حسین قندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حسین قندی روزنامه‌نگار، استاد رشته علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و مدرس روزنامه‌نگاری، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد از آمریکا در رشته مدیریت بین‌الملل، متولد اسفند ۱۳۳۰ در سبزوار و بزرگ شده تهران است. ویژه‌ترین مهارت حسین قندی را در انتخاب تیترهای مناسب برای مطالب مطبوعاتی می‌دانند. او از جمله روزنامه‌نگارانی است که بسیار بر اخلاق روزنامه‌نگاری تاکید می‌کرد. [۱] [۲] [۳] [۴] او به بیماری آلزایمر مبتلا شده که بسیاری از روزنامه نگاران از این خبر متاثر و بیانیه‌ای صادر کردند. [۵] [۶]
قندی به همراه فریدون صدیقی در دوره‌های مختلف کارگاه‌های مختلفی در کشور ازجمله در اهواز، برای آموزش روزنامه نگاری راه اندازی می‌کردند. [۷] او در گفتگویی با روزنامه شرق در رابطه با تحریریه های استان‌ها بیان کرده بود که به واسطه او و دو نفر از دوستانش در خوزستان یک تحریریه تربیت شد و روزنامه همسایه‌ها را حرفه‌ای ترین نشریه در سطح شهرستان‌ها معرفی کرد. [۸].

زندگی[ویرایش]

در سنین ۱۵ یا ۱۶ سالگی شروع به سرودن یک شعر درباره زلزله‌ای که در یکی از روستاهای خراسان خرابی زیادی به بار آورد و عده زیادی هم کشته شدند.

سال ۱۳۴۹ دیپلم گرفت و بعد از دو بار شرکت در کنکور دانشگاه، در دو رشته زبان و ادبیات انگلیسی و روزنامه‌نگاری دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی قبول شد و روزنامه‌نگاری را انتخاب کرد.

قبل از دانشگاه در یک گروه تحقیقاتی مطالب روزنامه کیهان را از سال شروع این روزنامه (۱۳۲۱) تا سال (۱۳۴۹) به صورت کوتاه و خلاصه چاپ و منتشر کند، مشغول به کار و خلاصه کردن سرمقاله‌ها برعهده او گذاشته شد او این دوره را از موثرترین دوره‌های کار خود می‌داند.

بعد از اتمام آن دوره در سال ۱۳۵۱ موسسه کیهان تصمیم به چاپ نشریه‌ای برای دو قاره آمریکا و اروپاگرفته بود و قرار شد کیهان هوایی را همان گروه تحقیقاتی دربیاورد. همان سال اولین شماره آن به سردبیری حسین عدل با همکاری سایر اعضا درآمد و قندی معاون سردبیر شد و علاوه بر آن، مسوولیت بخش سیاسی نشریه نیز به عهده او گذاشته شد. [۹]

آغاز کار حرفه‌ای[ویرایش]

اولین نوشته‌های حرفه‌ای قندی برای نشریه کیهان هوایی بود و بعد از مدتی در کیهان استخدام شد. اولین مطلبی که نوشت در سال ۱۳۵۱، سرمقاله‌ای درباره روابط ایران و هند بود که برای کیهان هوایی نوشت.

او در بخش‌های مختلف از جمله شهرستانها، فرهنگی، اقتصادی و... مشغول بود و بعد از خدمت سربازی در سال ۱۳۵۶ مجدد به کیهان برگشت. [۱۰] بعد از بازگشت از آمریکا در روزنامه‌های کیهان، ابرار، اخبار، انتخاب و جام‌جم در سمت‌های مختلفی مشغول به کار نویسندگی و ایفای مسوولیت شد.

حسین قندی و خبرنویسی[ویرایش]

او معتقد است هرخبرنگار به هر خبر با زاویه دید خاص خود نگاه می‌کند و می‌تواند خبر را با رعایت صحت آن به صورت توصیفی بنویسد که خبرگزاری‌ها با استفاده از این روش خبرنویسی می‌توانند مخاطب و مشترک بیشتری جذب کرده و علاوه بر کسب درآمد، بیشتر رقبا را از صحنه خارج کنند. همچنین قندی بر این باور بود که هر حوزه خبری، زبان و ادبیات خاصی دارد و خبر باید توسط رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها با انعطاف و جذابیت، نگارش شود تا احساسات خواننده را تحریک کنند. قندی خبر را به دو مقوله سخت خبر و نرم خبر تقسیم کرد و معتقد است سخت خبر، عناصر اصلی خبر را بیان می‌کند و نرم خبر با استفاده از قوه تخیل به تشریح حوادث حاشیه‌ای خبر اصلی می‌پردازد. [۱۱] [۱۲]

حسین قندی در سمینارهای بررسی مسائل مطبوعات ایران که طی سه دوره در سال‌های ۶۹، ۷۷ و ۸۳ برگزار شد، مقاله‌هایی در زمینه تحولات حرفه روزنامه نگاری ارائه کرد و همیشه حضور فعال در این سمینارها داشت. [۱۳]

تالیف[ویرایش]

روزنامه نگاری نوین، مقاله نویسی در مطبوعات، روزنامه‌نگاری تخصصی از جمله تالیفات او هستند.اولین مطلب وی، سرمقاله یی بود درباره روابط ایران و هند که برای کیهان هوایی نوشت (۱۳۵۱).

کتاب روزنامه نگاری نوین، مقاله نویسی در مطبوعات می‌توان اشاره کرد، کتاب روزنامه نگاری تخصصی هم حاصل چندین سال تدریس و تجربه حرفه یی او است که گام موثری در درک پایه‌ای و مقدماتی از مطبوعات تخصصی، نحوه انتشار و فعالیت ثمربخش برای دانش پژوهان ارتباطات و به ویژه روزنامه نگاران است.

این کتاب دربرگیرنده تاریخچه یی از مطبوعات تخصصی در جهان و ایران، گستره معنایی این گونه مطبوعات، شکل، قالب‌ها و محتوای موجود در زمینه روزنامه نگاری و انتشار نشریه‌است. قندی به دنبال برآورده شدن دو هدف این کتاب را تالیف کرد، نخست ارتقای دانش تخصصی روزنامه نگاران و دوم توجه بیش از پیش به مقوله اقتصاد نشریات به عنوان یکی از عوامل ماندگاری مطبوعات. اما «تخیل در روزنامه نگاری: شش گزارش و یک سفرنامه» هم حاصل تجربیات حسین قندی است که درباره نقش تخیل، ذهنیت داستان پردازانه و خلاقیت ذهنی در روزنامه نگاری سخن گفته و بر آن است تا فنون پرورش خلاقیت ذهنی و تخیل را آموزش دهد. همچنین نمونه‌هایی عینی از روزنامه نگاری متخیل از مطبوعات جهان و گزارش‌های نویسنده در کتاب درج شده‌است. [۱۴][۱۵] [۱۶]

مقالات[ویرایش]

مقالات ادبیات مطبوعات، عامل وحدت ملی،آموزش روزنامه‌نگاری، علم و تجربه؛ واژه و تصویر را باید شناخت، فراسوی مرزها و ثانیه‌ها، کاریکاتورهای خبری از جمله آثار قندی عنوان شده‌است.

منابع[ویرایش]

 1. ایسنا خوزستان
 2. همشهری آنلاین
 3. نگاه حسین قندی به خبرنویسی
 4. دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها
 5. جام جم
 6. حسین قندی دیگر تیتر نمی‌زند - فرارو نیوز | خبر فارسی
 7. روزنامه اعتماد، شماره ۲۳۵۸ به تاریخ ۲۸/۱۲/۹۰، صفحه ۹ (رسانه)
 8. روزنامه شرق، تنها سه نفر مانده‌ایم، پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۸۴
 9. همشهری آنلاین
 10. همشهری آنلاین
 11. نگاه حسین قندی به خبرنویسی
 12. ایتنا
 13. روزنامه اعتماد، شماره ۲۳۵۸ به تاریخ ۲۸/۱۲/۹۰، دکترکاظم معتمدنژاد، صفحه ۹ (رسانه)
 14. دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها - کتاب روزنامه‌نگاری تخصصی منتشر شد. نوشته:حسین قندی
 15. روزنامه اعتماد، شماره ۲۳۵۸ به تاریخ ۲۸/۱۲/۹۰، صفحه ۹ (رسانه)
 16. روزنامه اعتماد