حمیدرضا جلایی‌پور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حمیدرضا جلایی‌پور

حمیدرضا جلایی‌پور، روزنامه‌نگار، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، استادیار گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و از اعضای اصلی انجمن جامعه‌شناسی ایران و مسئول گروه‌های علمی- تخصصی این انجمن است[۱]. او مدیرمسئول روزنامه‌های جامعه و نوسازی و همچنین رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه نشاط بود.

زندگینامه[ویرایش]

او در جریان انقلاب اسلامی از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشگاه‌ها بود.

تحصیلات[ویرایش]

دوره کارشناسی و ارشد جامعه‌شناسی را در دانشگاه تهران با رتبه ممتاز در سال‌های ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۱ گذراند. او دکتری جامعه‌شناسی سیاسی خود را از دانشگاه لندن در ۱۳۷۶ اخذ نمود. عنوان پایان‌نامه‌اش «The Iranian revolution، mass mobilization and Its continuity» بود.[۲]

مسئولیت‌ها[ویرایش]

جلایی‌پور (نفر وسط) ۱۳۷۹

وی سابقاً مدیر مسئول روزنامه‌های جامعه و نوسازی بود. وی پیش از آن چهار سال و نیم فرمانداری نقده و چهار سال و نیم فرمانداری مهاباد و حدود چهار سال ِسمت معاونت استانداری کردستان را بر عهده داشت. در سال ۱۳۸۲ از او به عنوان استاد نمونهٔ جامعه‌شناسی دانشکدهٔ علوم اجتماعی تقدیر شد. هم‌اکنون او دانشیار دانشکدهٔ علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو شورای مرکزی جبههٔ مشارکت است.

او ناشر روزنامه‌های جامعه، توس، عصر آزادگان، نشاط و نوسازی بوده‌است. او از اعضای اصلی انجمن جامعه‌شناسی ایران و مسئول گروه‌های علمی- تخصصی این انجمن است[۱].

آثار و تالیفات[ویرایش]

از زمینه‌های پژوهشی مورد علاقهٔ وی «جامعه‌شناسی سیاسی» و «جنبش‌های سیاسی ایران» و«  نظریه‌های جامعه‌شناسی »است.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

کتاب‌های نوشته‌شده توسط او:

  • «قاضی محمد: کردستان در سالهای ۱۳۲۴-۱۳۲۰» (۱۳۶۹)
  • «کردستان: علل تداوم بحران آن» (۱۳۷۱)
  • «پس از دوم خرداد: درباره جنبش‌های اصلاحی ۷۸-۱۳۷۶» (۱۳۷۸)
  • «دولت پنهان: درباره جنبش‌های اصلاحی ۸۰-۱۳۷۸» (۱۳۷۹)
  • «جامعه‌شناسی جنبش‌های اجتماعی» (۱۳۸۱)
  • «اصلاحات در برابر اصلاحات» (۱۳۸۲)
  • «جامعه‌شناسی ایران» جامعه کژ مدرن (۱۳۹۰)
  • «نظریه های متاخر جامعه شناسی» (1392)

خانواده[ویرایش]

جلایی‌پور برادر سه شهید به اسامی محمدرضا، علیرضا و حسین است. وی دارای سه پسر به اسامی محمدرضا، علیرضا و مهدی و دودختر به نامهای زهراوهدی می‌باشد. نامبرده دو بار ازدواج کرده است. محمدرضا و علیرضا و زهرا از همسر اول و مهدی و هدی از همسر دوم وی می باشند.

منابع[ویرایش]