حسین ثابت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حسین ثابت
زادهٔخرداد ۱۳۱۳
 ایران، مشهد
پیشهتاجر و سازنده و مدیر شرکت تجارت بین‌المللی ثابت
وبگاه

حسین ثابت بکتاش (زادهٔ خرداد ۱۳۱۳ در مشهد) کارآفرین ایرانی و سازنده و مالک پیشین هتل بزرگ داریوش است.

ثابت در سال‌های قبل در جزایر قناری ۹ هتل داشته و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به‌سبک تخت جمشید در کیش ساخته‌است.[۱] وی، علاوه بر این هتل، چهار هتل دیگر نیز در کیش داشت (هتل‌های هلیا، لاله، تماشا و پانیذ) که از سال ۱۳۸۸ طی دو ـ سه مرحله فروخته شدند. شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعۀ پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم و باغ پرندگان با مساحت بیش از ۶۵ هکتار) متعلق به او بود.[۲]

کلنگ سرمایه‌گذاری هتل کوروش که قرار بود با انرژی خورشیدی کار کند (به‌عنوان نخستین هتل سبز ایران) با ۵۰۰ اتاق نیز در جزیرۀ کیش بر زمین زده شد[۲]، که ساخت آن در سال ۱۳۸۹ متوقف شد.

ایجاد کورس‌های اسب‌دوانی با تأسیس شرکت اسب ایران، که ناتمام ماند، از دیگر فعالیت‌های اوست. او همچنین ۲۵٪ سهام گروه هتل‌های لاله را در اختیار داشته‌است که در سال ۱۳۹۴ به مالک شرکت هواپیمایی زاگرس واگذار گردید. ثابت همچنین اقدام به خرید هتل‌های لالۀ تهران، یزد و سرعین از شرکت توسعۀ گردشگری ایران، متعلق به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کرده، ولی به‌دلیل عدم پرداخت به‌موقع اولین مرحلۀ تعهداتش، شرکت توسعۀ گردشگری ایران ضمانت‌نامۀ پنج‌میلیاردتومانیِ او ضبط شد و مزایده خاتمه یافت. اما مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، که ۷۵٪ سهام هتل‌های مذکور را دارا هستند و مشتری دیگری ندارند، در تلاشند تا با ثابت مبایعه‌نامۀ فروش گروه هتل‌های لاله را به امضا برسانند و نهایی کنند.[۲] وی هتل داریوش و دلفیناریوم را به مالک هواپیمایی زاگرس فروخته است.

پیوند به بیرون

منابع

  1. مالک هتل داریوش کیش هم دست به قلم می‌شود بایگانی‌شده در ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine (خبرگزاری کتاب ایران)
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ماهنامۀ سفر، «این بار هتل ۷ستارۀ کوروش»، شمارۀ ۱۳، سال شانزدهم، دورۀ جدید، دی ۱۳۸۶، ص۷۰.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی