خاورمیانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish
خاورمیانه
Middle East
مساحت۷٬۲۰۷٬۵۷۵ کیلومتر مربع (۲٬۷۸۲٬۸۶۰ مایل مربع)
جمعیت۳۷۱ میلیون (۲۰۱۰)
کشورها قلمروهای غیرمستقل:
آکراتاری و داکیلیا
زبان‌ها
منطقه زمانییوتی‌سی ۲:۰۰+، یوتی‌سی ۳:۰۰+، یوتی‌سی ۳:۳۰+، یوتی‌سی ۴:۰۰+، یوتی‌سی ۴:۳۰+
بزرگترین شهرهابزرگترین کلان‌شهرهای خاورمیانه: . کابل
منطقهٔ جغرافیایی خاور میانه، واقع در جنوب غربی قاره آسیا که دربرگیرندهٔ کشورهای بین مصر و ایران است.

خاوَرِمیانه[الف] منطقه‌ای جغرافیایی است که از تنگه باب المندب تا تنگه داردانل تا رشته کوه‌های هیمالیا و بندر کراچی واقع در غرب آسیا واقع شده. خاور میانه منطقه‌ای استراتژیک از نظر جغرافیایی و انرژی است، به‌طوری‌که ۵۶٫۶[۱] درصد از نفت کره زمین در این منطقه وجود دارد.

این منطقه گروه‌های فرهنگی و نژادی گوناگونی مانند فارسی‌زبانان، آشوری‌ها، آذربایجانی‌ها، ترک‌های آناتولی، کردها، بلوچ‌ها، عرب‌ها و بربرها را در خود جای داده‌است. زبان‌های اصلی این منطقه عبارت است از فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، لری، بلوچی، آشوری، ترکی استانبولی، عربی و عبری. در برخی زمینه‌ها واژه بسط یافته خاور میانه به تازگی شامل کشورهای افغانستان، پاکستان، قفقاز، آسیای مرکزی و آفریقای شمالی شده‌است که علاوه بر آنچه یادشد زبان اردو و پشتو را نیز در بر می‌گیرد.

بسیاری از تعریف‌های «خاور میانه» —چه در کتاب‌های مرجع و چه در اصطلاح عامیانه— آن را ناحیه‌ای در غرب آسیا و دربرگیرندهٔ کشورهای بین ایران و مصر معرفی می‌کنند. با این که بخش بیشتر کشور مصر (به جز صحرای سینا) در آفریقای شمالی واقع‌شده ولی آن را جزو «خاور میانه» می‌دانند. کشورهای شمال آفریقا از قبیل لیبی، تونس و مراکش بر خلاف خاور میانه، در رسانه‌های عمومی کشورهای آفریقای شمالی خوانده می‌شوند.

جغرافیا[ویرایش]

نقشه طبقه‌بندی آب و هواییِ بر اساسِ سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن در خاورمیانه

منطقه‌ای از آسیا را که به نام خاور میانه یا آسیای جنوب غربی شناخته شده می‌توان به دو بخش تقسیم نمود یکی بخش شمالی شامل ترکیه و ایران و دیگری بخش جنوبی شامل شبه‌جزیره عربستان. بخش شمالی را به یک گره زینتی تشبیه می‌کنند که مرکز آن در محاذات جنوب قفقاز واقع شده و طرف غربی یا چپ آن را آسیای صغیر دربر گرفته‌است. طرف خاوری یا راست گره مورد بحث را ایران فراگرفته که خود سرزمینی است فلاتی با شیب عمومی به طرف خاور که همه اطراف آن را رشته کوه‌های بلندی به وجود آورده‌است. شبه جزیره عربستان یا بخش جنوبی آسیای جنوب غربی دارای ترکیبی خیلی ساده است بدین معنی که تمام آن از یک تختال (Block) عظیمی تشکیل شده که قسمت‌های برآمده آن در مجاورت دریای مدیترانه و سرخ به چشم می‌خورد. دومین منطقه آسیا را شبه قاره عظیم هند و پاکستان به وجود آورده‌است که رشته کوه‌های بزرگی مانند سلیمان در شمال باختری و قره قوروم -هیمالیا در شمال و اراکان (Arakan) و یوما (Yoma) در خاور آن را از نواحی جدا می‌سازد.[۲]

جسی ویلر دربارهٔ خاور میانه در کتاب جغرافیای عمومی جهان (مناطق مهم جغرافیایی) می‌نویسد:

«خاور میانه منطقه‌ای است که قسمت اعظم آن از بیابان و علفزار تشکیل می‌شود، در مورد وسعت این منطقه بین علما اختلاف فاحشی وجود دارد به‌طوری‌که برخی از آنان حتی اصطلاح «خاور میانه» را اصولاً قبول ندارند چون آن را خیلی مبهم و اشتباه می‌دانند، این اصطلاح از طرف اروپاییان به این منطقه داده شده‌است زیرا اروپاییان سرزمین‌هایی که در شرق اروپا بودند رو به ترتیب به سه قسمت خاوردور (آسیای شرقی)، خاور میانه (جنوب غرب آسیا) و خاور نزدیک تقسیم‌بندی کرده‌اند. [نیازمند منبع]معهذا این اصطلاح به عنوان نام یک منطقه طوری تثبیت شد که برانداختن آن آسان نیست.»[۳]

تاریخ[ویرایش]

نقشه‌ای سیاسی از منطقهٔ خاور میانه که در سال ۱۸۶۶ میلادی توسط آلوین جوئت جانسون ترسیم‌شده‌است. نام تاریخی خلیج فارس در نقشه مشهود است.

خاور میانه از نخستین خاستگاه‌های تمدن جهان است. بسیاری از باورها و آیین‌های جهان از اینجا برخاسته‌اند، نخستین یافته‌های آدمی در اینجا بوده، و همچنین نخستین برخورد انسانهای هوشمند آفریقایی (نسل امروز انسان‌ها) و انسان‌های نیاندرتال می‌باشد.[۴] نخستین قانون‌های جهان (قانون حمورابی) در اینجا نوشته شده‌است.

خاور میانه از میانه قرن بیستم، مرکز توجه جهانی و شاید حساس‌ترین منطقه جهان از نظر استراتژیکی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بوده‌است و مکان کشمکشهای دراز مدت اعراب و اسرائیل است. خاور میانه زادگاه ادیان مهمی چون یهودیت، مسیحیت، اسلام، و ادیان غیر ابراهیمی مثل دین زرتشتی، آیین مهر و مانوی است.

نمی‌توان گفت تمامی خاور میانه تاریخی مشترک دارد، گو اینکه در پاره‌ای از خصوصیات فرهنگی یکدست است. حبیب برجیان خاور میانه را «قاره فرهنگی» نامیده‌است و به باور او سهم ایران در تاریخ و فرهنگ این منطقه به خصوص در دوره‌های هخامنشی و اسلامی قبل از صفوی پررنگ بوده‌است.[۵]

مرزها[ویرایش]

نقشه کشورهایی که مجموعاً به آن‌ها خاور میانه گفته می‌شود.

اصطلاح خاور میانه شناسندهٔ منطقه‌ای فرهنگی است، در نتیجه مرز مشخصی برای آن وجود ندارد. به‌طور کلی کشورهای این منطقه عبارت‌اند از:

کشورهای غربی این منطقه (الجزایر، تونس، لیبی و مراکش) به دلیل وابستگی شدید تاریخی و فرهنگی پیشتر بخشی از خاور میانه شمرده می‌شوند. سودان نیز یکی از این کشورها به‌شمار می‌آید. کشورهای آفریقایی موریتانی و سومالی نیز پیوندهایی با خاور میانه دارند. ترکیه و قبرس که از نظر جغرافیایی درون یا نزدیک این منطقه هستند، خود را بخشی از اروپا می‌دانند و ایران را مرز شرقی خاور میانه می‌انگارند. البته افغانستان را نیز از کشورهای این بخش‌بندی به‌شمار می‌آورند که درقلب آسیا موقعیت دارد [نیازمند منبع].

اصطلاح اروپایی[ویرایش]

خاور میانه واژه‌ای است که اروپاییان به این منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی خودشان اطلاق کرده‌اند در حالی که این منطقه تقریباً در مرکز خشکی‌های زمین و نقشهٔ امروزی جهان است و نه در شرق مرکزی یا همان خاور میانه. منطقه خاور میانه از نظر جغرافیایی و به‌طور حقیقی باید در مرکز آسیا باشد نه جنوب غربی آسیا به علاوهٔ مصر.

برخی افراد از واژهٔ خاور میانه به دلیل اروپامحوری بودن آن انتقاد می‌کنند. این منطقه تنها از دید اروپای غربی، در مشرق واقع شده در حالیکه همین منطقه برای یک هندی منطقه‌ای غربی و برای یک روسی در جنوب واقع شده‌است.

واژهٔ «میانه» نیز به دلیل برداشتهای مختلف باعث سردرگمی‌هایی شده‌است. قبل از جنگ جهانی اول اصطلاح خاور نزدیک در انگلیسی به مناطق بالکان و امپراتوری عثمانی اطلاق می‌شد در حالیکه اصطلاح خاور میانه شامل سرزمین‌های ایران، افغانستان، آسیای مرکزی، ترکستان و قفقاز بود. همچنین اصطلاح خاور دور به کشورهای شرق آسیا نظیر چین، ژاپن، دو کره، هنگ‌کنگ، تایوان و غیره اطلاق می‌شد.

با نابودی امپراتوری عثمانی در سال ۱۲۹۷ خورشیدی، دیگر اصطلاح خاور نزدیک کاربرد زیادی نداشت و این در حالی بود که اصطلاح خاور میانه به کشورهای تازه بنیاد جهان اسلام اطلاق شد. با این حال استفاده از اصطلاح خاور نزدیک توسط برخی رشته‌های دانشگاهی نظیر باستان‌شناسی و تاریخ کهن زنده شد. (مراجعه کنید به خاور نزدیک باستان).

اصطلاح خاور میانه آنگاه رواج یافت که بخش‌های انگلیسی و فرانسوی‌زبان از آن استفاده کردند. در زبان فارسی نیز در دهه‌های گذشته همین اصطلاح «اروپا محور» را بی‌چون‌وچرا و بدون در نظر گرفتن دیدگاه خود در اینباره که اصطلاح «جنوب غربی آسیا» که بامعنا و از نظر جغرافیایی درست است برای این منطقه مناسب است. اما ایران و سایر کشورهای جهان بدون هیچ دلیل موجهی اصطلاح خاور میانه را به‌طور مستقیم از فرانسوی و انگلیسی کپی کردند. اگر چه گهگاه برخی این نکته را تذکر می‌دهند.

سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نامگذاری منطقه غرب آسیا به نام خاور میانه از سوی غربی‌ها را تعبیری غلط و دلیل بر تکبر و حس برتری طلبی اروپایی‌ها می‌داند که اروپا را مرکز جهان دانسته و خاور یا شرق را نسبت به اروپا می‌سنجند و به سه منطقه خاور دور، خاور میانه و خاور نزدیک تقسیم‌بندی و تعبیر می‌کنند. به اعتقاد او عبارت «غرب آسیا» جایگزینی درست برای خاور میانه و تعابیر خاور دور، نزدیک و میانه نادرست هستند.[۶] خامنه ای در این باره در دیدار با استادان دانشگاه در ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ گفت:

«البته من اصرار دارم این منطقه را «غرب آسیا» بگویم، نه خاور میانه. تعبیر خاور دور، خاور نزدیک، خاور میانه درست نیست. دور از کجا؟ از اروپا. نزدیک به کجا؟ به اروپا. یعنی مرکز دنیا اروپاست؛ هر جایی که از اروپا دورتر است، اسمش خاور دور است؛ هر جا نزدیکتر است، خاور نزدیک است؛ هر جا وسط است، خاور میانه است! این تعریفی است که خود اروپائی‌ها کردند؛ نه، ما این را قبول نداریم. آسیا یک قاره‌ای است؛ شرقی دارد، غربی دارد، وسطی دارد؛ ما در غرب آسیا قرار داریم؛ بنابراین منطقهٔ ما اسمش منطقهٔ غرب آسیا است، نه منطقهٔ خاور میانه.»[۶]

ابراهیم متقی استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه تهران، اروپامحوری را تلاشی در جهت مرکز قرار دادن غرب در الگوی عام نظام جهانی می‌داند و معتقد است ارزیابی انتقادی دربارهٔ مفاهیمی همانند خاور دور، خاور نزدیک و خاور میانه را باید به‌عنوان یکی از نشانه‌های نقد اروپا مداری در نظام جهانی دانست.[۷]

کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران نیز در نشست مورخ ۲۹ آبان ۱۳۹۱ مسئله نامگذاری منطقه خاور میانه را بررسی کرده و آن را «برآمده از اندیشه‌های استعماری غرب» و «دارای ابهام و ایراد اساسی از جنبه‌های مختلف جغرافیایی و سیاسی» دانست و استفاده از واژه «غرب آسیا» برای بخش آسیایی، و «شمال آفریقا» برای بخش آفریقایی منطقه خاور میانه را پیشنهاد کرد. همچنین نتیجه این نشست به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و برخی از دانشگاه‌ها و نیز انجمن‌های علمی ذی‌ربط نیز منعکس شد.[۸]

نواحی خاورمیانه[ویرایش]

اقتصاد[ویرایش]

خاور میانه از مناطقی است که به دلیل برخورداری از ذخایر عظیم نفت، یک منبع انرژی برای جهان به‌شمار می‌رود. عربستان، ایران، عراق، کویت، امارات متحده عربی از کشورهایی هستند که دارای بزرگترین منابع نفت در جهان هستند. خاور میانه همچنین دارای ذخایر عظیم گاز طبیعی است. ایران و قطر به ترتیب اولین و دومین ذخایر گاز طبیعی در جهان را دارند. اقتصاد کشورهای نفت خیز خاور میانه بیشتر تک محصولی و به صادرات نفت وابسته است و کمتر از منابع نفت در بخش صنعتی این کشورها استفاده می‌شود. یمن یکی از کشورهای فقیر این منطقه به‌شمار می‌رود.

تمامی کشورهای تولیدکننده نفت خاور میانه در گروه کشورهای منا دسته‌بندی می‌شوند.

بیشترین و کمترین نرخ تورم سالیانه در این منطقه به ترتیب به سوریه با ۱۲۱٫۲۹ درصد تورم سالانه به عنوان بیشترین تورم و عربستان سعودی با ۰٫۸۵ تورم کمترین میزان نرخ تورم را به خود اختصاص داده‌است.[۹]

نقشهٔ خاور میانه از ۱۹۱۰ تا ۲۰۱۰[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ذخایر اثبات شده نفت در خاور میانه.
 2. محمد حسن گنجی (بهار 2537 شاهنشاهی). «آزمایش زمین به صورت یک منبع طبیعت با نمونه‌هایی از آسیا». جغرافیا (نشریه انجمن جغرافیدانان ایران). انجمن جغرافیدانان ایران. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 3. بدیعی، ربیع (۱۳۶۲). جغرافیای مفصل ایران. اقبال. صص. ۱۲.
 4. انسان‌ها و نئاندرتال‌ها به احتمال زیاد در خاورمیانه دخیل هستند sciencemag.org
 5. برجیان، حبیب، «ایران در قاره فرهنگی خاور میانه»، پر، شماره‌های ۹۸–۹۹، ۱۳۸۱. [۱].
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ «چرا «غرب آسیا» به جای «خاورمیانه»؟». خبرگزاری تسنیم. ۶ شهریور ۱۳۹۴.
 7. ابراهیم متقی (۱۸ آذر ۱۳۹۲). «اروپامداری؛ چرا غرب آسیا خاور میانه نامیده شد؟». پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای.
 8. «اعلام موضع کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران: غرب آسیا به جای خاورمیانه». همشهری آنلاین. ۱۰ دی ۱۳۹۱.
 9. ناشناس (۲۰۱۸-۰۷-۰۷). «ترسیم تورم در خاورمیانه؛ ایران در جایگاه سومین کشور با تورم بالا». تجارت‌نیوز. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().

Coordinates: 29°N 41°E / 29°N 41°E / 29; 41

Middle East
Middle East
Area7,207,575 km2 (2,782,860 sq mi)
Population371 million (2010)[1]
Countries
Dependencies
Languages
Time zonesUTC+02:00, UTC+03:00, UTC+03:30, UTC+04:00, UTC+04:30
Largest citiesLargest cities:
Map of the Middle East between Africa, Europe, Central Asia, and South Asia.
Middle East map of Köppen climate classification.

The Middle East is a transcontinental region in Afro-Eurasia which generally includes Western Asia (except for Transcaucasia), all of Egypt (mostly in North Africa), and Turkey (partly in Southeast Europe). The term has come into wider usage as a replacement of the term Near East (as opposed to the Far East) beginning in the early 20th century. The broader concept of the "Greater Middle East" (aka the Middle East and North Africa or the MENAP) also includes the Maghreb, Sudan, Djibouti, Somalia, the Comoros, Afghanistan, Pakistan, and sometimes Transcaucasia and Central Asia into the region. The term "Middle East" has led to some confusion over its changing definitions.

Most Middle Eastern countries (13 out of 18) are part of the Arab world. The most populous countries in the region are Egypt, Iran, and Turkey, while Saudi Arabia is the largest Middle Eastern country by area. The history of the Middle East dates back to ancient times, with the geopolitical importance of the region being recognized for millennia.[2][3][4] Several major religions have their origins in the Middle East, including Judaism, Christianity, and Islam. Arabs constitute the majority ethnic group in the region,[5] followed by Turks, Persians, Kurds, Azeris, Copts, Jews, Assyrians, Iraqi Turkmen, and Greek Cypriots.

The Middle East generally has a hot, arid climate, with several major rivers providing irrigation to support agriculture in limited areas such as the Nile Delta in Egypt, the Tigris and Euphrates watersheds of Mesopotamia (Iraq, Kuwait, and eastern Syria), and most of what is known as the Fertile Crescent. Most of the countries that border the Persian Gulf have vast reserves of crude oil, with monarchs of the Arabian Peninsula in particular benefiting economically from petroleum exports. Because of the arid climate and heavy reliance on the fossil fuel industry, the Middle East is both a heavy contributor to climate change and a region expected to be severely negatively impacted by it.

Terminology

The term "Middle East" may have originated in the 1850s in the British India Office.[6] However, it became more widely known when American naval strategist Alfred Thayer Mahan used the term in 1902[7] to "designate the area between Arabia and India".[8][9] During this time the British and Russian Empires were vying for influence in Central Asia, a rivalry which would become known as The Great Game. Mahan realized not only the strategic importance of the region, but also of its center, the Persian Gulf.[10][11] He labeled the area surrounding the Persian Gulf as the Middle East, and said that after Egypt's Suez Canal, it was the most important passage for Britain to control in order to keep the Russians from advancing towards British India.[12] Mahan first used the term in his article "The Persian Gulf and International Relations", published in September 1902 in the National Review, a British journal.

The Middle East, if I may adopt a term which I have not seen, will some day need its Malta, as well as its Gibraltar; it does not follow that either will be in the Persian Gulf. Naval force has the quality of mobility which carries with it the privilege of temporary absences; but it needs to find on every scene of operation established bases of refit, of supply, and in case of disaster, of security. The British Navy should have the facility to concentrate in force if occasion arise, about Aden, India, and the Persian Gulf.[13]

Mahan's article was reprinted in The Times and followed in October by a 20-article series entitled "The Middle Eastern Question," written by Sir Ignatius Valentine Chirol. During this series, Sir Ignatius expanded the definition of Middle East to include "those regions of Asia which extend to the borders of India or command the approaches to India."[14] After the series ended in 1903, The Times removed quotation marks from subsequent uses of the term.[15]

Until World War II, it was customary to refer to areas centered around Turkey and the eastern shore of the Mediterranean as the "Near East", while the "Far East" centered on China,[16] and the Middle East then meant the area from Mesopotamia to Burma, namely the area between the Near East and the Far East.[citation needed] In the late 1930s, the British established the Middle East Command, which was based in Cairo, for its military forces in the region. After that time, the term "Middle East" gained broader usage in Europe and the United States, with the Middle East Institute founded in Washington, D.C. in 1946, among other usage.[17]

The corresponding adjective is Middle Eastern and the derived noun is Middle Easterner.

Criticism and usage

1957 American film about the Middle East

The description Middle has also led to some confusion over changing definitions. Before the First World War, "Near East" was used in English to refer to the Balkans and the Ottoman Empire, while "Middle East" referred to Iran, the Caucasus, Afghanistan, Central Asia, and Turkestan. In contrast, "Far East" referred to the countries of East Asia (e.g. China, Japan, Korea, etc.)

With the disappearance of the Ottoman Empire in 1918, "Near East" largely fell out of common use in English, while "Middle East" came to be applied to the re-emerging countries of the Islamic world. However, the usage "Near East" was retained by a variety of academic disciplines, including archaeology and ancient history, where it describes an area identical to the term Middle East, which is not used by these disciplines (see Ancient Near East).

The first official use of the term "Middle East" by the United States government was in the 1957 Eisenhower Doctrine, which pertained to the Suez Crisis. Secretary of State John Foster Dulles defined the Middle East as "the area lying between and including Libya on the west and Pakistan on the east, Syria and Iraq on the North and the Arabian peninsula to the south, plus the Sudan and Ethiopia."[16] In 1958, the State Department explained that the terms "Near East" and "Middle East" were interchangeable, and defined the region as including only Egypt, Syria, Israel, Lebanon, Jordan, Iraq, Saudi Arabia, Kuwait, Bahrain, and Qatar.[18]

The Associated Press Stylebook says that Near East formerly referred to the farther west countries while Middle East referred to the eastern ones, but that now they are synonymous. It instructs:

Use Middle East unless Near East is used by a source in a story. Mideast is also acceptable, but Middle East is preferred.[19]

The term Middle East has also been criticised as Eurocentric ("based on a British Western perception") by Hanafi (1998).[20]

Translations

There are terms similar to Near East and Middle East in other European languages, but since it is a relative description, the meanings depend on the country and are different from the English terms generally. In German the term Naher Osten (Near East) is still in common use (nowadays the term Mittlerer Osten is more and more common in press texts translated from English sources, albeit having a distinct meaning) and in Russian Ближний Восток or Blizhniy Vostok, Bulgarian Близкия Изток, Polish Bliski Wschód or Croatian Bliski istok (meaning Near East in all the four Slavic languages) remains as the only appropriate term for the region. However, some languages do have "Middle East" equivalents, such as the French Moyen-Orient, Swedish Mellanöstern, Spanish Oriente Medio or Medio Oriente, and the Italian Medio Oriente.[note 1]

Perhaps because of the influence of the Western press, the Arabic equivalent of Middle East (Arabic: الشرق الأوسط ash-Sharq al-Awsaṭ) has become standard usage in the mainstream Arabic press, comprising the same meaning as the term "Middle East" in North American and Western European usage. The designation, Mashriq, also from the Arabic root for East, also denotes a variously defined region around the Levant, the eastern part of the Arabic-speaking world (as opposed to the Maghreb, the western part).[21] Even though the term originated in the West, apart from Arabic, other languages of countries of the Middle East also use a translation of it. The Persian equivalent for Middle East is خاورمیانه (Khāvar-e miyāneh), the Hebrew is המזרח התיכון (hamizrach hatikhon) and the Turkish is Orta Doğu.

Territories and regions

Territories and regions usually considered within the Middle East

Traditionally included within the Middle East are Iran (Persia), Asia Minor, Mesopotamia, the Levant, the Arabian Peninsula, and Egypt. In modern-day-country terms they are these:

Arms Flag State Area
(km2)
Population
(2012)
Density
(per km2)
Capital Nominal
GDP
, bn (2018)[22]
Per capita (2018)[23] Currency Government Official
languages
United Kingdom Akrotiri and Dhekelia Akrotiri and Dhekelia 254 15,700 N/A Episkopi N/A N/A Euro De facto stratocratic dependency under a constitutional monarchy English
Bahrain Bahrain Bahrain 780 1,234,596 1,582.8 Manama $30.355 $25,851 Bahraini dinar Absolute monarchy Arabic
Cyprus Cyprus Cyprus 9,250 1,088,503 117 Nicosia $24.492 $28,340 Euro Presidential republic Greek,
Turkish
Egypt Egypt Egypt 1,010,407 82,798,000 90 Cairo $249.559 $2,573 Egyptian pound Presidential republic Arabic
Emblem of Iran.svg Iran Iran 1,648,195 78,868,711 45 Tehran $452.275 $5,491 Iranian rial Islamic republic Persian
Iraq Iraq Iraq 438,317 33,635,000 73.5 Baghdad $226.07 $5,930 Iraqi dinar Parliamentary republic Arabic,
Kurdish
Israel Israel Israel 20,770 7,653,600 365.3 Jerusalema $369.843 $41,644 Israeli shekel Parliamentary republic Hebrew
Jordan Jordan Jordan 92,300 6,318,677 68.4 Amman $42.371 $4,278 Jordanian dinar Constitutional monarchy Arabic
Kuwait Kuwait Kuwait 17,820 3,566,437 167.5 Kuwait City $141.05 $30,839 Kuwaiti dinar Constitutional monarchy Arabic
Lebanon Lebanon Lebanon 10,452 4,228,000 404 Beirut $56.409 $9,257 Lebanese pound Parliamentary republic Arabic
National emblem of Oman.svg Oman Oman 212,460 2,694,094 9.2 Muscat $82.243 $19,302 Omani rial Absolute monarchy Arabic
Palestine State of Palestine Palestine 6,220 4,260,636 667 Ramallaha n/a n/a Israeli shekel,
Jordanian dinar
Semi-presidential republic Arabic
Emblem of Qatar.svg Qatar Qatar 11,437 1,696,563 123.2 Doha $192.45 $70,780 Qatari riyal Absolute monarchy Arabic
Emblem of Saudi Arabia.svg Saudi Arabia Saudi Arabia 2,149,690 27,136,977 12 Riyadh $782.483 $23,566 Saudi riyal Absolute monarchy Arabic
Syria Syria Syria 185,180 23,695,000 118.3 Damascus n/a n/a Syrian pound Presidential republic Arabic
Turkey Turkey 783,562 73,722,988 94.1 Ankara $766.428 $9,346 Turkish lira Presidential republic Turkish
United Arab Emirates United Arab Emirates United Arab Emirates 82,880 8,264,070 97 Abu Dhabi $424.635 $40,711 UAE dirham Federal Absolute monarchy Arabic
Yemen Yemen Yemen 527,970 23,580,000 44.7 Sana'ab
Aden (provisional)
$26.914 $872 Yemeni rial Provisional presidential republic Arabic
a. ^ ^ Jerusalem is the proclaimed capital of Israel, which is disputed and the actual location of the Knesset, Israeli Supreme Court, and other governmental institutions of Israel. Ramallah is the actual location of the government of Palestine, whereas the proclaimed capital of Palestine is East Jerusalem, which is disputed.
b. ^ Controlled by the Houthis due to the ongoing war. Seat of government moved to Aden.

Other definitions of the Middle East

Various concepts are often being paralleled to Middle East, most notably Near East, Fertile Crescent and the Levant. Near East, Levant and Fertile Crescent are geographic concepts, which refer to large sections of the modern defined Middle East, with Near East being the closest to Middle East in its geographic meaning. Due to it primarily being Arabic speaking, the Maghreb region of North Africa is sometimes included.

The countries of the South CaucasusArmenia, Azerbaijan, and Georgia—are occasionally included in definitions of the Middle East.[24]

The Greater Middle East was a political term coined by the second Bush administration in the first decade of the 21st century,[25] to denote various countries, pertaining to the Muslim world, specifically Iran, Turkey, Afghanistan and Pakistan.[26] Various Central Asian countries are sometimes also included.[27]

History

The Kaaba, located in Mecca, Saudi Arabia

The Middle East lies at the juncture of Eurasia and Africa and of the Mediterranean Sea and the Indian Ocean. It is the birthplace and spiritual center of religions such as Christianity, Islam, Judaism, Manichaeism, Yezidi, Druze, Yarsan and Mandeanism, and in Iran, Mithraism, Zoroastrianism, Manicheanism, and the Bahá'í Faith. Throughout its history the Middle East has been a major center of world affairs; a strategically, economically, politically, culturally, and religiously sensitive area. The region is one of the regions were agriculture was independently discovered, and from the Middle East it was spread, during the Neolithic, to different regions of the world such as Europe, the Indus Valley and Eastern Africa.

Prior to the formation of civilizations, advanced cultures formed all over the Middle East during the Stone age. The search for agricultural lands by agriculturalists, and pastoral lands by herdsmen meant different migrations took place within the region and shaped its ethnic and demographic makeup.

Around 10,000 BC the first fully developed Neolithic cultures belonging to the phase Pre-Pottery Neolithic A (PPNA) appeared in the Fertile Crescent.[28] Around 10,700–9400 BC a settlement was established in Tell Qaramel, 10 miles (16 km) north of Aleppo. The settlement included two temples dating to 9650 BC.[29] Around 9000 BC during the PPNA, one of the world's first towns, Jericho, appeared in the Levant. It was surrounded by a stone wall and contained a population of 2,000–3,000 people and a massive stone tower.[30] Around 6400 BC the Halaf culture appeared in Syria and Northern Mesopotamia. The Halaf culture was adjacent to the Ubaid culture (c. 6500 BC) of southern Mesopotamia, Hassuna culture (c. 6000 BC) of northeastern Mesopotamia and Samarra culture (c. 5500 BC) of central Mesopotamia.

In 1981 a team of researchers from the Maison de l'Orient et de la Méditerranée, including Jacques Cauvin and Oliver Aurenche divided Near East Neolithic chronology into ten periods (0 to 9) based on social, economic and cultural characteristics.[31] In 2002 Danielle Stordeur and Frédéric Abbès advanced this system with a division into five periods.

 1. Natufian between 12,000 and 10,200 BC,
 2. Khiamian between 10,200 and 8800 BC, PPNA: Sultanian (Jericho), Mureybetian,
 3. Early PPNB (PPNB ancien) between 8800 and 7600 BC, middle PPNB (PPNB moyen) between 7600 and 6900 BC,
 4. Late PPNB (PPNB récent) between 7500 and 7000 BC,
 5. A PPNB (sometimes called PPNC) transitional stage (PPNB final) in which Halaf and dark faced burnished ware begin to emerge between 6900 and 6400 BC.[32]

The Middle East is widely and most famously known as the Cradle of civilization. The world's earliest civilizations, Mesopotamia (Sumer, Akkad, Assyria and Babylonia), ancient Egypt and Kish in the Levant, all originated in the Fertile Crescent and Nile Valley regions of the ancient Near East. These were followed by the Hittite, Greek, Hurrian and Urartian civilisations of Asia Minor, Elam in pre-Iranian Persia, as well as the civilizations of the Levant (such as Ebla, Mari, Nagar, Ugarit, Canaan, Aramea, Mitanni, Phoenicia and Israel), Persian and Median civilizations in Iran, North Africa (Carthage/Phoenicia) and the Arabian Peninsula (Magan, Sheba, Ubar). The Near East was first largely unified under the Neo Assyrian Empire, then the Achaemenid Empire followed later by the Macedonian Empire and after this to some degree by the Iranian empires (namely the Parthian and Sassanid Empires), the Roman Empire and Byzantine Empire. The region served as the intellectual and economic center of the Roman Empire and played an exceptionally important role due to its periphery on the Sassanid Empire. From the 4th century CE onwards, the Middle East became the center of the two main powers at the time, the Byzantine empire and the Sassanid Empire. However, it would be the later Arab Caliphates of the Middle Ages, or Islamic Golden Age which began with the Arab conquest of the region in the 7th century AD, that would first unify the entire Middle East as a distinct region and create the dominant Islamic ethnic identity that largely (but not exclusively) persists today. The 4 caliphates that dominated the Middle East for more than 600 years were the Rashidun Caliphate, the Umayyad caliphate, the Abbasid caliphate and the Fatimid caliphate. The Mongols, the Kingdom of Armenia, the Franks during the crusades, the Seljuks, the Safavids, the Mamluks, the Ottoman Empire, and the British Empire also dominated the region.

The modern Middle East began after World War I, when the Ottoman Empire, which was allied with the Central Powers, was defeated by the British Empire and their allies and partitioned into a number of separate nations, initially under British and French Mandates. Other defining events in this transformation included the establishment of Israel in 1948 and the eventual departure of European powers, notably Britain and France by the end of the 1960s. They were supplanted in some part by the rising influence of the United States from the 1970s onwards.

In the 20th century, the region's significant stocks of crude oil gave it new strategic and economic importance. Mass production of oil began around 1945, with Saudi Arabia, Iran, Kuwait, Iraq, and the United Arab Emirates having large quantities of oil.[33] Estimated oil reserves, especially in Saudi Arabia and Iran, are some of the highest in the world, and the international oil cartel OPEC is dominated by Middle Eastern countries.

During the Cold War, the Middle East was a theater of ideological struggle between the two superpowers and their allies: NATO and the United States on one side, and the Soviet Union and Warsaw Pact on the other, as they competed to influence regional allies. Besides the political reasons there was also the "ideological conflict" between the two systems. Moreover, as Louise Fawcett argues, among many important areas of contention, or perhaps more accurately of anxiety, were, first, the desires of the superpowers to gain strategic advantage in the region, second, the fact that the region contained some two-thirds of the world's oil reserves in a context where oil was becoming increasingly vital to the economy of the Western world [...][34] Within this contextual framework, the United States sought to divert the Arab world from Soviet influence. Throughout the 20th and 21st centuries, the region has experienced both periods of relative peace and tolerance and periods of conflict particularly between Sunnis and Shiites.

Demographics

Maunsell's map, a Pre-World War I British Ethnographical Map of the Middle East

Ethnic groups

Arabs constitute the largest ethnic group in the Middle East, followed by various Iranian peoples and then by Turkic speaking groups (Turkish, Azeris, and Iraqi Turkmen). Native ethnic groups of the region include, in addition to Arabs, Arameans, Assyrians, Baloch, Berbers, Copts, Druze, Greek Cypriots, Jews, Kurds, Lurs, Mandaeans, Persians, Samaritans, Shabaks, Tats, and Zazas. European ethnic groups that form a diaspora in the region include Albanians, Bosniaks, Circassians (including Kabardians), Crimean Tatars, Greeks, Franco-Levantines, Italo-Levantines, and Iraqi Turkmens. Among other migrant populations are Chinese, Filipinos, Indians, Indonesians, Pakistanis, Pashtuns, Romani, and Afro-Arabs.


Migration

"Migration has always provided an important vent for labor market pressures in the Middle East. For the period between the 1970s and 1990s, the Arab states of the Persian Gulf in particular provided a rich source of employment for workers from Egypt, Yemen and the countries of the Levant, while Europe had attracted young workers from North African countries due both to proximity and the legacy of colonial ties between France and the majority of North African states."[35] According to the International Organization for Migration, there are 13 million first-generation migrants from Arab nations in the world, of which 5.8 reside in other Arab countries. Expatriates from Arab countries contribute to the circulation of financial and human capital in the region and thus significantly promote regional development. In 2009 Arab countries received a total of US$35.1 billion in remittance in-flows and remittances sent to Jordan, Egypt and Lebanon from other Arab countries are 40 to 190 per cent higher than trade revenues between these and other Arab countries.[36] In Somalia, the Somali Civil War has greatly increased the size of the Somali diaspora, as many of the best educated Somalis left for Middle Eastern countries as well as Europe and North America.

Non-Arab Middle Eastern countries such as Turkey, Israel and Iran are also subject to important migration dynamics.

A fair proportion of those migrating from Arab nations are from ethnic and religious minorities facing racial and or religious persecution and are not necessarily ethnic Arabs, Iranians or Turks.[citation needed] Large numbers of Kurds, Jews, Assyrians, Greeks and Armenians as well as many Mandeans have left nations such as Iraq, Iran, Syria and Turkey for these reasons during the last century. In Iran, many religious minorities such as Christians, Baha'is and Zoroastrians have left since the Islamic Revolution of 1979.[citation needed]

Religions

Islam is the largest religion in the Middle East. Here, Muslim men are prostrating during prayer in a mosque.

The Middle East is very diverse when it comes to religions, many of which originated there. Islam is the largest religion in the Middle East, but other faiths that originated there, such as Judaism and Christianity, are also well represented. Christians represent 40.5% of Lebanon, where the Lebanese president, half of the cabinet, and half of the parliament follow one of the various Lebanese Christian rites. There are also important minority religions like the Bahá'í Faith, Yarsanism, Yazidism, Zoroastrianism, Mandaeism, Druze, and Shabakism, and in ancient times the region was home to Mesopotamian religions, Canaanite religions, Manichaeism, Mithraism and various monotheist gnostic sects.

Languages

The five top languages, in terms of numbers of speakers, are Arabic, Persian, Turkish, Kurdish, and Hebrew. Arabic and Hebrew represent the Afro-Asiatic language family. Persian and Kurdish belong to the Indo-European language family. Turkish belongs to Turkic language family. About 20 minority languages are also spoken in the Middle East.

Arabic, with all its dialects, are the most widely spoken languages in the Middle East, with Literary Arabic being official in all North African and in most West Asian countries. Arabic dialects are also spoken in some adjacent areas in neighbouring Middle Eastern non-Arab countries. It is a member of the Semitic branch of the Afro-Asiatic languages. Several Modern South Arabian languages such as Mehri and Soqotri are also spoken Yemen and Oman. Another Semitic language such as Aramaic and its dialects are spoken mainly by Assyrians and Mandaeans. There is also an Oasis Berber-speaking community in Egypt where the language is also known as Siwa. It is a non-Semitic Afro-Asiatic language.

Persian is the second most spoken language. While it is primarily spoken in Iran and some border areas in neighbouring countries, the country is one of the region's largest and most populous. It belongs to the Indo-Iranian branch of the family of Indo-European languages. Other Western Iranic languages spoken in the region include Achomi, Daylami, Kurdish dialects, Semmani, Lurish, amongst many others.

The third-most widely spoken language, Turkish, is largely confined to Turkey, which is also one of the region's largest and most populous countries, but it is present in areas in neighboring countries. It is a member of the Turkic languages, which have their origins in Central Asia. Another Turkic language, Azerbaijani, is spoken by Azerbaijanis in Iran.

Hebrew is one of the two official languages of Israel, the other being Arabic. Hebrew is spoken and used by over 80% of Israel's population, the other 20% using Arabic.

English is one of the official languages of Akrotiri and Dhekelia.[37][38] It is also commonly taught and used as a second language, especially among the middle and upper classes, in countries such as Egypt, Jordan, Iran, Kurdistan, Iraq, Qatar, Bahrain, United Arab Emirates and Kuwait.[39][40] It is also a main language in some Emirates of the United Arab Emirates.

French is taught and used in many government facilities and media in Lebanon, and is taught in some primary and secondary schools of Egypt and Syria. Maltese, a Semitic language mainly spoken in Europe, is also used by the Franco-Maltese diaspora in Egypt.

Armenian and Greek speakers are also to be found in the region. Georgian is spoken by the Georgian diaspora. Russian is spoken by a large portion of the Israeli population, because of emigration in the late 1990s.[41] Russian today is a popular unofficial language in use in Israel; news, radio and sign boards can be found in Russian around the country after Hebrew and Arabic. Circassian is also spoken by the diaspora in the region and by almost all Circassians in Israel who speak Hebrew and English as well. The largest Romanian-speaking community in the Middle East is found in Israel, where as of 1995 Romanian is spoken by 5% of the population.[note 2][42][43]

Bengali, Hindi and Urdu are widely spoken by migrant communities in many Middle Eastern countries, such as Saudi Arabia (where 20–25% of the population is South Asian), the United Arab Emirates (where 50–55% of the population is South Asian), and Qatar, which have large numbers of Pakistani, Bangladeshi and Indian immigrants.

Economy

Oil and gas pipelines in the Middle-East

Middle Eastern economies range from being very poor (such as Gaza and Yemen) to extremely wealthy nations (such as Qatar and UAE). Overall, as of 2007, according to the CIA World Factbook, all nations in the Middle East are maintaining a positive rate of growth.

According to the World Bank's World Development Indicators database published on July 1, 2009, the three largest Middle Eastern economies in 2008 were Turkey ($794,228), Saudi Arabia ($467,601) and Iran ($385,143) in terms of Nominal GDP.[44] Regarding nominal GDP per capita, the highest ranking countries are Qatar ($93,204), the UAE ($55,028), Kuwait ($45,920) and Cyprus ($32,745).[45] Turkey ($1,028,897), Iran ($839,438) and Saudi Arabia ($589,531) had the largest economies in terms of GDP-PPP.[46] When it comes to per capita (PPP)-based income, the highest-ranking countries are Qatar ($86,008), Kuwait ($39,915), the UAE ($38,894), Bahrain ($34,662) and Cyprus ($29,853). The lowest-ranking country in the Middle East, in terms of per capita income (PPP), is the autonomous Palestinian Authority of Gaza and the West Bank ($1,100).

The economic structure of Middle Eastern nations are different in the sense that while some nations are heavily dependent on export of only oil and oil-related products (such as Saudi Arabia, the UAE and Kuwait), others have a highly diverse economic base (such as Cyprus, Israel, Turkey and Egypt). Industries of the Middle Eastern region include oil and oil-related products, agriculture, cotton, cattle, dairy, textiles, leather products, surgical instruments, defence equipment (guns, ammunition, tanks, submarines, fighter jets, UAVs, and missiles). Banking is also an important sector of the economies, especially in the case of UAE and Bahrain.

With the exception of Cyprus, Turkey, Egypt, Lebanon and Israel, tourism has been a relatively undeveloped area of the economy, in part because of the socially conservative nature of the region as well as political turmoil in certain regions of the Middle East. In recent years, however, countries such as the UAE, Bahrain, and Jordan have begun attracting greater numbers of tourists because of improving tourist facilities and the relaxing of tourism-related restrictive policies.

Unemployment is notably high in the Middle East and North Africa region, particularly among young people aged 15–29, a demographic representing 30% of the region's total population. The total regional unemployment rate in 2005, according to the International Labour Organization, was 13.2%,[47] and among youth is as high as 25%,[48] up to 37% in Morocco and 73% in Syria.[49]

Climate change

Middle East map of Köppen climate classification
Africa map of Köppen climate classification

Climate change in the Middle East and North Africa (MENA) refers to changes in the climate of the MENA region and the subsequent response, adaption and mitigation strategies of countries in the region. In 2018, the MENA region emitted 3.2 billion tonnes of carbon dioxide and produced 8.7% of global greenhouse gas emissions (GHG)[50] despite making up only 6% of the global population.[51] These emissions are mostly from the energy sector,[52] an integral component of many Middle Eastern and North African economies due to the extensive oil and natural gas reserves that are found within the region.[53][54]

Recognised by the United Nations, The World Bank and the World Health Organisation as one of the greatest global challenges in the 21st century, climate change is currently having an unprecedented effect upon the Earth's natural systems.[55][56][57] Sharp global temperature and sea level changes, shifting precipitation patterns and increased frequency of extreme weather events are some of the main impacts of climate change as identified by the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC).[58] The MENA region is especially vulnerable to such impacts due to its arid and semi-arid environment, facing climatic challenges such as low rainfall, high temperatures and dry soil.[58][59] The climatic conditions that foster such challenges for MENA are projected by the IPCC to worsen throughout the 21st century.[58] If greenhouse gas emissions are not significantly reduced, part of the MENA region risks becoming uninhabitable before the year 2100.[60][61][62]

Climate change is expected to put significant strain on already scarce water and agricultural resources within the MENA region, threatening the national security and political stability of all included countries.[63] This has prompted some MENA countries to engage with the issue of climate change on an international level through environmental accords such as the Paris Agreement. Policy is also being established on a national level amongst MENA countries, with a focus on the development of renewable energies.[64]

Gallery

This video over Central Africa and the Middle East was taken by the crew of Expedition 29 on board the International Space Station.
This video over the Sahara Desert and the Middle East was taken by the crew of Expedition 29 on board the International Space Station.
A pass beginning over Turkmenistan, east of the Caspian Sea to south-eastern China, just north-west of Hong Kong.

See also

Notes

 1. ^ In Italian, the expression "Vicino Oriente" (Near East) was also widely used to refer to Turkey, and Estremo Oriente (Far East or Extreme East) to refer to all of Asia east of Middle East
 2. ^ According to the 1993 Statistical Abstract of Israel there were 250,000 Romanian speakers in Israel, at a population of 5,548,523 (census 1995).

References

 1. ^ Population 1971–2010 (pdf Archived 2012-01-06 at the Wayback Machine p. 89) IEA (OECD/ World Bank) (original population ref OECD/ World Bank e.g. in IEA Key World Energy Statistics 2010 p. 57)
 2. ^ Cairo, Michael F. The Gulf: The Bush Presidencies and the Middle East Archived 2015-12-22 at the Wayback Machine University Press of Kentucky, 2012 ISBN 978-0-8131-3672-1 p xi.
 3. ^ Government Printing Office. History of the Office of the Secretary of Defense: The formative years, 1947–1950 Archived 2015-12-22 at the Wayback Machine ISBN 978-0-16-087640-0 p 177
 4. ^ Kahana, Ephraim. Suwaed, Muhammad. Historical Dictionary of Middle Eastern Intelligence Archived 2015-12-23 at the Wayback Machine Scarecrow Press, 13 apr. 2009 ISBN 978-0-8108-6302-6 p. xxxi.
 5. ^ Shoup, John A. (2011-10-31). Ethnic Groups of Africa and the Middle East: An Encyclopedia. ISBN 978-1-59884-362-0. Archived from the original on 24 April 2016. Retrieved 26 May 2014.
 6. ^ Beaumont, Blake & Wagstaff 1988, p. 16.
 7. ^ Koppes, CR (1976). "Captain Mahan, General Gordon and the origin of the term "Middle East"". Middle East Studies. 12: 95–98. doi:10.1080/00263207608700307.
 8. ^ Lewis, Bernard (1965). The Middle East and the West. p. 9.
 9. ^ Fromkin, David (1989). A Peace to end all Peace. p. 224. ISBN 978-0-8050-0857-9.
 10. ^ Melman, Billie (November 2002), Companion to Travel Writing, Collections Online, 6 The Middle East/Arabia, Cambridge, archived from the original on July 25, 2011, retrieved January 8, 2006.
 11. ^ Palmer, Michael A. Guardians of the Persian Gulf: A History of America's Expanding Role in the Persian Gulf, 1833–1992. New York: The Free Press, 1992. ISBN 0-02-923843-9 pp. 12–13.
 12. ^ Laciner, Dr. Sedat. "Is There a Place Called 'the Middle East'? Archived 2007-02-20 at the Wayback Machine", The Journal of Turkish Weekly, June 2, 2006. Retrieved January 10, 2007.
 13. ^ Adelson 1995, pp. 22–23.
 14. ^ Adelson 1995, p. 24.
 15. ^ Adelson 1995, p. 26.
 16. ^ a b Davison, Roderic H. (1960). "Where is the Middle East?". Foreign Affairs. 38 (4): 665–75. doi:10.2307/20029452. JSTOR 20029452. S2CID 157454140.
 17. ^ Held, Colbert C. (2000). Middle East Patterns: Places, Peoples, and Politics. Westview Press. p. 7. ISBN 978-0-8133-8221-0.
 18. ^ "'Near East' is Mideast, Washington Explains". The New York Times. August 14, 1958. Archived from the original on October 15, 2009. Retrieved 2009-01-25.(subscription required)
 19. ^ Goldstein, Norm. The Associated Press Stylebook and Briefing on Media Law. New York: Basic Books, 2004. ISBN 0-465-00488-1 p. 156
 20. ^ Hanafi, Hassan. "The Middle East, in whose world? (Primary Reflections)". Nordic Society for Middle Eastern Studies (The fourth Nordic conference on Middle Eastern Studies: The Middle East in globalizing world Oslo, 13–16 August 1998). Archived from the original on 8 October 2006. ("unedited paper as given at the Oslo conference. An updated and edited version has been published in Utvik and Vikør, The Middle East in a Globalized World, Bergen/London 2000, 1–9. Please quote or refer only to the published article") "The expression Middle East is an old British label based on a British Western perception of the East divided into middle or near and far". see also Shohat, Ella. "Redrawing American Cartographies of Asia". City University of New York. Archived from the original on 2007-03-12. Retrieved 2007-01-12.
 21. ^ Anderson, Ewan W., William Bayne Fisher (2000). The Middle East: Geography and Geopolitics. Routledge. pp. 12–13.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 22. ^ "World Economic Outlook Database". International Monetary Fund. 10 April 2019. Retrieved May 14, 2019.
 23. ^ "Report for Selected Countries and Subjects". International Monetary Fund. April 2019. Retrieved May 14, 2019.
 24. ^ Novikova, Gayane (December 2000). "Armenia and the Middle East" (PDF). Middle East Review of International Affairs. Archived (PDF) from the original on 21 August 2014. Retrieved 14 August 2014.
 25. ^ Haeri, Safa (2004-03-03). "Concocting a 'Greater Middle East' brew". Asia Times. Retrieved 2008-08-21.
 26. ^ Ottaway, Marina & Carothers, Thomas (2004-03-29), The Greater Middle East Initiative: Off to a False Start Archived 2009-03-12 at the Wayback Machine, Policy Brief, Carnegie Endowment for International Peace, 29, pp. 1–7
 27. ^ Middle East Archived 2016-04-15 at the Wayback Machine What Is The Middle East And What Countries Are Part of It? worldatlas.com. Retrieved 16 April 2016.
 28. ^ Bellwood 2004, p. 384.
 29. ^ Yet another sensational discovery by polish archaeologists in Syria Archived 2011-10-01 at the Wayback Machine. eduskrypt.pl. 21 June 2006
 30. ^ "Jericho", Encyclopædia Britannica
 31. ^ Haïdar Boustani, M., The Neolithic of Lebanon in the context of the Near East: State of knowledge (in French), Annales d'Histoire et d'Archaeologie, Universite Saint-Joseph, Beyrouth, Vol. 12–13, 2001–2002. Retrieved on 2011-12-03.
 32. ^ Stordeur, Danielle., Abbès Frédéric., Du PPNA au PPNB : mise en lumière d'une phase de transition à Jerf el Ahmar (Syrie), Bulletin de la Société préhistorique française, Volume 99, Issue 3, pp. 563–595, 2002
 33. ^ Goldschmidt (1999), p. 8
 34. ^ Louise, Fawcett. International Relations of the Middle East. (Oxford University Press, New York, 2005)
 35. ^ Hassan, Islam; Dyer, Paul (2017). "The State of Middle Eastern Youth". The Muslim World. 107 (1): 3–12. doi:10.1111/muwo.12175. hdl:10822/1042998. Archived from the original on 2017-04-03.
 36. ^ "IOM Intra regional labour mobility in Arab region Facts and Figures (English)" (PDF). Archived (PDF) from the original on 2011-04-30. Retrieved 2012-10-31.
 37. ^ "Europe :: Akrotiri — The World Factbook - Central Intelligence Agency". www.cia.gov.
 38. ^ "Europe :: Dhekelia — The World Factbook - Central Intelligence Agency". www.cia.gov.
 39. ^ "World Factbook – Jordan". Archived from the original on 2011-06-29.
 40. ^ "World Factbook – Kuwait". Archived from the original on 2014-07-02.
 41. ^ Dowty 2004, p. 95.
 42. ^ "Reports of about 300,000 Jews that left the country after WW2". Eurojewcong.org. Archived from the original on 2010-08-13. Retrieved 2010-07-07.
 43. ^ "Evenimentul Zilei". Evz.ro. Archived from the original on 2007-12-24. Retrieved 2010-07-07.
 44. ^ The World Bank: World Economic Indicators Database. GDP (Nominal) 2008. Archived 2009-09-12 at the Wayback Machine Data for 2008. Last revised on July 1, 2009.
 45. ^ Data refer to 2008. World Economic Outlook Database-October 2009, International Monetary Fund. Retrieved October 1, 2009.
 46. ^ The World Bank: World Economic Indicators Database. GDP (PPP) 2008. Archived 2014-02-09 at the Wayback Machine Data for 2008. Last revised on July 1, 2009.
 47. ^ "Unemployment Rates Are Highest in the Middle East". Progressive Policy Institute. August 30, 2006. Archived from the original on July 14, 2010. Retrieved July 31, 2008.
 48. ^ Navtej Dhillon; Tarek Yousef (2007). "Inclusion: Meeting the 100 Million Youth Challenge". Shabab Inclusion. Archived from the original on 2008-11-09.
 49. ^ Hilary Silver (December 12, 2007). "Social Exclusion: Comparative Analysis of Europe and Middle East Youth". Middle East Youth Initiative Working Paper. Shabab Inclusion. Archived from the original on August 20, 2008.
 50. ^ "CO2 Emissions | Global Carbon Atlas". www.globalcarbonatlas.org. Retrieved 2020-04-10.
 51. ^ "Population, total - Middle East & North Africa, World | Data". data.worldbank.org. Retrieved 2020-04-11.
 52. ^ Abbass, Rana Alaa; Kumar, Prashant; El-Gendy, Ahmed (February 2018). "An overview of monitoring and reduction strategies for health and climate change related emissions in the Middle East and North Africa region" (PDF). Atmospheric Environment. 175: 33–43. doi:10.1016/j.atmosenv.2017.11.061. ISSN 1352-2310.
 53. ^ Al-mulali, Usama (2011-10-01). "Oil consumption, CO2 emission and economic growth in MENA countries". Energy. 36 (10): 6165–6171. doi:10.1016/j.energy.2011.07.048. ISSN 0360-5442.
 54. ^ Tagliapietra, Simone (2019-11-01). "The impact of the global energy transition on MENA oil and gas producers". Energy Strategy Reviews. 26: 100397. doi:10.1016/j.esr.2019.100397. ISSN 2211-467X.
 55. ^ Bhargava, Viy K., ed. (2006-08-28). Global Issues for Global Citizens. The World Bank. doi:10.1596/978-0-8213-6731-5. ISBN 978-0-8213-6731-5.
 56. ^ "Ten health issues WHO will tackle this year". www.who.int. Retrieved 2020-04-12.
 57. ^ Nations, United. "The Greatest Threat To Global Security: Climate Change Is Not Merely An Environmental Problem". United Nations. Retrieved 2020-04-12.
 58. ^ a b c IPCC, 2014: Climate Change 2014: Synthesis Report. Contribution of Working Groups I, II and III to the Fifth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change [Core Writing Team, R.K. Pachauri and L.A. Meyer (eds.)]. IPCC, Geneva, Switzerland, 151 pp.
 59. ^ El-Fadel, M.; Bou-Zeid, E. (2003). "Climate change and water resources in the Middle East: vulnerability, socio-economic impacts and adaptation". Climate Change in the Mediterranean. doi:10.4337/9781781950258.00015. hdl:10535/6396. ISBN 9781781950258.
 60. ^ Broom, Douglas. "How the Middle East is suffering on the front lines of climate change". World Economic Forum. Retrieved 4 February 2020.
 61. ^ Gornall, Jonathan (24 April 2019). "With climate change, life in the Gulf could become impossible". Euroactive. Retrieved 4 February 2020.
 62. ^ Pal, Jeremy S.; Eltahir, Elfatih A. B. (2015-10-26). "Future temperature in southwest Asia projected to exceed a threshold for human adaptability". Nature Climate Change. 6 (2): 197–200. doi:10.1038/nclimate2833. ISSN 1758-678X.
 63. ^ Waha, Katharina; Krummenauer, Linda; Adams, Sophie; Aich, Valentin; Baarsch, Florent; Coumou, Dim; Fader, Marianela; Hoff, Holger; Jobbins, Guy; Marcus, Rachel; Mengel, Matthias (2017-04-12). "Climate change impacts in the Middle East and Northern Africa (MENA) region and their implications for vulnerable population groups". Regional Environmental Change. 17 (6): 1623–1638. doi:10.1007/s10113-017-1144-2. ISSN 1436-3798. S2CID 134523218.
 64. ^ Brauch, Hans Günter (2012), "Policy Responses to Climate Change in the Mediterranean and MENA Region during the Anthropocene", Climate Change, Human Security and Violent Conflict, Hexagon Series on Human and Environmental Security and Peace, 8, Springer Berlin Heidelberg, pp. 719–794, doi:10.1007/978-3-642-28626-1_37, ISBN 978-3-642-28625-4

Further reading

 • Adelson, Roger (1995). London and the Invention of the Middle East: Money, Power, and War, 1902–1922. Yale University Press. ISBN 978-0-300-06094-2.CS1 maint: ref=harv (link)
 • Anderson, R; Seibert, R; Wagner, J. (2006). Politics and Change in the Middle East (8th ed.). Prentice-Hall.
 • Barzilai, Gad; Aharon, Klieman; Gil, Shidlo (1993). The Gulf Crisis and its Global Aftermath. Routledge. ISBN 978-0-415-08002-6.
 • Barzilai, Gad (1996). Wars, Internal Conflicts and Political Order. State University of New York Press. ISBN 978-0-7914-2943-3.
 • Beaumont, Peter; Blake, Gerald H; Wagstaff, J. Malcolm (1988). The Middle East: A Geographical Study. David Fulton. ISBN 978-0-470-21040-6.CS1 maint: ref=harv (link)
 • Cleveland, William L., and Martin Bunton. A History Of The Modern Middle East (6th ed. 2018 4th ed. online
 • Cressey, George B. (1960). Crossroads: Land and Life in Southwest Asia. Chicago, IL: J.B. Lippincott Co. xiv, 593 pp. ill. with maps and b&w photos.
 • Fischbach, ed. Michael R. Biographical encyclopedia of the modern Middle East and North Africa (Gale Group, 2008).
 • Freedman, Robert O. (1991). The Middle East from the Iran-Contra Affair to the Intifada, in series, Contemporary Issues in the Middle East. 1st ed. Syracuse, NY: Syracuse University Press. x, 441 pp. ISBN 0-8156-2502-2 pbk.
 • Goldschmidt, Arthur Jr (1999). A Concise History of the Middle East. Westview Press. ISBN 978-0-8133-0471-7.
 • Halpern, Manfred. Politics of Social Change: In the Middle East and North Africa (Princeton University Press, 2015).
 • Ismael, Jacqueline S., Tareq Y. Ismael, and Glenn Perry. Government and politics of the contemporary Middle East: Continuity and change (Routledge, 2015).
 • Lynch, Marc, ed. The Arab Uprisings Explained: New Contentious Politics in the Middle East (Columbia University Press, 2014). p. 352.
 • Palmer, Michael A. (1992). Guardians of the Persian Gulf: A History of America's Expanding Role in the Persian Gulf, 1833–1992. New York: The Free Press. ISBN 978-0-02-923843-1.
 • Reich, Bernard. Political leaders of the contemporary Middle East and North Africa: a biographical dictionary (Greenwood Publishing Group, 1990).

External links