خانه کتاب ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
موسسه خانه کتاب ایران
موسسه خانه کتاب ایران

مؤسسه خانه کتاب سازمانی وابسته به وزارت ارشاد است که زیر نظر هیئت امناء منتصب وزاردت ارشاد فعالیت می‌کند.[۱]مدیریت کنونی این مؤسسه غیرانتفاعی بر عهده نیکنام حسینی پور سی سخت[۲][۳] است و فعالیت‌های متنوعی را در دو حوزه اطلاع‌رسانی و جشنواره‌های فرهنگی عهده‌دار است. این مؤسسه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۲ با هدف اعتلای فرهنگ کشور در حوزه کتاب و کتابخوانی، گسترش بانکهای اطلاعاتی حوزه نشر، شبکه‌های اطلاع‌رسانی الکترونیکی و اینترنتی، توسعه مباحث نو در نشر کتاب و بهبود وضع اهالی نشر و پدید آورندگان، با چاپ دو نشریه «تازه‌های کتاب» و «کتاب هفته» در حوزه‌های خاص آغاز نموده‌است. پایگاه اینترنتی این مؤسسه به منظور در دسترس قرار دادن اطلاعات کتاب‌ها، در سال ۱۳۷۷ تأسیس شده‌است.[۴]

جشنواره‌ها و جایزه‌ها[ویرایش]

موسسه خانه کتاب ایران

خانه کتاب به منظور توسعه کتاب و کتابخوانی، جشنواره‌های فرهنگی مختلفی نیز در زمینهٔ کتاب برگزار می‌کرد، از جمله کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران، جایزه ادبی پروین اعتصامی،[۵] جایزه ادبی جلال آل احمد، جشنواره نقد کتاب و جایزه ادبی گام اول. هم‌اکنون تنها جشنواره کتاب سال و نقد کتاب برگزار می‌شود. جوایز ادبی به بنیاد شعر و ادبیات داستانی منتقل شده‌است.

نشریات[ویرایش]

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)[ویرایش]

خبرگزاری کتاب ایران، اولين و تنها خبر گزاری تخصصی كتاب است كه فعاليت خود را به طور رسمي از 24 آبان ماه 1385 آغاز كرده است. اين خبر گزاري ، زير نظر خانه كتاب كه نهادي غير دولتي وغير انتفاعي است، فعاليت می كند.

هدف از اين فعاليت ، اطلاع رسانی خبری در حوزه كتاب و كتابخوانی و ساير موضوعات مرتبط نظير چاپ ، نشر و گرافيك است.

اخبار خبر گزاری كتاب شامل خبر های داخلی و خارجی بوده كه در موضوعات چاپ ونشر، دين ، ادبيات ، انديشه ، دانش و فن آوری ، اجتماعی و سياسی ، تاريخ وجغرافيا ، كودك و نوجوان و هنر بر روی پايگاه اينتر نتی آن به نشانی: www.ibna.ir منتشر می شود.

نقل اخبار خبر گزاری توسط رسانه های گروهی و ساير كاربران با ذكر منبع مجاز است. اين خبر گزاری ،علاوه بر نشر خبر به انتشار گزارشها و گفتگو های ويژه و نيز بررسی و تحليل عملكرد نهاد های گوناگون دولتی و غير دولتی در حوزه كتاب و كتابخوانی می پر دازد.

همچنين نقد كتاب از ديگر بخشهای خبر گزاری كتاب است كه می كوشد منتخبی از تازه ترين آثار موجود در بازار نشر را با ديدگاه علمی و انتقادی بررسی كند.

ارتباط با خبرگزاری و شماره های تماس :

نام صاحب امتیاز :موسسه خانه کتاب

نام مدیر مسوول :نيکنام حسين پور

تحريريه :66966206

آدرس :خیابان انقلاب خیابان فلسطین جنوب کوچه خواجه نصیر پلاک 2 طبقه 3 خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

شابک[ویرایش]

همگام با گسترش نشر کتاب و استفاده روز افزون از رایانه و سیستم‌های داده‌پردازی در فعالیت‌های نشر و اطلاع رسانی، ضرورت وجود شابک در ایران نیز بیش از پیش احساس شد و در نتیجه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی کار نشر اقدام به اخذ نمایندگی از مؤسسه جهانی شابک نمود و این امر را به مؤسسه خانه کتاب ایران واگذار نمود. در سال ۱۳۷۲، ایران به عضویت این مؤسسه درآمد و شماره گروهی جمهوری اسلامی ایران در نظام شماره گذاری بین‌المللی کتاب عدد ۹۶۴ تعیین شد.[۶] نجفعلی میرزایی مدیر عامل وقت خانه کتاب ایران در تیر ماه سال ۹۳ اعلام کرد شابک از حالت رایگان خارج خواهد شد که این مطلب مورد اعتراض اتحادیه ناشران واقع گردید.[۷]

پایگاه اطلاعاتی[ویرایش]

مشخصات کتاب‌شناختی تمام کتاب‌هایی که در کشور منتشر می‌شود، به انضمام معرفی کوتاه، تصویر روی جلد و نیز تصویر صفحات نخستین هر کتاب (تا قبل از متن اصلی)، دو روز پس از اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این پایگاه ثبت می‌گردد. اطلاعات و راه‌های دسترسی به ناشران فعال کشور نیز در همین پایگاه قابل دستیابی است. علاوه بر اطلاعات کتاب‌ها و ناشران، مجموعه‌ای از بانک‌های اطلاعاتی حوزه کتاب نیز در این مؤسسه تولید می‌شود که از طریق این پایگاه قابل دستیابی است. این بانک‌ها عبارتند از: «بانک نسخه‌های خطی ایران و برخی کتابخانه‌های جهان»، «کتابفروشی‌ها»، «چاپخانه‌ها»، «اهل قلم»، «کاغذفروشی‌ها»، «لیتوگرافی‌ها»، «صحافی‌ها»، «مراکز پخش کتاب»، «تصویرگران»، «طراحان گرافیست»، «ناشران الکترونیک»، «نمایندگان ناشران خارجی».[۸]

ساختار سازمانی مؤسسه خانه کتاب ایران[ویرایش]

ساختار سازمانی مؤسسه خانه کتاب ایران با افتتاح چند مرکز جدید توسط نجفعلی میرزایی از قبیل مرکز ویرایش ایران، مرکز نقد ایران، مرکز ترجمه ایران و مرکز کتاب پژوهی ایران نسبت به سال‌های قبل تغییرات ملموسی داشته که بر اساس نشریه داخلی این مؤسسه[۹] به صورت زیر ساختاربندی گردیده‌است.

معاونت پژوهشی، آموزشی و فرهنگی[ویرایش]

این معاونت پیش‌تر با نام معاونت فرهنگی و با سه مدیریت نشریات و خبرگزاری، کتاب و اهل قلم و جشنواره‌های فرهنگی فعالیت می‌کرد اما از بهار سال ۱۳۹۳ با تغییرات راهبردی در ساختار فعالیت‌ها عنوان حاضر را به خود گرفت.

در مهرماه 1397 نیکنام حسینی پور، مدیرعامل خانه کتاب طی حکمی سیدسعید میرمحمدصادق را به عنوان معاون فرهنگی این نهاد منصوب کرد. مهمترین فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی پیش‌بینی شده برای این معاونت عبارت است از: مدیریت جشنواره‌ها و جوایز کتاب (شامل جایزه کتاب سالجمهوری اسلامی ایران و جشنواره نقد کتاب) مدیریت نشریه‌های نقد کتاب و اطلاع‌رسانی (شامل پانزده فصلنامه نقد کتاب که جایگزین نه نشریه کتاب ماه شده‌اندو کتابشناسی ماه) مدیریت‌های پژوهش، آموزش، کتاب، ترویج کتابخوانی و سیر مطالعاتی، انتشارات و توسعه نقد کتاب؛ مراکز تابعه (شامل مرکز نقد ایران، مرکز ویرایش ایران، مرکز ترجمه ایران، مرکز کتاب‌پژوهی ایران، مرکز مشاوره حقوقی اهل قلم) و سرای اهل قلم.

 • مدیریت جشنواره‌ها و جوایز کتاب
 1. جایزه کتاب سال: نخستین جایزه کتاب سال ایران در سال ۱۳۳۴ ش. با هدف تشویق خادمان دانش و فرهنگ ایران به پدیدآورندگان یازده کتاب برگزیده که در سال ۱۳۳۲ منتشر شده بودند اهدا شد. این جایزه تا سال ۱۳۵۶ ش. در رشته‌های علوم و فنون، ادبی، علوم انسانی، علوم اجتماعی-تربیتی و کودکان و نوجوانان به برندگان اهدا می‌شد. در سال ۱۳۵۶ با قوت گرفتن وقایع انقلاب و حرکت‌های مردمی و پس از آن با وقوع انقلاب اسلامی، اهدای این جایزه متوقف شد و در سال ۱۳۶۲ آیین‌نامه نحوه انتخاب کتاب سال به تصویب رئیس‌جمهور و وزیر ارشاد وقت رسید از آن پس هر سال در دهه فجر، مراسم اهدای کتاب سال با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود. این جایزه در سال 1397 به سی و ششمین دوره خود رسید.
 2. جشنواره نقد کتاب: آیین‌نامه جشنواره نقد کتاب در ۷ ماده و ۵ تبصره در سال ۱۳۶۷ به تصویب هیئت امنای مؤسسه خانه کتاب رسید و نخستین دوره آن در سال ۱۳۸۲ برگزار شد. جایزه نقد کتاب به منتقدان حوزه کتاب و رسانه‌ها اختصاص دارد و هدف از برگزاری آن رشد و بالندگی نقد و ایجاد فضای رقابت سالم و سازنده در فضای نقد علمی و ارتقای سطح کیفی منابع مکتوب کشور است. آثار مورد داوری این جشنواره مقالاتی است که در موضوع نقد کتاب طی سال پیش از آن، در حوزه‌های کلیات، فلسفه، علوم اجتماعی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، دین، هنر و کودک و نوجوان در نشریات معتبر منتشر شده باشد. در هر دوره این جشنواره، از یک پیشکسوت و یک نشریه برتر نیز تقدیر می‌شود.
 • مدیریت کتاب
 • سرای اهل قلم
 • مدیریت نشریه‌های نقد و اطلاع‌رسانی
 1. فصلنامه‌های نقد کتاب
 2. کتابشناسی ماه
 • مراکز تابعه
 1. مرکز نقد ایران: این مرکز به منظور سامان دادن به موضوع نقد از راه انجام پژوهش‌های بنیادین و کاربردی، آسیب‌شناسی نقد، اطلاع‌رسانی و تلاش برای نهادینه شدن فرهنگ نقد در کشور در سال ۱۳۹۳ تأسیس گردید. اهداف مرکز نقد به این شرح می‌باشد: پژوهش در حوزه نقد؛ آسیب‌شناسی نقد در ایران؛ معرفی و نهادینه ساختن روش‌های صحیح نقد؛ تلاش برای ارتقای نقد در ایران با نقد پژوهشی، نقدشناسی و شناخت مکاتب نقد از راه تألیف مقالات نقد، تألیف کتاب و ترجمه آثار نقد از زبانهای دیگر؛ بالا بردن سطح کیفی نقد و پرورش منتقدان از راه برگزاری کارگاه‌های آموزشی کوتاه مدت و برگزاری دوره‌های آموزشی بلند مدت دربارهٔ شیوه و روش‌های نقد؛ تأسیس کتابخانه تخصصی نقد به منظور یاری رسانی به پژوهشگران و علاقه‌مندان حوزه نقد؛ راه‌اندازی پایگاه اینترنتی مرکز نقد برای سهولت برقراری ارتباط با منتقدان و دیگر علاقه‌مندان و اطلاع‌رسانی به موقع از رویدادهای فرهنگی در حوزه نقد.
 2. مرکز ویرایش ایران
 3. مرکز ترجمه ایران
 4. مرکز کتاب پژوهی ایران
 5. مرکز مشاوره حقوقی اهل قلم

معاونت فناوری و سامانه‌های اطلاع‌رسانی[ویرایش]

 • شابک
 • اطلاع‌رسانی
 • کتابداری
 • پایگاه اینترنتی خانه کتاب

معاونت اداری، مالی و پشتیبانی[ویرایش]

 • مدیریت انتشارات
 • مدیریت امور اداری و منابع انسانی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت پشتیبانی و خدمات

پانویس[ویرایش]