خداوندگار روشنایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خداوندگار روشنایی
LordofLight(Zelazny).jpg
نویسنده راجر زلازنی
طراح جلد هاوارد برنشتین
کشور ایالات متحده آمریکا
زبان انگلیسی
گونه خیال‌پردازی علمی
ناشر Doubleday
تاریخ انتشار
۱۹۶۷
نوع رسانه چاپی
تعداد صفحات ۲۵۷ صفحه

خداوندگار روشنایی (به انگلیسی: Lord of Light)، رمانی است در زمینهٔ خیال‌پردازی علمی از راجر زلازنی که اولین بار در سال ۱۹۶۷ به چاپ رسید و موفق شد نامزد جایزه نبولا و برندهٔ جایزه هوگو برای بهترین رمان در سال ۱۹۶۸ شود.[۱] دو فصل از این رمان به عنوان داستان کوتاه در مجلهٔ علمی‌تخیلی و فانتزی سال ۱۹۶۷ چاپ شد.

داستان آن در آینده‌ای بسیار دور می‌گذرد که انسان‌هایی در گذشته موفق به مهاجرت به سیاره‌ای شده‌اند و امروزه با در اختیار داشتن تمامی تکنولوژی‌های پیشرفته، نام‌های خدایان هندو را بر خود گذاشتند و با برخورداری از زندگی جاودان و مرفه در شهری آسمانی، مردمان عادی را به پرستش و اطاعت از خود واداشته‌اند. اما یکی از این خدایان (که نام بودا یا خداوندگار روشنایی یا سَم را برخود دارد) علیه دیگر خدایان قیام کرده و خواستار برابری تمام انسان‌ها و استفادهٔ یکسان همهٔ آن‌ها از تکنولوژی می‌شود.

شخصیت‌های اصلی[ویرایش]

  • سَم - در زندگی‌های پیشین بسیاری در نقش خدایان و با القابی همچون کالکین، میتریا، خداوندگار روشنایی، مانجوسری و دربندکنندهٔ دیوان ظاهر شده‌است. او از اولین انسان‌هایی است که به سیاره پا گذاشته و کسی است که توانسته برخی از ساکنان پیشین سیاره (دیوها) را به تنهایی شکست داده و در چاهی در دل کوهی بزرگ به بند کشد. او کسی است که اندیشه برابری انسان‌ها و خدایان را مطرح می‌کند و در این راه در برابر دیگر خدایان می‌ایستد.
  • یاما - خدای مرگ، از نسل سوم مهاجرین، در آغاز دشمن سَم است اما بعدها به اصلی‌ترین متحدش تبدیل می‌شود. دانشمندی نابغه است که پایهٔ بسیاری از سلاح‌ها و تکنولوژی‌های جدید خدایان را گذاشته است. او صاحب قدرت نگاه مرگ‌آور است. او دل به عشق کالی بسته‌است و با بدعهدی او به سَم می‌پیوندد.
  • کالی - ایزدبانوی نابودی که با نام‌های دورگا و همسر کالکین هم شناخته می‌شود و از نسل اول مهاجرین است. او برای سده‌ها معشوقه، همسر و همراه سَم بوده‌است و پس از شورش سَم، اصلی‌ترین دشمن اوست.
  • تاک - که با نام نیزهٔ تابناک هم شناخته می‌شود یکی از نیمه‌خدایان بود که پس از همراهی با سَم، به صورت میمون به زمین تبعید شد.
  • کوبرا - دوست یاما، یکی از خدایانِ لوکاپالا، او در نبرد پایانی به همراه سَم و یاما علیه دیگر خدایان می جنگد.
  • راتری - ایزدبانوی شب و دوستِ کوبرا که در نبرد پایانی در کنار سَم با دیگر خدایان می‌جنگد.

پانویس[ویرایش]

  1. "1968 Award Winners & Nominees". Worlds Without End. Retrieved 2009-09-27.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]