حمیدرضا جلایی‌پور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Jalaee pur.JPG
شناسنامه
نام کامل حمیدرضا جلایی‌پور
زادروز ۱۳۳۶
زادگاه تهران،
فرزندان محمدرضا جلایی‌پور، علیرضا، مهدی، زهرا و هدی
تحصیلات دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه لندن، ۱۳۷۶
دین اسلام شیعه
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی
سمت عضو شورای مرکزی
سمت‌های پیشین فرماندار نقده، فرماندار مهاباد، معاون استادار کردستان
فعالیت‌ها روزنامه‌نگاری، استادیار گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران

حمیدرضا جلایی‌پور، روزنامه‌نگار، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، استادیار گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و از اعضای اصلی انجمن جامعه‌شناسی ایران و مسئول گروه‌های علمی- تخصصی این انجمن است[۱]. او مدیرمسئول روزنامه‌های جامعه و نوسازی و همچنین رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه نشاط بود. وی همچنین در دهۀ ۶۰ فرماندار شهرستان‌های نقده، مهاباد و نیز معاون استاندار کردستان بوده‌است.

زندگینامه[ویرایش]

حمیدرضا جلایی‌پور در سال ۱۳۳۶ در تهران به دنیا آمد. او در جریان انقلاب اسلامی از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشگاه‌ها بود.

تحصیلات[ویرایش]

دوره کارشناسی و ارشد جامعه‌شناسی را در دانشگاه تهران با رتبه ممتاز در سال‌های ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۱ گذراند. او دکتری تاریخ خود را از رویال هالووی، دانشگاه لندن در ۱۳۷۶ اخذ نمود. عنوان پایان‌نامه‌اش «The Iranian revolution، mass mobilization and Its continuity» بود.[۲][۳]

مسئولیت‌های دولتی[ویرایش]

جلایی‌پور (نفر وسط) ۱۳۷۹

حمیدرضا جلایی‌پور در سال ۱۳۵۷ و در ابتدای انقلاب، زمانی که ۲۱ سال داشت به عنوان فرماندار نقده انتخاب شده و به نقده آمد. وی تا سال ۱۳۶۲ فرماندار نقده بود و از این زمان به عنوان فرماندار مهاباد انتخاب شد. چندی بعد به عنوان معاون سیاسی امنیتی استانداری کردستان انتخاب شده و تا سال ۱۳۶۷ در این سمت ماند. پس از پایان جنگ ایران و عراق به وزارت امور خارجه منتقل می‌شود و چندی بعد با دریافت بورس تحصیلی به انگلستان رفته و در رشتۀ‌ جامعه‌شناسی در مقطع دکترا در دانشگاه لندن تحصیل می‌کند و در آنجا به ادارۀ‌ انجمن اسلامی دانشجویان دانشجویان خارج از کشور می‌پردازد.

اعدام ۵۹ نفر[ویرایش]

حمیدرضا جلایی‌پور در زمانی فرماندار نقده بود که این مناطق کانون تحولات و درگیری در کردستان بود و سازمان‌ها و احزاب کرد و چپ به درگیری مسلحانه با حکومت جمهوری اسلامی می‌پرداختند. از اوایل سال ۱۳۶۲ درگیری‌های شدیدی میان دو طرف رخ داد. در ۱ خرداد ۱۳۶۲، محمد بروجردی از فرماندهان سپاه پاسداران در جادۀ مهاباد به نقده کشته شد. در این زمان ۵۹ نفر از جوانان مهاباد که بیشتر آن‌ها در ماه‌های نخست سال ۱۳۶۲ دستگیر شده‌بودند و در زندان به سر می‌بردند و تعدادی از آنان نیز زیر ۱۸ سال سن داشتند، همگی به شهر تبریز انتقال داده‌شده و با حکم دادگاهی در تبریز در روز ۱۲ خرداد ۱۳۶۲ همگی اعدام شدند. همزمان با این اعدام‌ها، بیانیه‌ای از سوی فرمانداری منتشر شد که حاوی نام ۵۹ نفر اعدام‌شده بود و حمیدرضا جلایی‌پور فرماندار وقت دستور انتشار آن را صادر کرده‌بود. نیروهای کُرد مخالف جمهوری اسلامی همواره جلایی‌پور را مسئول این اعدام‌ها و نیز بسیاری از مسائل پیش‌آمدۀ دیگر در شورش ۱۳۵۷ کردها در ایران می‌دانند.[۴]

در سال ۱۳۷۸، هنگامی که جلایی‌پور در حسینیۀ ارشاد تهران مشغول سخنرانی بود، یکی از حاضران در رابطه با اعدام ۵۹ نفر از وی پرسش کرد، اما جلایی‌پور با بیان اینکه اعدام ۵۹ مهابادی در تبریز رخ داده، خود را بدون مسئولیت دانست و گفت:

«آن پنجاه و نه نفر چون به اتهام عضویت در گروه های مسلح حزب دموکرات و کومله و شرکت در درگیری ها دستگیر شده بودند در دادگاه انقلاب اسلامی تبریز محاکمه و اعدام شدند.»[۵]

فعالیت روزنامه‌نگاری[ویرایش]

حمیدرضا جلایی‌پور پیش از این مدیر مسئول روزنامه‌های جامعه و نوسازی بود. او همچنین ناشر روزنامه‌های جامعه، توس، عصر آزادگان، نشاط و نوسازی نیز بوده‌است.

تدریس در دانشگاه[ویرایش]

حمیدرضا جلایی‌پور در گروه جامعه‌شناسی دانشکدۀ‌علوم اجتماعی دانشگاه تهران عضو هیئت علمی بوده و جامعه‌شناسی تدریس می‌کند. در سال ۱۳۸۲ از او به عنوان استاد نمونهٔ جامعه‌شناسی دانشکدهٔ علوم اجتماعی تقدیر شد. هم‌اکنون او دانشیار دانشکدهٔ علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو شورای مرکزی جبههٔ مشارکت است. او از اعضای اصلی انجمن جامعه‌شناسی ایران و مسئول گروه‌های علمی- تخصصی این انجمن است[۱].

آثار و تالیفات[ویرایش]

از زمینه‌های پژوهشی مورد علاقهٔ وی «جامعه‌شناسی سیاسی» و «جنبش‌های سیاسی ایران» و« نظریه‌های جامعه‌شناسی »است.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

کتاب‌های نوشته‌شده توسط او:

  • «قاضی محمد: کردستان در سالهای ۱۳۲۴-۱۳۲۰» (۱۳۶۹)
  • «کردستان: علل تداوم بحران آن» (۱۳۷۱)
  • «پس از دوم خرداد: درباره جنبش‌های اصلاحی ۷۸-۱۳۷۶» (۱۳۷۸)
  • «دولت پنهان: درباره جنبش‌های اصلاحی ۸۰-۱۳۷۸» (۱۳۷۹)
  • «جامعه‌شناسی جنبش‌های اجتماعی» (۱۳۸۱)
  • «اصلاحات در برابر اصلاحات» (۱۳۸۲)
  • «جامعه‌شناسی ایران» جامعه کژ مدرن (۱۳۹۰)
  • «نظریه های متاخر جامعه شناسی» (1392)

خانواده[ویرایش]

سه برادر حمیدرضا جلایی‌پور به نام‌های محمدرضا در اوایل انقلاب توسط گروه مجاهدین کشته شد، علیرضا و حسین در جنگ ایران و عراق جان باخته‌اند. جلایی‌پور دو بار ازدواج کرده و دارای سه پسر به اسامی محمدرضا، علیرضا، مهدی و دو دختر به نامهای زهرا و هدی است که محمدرضا و علیرضا و زهرا از همسر اول و مهدی و هدی از همسر دوم وی هستند.

منابع[ویرایش]