حمیدرضا شعیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حمیدرضا شعیری، نشانه‌شناس، معناشناس، کارگردان تئاتر و منتقد ادبی و هنری ایرانی و استاد تمام گروه زبان فرانسه دانشگاه تربیت مدرس است.

تحصیلات و فعالیت‌ها[ویرایش]

حمید رضا شعیری دارای مدرک دکتری معناشناسی از کشور فرانسه است. او تحصیلات عالی خود را در سال ۱۳۷۵ به پایان رساند و از ابتدای دی ماه همان سال تاکنون به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به تدریس و پژوهش اشتغال دارد. او یکی از نظریه‌پردازان حوزه نشانه- معناشناسی است که تاکنون به طرح نظریه‌های جدید در حوزه گفته‌پردازی دیداری، روایت تنشی، اتیک در آموزش زبان، نشانه-معناشناسی شوشی و بوشی و همچنین بیناژانریت دررابطه با نشانه- معناشناسی فرهنگ پرداخته‌است. حمید رضا شعیری نظریه نشانه - معناشناسی هشدار و خلسه را نیز در ژورنال‌های خارجی مانند سمیوتیکا، سیگناتا در بلژیک، لگزیا در ایتالیا منتشر کرده‌است.

نقد گفتمان ادبی و تحلیل آثار هنری مانند نقاشی، خوشنویسی، سینما، تئاتر، کاریکاتور، عکس و مجسمه، از جمله فعالیت‌های حمیدرضا شعیری هستند.

حمید رضا شعیری تاکنون ۸۰ مقاله علمی به زبان‌های فارسی و فرانسه در ژورنال‌های داخلی و بین‌المللی منتشر نموده‌است.

حمید رضا شعیری عضو هیئت مدیره انجمن سمیوتیک فرانسه و نماینده ایران در انجمن جهانی سمیوتیک می‌باشد.

کارگردانی نمایش به زبان اصلی یکی دیگر از فعالیت‌های حمیدرضا شعیری است. او تاکنون موفق به کارگردانی و اجرای ۷ نمایش به زبان اصلی با همکاری دانشجویان زبان فرانسه در سالنهای نمایش شهر تهران شده‌است. نمایش پزشک اجباری از جمله نمایش‌هایی است که آن را در کشور فرانسه و در ورسای نیز به اجرا گذاشته‌اند. عضو انجمن جهانی نشانه‌شناسی و انجمن بین‌المللی نشانه-معناشناسی فرانسه دوره‌ها و سمینارهای متعدد بین‌المللی را طراحی و اجرا نمود که از مهم‌ترین آن‌ها سمینارهای نشانه-معناشناسی اصفهان است که با حضور استادان خارجی و داخلی و همچنین همکاری دانشگاه‌های سوربن، لیموژ فرانسه، اصفهان و تربیت مدرس طی سه سال متوالی برگزار شد. برگزاری کارگاه‌های نشانه- معناشناسی دیداری در حوزة گفتمان و تراگفتمان در دانشگاه بولونی ایتالیا در سال ۲۰۰۵ میلادی، ارایه سخنرانی در سمینارهای بین‌المللی نشانه‌شناسی در ایماترا در کشور فنلاند در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ میلادی از دیگر فعالیت‌های اوست. حمید رضا شعیری هم‌اکنون سردبیر مجله جستارهای زبانی دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیئت تحریریه مجله بین‌المللی سیگناتا (Signata) در دانشگاه لی‌یژ بلژیک است. از آخرین فعالیت‌های در دست اقدام او می‌توان به نگارش کتاب نشانه- معناشناسی ادبیات اشاره نمود.

حمید رضا شعیری موفق به کسب نخل آکادمیک فرانسه (مدال شوالیه) در سال ۲۰۱۴ شد.

آثار[ویرایش]

  • تجزیه و تحلیل نشانه - معناشناختی گفتمان، ۱۳۸۵ حمیدرضا شعیری، تهران: سمت
  • مبانی معناشناسی نوین، حمیدرضا شعیری، ۱۳۸۰. تهران: سمت
  • مقالات دومین هم‌اندیشی نشانه‌شناسی هنر، حمیدرضا شعیری، اسماعیل آریانی (ویراستار)، تهران: فرهنگستان هنر
  • راهی به نشانه - معناشناسی سیال: با بررسی موردی «ققنوس» نیما، حمیدرضا شعیری، ترانه وفایی، ۱۳۸۸. تهران: علمی و فرهنگی
  • نقصان معنا، آلژیرداس ژولین گرماس، حمیدرضا شعیری (مترجم)، ۱۳۸۹. تهران: علم
  • سماع زندگان، ژان پیر پاستوری، حمیدرضا شعیری (مترجم)، تهران: قطره
  • نشانه- معناشناسی دیداری، حمید رضا شعیری، ۱۳۹۱. تهران : انتشارات سخن.
  • نشانه - معناشناسی ادبیات: نظریه و روش تحلیل گفتمان ادبی. انتشارات دانشگاه تربیت مدرس، ۱۳۹۵.

نامه نقد. دفتر دوم. مجموعه مقالات دومین همایش ملی نقد ادبی با رویکرد نشانه‌شناسی ادبیات به کوشش حمید رضا شعیری. ۱۳۹۱. تهران: خانه کتاب.

منابع[ویرایش]