حزب کمونیست کارگری چپ عراق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حزب کمونیست کارگری چپ عراق، یا حککچع، حزبی سیاسی در این کشور است. لیدر و دبیر کنونی کمیته مرکزی این حزب عصام شکری است.

این حزب در مناطق مختلفی در عراق (و بخصوص در کردستان عراق) و همچنین در کشورهای خارجی فعالیت می‌کند.

این حزب در سال ۲۰۰۴ به عنوان انشعابی از حزب کمونیست کارگری عراق تأسیس شد. تنها یک نفر از کمیته مرکزی حککع (عصام شکری) به این حزب پیوست اما تقریباً تمام کمیتهٔ کانادای حککع به آن پیوستند.

حزب کمونیست کارگری چپ عراق، روابط نزدیکی با حزب کمونیست کارگری ایران دارد و می‌توان این دو را احزاب خواهر خواند. عصام شکری لیدر حککچع از اعضای کنونی کمیته مرکزی و دفتر سیاسی حزب کمونیست کارگری ایران است و چند نفر از کمیته مرکزی دو حزب در حزب دیگر نیز عضو هستند.

اعضای کنونی رهبری[ویرایش]

لیدر و دبیر کنونی کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری چپ عراق، عصام شکری است.

کمیته مرکزی کنونی، منتخب کنگره اول، از این قرار است: سمیر نوری، خبات مجید، فاتح بهرامی، آزد حمه کریم، خیال ابراهیم، عصام شکری، سردار عبدالله حمه، مریم جمیل، عبدالزهرا موسی، جلیل شهباز، عبدالحکیم حسن فینجان، صباح ابراهیم، جاسم محمد، عباس عبدالرحمان، ربن فاروق و محمد آسنگران.

مشاوران کمیته مرکزی، منتخب پلنوم اول، از این قرار است: کروان مجید، سرگل احمد، علی هادی، کاوه عمر

دفتر سیاسی این حزب، منتخب پلنوم اول کمیته مرکزی، از این قرار است: سمیر نوری، خبات مجید، فاتح بهرامی، آزاد حمه کریم، سردار عبدالله حمه، صباح ابراهیم و عصام شکری. (اکثریت دفترسیاسی این حزب در کانادا مستقر هستند)

تاریخ[ویرایش]

تأسیس[ویرایش]

حزب کمونیست کارگری چپ عراق در سال ۲۰۰۴ و به عنوان انشعابی از حزب کمونیست کارگری عراق تأسیس شد.

علت وقوع این انشعاب و تشکیل حککچع انشعابی بود که چند ماه پیش تر در حزب کمونیست کارگری ایران روی داده بود. رهبری وقت حزب کمونیست کارگری عراق از حزب انشعابی از حککا، یعنی حزب کمونیست کارگری ایران-حکمتیست، طرفداری کرد و اعلام کرد که در کنگره پنجم حزب کمونیست کارگری ایران شرکت نخواهد کرد. [۱]

در پی این قضیه، بعضی اعضای حککع با رهبری وقت این حزب مخالفت ورزیدند و در کنگره پنجم حککا شرکت کردند.در همین کنگره عصام شکری، از کمیته مرکزی حککع، «فراکسیون چپ» را درون حزب کمونیست کارگری عراق اعلام کرد.[۲] رهبری وقت حککع این فراکسیون را به رسمیت نشناخت و اعضای آن را اخراج کرد و نتیجتاً پس از مدت کوتاهی، «فراکسیون چپ» از حککع جدا شد و حزب کمونیست کارگری چپ عراق را تأسیس کرد.[۳][۴] از اعضای تشکیل دهنده حککچع تنها یک نفر از کمیته مرکزی حککع (عصام شکری) حاضر بود. عصام شکری البته هماهنگ کنندهٔ سازمان دفاع از سکولاریسم در جامعهٔ عراق(اودسیس) و سردبیر نشریه «سیکیولر» (در عربی:سکولار) نیز بود و از این رو شخصیت مطرحی به شمار می‌رفت. دیگر موسسان مطرح حککچع اکثراً از کمیتهٔ کانادای حککع بودند. خبات مجید، سمیر نوری، محمد حسن، خیال ابراهیم، مریم جمیل و صباح ابراهیم، همگی از کمیتهٔ کانادای حککع و موسسان حککچع بودند. در ضمن سمیر نوری، دبیر تشکیلات کانادا، صباح ابراهیم، مسئول سایت انگلیسی و عربی حککع و سایت سازمان آزادی زن در عراق و مدیر هنری نشریات ححکع و نشریه «سیکیولر»، و خیال ابراهیم مسئول سازمان آزادی زن در کانادا نیز بودند.

دستگیری و قتل اعضا[ویرایش]

در ۱۰ دسامبر ۲۰۰۵ باند مسلحی در عراق به دفتر حککچع در بغداد حمله کرد و دو تن از فعالان این حزب «اکرم فلاح خطاب» و «بسیم خامس» را ربود. [۵]

قبلاً نیز میثم نجات از اعضای این حزب در عراق به قتل رسیده بود.[۶]

این حزب (به همراه حزب کمونیست کارگری ایران) آغاز به کمپینی علیه این آدم ربایی کرد و آن را کار «نیروهای اسلام سیاسی» اعلام کرد.[۷]

هنوز خبری از یافته شدن این دو نفر در دست نیست.

اخبار این ربایش و قتل تنها توسط رسانه‌های خود این حزب و حزب کمونیست کارگری ایران اعلام شده‌اند.

اولین کنگره[ویرایش]

در آوریل ۲۰۰۶ اولین کنگرهٔ حزب کمونیست کارگری چپ عراق در بغداد برگزار شد. در این کنگره برای نخستین بار کمیته مرکزی و دفتر سیاسی حزب انتخاب شدند و قطعنامه‌ها و قرارهای متعددی به تصویب رسیدند. کمیته مرکزی و دفتر سیاسی کنونی این حزب به همان صورت منتخب این کنگره‌است.

منابع[ویرایش]

۱- ویکی‌پدیای انگلیسی و فرانسوی

۲- سایت‌ها و نشریات این حزب

جستارهای وابسته[ویرایش]