ذهن‌آگاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از حضور در لحظه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ذهن آگاهی یا حضور در لحظه (به انگلیسی: Mindfulness) یک فرایند روانشناختیِ آوردن توجه به تجربیات زمان حال، یا به عبارتی پرورش آگاهی و هوشیاری با تکیه بر مراقبت و زیر نظر گرفتن توجه در زمان حال است. ذهن آگاهی را می‌توان با روش‎های مختلف مانند مدیتیشن توسعه داد.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

ذهن آگاهی ریشه در عهد باستان دارد، و آن را، هم در فرهنگ‎های شرقی و هم در فرهنگ‎های غربی می‌توان یافت. اصطلاح انگلیسی mindfulness ترجمهٔ لغت هندی باستان، ساتی است. ساتی (یعنی آگاهی، توجه، و به یاد آوردن):

آگاهی: این جنبه‎ای از انسان بودن است که باعث می‌شود شما از تجربه‌های خود آگاه باشید و از آن‎ها خبر داشته باشید. بدون آگاهی، هیچ چیزی برایتان وجود نخواهد داشت.

توجه یا دقت: توجه عبارت است از آگاهی متمرکز. یادگرفتن ذهن‌آگاهی، توانایی شما برای حفظ توجه را افزایش می‌دهد و خواهید توانست، هر جا و هرطور که اراده می‌کنید، توجه خود را متمرکز نگه دارید.

به یاد آوردن: این جنبه از ذهن‌آگاهی در بارهٔ این موضوع است: چگونه می‌توان همیشه به یاد بیاورید که از لحظه‎ای به لحظهٔ دیگر، به تجربه‌های خود توجه کنید. افراد خیلی زود و آسان فراموش می‌کنند که حواس‌جمع باشند.

کتاب‌های فارسی[ویرایش]

از آثار ترجمه شده دربارهٔ این موضوع می‌توان به کتاب‌های "ذهن‌آگاهی برای آغازگران" و "تمرین‌هایی برای پرورش ذهن‌آگاهی" اشاره کرد که توسط انتشارات روان‌شناسی و هنر به چاپ رسیده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • گنجی، حمزه (۲۰۱۲). زمینهٔ روان‌شناسی اتکینسون و هیلگارد، ویراست پانزدهم، ۲۰۰۹. انتشارات ساوالان.