حسین ثابت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حسین ثابت
زادهٔهفتم خرداد۱۳۱۳
 ایران، مشهد
تحصیلاتمهندسی برق
پیشهتاجر و سازنده و مدیر شرکت تجارت بین‌المللی ثابت

حسین ثابت بکتاش (زادهٔ هفتم خرداد ۱۳۱۳ در مشهد) کارآفرین ایرانی و مدیر شرکت تجارت بین‌المللی ثابت که در حال ساخت بزرگ‌ترین پروژه گردشگری خاورمیانه به نام «پروژه امید» است. وی سازنده و مالک پیشین هتل بزرگ داریوش است.

ثابت در سال‌های قبل در جزایر قناری هتل داشته و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به‌سبک تخت جمشید در کیش ساخته‌است.[۱] وی، علاوه بر این هتل، پنج هتل دیگر نیز در کیش داشت (هتل‌های هلیا، لاله، تماشا، آریان و پانیذ) که از سال ۱۳۸۸ طی دو ـ سه مرحله فروخته شدند. شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعۀ پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم و باغ پرندگان با مساحت بیش از ۶۵ هکتار) متعلق به او بود.[۲]

حسین ثابت از سال 1394 به شهر زادگاه خود بازگشت و در سال 1395 پروژه امید را که شامل هتل، مجموعه بزرگ گردشگری، دلفیناریوم، باغ پرندگان و... است را آغاز کرد. این مجموعه در پارک جنگلی طرق به وسعت 100 هکتار قرار دارد که 12 هکتار آن خالی از درخت بوده و بخشی از فاضلاب شهری و صنعتی به آنجا ریخته می‌شده و حسین ثابت با سرمایه شخصی در خارج از پارک، اولین تصفیه خانه هوشمند فاضلاب در کشور را در آنجا می‌سازد تا هم فاضلاب منطقه به آب قابل استفاده برای درختان پارک طرق دربیاید و هم بوی تعفن منطقه از بین برود. مجموعه گردشگری ثابت در مشهد قرار است با انرژی خورشیدی و آب تصفیه شده فاضلاب به بهره‌برداری برسد. هتل این مجموعه اولین هتل سبز ایران خواهد بود.

ساخت بزرگ‌ترین مجسمه فردوسی از دیگر کارهای ثابت در مشهد است. او در مشهد مدرن‌ترین مدرسه را برای دانش‌آموزان محروم ساخته و فرهنگسرای زبان و ادب پارسی را به یاد مادرش نرگس ثابت و مسجد صاحب‌الزمان را به یاد پدرش اسماعیل ثابت ساخته است.

رسانه‌های ایران به او لقب پدر گردشگری ایران را داده‌اند.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مالک هتل داریوش کیش هم دست به قلم می‌شود بایگانی‌شده در ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine (خبرگزاری کتاب ایران)
  2. ماهنامۀ سفر، «این بار هتل ۷ستارۀ کوروش»، شمارۀ ۱۳، سال شانزدهم، دورۀ جدید، دی ۱۳۸۶، ص۷۰.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی