Sparta is a step back for the series if you've played [God of War III]." [130] Some reviewers stated that God of War: Ascension's story was not as compelling as previous installments, with IGN stating that in comparison to Zeus and Ares, "the Furies don’t quite cut it".[131] The multiplayer received a mixed response. Although reviewers claimed gameplay translated well into the multiplayer, they were critical towards the balance and depth of combat. Edge magazine, however, approved of the multiplayer, stating it is an "evolutionary step" with "some fine ideas ... that will form part of this genre's future template."[132]

The collections have also received praise. IGN (9.4/10) awarded God of War Collection the "Editor's Choice" Award and praised the enhanced resolutions, lower price point and smoother frame rates, and stated it was the "definitive way to play the game[s]".[133] Due to the success of the God of War Collection, Sony announced that further titles would receive similar treatment for release under its new "Classics HD" brand.[30] God of War: Origins Collection was similarly well received. IGN (9/10) stated "Sony succeeded at making good games better."[134] Although GamePro criticized it for its lack of new bonus content.[135] God of War Saga also received praise. Ryan Fleming of Digital Trends wrote that the collection "is perhaps the best value buy for any console available," although the collection is not likely for fans of the series, but rather inexperienced players or newcomers.[136]

References

 1. ^ a b c SCE Santa Monica Studio, ed. (2009). God of War Collection (Instruction manual). Sony Computer Entertainment. pp. 6–7. 
 2. ^ SCE Santa Monica Studio, ed. (2009), pp. 9–10
 3. ^ a b c d e SCE Santa Monica Studio, ed. (2010). God of War III (Instruction manual). Sony Computer Entertainment. pp. 6–7. 
 4. ^ a b c SCE Santa Monica Studio, ed. (2009), pp. 12–13
 5. ^ Ready at Dawn, ed. (2008). God of War: Chains of Olympus (Instruction manual). Sony Computer Entertainment. p. 12. 
 6. ^ Ready at Dawn, ed. (2010). God of War: Ghost of Sparta (Instruction manual). Sony Computer Entertainment. p. 7. 
 7. ^ a b Ready at Dawn, ed. (2010), pp. 2 & 7
 8. ^ Ready at Dawn, ed. (2008), p. 8
 9. ^ SCE Santa Monica Studio, ed. (2010), p. 10
 10. ^ Ready at Dawn, ed. (2010), p. 6
 11. ^ Ready at Dawn, ed. (2008), pp. 4, 10, 11, & 12
 12. ^ Dyer, Mitch (June 4, 2012). "E3 2012: God of War: Ascension Single-Player Revealed, Releasing March 2013". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 9, 2012. 
 13. ^ Ready at Dawn, ed. (2008), p. 5
 14. ^ Ready at Dawn, ed. (2010), p. 3
 15. ^ SCE Santa Monica Studio, ed. (2010), p. 11
 16. ^ Gaudiosi, John (October 7, 2011). "The 10 Most Important Sex Scenes in Recent Video Games". Maxim.com. Alpha Media Group. Archived from the original on November 19, 2012. Retrieved July 27, 2012. 
 17. ^ a b Matos, Xav de (April 30, 2012). "God of War: Ascension takes godslaying online with multiplayer focus". Joystiq. AOL. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved May 1, 2012. 
 18. ^ "God of War – PlayStation 2". IGN. Ziff Davis Media. Retrieved July 5, 2012. 
 19. ^ "God of War II – PlayStation 2". IGN. Ziff Davis Media. Retrieved July 5, 2012. 
 20. ^ "God of War: Betrayal – Wireless". IGN. Ziff Davis Media. Retrieved July 5, 2012. 
 21. ^ a b Buchanan, Levi (June 27, 2007). "God of War: Betrayal Review". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 20, 2012. Retrieved July 28, 2012. 
 22. ^ "God of War: Chains of Olympus – PlayStation Portable". IGN. Ziff Davis Media. Retrieved July 5, 2012. 
 23. ^ "God of War III – PlayStation 3". IGN. Ziff Davis Media. Retrieved July 5, 2012. 
 24. ^ "God of War: Ghost of Sparta – PlayStation Portable". IGN. Ziff Davis Media. Retrieved July 5, 2012. 
 25. ^ "God of War: Ascension – PlayStation 3". IGN. Ziff Davis Media. Retrieved July 5, 2012. 
 26. ^ Pappy, Todd (April 19, 2012). "God of War: Ascension is Coming to PS3". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved April 19, 2012. 
 27. ^ Gaskill, Jake (August 31, 2012). "God of War: Ascension Enemies Revealed; Meet the Furies". G4tv.com. G4 Media. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved September 1, 2012. 
 28. ^ Papy, Todd (June 4, 2012). "E3 2012: God of War: Ascension Unleashes on PS3 Next March". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on December 5, 2012. Retrieved March 12, 2013. 
 29. ^ Maiberg, Emanuel (December 6, 2014). "New God of War in Development at Sony Santa Monica". GameSpot. CBS Interactive. Archived from the original on March 17, 2015. Retrieved December 7, 2014. 
 30. ^ a b Sliwinski, Alexander (June 28, 2010). "'Classics HD' line for PS3 in Europe, starting with Sly Collection and God of War". Joystiq. AOL. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 5, 2011. 
 31. ^ Caiazzo, Anthony (October 27, 2009). "God of War Collection Ships November 17th, Plan Your Trophy Hunt Now!". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved November 3, 2009. 
 32. ^ Barlog, Cory (February 10, 2014). "God of War Collection Coming to PS Vita May 6th". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Retrieved February 11, 2014. 
 33. ^ Josh (September 13, 2011). "God of War: Origins Collection Trophies Guide (PS3)". Video Games Blogger. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved May 2, 2012. 
 34. ^ Turndorf, Marc (June 7, 2011). "God of War: Origins Collection Coming in 3D, Watch the Trailer". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 19, 2012. Retrieved June 9, 2011. 
 35. ^ Cardona, Christian (August 6, 2012). "Never Stop Playing With PlayStation Collections". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 19, 2012. Retrieved August 6, 2012. 
 36. ^ Cardona, Cristian (August 28, 2012). "PlayStation Collections Available at Retail Today: God of War, inFAMOUS, Ratchet & Clank". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on December 13, 2012. Retrieved August 29, 2012. 
 37. ^ Barlog, Cory (March 20, 2015). "God of War III Remastered Coming to PS4 on July 14th". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on March 20, 2015. Retrieved March 20, 2015. 
 38. ^ a b Voices of God of War II. SCE Santa Monica Studio. 2007. 
 39. ^ a b God of War III: Voice Acting. SCE Santa Monica Studio. 2010. 
 40. ^ a b c Ready at Dawn. "God of War: Ghost of Sparta". Sony Computer Entertainment. Scene: Credits. 
 41. ^ Ready at Dawn. "God of War: Chains of Olympus". PlayStation Portable. Sony Computer Entertainment. Athena: Kratos, there is not much time...Olympus needs your unquestioning obedience. The God of the Sun has been torn from the sky. This temple on which you stand is the chariot of Helios. Without their master to rein them, the Fire Steeds have driven the sun chariot into the Earth. And without Helios, there is no one to keep Morpheus from seizing permanent power. Many of the gods have fallen into a deep slumber. Soon, all will succumb to the black grip of Morpheus. You must find Helios and return him to the sky, lest the world of gods and man be lost forever. Only his light can release the grasp of Morpheus. 
 42. ^ Sulic, Ivan (March 18, 2005). "God of War". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on March 17, 2015. Retrieved June 15, 2012. 
 43. ^ Ready at Dawn. "God of War: Ghost of Sparta". PlayStation Portable. Sony Computer Entertainment. Kratos: Athena! You lied to me! The gods lied to me! My brother lives! He lives! 
 44. ^ a b c Mahalo Video Games. "God of War 3 Walkthrough". Mahalo.com. Retrieved November 19, 2012. 
 45. ^ a b SCE Santa Monica Studio, ed. (2005), pp. 32–35
 46. ^ a b SCE Santa Monica Studio, ed. (2007), pp. 13–18
 47. ^ SCE Santa Monica Studio. "God of War II". PlayStation 2. Sony Computer Entertainment. Gaia: I am the Titan, Gaia, ever present Mother of Earth. 
 48. ^ SCE Santa Monica Studio. "God of War II". PlayStation 2. Sony Computer Entertainment. Gaia: You know of the mighty Titan, Cronos. So fearful was Cronos of the Oracle's prediction that his own children would rise against him that he decided to imprison all in his belly. Rhea stood by and watched as her children were devoured one by one. But when the time came for the last of her children to be eaten, she was unable to bare another such loss and devised a trick to save the baby Zeus. Rhea commanded the eagle to secretice on her way. He was taken to an island far beyond the watchful eyes of Cronos. It was I who cared for him. It was I who kept him safe. 
 49. ^ SCE Santa Monica Studio. "God of War II". PlayStation 2. Sony Computer Entertainment. Gaia: I nurtured his desire to free his brothers and sisters from Cronos. But my foolish act of compassion would haunt the Titans forever. For in sparing Zeus, we allowed him to return to us with vengance in his heart. He betrayed all of the Titans for the sins of just one. The sins of his father, Cronos. 
 50. ^ a b Parsons, Brad (June 27, 2010). "God of War II (PS2)". Review My Games. Retrieved June 15, 2012. 
 51. ^ Ready at Dawn. "God of War: Ghost of Sparta". PlayStation Portable. Sony Computer Entertainment. Narrator: After the Great War with the Titans, the Oracle had foretold the demise of the Olympian Gods and the destruction of Olympus. She saw that it would be brought about not by the hands of the Titans who thirsted for revenge, but by the hands of a mortal. A marked warrior. Whoever controlled the marked warrior, controlled the fate of Olympus. 
 52. ^ Killian, Seth (February 27, 2013). "New PS All-Stars: Zeus & Isaac, MediEvil + The Unfinished Swan Level". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on February 27, 2013. Retrieved February 27, 2013. 
 53. ^ Davidson, Paul (July 27, 2005). "Games to Film: God of War". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved July 10, 2012. 
 54. ^ fdemarco (August 11, 2007). "Game Head: David Jaffe Meets Uwe Boll". Kotaku. Gawker Media. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved August 4, 2012. 
 55. ^ John, Tracey (March 4, 2010). "God of War Movie Update: Designers Have 'No Creative Control'". UGO Entertainment. IGN Entertainment. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved April 28, 2010. 
 56. ^ God of War – Game Directors Live (documentary). North Hollywood, Los Angeles: Sony Computer Entertainment. 2010. Event occurs at 80 minutes. 
 57. ^ Kit, Borys (July 10, 2012). "'Pacific Rim' Writers Tapped for 'God of War' Adaptation (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved July 11, 2012. 
 58. ^ Nicholson, Max (August 30, 2012). "What's in Store for the God of War Movie?". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved September 1, 2012. 
 59. ^ Chan, Ken (January 15, 2010). "God of War: Unearthing the Legend for the Ultimate Fan!". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved November 28, 2012. 
 60. ^ Chen, Grace (March 25, 2010). "PlayStation Store Update". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 5, 2012. 
 61. ^ Chan, Ken (November 1, 2010). "Reason #6 to Pre-Order God of War: Ghost of Sparta – God of War Game Directors Live". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved November 4, 2010. 
 62. ^ Chen, Grace (September 13, 2011). "PlayStation Store Update". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved July 5, 2012. 
 63. ^ "God of War #1 Solicitation". DC Comics. Retrieved January 4, 2010. 
 64. ^ "God of War Comics". IGN. Ziff Davis Media. Retrieved September 23, 2012. 
 65. ^ Alexander, Jem (June 13, 2009). "Del Ray announces first God of War novel for March 2010". Joystiq. AOL. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved January 4, 2010. 
 66. ^ "God of War II by Robert E. Vardeman". Random House. Archived from the original on February 13, 2013. Retrieved February 13, 2013. 
 67. ^ Valentine, Dave. "God of War Soundtrack :: Review by Dave". Square Enix Music Online. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved July 15, 2012. 
 68. ^ Dave. "God of War II Official Soundtrack :: Review by Dave". SquareEnixMusic.com. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved July 15, 2012. 
 69. ^ "God of War: Chains of Olympus – Credits". Allgame. Rovi Corporation. Retrieved October 25, 2010. 
 70. ^ a b Chan, Ken (September 23, 2010). "Reason #2 to Pre-Order God of War: Ghost of Sparta — Official Soundtrack Revealed". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 19, 2012. Retrieved October 25, 2010. 
 71. ^ a b Caiazzo, Anthony (October 30, 2009). "God of War III Ultimate Edition and Pre-Order Items Announced". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved November 3, 2009. 
 72. ^ "God of War 3 / Game O.S.T.". Amazon.com. Retrieved November 5, 2010. 
 73. ^ Dave. "God of War III Original Soundtrack :: Review by Dave". SquareEnixMusic.com. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 15, 2012. 
 74. ^ Sinclair, Brendan (November 19, 2005). "RE4 named Game of Year at Spike Awards". GameSpot. CBS Interactive. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved July 6, 2012. 
 75. ^ Dormer, Dan (November 9, 2007). "Nominees for Spike TV's 'Video Game Awards 2007' revealed". Joystiq. AOL. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved July 6, 2012. 
 76. ^ McElroy, Griffin (November 17, 2010). "2010 Spike VGA nominations are in, appropriately preposterous". Joystiq. AOL. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 6, 2012. 
 77. ^ Dave. "God of War Trilogy Soundtrack :: Review by Dave". SquareEnixMusic.com. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 15, 2012. 
 78. ^ "God of War: Ghost of Sparta (Original Soundtrack from the Video Game)". iTunes Store. Apple Inc. Retrieved July 15, 2012. 
 79. ^ Dave. "God of War Ghost of Sparta Original Soundtrack :: Review by Dave". SquareEnixMusic.com. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved July 15, 2012. 
 80. ^ "God of War: Ascension (Original Soundtrack)". iTunes Store. Apple Inc. Retrieved March 6, 2013. 
 81. ^ Gilbert, Ben (June 5, 2012). "Composer confirms work on 'God of War IV' [update]". Joystiq. AOL. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved June 5, 2012. 
 82. ^ a b Brown, Chris (March 2, 2010). "God of War III Blood & Metal EP Out Now". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved February 2, 2011. 
 83. ^ "God of War: Blood & Metal". iTunes Store. Apple Inc. Retrieved May 13, 2013. 
 84. ^ Records, Roadrunner (December 21, 2009). "Roadrunner Announces God of War EP". Roadrunner Records. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved January 25, 2010. 
 85. ^ Weissbaum, William (April 6, 2010). "God of War III Exclusive: "Even Gods Cry" Music Video and Interview!". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on March 17, 2015. Retrieved February 2, 2012. 
 86. ^ Riff (February 28, 2010). "Blood and Metal: The God of War III EP Review". 1UP. Ziff Davis. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 15, 2012. 
 87. ^ Dave. "God of War Blood & Metal :: Review by Dave". SquareEnixMusic.com. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 15, 2012. 
 88. ^ "God of War Reviews". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 89. ^ "God of War (ps2: 2005)". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 90. ^ "God of War II Review". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 91. ^ "God of War II". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 92. ^ "God of War: Betrayal (Mobile)". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 93. ^ "God of War: Betrayal". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved July 6, 2012. 
 94. ^ "God of War: Chains of Olympus Reviews". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 95. ^ "God of War: Chains of Olympus (psp: 2008): Reviews". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 96. ^ "God of War Collection". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved November 20, 2012. 
 97. ^ "God of War Collection for PlayStation Vita". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved March 3, 2015. 
 98. ^ "God of War Collection". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved November 20, 2012. 
 99. ^ "God of War Collection for PlayStation Vita Reviews". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved March 3, 2015. 
 100. ^ "God of War III for PlayStation 3". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 101. ^ "God of War III (ps3) reviews at Metacritic.com". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved July 4, 2012. 
 102. ^ "God of War: Ghost of Sparta". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved October 26, 2010. 
 103. ^ "God of War: Ghost of Sparta". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved October 25, 2010. 
 104. ^ "God of War Origins Collection". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved November 20, 2012. 
 105. ^ "God of War Origins Collection". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved November 20, 2012. 
 106. ^ "God of War Saga". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved November 20, 2012. 
 107. ^ "God of War Saga". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved November 20, 2012. 
 108. ^ a b "God of War: Ascension at Game Rankings". GameRankings. CBS Interactive. Retrieved March 19, 2013. 
 109. ^ a b "God of War: Ascension at Metacritic". Metacritic. CBS Interactive. Retrieved March 19, 2013. 
 110. ^ Yin-Poole, Wesley (June 5, 2012). "God of War series has sold over 21 million copies". Eurogamer. Eurogamer Network. Archived from the original on November 19, 2012. Retrieved June 5, 2012. 
 111. ^ Barker, Sammy (June 5, 2012). "God of War Series Surpasses 21 Million Sales". Push Square. Archived from the original on March 17, 2015. Retrieved June 8, 2014. 
 112. ^ Pereira, Chris (October 25, 2010). "God of War: Ghost of Sparta Review". 1UP. Ziff Davis. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved October 25, 2010. 
 113. ^ Padilla, Raymond M. (March 22, 2005). "God of War (PS2)". GameSpy. IGN Entertainment. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved March 31, 2008. 
 114. ^ "Sony Computer Entertainment America to Unleash Kratos in Limited-Edition God of War PSP Entertainment Pack" (Press release). Sony Computer Entertainment America. February 26, 2008. Archived from the original on November 22, 2012. Retrieved March 18, 2008. 
 115. ^ IGN PlayStation Team (August 10, 2009). "The Top 25 PS2 Games of All Time". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on June 29, 2011. Retrieved July 1, 2012. 
 116. ^ IGN PlayStation Team (August 10, 2009). "The Top 25 PS2 Games of All Time". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on June 29, 2011. Retrieved July 1, 2012. 
 117. ^ Roper, Chris (February 12, 2007). "God of War II Review". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved March 12, 2007. 
 118. ^ Knight, Rich (November 19, 2012). "The 50 Best PS2 Games Ever". Complex.com. Complex Media. Archived from the original on November 21, 2012. Retrieved November 21, 2012. 
 119. ^ a b "Review: God of War: Chains of Olympus for PSP on GamePro.com". GamePro. February 20, 2008. Archived from the original on February 25, 2008. Retrieved July 1, 2012. 
 120. ^ "IGN Best of 2008: Best Action Game (PSP)". IGN. Ziff Davis Media. 2008. Archived from the original on November 19, 2012. Retrieved July 1, 2012. 
 121. ^ Noble, McKinley (September 23, 2010). "The 10 Best PSP Games". GamePro. Archived from the original on October 1, 2010. Retrieved July 1, 2012. 
 122. ^ a b Roper, Chris (March 8, 2010). "God of War III Review". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 1, 2012. 
 123. ^ a b c Video Game Awards (December 13, 2011). "Every VGA Winner From Years Past". Spike.com. Viacom. Retrieved August 4, 2012. 
 124. ^ Gallagher, James (March 17, 2011). "Heavy Rain And God Of War III Celebrated By BAFTA". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment Europe. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 1, 2012. 
 125. ^ Levine, Eric (July 8, 2010). "God of War: Ghost of Sparta Picks Up 9 Awards, 4 Nominations at E3". PlayStation.Blog. Sony Computer Entertainment America. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved July 1, 2012. 
 126. ^ Hunt, Jonathan (February 26, 2008). "God of War: Chains of Olympus". G4. G4 Media. Archived from the original on November 19, 2012. Retrieved July 1, 2012. 
 127. ^ Roper, Chris (February 18, 2008). "IGN: God of War: Chains of Olympus Review". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 19, 2012. Retrieved February 21, 2008. 
 128. ^ Sessler, Adam (March 8, 2010). "Review: God of War III (PS3)". G4. G4 Media. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved July 1, 2010. 
 129. ^ Webber, Garry (March 8, 2010). "God of War III review". Gamestyle. Archived from the original on November 15, 2012. Retrieved October 31, 2013. 
 130. ^ Parkin, Simon (October 24, 2010). "God of War: Ghost of Sparta". Eurogamer. Eurogamer Network. Archived from the original on November 26, 2012. Retrieved July 1, 2012. 
 131. ^ Simmons, Alex (March 14, 2013). "God of War: Ascension Review". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on March 19, 2013. Retrieved March 19, 2013. 
 132. ^ Edge Staff (March 7, 2013). "God of War: Ascension review". Edge. Future plc. Archived from the original on March 19, 2013. Retrieved March 19, 2013. 
 133. ^ Roper, Chris (November 13, 2009). "God of War Collection Review". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved November 16, 2009. 
 134. ^ Miller, Greg (August 31, 2011). "God of War Origins Review". IGN. Ziff Davis Media. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved September 11, 2011. 
 135. ^ Shaw, Patrick (August 29, 2011). "Review: God of War: Origins Collection (PS3)". GamePro. Archived from the original on December 1, 2011. Retrieved September 11, 2011. 
 136. ^ Fleming, Ryan (September 26, 2012). "God of War Saga review: All the God of War you can possibly handle". Digital Trends. Archived from the original on November 28, 2012. Retrieved November 1, 2012. 

Notes

External links