پرش به محتوا

حکم (فیلم ۱۳۸۴)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حکم
پوستر فیلم
کارگردانمسعود کیمیایی
تهیه‌کنندهمسعود کیمیایی
نویسندهمسعود کیمیایی
بازیگرانعزت‌الله انتظامی
لیلا حاتمی
بهرام رادان
خسرو شکیبایی
پولاد کیمیایی
مریلا زارعی
لادن طباطبایی
سعید پیردوست
جلال پیشوائیان
فرزانه ارسطو
رضا یزدانی
موسیقیکاوه ناصحی
فیلم‌بردارعلیرضا زرین‌دست
تدوین‌گرجعفر پناهی
توزیع‌کنندهامید فیلم
تاریخ‌های انتشار
۹ آذر ۱۳۸۴
کشورایران
زبانفارسی
فروش گیشه۲۳۳٬۰۰۰٬۰۰۰ (تومان)

حُکم فیلمی ایرانی محصول ۱۳۸۳ به کارگردانی مسعود کیمیایی است. تیتراژ این فیلم ترانه‌ای به نام لاله‌زار با خوانندگی و آهنگسازی رضا یزدانی است.

خلاصه داستان

[ویرایش]

«حکم که صادر شد، باید اجرا بشه، اگه بترسی، تأخیر کنی، یا جا بزنی، حکم خودت صادر می‌شه …». ماهیت پول خرید و فروش است. آنهایی که میان پول و معامله زندگی می‌کنند ، عاقبت به صدور حکم یکدیگر می‌رسند. رضا معروفی خود صاحب حکم است، اما آن را اجرا هم می‌کند. او سهند را امان می‌دهد، به خانه می‌آورد و برای گرفتاری اش چاره‌ای می‌یابد. محسن (پولاد کیمیایی) و فروزنده (لیلا حاتمی) هر دو جوانند و عاشق؛ محسن اما خون و اسلحه و پول را انتخاب می‌کند. حتی در مقابل فروزنده حکم صادر می‌شود.

یادداشت کارگردان

[ویرایش]

«بیست و پنجمین فیلم، بیش از چهار دهه، حکم، یکی است. این فیلم هم گوشه‌ای از همان فیلم هاست که در تاریکی مانده و نشان داده نشده.

همه جای زندگی «حکم» هست، از عاشقانه‌ها تا مرگ، از هوای خوب عشق تا زخم. یک رضا در فیلم «حکم» هست که آقای انتظامی آن را بازیش می‌کند. این رضا عقیده دارد، انسان یک سرمایه بزرگ دارد که این سرمایه میزان شهامت او در مرگ خواهی است، به وقت تحقیر و توهین می‌توانی در این جهان نباشی. «مرگ» انسان را کامل می‌کند.

فیلم «حکم» زندگی را احمد رضا احمدی گفت این حلقه آخر ماست. ما این آخرین‌ها را، «حکم» را به آپارات گذاشته‌ایم، نمایش‌های آخر است.

اما من برای نمایش آخر به آپارات نمی‌روم، به احمدرضا گفتم، زود است، تا ببینیم حکم چیست.»

بازیگران

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]