حملات فینیان‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حملات فینیان‌ها
Battle of Ridgeway.jpg
Battle of Eccles Hill.jpg
From top to bottom: Charge of O'Neill's Fenians upon the Canadian troops; Canadian soldiers charge a Fenian Raid on Eccles Hill
تاریخآوریل ۱۸۶۶ – اکتبر ۱۸۷۱
مکانکانادا
نتیجه
  • پیروزی انگلیسی و کانادا؛[۱]
  • شکست از سربازان فینیان
  • پایان حمله به کانادا
طرفین درگیر
اتحاد برادران فینیان

 کانادا (۱۸۶۷–۱۸۷۱)


Province of Canada (۱۸۶۶–۱۸۶۷)
نیوبرانزویک (۱۸۶۶)
فرماندهان و رهبران
جان اوماهونی
Thomas Sweeny
John O'Neill
ساموئل سپیر
Owen Starr
جان ا. مک‌دانلد
George-Étienne Cartier
John S. Dennis
Wiliam O. Smith
تلفات
۱۴کشته ۲۲کشته

حملات فینیان‌ها (انگلیسی: Fenian raids) سلسله تهاجماتی است که اتحاد برادران فینیان در سالهای ۱۸۶۶ تا ۱۸۷۱ به استحکامات، گمرکات و دیگر مواضع ارتش بریتانیا در کانادا انجام داده‌اند. برادران فینیان در آمریکا مستقر بودند. هدف از تهاجم آنها به مواضع ارتش بریتانیا در کانادا برای بیرون راندن ارتش این کشور از ایرلند بوده‌است. این گروه که بسیاری از آنها کاتولیکهای ایرلندی – کانادایی بودند چندین بار علیه اهداف انگلستان در کانادا دست به تهاجم زدند ولی تمامی این تهاجمات شکست خورد.

تهاجمات فینیان علیه اهداف انگلستان در کانادا[ویرایش]

حمله به جزیره کامپوبلو در ۱۸۶۶[ویرایش]

در آوریل سال ۱۸۶۶ با فرماندهی جان اوماهونی بود. در این تهاجم ۷۰۰ رزمنده به ساحل مقابل جزیره کامپوبلو فرود آمدند و تلاش کردند که این جزیره را از کنترل انگلستان خارج کنند.

حمله نیاگارا در ۱۸۶۶[ویرایش]

در اولین ساعات بامداد اول ژوئن نزدیک به ۱۳۰۰ رزمنده از رودخانه نیاگارا عبور کردند و به یک قایق جنگی آمریکایی بنام یو اس اس میشیگان تهاجم کردند.

حمله پیجن هیل در ۱۸۶۶[ویرایش]

بعد از شکست‌هایی که این گروه در غرب کانادا خورد تلاش کرد تا دامنه تهاجماتش را به شرق کانادا بکشاند. در هفتم ژوئن ۱۰۰۰ رزمنده با فرماندهی ژنرال ساموئل سپیر به داخل خاک کانادا نفوذ کردند و پیجن هیل را تصرف کردند ولی روز بعد ارتش کانادا آنها را محاصره کرد و این گروه مجبور به عقب‌نشینی شد.

حمله می سیس کوای در ۱۸۷۰[ویرایش]

نبرد رودخانه تروت[ویرایش]

این نبرد یک رویارویی نظامی بود که در ۲۷ مه ۱۸۷۰ بوقوع پیوست. منطقه درگیری خارج از هانتینگدن (کبک) در نزدیکی مرز نیویورک صورت گرفت. منطقه درگیری نباید با رودخانه تروت در شمال غرب کانادا اشتباه گرفته شود.

نتایج و تأثیرات دراز مدت[ویرایش]

حمایت از تهاجم‌های گروه فنیان بسرعت پایان یافت. بطوریکه از سال ۱۸۹۰ دیگر این گروه هیچ تهدیدی ایجاد نمی‌کرد. در نتیجه این تهاجمات، یک احساس ضد آمریکایی در کانادا بوجود آمد. مهمترین تأثیر تهاجمات فنیان‌ها تقویت ناسیونالیزم در میان کانادایی‌ها بود که باعث شد ایالت‌های آن به سوی کنفدراسیون تمایل پیدا کنند.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. Senior p. 191
  2. فینیان‌ها

پیوند به بیرون[ویرایش]