حسن لاهوتی اشکوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حسن لاهوتی
از راست به چپ: ابوالحسن بنی‌صدر، صادق طباطبایی، حسن لاهوتی و پشت سر آن صادق قطب زاده، آیت‌الله مطهری، احمد خمینی، روح‌الله خمینی
نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی
حوزه انتخاباتی رشت
نخستین امام جمعه رشت
اطلاعات شخصی
تولد حسن لاهوتی اشکوری
۱۳۰۶ خورشیدی
رودسر،
مرگ ۷ آبان ۱۳۶۰
زندان اوین، تهران
وجود سم استریکنین در معده
ملیت  ایران
خویشاوندان نصرالله (پدر)
فرزندان حمید (همسر فائزه هاشمی)
سعید (همسر فاطمه هاشمی)
وحید
پیشه روحانی، نظامی و سیاستمدار
دین اسلام شیعه
خدمت نظامی
دستورات فرماندهی کمیته‌های انقلاب اسلامی
فرماندهی سپاه

حسن لاهوتی اشکوری (۱۳۰۶ در رودسر - ۷ آبان ۱۳۶۰ در تهران) از مخالفان و زندانیان سیاسی برجسته در دوران حکومت پهلوی بود. وی پس از انقلاب از رشت به مجلس اول راه یافت. قبل از نمایندگی مجلس، او مدتی فرماندهی کمیته‌های انقلاب اسلامی و برای مدتی کوتاه‌تر ریاست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر عهده داشت. او هم‌چنین نخستین امام جمعه رشت بود.

پیش از انقلاب[ویرایش]

حسن لاهوتی اشکوری در کنار حسینعلی منتظری

وی از روحانیان هوادار روح‌الله خمینی بود و از سوی وی برای تبلیغات مذهبی به گرمسار اعزام شده و سالها به فعالیت مذهبی - سیاسی در آن شهر پرداخت.

وی در دهه پنجاه توسط اسدالله تجریشی با یکی از اعضای سازمان (حسن ابراری) مرتبط شد و به دلیل رابطه و حمایت مالی و سیاسی از سازمان مجاهدین خلق چند بار بازداشت، بازجویی، شکنجه و زندانی شد که آخرین مورد آن از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ به طول انجامید. وی از جمله روحانیانی بود که بیانیه نجس بودن مجاهدین را پس از اعلام تغییر ایدئولوژی سازمان، امضا کرده بود.

با اوج گرفتن انقلاب وی نیز در کنار برخی دیگر از زندانیان سیاسی آزاد شد و به پاریس رفته و همراه روح‌الله خمینی به ایران بازگشت. عکس وی در تصویر معروف پایین آمدن روح‌الله خمینی از هواپیما در کنار وی دیده می‌شود.

پس از انقلاب[ویرایش]

بسیاری از روحانیان بلندپایه، نگران ارتباط وی با سازمان مجاهدین خلق بوده و او را فردی احساساتی می‌نامیدند.

وی پس از انقلاب حمایت خود را از سازمان مجاهدین، نهضت آزادی و بنی صدر حفظ کرد، و اختلاف روزافزونی با حزب جمهوری اسلامی و رهبران روحانی آن نظیر بهشتی، خامنه‌ای و... پیدا کرد.

در انتخابات دور اول ریاست‌جمهوری که حزب جمهوری اسلامی از حسن حبیبی حمایت کرد، وی از حامیان بنی صدر بود و این حمایت را ادامه داد و در روز رای‌گیری برای رای عدم اعتماد به بنی صدر در مجلس حاضر نشد.

رابطه حسن لاهوتی روز بروز با قاطبه روحانیان و حزب جمهوری اسلامی وخیم‌تر شد تا جایی که سخنرانی‌های وی برهم زده شده و تبلیغات گسترده‌ای علیه وی صورت گرفت.

مرگ مشکوک[ویرایش]

در آبان ۱۳۶۰ (۷ ماه پس از شورش مسلحانه مجاهدین)، وحید لاهوتی پسر آیت‌الله لاهوتی، به حکم اسدالله لاجوردی دستگیر شد. وی چند بار در تماس با لاجوردی نسبت به نوع برخورد با اعضای سازمان به وی اعتراض کرده و علت آن را پیشگیری از قرار گرفتن سازمان در برابر نظام می‌دانست.

چند روز بعد حسن لاهوتی نیز به دستور لاجوردی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. سعید بشیرتاش و ابراهیم نبوی علت دستگیری آیت‌الله لاهوتی را خروج از مجلس به همراه مهدی بازرگان و اعضای نهضت آزادی در جریان رأی مجلس به عدم صلاحیت بنی‌صدر آورده‌اند.[۱] چند روز بعد خبر مرگ وی بر اثر سکته اعلام شد، خانوادهٔ لاهوتی در مصاحبه با هفته‌نامهٔ شهروند امروز (شماره ۷۰) اعلام کردند که بنا به گزارش پزشکی قانونی در معده وی اثر سم استریکنین وجود داشت و وی به مرگ طبیعی نمرده بود.

خانواده[ویرایش]

در روزهای آغاز انقلاب، سعید لاهوتی با فاطمه هاشمی رفسنجانی و حمید لاهوتی با فائزه هاشمی رفسنجانی ازدواج کردند. فاطمه هاشمی علت ازدواج را رابطه صمیمی میان هاشمی رفسنجانی و لاهوتی در سالهای زندان و همچنین ارتباط دو خانواده در آن دوران می‌داند. وی می‌گوید که هاشمی به آنان توصیه کرد بخاطر انقلاب (پیرامون مرگ مشکوک وی) سکوت کنند.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]