حسین سبحانی‌نیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حسین سبحانی‌نیا
Hossein Sobhani Nia 2.jpg
نماینده دوره دوم مجلس
مشغول به کار
خرداد ۱۳۶۳ – خرداد ۱۳۶۷
پس از حسین انصاری‌راد
نماینده دوره سوم مجلس
مشغول به کار
خرداد ۱۳۸۳ – خرداد ۱۳۸۷
پس از خود او
حوزه انتخاباتی شهرستان نیشابور
نماینده دوره چهارم مجلس
مشغول به کار
خرداد ۱۳۷۱ – خرداد ۱۳۷۵
پس از خود او
نماینده دوره هفتم مجلس
مشغول به کار
خرداد ۱۳۸۳ – خرداد ۱۳۸۷
پس از حسین انصاری‌راد
نماینده دوره هشتم مجلس
مشغول به کار
خرداد ۱۳۸۷ – خرداد ۱۳۹۱
نماینده دوره نهم مجلس
مشغول به کار
خرداد ۱۳۹۱ – خرداد ۱۳۹۵
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پادشاهی مغرب
مشغول به کار
۱۳۷۵ – ۱۳۷۹
اطلاعات شخص
زاده ۱۰ ژوئن ۱۹۵۴م/۲۰ خرداد ۱۳۳۳
نیشابور
ملیت ایرانی
فرزندان ۵
اقامتگاه نیشابور
محل
تحصیل
مدرسه گلشن (نیشابور-۱۳۴۴ – ۱۳۴۶)؛ حوزه علیمه مشهد نزد سید محمدهادی میلانی (مشهد-۱۳۴۷ – ۱۳۵۳)؛ دانشگاه تهران (۱۳۵۳–۱۳۷۹)؛ خارج فقه نزد سید علی خامنه‌ای (تهران-۱۳۶۹-تاکنون)
شغل سیاست‌مدار
تخصص روحانی شیعه
مذهب اسلام، شیعه
وبگاه http://www.sobhaninia.com
لقب(ها) سناتور نیشابور، شیخ اصولگرا

حسین سُبحانی‌نیا (۱۹۵۴) سیاستمدار اصول‌گرا، دیپلمات پیشین و روحانی شیعهٔ ایرانی است. عضو حزب جمهوری اسلامی (۱۳۵۷–۱۳۶۶)، شش دوره نماینده مجلس شورای اسلامی (جمعاً ۲۴ سال)[۱] و مدیرمسئول چهار نشریه است.

زندگی[ویرایش]

زادهٔ ۲۰ خرداد ۱۳۳۳ در نیشابور است. نخست دو سال در مدرسه گلشن مقدمات خواند؛ سپس در حوزه علیمه مشهد از ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۳ نزد سید محمدهادی میلانی شاگرد او در سطوح عالیه و خارج فقه بود. تحصیل در دانشگاه تهران را از ۱۳۵۳ در رشته علوم سیاسی آغاز کرد و در سال ۱۳۷۹ دکترای تخصصی علوم سیاسی را گرفت. خارج فقه را نزد سید علی خامنه‌ای از ۱۳۶۹ تا کنون می‌خواند.[۲] پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، عضو حزب جمهوری اسلامی شد؛ مسئول واحد اعزام مبلّغ را برعهده داشت. تا انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی در وزارت امو خارجه مقام‌های داشته است.[۲]

مقام‌ها[ویرایش]

مجلس شورای اسلامی[ویرایش]

عضو مجلس از حوزهٔ نیشابور در شش دوره (دوم، سوم، چهارم-هفتم، هشتم، نهم) عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی (دوره‌های چهارم، هفتم، هشتم و نهم)؛ در مجالس شورای اسلامی دوره‌های دوم، سوم، چهارم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم شهرستان نیشابور انتخاب شد. در سال ۱۳۸۲ پس از شرکت در انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی مجدداً به عنوان نماینده نیشابور و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان نماینده نیشابور و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه می‌دهد. وی در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در ۱۲ اسفند ماه سال هزار و سیصد و نود برگزار شد با کسب ۷۸٫۹۷ رای به عنوان نماینده اول حوزه انتخابیه شهرستان‌های نیشابور و فیروزه برای بار ششم به مجلس شورای اسلامی راه یافت. ایشان در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفند ۱۳۹۴ با کسب ۴۲٫۴۱۳ رای نتوانست نصاب لازم را برای ورود به مجلس دهم کسب نماید.

وزارت امور خارجه[ویرایش]

رئیس اداره آموزش، گزینش و ارزشیابی و مسئول هیئت عالی بازسازی نیروی انسانی (۱۳۵۹)؛ مشاور وزیر و سپس سفیر و نماینده تام الإختیار جمهوری اسلامی ایران در کشور مغرب (۱۳۷۵ – ۱۳۷۹).

اتهام سوء استفاده از مقام و رانت[ویرایش]

مرتضی سبحانی‌نیا، پسر حسین سبحانی‎نیا در سال 1395 یک فیلم تبلیغاتی برای خود ساخت که در آن اشاره می‌کند علیرغم تولد در سال 1360 و سن 35 سال در زمان انتشار فیلم، مشاور ارشد وزارت کشور، مشاور وزیر کشور، رییس کمیته مشاوران جوان وزیر، مشاور معاون سیاسی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.[۳]. پس از داغ شدن بحث ژن خوب در فضای سیاسی ایران، بعضی منابع خبری، پست‌های مرتضی سبحانی‌نیا را مورد انتقاد قرار داده و تلویحا حسن سبحانی‌نیا پدر او را به سوء استفاده از قدرت و رانت در منصوب شدن فرزندش به پست‎های حکومتی دانستند. [۴]

منابع[ویرایش]