حفاظت‌گاه آسمان تاریک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حفاتگاه آسمان تاریک که باعث رصدهای با کیفیت آسمان می‌شود واقع در رصدخانه پارانال[۱]

حفاظتگاه آسمان تاریک یا منطقه حفاظت شده آسمان تاریک (Dark-Sky Preserve-DSP) منطقه ای است که معمولاً در اطراف یک پارک یا رصدخانه قرار دارد که در آن آلودگی نوری مهار شده‌است. هدف از ایجاد یک حفاظتگاه آسمان تاریک عموماً ارتقاء فعالیتهای نجومی و رصد آسمان است. از آنجا که سازمان‌های مختلفی در سطح بین‌الملل به‌طور مستقل چنین مناطقی را ایجاد کرده‌اند، استانداردهای مختلفی برای آن مورد استفاده قرار گرفته‌است. به همین دلیل انجمن بین‌المللی آسمان تاریک (IDA) سعی در ارائه تعریفی واحد برای برپا سازی چنین محیطهایی نموده‌است.

در سال ۱۹۹۳، ایالت میشیگان در ایالات متحده آمریکا زمینی را به عنوان «حفاظتگاه آسمان تاریک» در ناحیه تفریحی دریاچه هادسون نامگذاری کرد. در سال ۱۹۹۹، اولین حفاظتگاه دائمی در جنوب انتاریو تأسیس شد. با این وجود، مناطق حفاظت شده از آلودگی نوری خیلی قبل تر از آن در اطراف رصدخانه‌ها ایجاد شده بودند.

IDA مناطق حفاظت شده در سراسر جهان را شناسایی می‌کند. رصدخانه مگانتیک در کبک، اولین سایتی است که در سال ۲۰۰۷ به عنوان پایگاه بین‌المللی آسمان تاریک شناخته شد.[۲] IDA همچنین پل طبیعی یادبود ملی در یوتا را به عنوان اولین پارک بین‌المللی آسمان تاریک در جهان شناخته‌است.[۳]

در نگاه اول اینطور استنباط می‌شود که حفاظتگاه آسمان تاریک باید به اندازه کافی تاریک باشد تا فعالیت‌های نجومی را تسهیل کند و تنها مختص به آن است اما همیشه به این صورت نیست. پروتکل روشنایی برای حفاظت از آسمان تاریک بر اساس حساسیت حیات وحش به نور مصنوعی در شب نیز تعریف شده‌است. به این معنی که روشنایی در محیط تحت حفاظت به قدری باشد که حیات وحش منطقه را به مخاطره نیندازد.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Rise of the Milky Way". Retrieved 8 June 2015.
  2. "First International Dark Sky Reserve Is Announced in Québec!" (PDF). International Dark-Sky Association. 2007-09-21. Retrieved 2008-11-26.
  3. "Utah's Natural Bridges National Monument Becomes First International Dark Sky Park" (PDF). International Dark-Sky Association. 2007-04-19. Archived from the original (PDF) on 2008-11-15. Retrieved 2008-11-26.
  4. http://www.rasc.ca/sites/default/files/RASC%20DSP%20GOL%20-%20Summer%202013_0.pdf