حسین بر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از حسين بر)
پرش به: ناوبری، جستجو

حسین بر یکی از طوایف ایل ریگی و قوم بلوچ می‌باشد. وبا طایفه رخشانی نیای مشترکی دارد. طایفه ریگی از ۳ تیره بزرگ و ۳۲ زیر مجموعه تشکیل گردیده‌است که مهمترین تیره‌های آن عبارتنداز: ۱- نتوزهی ۲- گنگوزهی ۳- حسین بر. این سه گروه سه برادر می‌باشند (میرنتو، میرگنگو و میرحسین) که فرزندان میر حسن می‌باشند و به علت این که در منطقه ریگستان ماشکید زندگی می‌کردند به ریگی مشهور هستند. حسین بر از طوایف اصیل و حاکم می‌باشد و كدخدا نورمحمد حسین بر اخرین كدخداي طایفه حسين بر در گشت بوده است.

وجه تسمیه[ویرایش]

حسین+ بر: بر به معنی کثرت؛ لشکر (لشکر حسین)؛ و به علت کثرت بسیار زیاد این نسل در سایر مناطق می‌باشد. با مهاجرت از مناطق اصلی آبا و اجدادیشان در هر منطقه ایی که سکنی گزیده‌اند فامیل همان منطقه را در زمان گرفتن شناسنامه به دلیل ناآگاهی برگزیده‌اند.

حسین بر بزرگترین و گسترده‌ترین طایفهٔ ریگی می‌باشد. طایفه حسین بر حاکمیت محلی گشت و ناهوک و هوشک و کهن داوود را در دست داشته و در ردیف طوایف حاکم و اصیل بوده و به دلیل داشتن تحصیل کردگان بیشمار، دارای عزت نفس و شأن اجتماعی بالایی می‌باشند. مردمان این طایفه در مبارزه با انگلیس نقش بسزایی را ایفا نموده‌اند علاوه بر پشتیبانی و تأمین مایحتاج مبارزان، شرکت در مبارزه و ایستادگی در مقابل انگلیس را داشته‌اند که می‌توان به رادمرد شهيد جنجال حسین بر اشاره نمود.

فرزندان میرحسین درمناطق جالق، گشت، پشتکوه، چگرد، ناهوک، نسکند، آشار و کارچان و مناطق دیگری از سرباز، زاهدان و زابل، شندول، جعفرآباد، جزینک، میانکنگی،زهك ،دشت اميرنظام وچوطو ، میرجاوه، لادیز نازیل و گز و - سرخس، گیلان، مازندران، علی‌آباد کتول، مرزهای ترکمنستان و در زمان قیام جما بلوچ درکشورهای هند، پاکستان، عراق، و در سایر کشورهای عربی حوزهٔ خلیج فارس پراکنده شده‌اند. بسیاری از خانوارهای این طایفه به صورت اقامت (رفت‌وآمد) در کشورهای استرالیا، آمریکا، سوئد، نروژ، انگلیس، فنلاند، ژاپن، قطر، کویت، امارات، قطر، عربستان،... سکونت و بخش بزرگی از این طایفه در پاکستان و افغانستان پراکنده شده‌اند.

تیره‌های طایفه حسین بر[ویرایش]

در گشت به شهرت حسین بر، درزابل به ریگی، ریگی جلایی ، سنگ بری ، و عظیمی ،جامي و عیسی زهی شهرت دارند. در زاهدان ریگی، ریگی میرجاوه، جری زهی، نقشبندی،باگوزهی در مناطق سرباز به کمال زهی، و میرین زهی، علم حان زهی، و افضل زهی و ملازهی معروف هستند. در ایرانشهر سمبکی، وعظیم زادگان٬رکنی، در بمپور دلمرادزهی، در دامن شیبانی(بیجارزهی) ٬ریگی، در میرجاوه به ریگی، حسین بر و در دلگان؛ بزمان و چاه هاشم جلگه و سوریچ به هوت حسین بر و هوتی حسین بر و بامری ودر گول مورتی دلگان: حیدرزهی در جالق به ریگی و بزرگزاده، ملک‌زاده و در ناهوک به حسین بر و نصرتی، نصرت و نصرت زهی (شاهل زهی، شهمیرزهی، محتاج زهی) و در گوهر کوه خاش: ریگی، نارویی سمبکی، عیسی زهی و چانعلی و کم زرد به عیسی زهی معروف می‌باشند. (طایفه عیسی زهی زیرشاخه حسین بر و در ایل ریگی بزرگترین و گسترده‌ترین تیره محسوب می‌شود) طایفه حسین بر بیشترین تحصیلکردگان قوم بلوچ را دارد. از ديگر بزرگان اين طايفه در گذشته مي توان به جلال خان حسين بر ، كدخدا ابراهيم حسين بر ، كدخدانورمحمد حسين بر و قادربخش ريگي و حبيب الله خان ريگي اشاره نمود.هم اكنون ريش سفيد اين طايفه حاج خان محمد ريگي حسين بر مي باشد .

منابع[ویرایش]

با تصرف و اقتباس از کتابهای حکایت بلوچ و آهنگ بلوچستان ...