حمید حسنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حمید حسنی
Hamid hassani.jpg
زاده۱۳۴۷ خورشیدی
سقز
ملیتایران
سال‌های فعالیت۱۹۹۱ - اکنون

حمید حسنی پژوهشگر، فرهنگ‌نویس، ویراستار، زبان‌شناس پیکره‌ای اهل ایران، و پژوهشگر ارشد گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی[۱] است.

زندگی[ویرایش]

حمید حسنی[۲]‏ ۲ آذر ۱۳۴۷ در سقز زاده شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهِ خود و چند شهرِ دیگر در غرب کشور گذراند. در سال ۱۳۷۱ کارشناسی زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران و در ۱۳۸۸ کارشناسی ارشد را در دانشگاه علامه طباطبایی به پایان برد.[۳]

جوایز ملّی[ویرایش]

کتاب‌های منتشرشده[ویرایش]

گزینش واژه‌ها در فرهنگ زبان‌آموز فارسی، بر اساس دو معیار بوده‌است: یکی شمّ زبانی مؤلف و دیگری، کتاب واژه‌های پرکاربرد فارسی امروز (بر مبنای پیکرهٔ یک‌میلیون لغتی)، نوشتهٔ حمید حسنی. تعداد مدخل‌های این فرهنگ ۵۳۰۰ است.[۲۰]

دیگر فعالیت‌ها[ویرایش]

وی مقالاتی در موضوعات ادبی و زبان‌شناختی، به‌ویژه دربارهٔ وزن شعر فارسی، فرهنگ‌نگاری، و واج‌شناسی و آواشناسی زبان فارسی را پژوهش، تألیف و ترجمه کرده‌است.[۲۱][۲۲] همچنین وی در برنامهٔ «از واژه تا صدا»، از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به‌عنوان پژوهشگر ارشد فرهنگستان، مجری-کارشناس برنامه است[۲۳][۲۴][۲۵] و برنامهٔ رادیویی «درست بنویسیم، درست بخوانیم» را که در موضوع نکته‌هایی دربارهٔ درست و غلط‌ها در زبان فارسی است، از رادیو گفتگو در برنامه دارد.[۲۶]

منابع[ویرایش]

 1. «زبان معیار به سوی انحراف پیش می‌رود». خبرگزاری کتاب ایران. ۲۴ آبان ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۶.
 2. «Hamid Hassani's profile at The Linguist List International Linguistics Community Online». Linguist List. دریافت‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۶.
 3. «نویسندگان جشنوارهٔ ششم». جشنواره نقد کتاب. دریافت‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۶.
 4. «برگزیدگان جایزه کتاب سال معرفی شدند». خبرگزاری برنا. ۱۹ بهمن ۱۳۸۹. دریافت‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۶.
 5. «تقدیر از آثار پژوهشگران فرهنگستان در کتاب سال». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۷ آذر ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ اکتبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۶.
 6. «برگزیدگان جشنواره نقد کتاب معرفی شدند». جام جم آنلاین. 26 آبان 1388 - ساعت 19:04. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۲-۱۱ میلادی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 7. «برگزیدگان و شایستگان تقدیر ششمین دوره جشنواره نقد کتاب». دریافت‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۶.
 8. «برگزیدگان جشنواره نقد کتاب معرفی شدند». خبرگزاری مِهر. ۲۶ آبان ۱۳۸۸–۱۶:۵۲. دریافت‌شده در ۱۱/۲/۲۰۱۶ میلادی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 9. «واژه‌های پرکاربرد فارسی امروز». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۶.
 10. «نشر آثار». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۳۰ دی ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ نوامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۶.
 11. «قانون اساسی... (به‌انضمام فرهنگ موضوعی) (وب‌گاهِ اهل قلم)».
 12. احمدی زاده (ملحق) (۲۲ مرداد ۱۳۹۴). «مقاله: شعر نیمائی چیست!؟». شعر ناب.
 13. «مشخصات کتاب». کتابخانه بنیاد دائرةالمعارف اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ نوامبر ۲۰۱۶.
 14. «موسیقی شعر نیما (تحقیقی در اوزان و قالبهای شعری نیما یوشیج)». بنیادِ محققِ طباطبایی.
 15. ریحانه فتحی (۱۷ شهریور ۱۳۹۴ @ ۰۹:۰۸). «کتابشناسی نیمایوشیج». سازمان تبلیغات اسلامی. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 16. «نیما، شاعری که طرحی نو درانداخت و برای همیشه ماندگار شد». خبرگزاری شبستان. ۲۱ آبان ۱۳۹۴.
 17. بهروز صفرزاده با همکاری حمید حسنی. «فرهنگ زبان‌آموز فارسی». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۶.
 18. «تقدیر از آثار پژوهشگران فرهنگستان در کتاب سال». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۳۹۰/۹/۷–۰۹:۳۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ نوامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۱/۱/۲۰۱۶ میلادی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 19. «در نوزدهمین دوره هفته کتاب، کتاب فرهنگ زبان آموز فارسی شایسته تقدیر شناخته شد». کانون زبان ایران. 21 آبان 1390 15:04. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ نوامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۱/۱/۲۰۱۶ میلادی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 20. «فرهنگ زبان‌آموز فارسی». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ نوامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۱/۱/۲۰۱۶ میلادی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
 21. «حسنی، حمید/ مقالات». نورمگز.
 22. . پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی http://www.ensani.ir/fa/42596/profile.aspx. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 23. «دکتر حسن رضائی باغ‌بیدی و حمید حسنی در برنامه از واژه صدا». رادیو فرهنگ. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۶.
 24. «از واژه تا صدا برنامهٔ مشترک فرهنگستان و رادیو فرهنگ». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۶.
 25. «گویش یارندی در از واژه تا صدا». رادیو فرهنگ. دریافت‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۶.[پیوند مرده]
 26. ««درست بنویسیم، درست بخوانیم» در رادیو گفتگو». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ اکتبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۶.