خبرچین بیکران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نقشهٔ جمع‌آوری داده‌های جهانی آژانس امنیت ملی آمریکا. چنان‌که در نقشه دیده می‌شود، ایران مورد بیشترین شنود اطلاعات قرار گرفته است.

خبرچین بیکران (به انگلیسی: Boundless Informant) یک سامانهٔ دیداری‌سازی و تحلیل برای بزرگ‌دادهها است که توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا برای خلاصه‌سازی داده‌های جمع‌آوری شده از سطح جهان به کار می‌رود. در اطلاعاتی که در گاردین در این باره منتشر شد، نقشه‌ای دیده می‌شود که گفته می‌شود توسط برنامهٔ خبرچین بیکران تولید شده‌است.

اطلاعات تحلیل شده توسط خبرچین بیکران شامل داده‌های برنامه‌های مراقبت الکترونیکی (DNI) و فراداده‌های تماس‌های تلفنی (DNR) می‌شود. یکی از منابع این داده‌ها پریزم بوده‌است. با توجه به نقشهٔ منتشرشده خبرچین بی‌کران خلاصه‌ای از داده‌های ۵۰۴ منبع جمع‌آوری DNI و DNR یا SIGAD را نمایش می‌دهد. در این نقشه کشورهایی که بیشترین مراقب از آن‌ها به عمل آمده دارای رنگ قرمز و کشورهای دارای پوشش مراقبتی کمتر دارای رنگ سبز هستند.

جاسوسی ویژه از ایران[ویرایش]

  • طبق اطلاعات گاردین، جمهوری اسلامی ایران کشوری است که بیشترین مقدار اطلاعات از آن جمع‌آوری شده است؛ به طوری که در پروژه خبرچین بیکران، تنها در ماه مارس ۲۰۱۳ تعداد ۱۴ میلیارد گزارش از ایران جمع‌آوری شده است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Boundless Informant: the NSA's secret tool to track global surveillance data". ٰThe Guardian. Retrieved 1 September 2013.