حیرتان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گوشه از شهر حیرتان
پل دوستی بین افغانستان و آسیای میانه

بندرگاه حیرتان شهر کوچکی است که در سرحد بین ازبکستان وافغانستان واقع شده‌است. این شهر در شمال ولایت بلخ قرار داشته یکی از بندرگاه‌های مهم تجارتی افغانستان بشمار می‌رود. خط سرحد بین این دو کشور را آمودریا تشکیل داده‌است. در سال ۱۹۸۲ در بین این دو کشور پل دوستی توسط دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی سابق ساخته شده‌است که افغانستان را به تمام کشورهای آسیای میانه و روسیه و چین ارتباط می‌دهد. اتحاد جماهیر شوروی در سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ برای گسترش نفوذ خود در افغانستان ساخت شهرکی چهل هزار نفری را در حیرتان طرح‌ریزی کرد تا از این طریق جابه‌جایی پرسنل و تجهیزات شوروی به این‌سوی مرز تسهیل شود.

راه حیرتان یکی از امن‌ترین راه تجارتی افغانستان در طول ۳۳ سال جنگ بوده‌است. سایر بنادر تجارتی افغانستان بنا بر معضلات سیاسی بین دولتین اکثراً بسته بوده‌است. ارتفاع حیرتان از سطع بحر ۳۰۰ متربوده دارای آب و هوای گرم می‌باشد. پیداوار این شهر شکار ماهی لقه از دریای آمو می‌باشد.

راه آهن[ویرایش]

احداث پروژه راه آهن حیرتان گوری مار در ۲۲ جنوری ۲۰۱۰ توسط کمپنی ریل ازبکستان به سرمایه ۱۷۰ میلون دالر آغاز در جون ۲۰۱۱ به بهره برداری سپرده شد. این راه آهن ۱۰ کیلومتر بطرف شهر تِرمِذ و ۷۵ کیلو متر تا ترمینال گوری مار فاصله دارد. بودجه این راه آهن را بانک توسعه آسیایی از همکاری مالی کشورهای امریکا جاپان تأمین نموده است . از جمله مبلغ ۵میلون دالر آنرا دولت افغانستان پرداخته‌است. مرحله دوم این پروژه تعمیر راه آهن تا شیرخان بندر و بندر بحری چهار بهار کشور ایران می‌باشد.

مقاله‌های که با حیرتان ارتباط دارد[ویرایش]

  1. ولایت بلخ
  2. آمودریا
  3. راه آهن در افغانستان
  4. شاهراه حلقوی افغانستان
  5. جغرافیای طبیعی افغانستان

پیوند به ویکی انگلیسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]