حقوق و دستمزد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اطلاعات شخصی

حقوق و دستمزد (انگلیسی: Payroll) به فهرستی اطلاق می‌شود که شرکت‌ها و کارخانه ها و کارفرمایان توسط آن، ریز پرداخت‌هایی تحت عناوین حقوق، دستمزد، اضافه کاری،هزینه غذا،حق اولاد، پاداش حق مسکن حق کارگری بن خرید. عیدی و سنوات و هزینه ایاب ذهاب و غیره را به کارکنان یک شرکت یا یک بخش کاری اعلام می‌دارند.

نرم‌افزار حقوق و دستمزد، فناوری است که هدف آن ساده کردن و اتوماتیک ساختن فرایند پرداخت حقوق کارمندان یک شرکت کارخانه و یک مکان کاری است. نرم‌افزار حقوق و دستمزد را می‌توان از شرکت‌های تولید نرم‌افزار حقوق و دستمزد خریداری کرد.

فرایند حقوق و دستمزد[ویرایش]

رسیدگی به حقوق و دستمزد معمولاً شامل فرستادن فیش پرداخت حقوق به کارمندان است. یک لیست حقوقی، فهرستی از کارکنان یک شرکت یا بنگاه اقتصادی می‌باشد، اما این اصطلاح عموماً برای اشاره به: مجموع مقدار پولی است که یک شرکت به کارکنانش پرداخت می‌کند.

سیستم حقوق و دستمزد[ویرایش]

یک سیستم حقوق و دستمزد، نرم‌افزار (سامانه ای) است که تمامی وظایف پرداخت حقوق کارکنان و بایگانی مالیات کارکنان را به انجام می‌رساند. این وظایف می‌تواند شامل ثبت ساعات کاری پرسنل، محاسبه حق‌الزحمه، مالیات و کسورات، چاپ و رساندن چک‌ها و پرداخت مالیات کارکنان به دولت باشد.

محاسبه حقوق ماهانه[ویرایش]

با ضرب تعداد ساعاتی که در هفته کار می‌کنید با دستمزد ساعتی خود، آن را بدست خواهد آورد. ضرب آن عدد در ۵۲(تعداد هفته‌های سال). اگر شمابازاء هر ساعت ۴۰۰۰۰ ریال درآمد دارید و ۳۷٫۵ ساعت در هفته کار کنید؛ حقوق معمولی شما ۴۰۰۰۰×۳۷٫۵×۵۲ یا ۷۸۰۰۰۰۰۰ خواهد بود.

چگونگی محاسبه دستمزد ساعتی در یک دورهٔ زمانی[ویرایش]

کارکنانی که حقوق و دستمزد دریافت می‌کنند، اغلب یک رقم سالانه انبوه اعلام شده را نیز دریافت می‌نمایند. چه اینکه کار شما یک شرکت بزرگتر یا کوچتر باشد، کارکنان شما ممکن است تعجب کنید که چگونه یک فرم دستمزد درشت، تبدیل یه یک دستمزد ساعتی می‌شود. یک ساختار پرداخت نیمه ماهانه زمانی رخ می‌دهد که کارکنان چک‌های پرداختی را دو بار در طی هر ماه دریافت کنند، که اغلب در روزهای ۱۵ ام و ۳۰ ام هر ماه می‌باشد. با محاسبه دستمزد ساعتی در یک بازه زمانی نیمه ماهانه، درآمد را برای کارکنان خود خواهید شکست.

۱. ضرب حقوق نیمه ماهانه هر کارمند در دو؛ دستمزد ماهانه آن فرد را خواهد داد. با ضرب حقوق ماهانه در عدد ۱۲، حقوق سالانه یافت خواهد شد. برای مثال، اگر حقوق نیمه ماهانه یک کارمند، ۵۰۰۰۰۰ ریال است، با ضرب آن در عدد ۲؛ برابر با ۱۰۰۰۰۰۰ (درآمد ماهانه) خواهد شد و با ضرب ۱۲×۱۰۰۰۰۰۰= ۱۲۰۰۰۰۰۰(حقوق سالانه) بدست خواهد آمد.

۲. تعداد ساعات کار هر کارمند را در یک هفته معمولی در عدد ۵۲(هفته‌های سال) ضرب کنید تا مقدار ساعات کار آن فرد در طی سال را بیابید. برای مثال، اگر یک کارمند در یک هفته معمولی ۴۰ ساعت کار کند، با ضرب آن در ۵۲؛ عدد ۲٫۰۸۰ بدست خواهد آمد که ساعات کار آن در طول سال می‌باشد.

۳. میزان حقوق سالانه را بر ساعات کار سالانه تقسیم کنید تا دستمزد ساعتی را پیدا کنید. با استفاده از مثال مشابه، ۱۰۰۰۰۰۰ را بر ۲٫۰۸۰ تقسیم کرده و ۴۸۰۷۶۹٫۲۳ ریال خواهد شد که این، دستمزد ساعتی کارمند خواهد بود.

منابع[ویرایش]

مقاله نرم‌افزار حقوق و دستمزد

فرمول محاسبه حقوق و دستمزد

پیوند به بیرون[ویرایش]