حسنعلی‌بیگ بسطامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حسنعلی‌بیگ بسطامی، خزانه‌دار نادرشاه، کریم‌خان زند و آغامحمدخان بود.

او خود را از نوادگان بایزید بسطامی می‌دانست. در سلطنت شاه سلطان حسین وارد دربار صفوی شد و پس از چند سال از درباریان مهم دولت صفوی شد. تهماسب دوم او را مأمور گزارش نبردهای نادرشاه در ابیورد کرد. حسنعلی‌بیگ در این مدت به نادر نزدیک شد و با او روابط دوستانه برقرار کرد که تا سالیان بعد پایدار ماند[۱].

او با آگاه ساختن نادر از رویدادهای داخلی دربار، در عزل تهماسب دوم و جانشین ساختن عباس سوم نقش داشت[۱]. او از جمله نمایندگان شورای دشت مغان بود و پس از تاج‌گذاری نادر شاه به وزارت رسید و لقب «معیرباشی» دریافت کرد. پس از قتل نادر، وزارت عادل‌شاه برادرزاده و جانشین نادر، را عهده‌دار شد. او از طرف کریم‌خان زند به خزانه‌داری و عیارزنی مسکوکات منصوب شد و این مقام را در زمان سلطنت آغامحمدخان حفظ کرد[۱]. او در انقراض افشاریه و جانشینی کریم‌خان زند تأثیر داشت.

فرزندان[ویرایش]

  1. آقا موسی بسطامی (متوفی ۱۲۲۹ هجری قمری)، در زمان سلطنت آغامحمدخان از مستوفیان دربار بود. آغا محمدخان او را به تهمت سخن‌چینی به کربلا تبعید کرد. از او یک پسر برجای ماند:
    1. میرزا عباس فروغی بسطامی
  2. دوستعلی‌خان معیرالممالک

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ "Hasan-'Alī Beg Bestāmī". Encyclopaedia Iranica. Retrieved ۲ تیر ۱۳۹۰. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
  • آرین‌پور، یحیی (۱۳۵۷از صبا تا نیما، تهران: شمرکت سهامی کتاب‌های جیبی

پیوند به بیرون[ویرایش]