حزب کار آلبانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حزب کار آلبانی

Partia e Punës e Shqipërisë
General Secretaryانور خوجه (1941–85)
رامیز آلیا (1985–91)
بنیان‌گذاری۸ نوامبر ۱۹۴۱
انحلال و برچینش۱۲ ژوئن ۱۹۹۱
پسینحزب سوسیالیست آلبانی
Communist Party of Albania (1991)
ستادتیرانا، جمهوری سوسیالیست خلق آلبانی
روزنامهZëri i Popullit
شاخه جوانانLabour Youth Union of Albania
مرام سیاسیکمونیسم
مارکسیسم-لنینیسم
خوجه‌ایسم
مائوئیسم (before Sino-Albanian split)
طیف سیاسیچپ تندرو
رنگ رسمی  سرخ

حزب کار آلبانی حزبی کمونیست بود که تنها حزب قانونی در این کشور در دوران حکم رانی رژیم کمونیستی از ۱۹۴۶ تا ۱۹۹۱ بود. این حزب در ۸ نوامبر ۱۹۴۱ به نام «حزب کمونیست آلبانی» تأسیس شد اما در ۱۹۴۸ نام خود را به «حزب کار آلبانی» تغییر داد.

رهبر و چهرهٔ اصلی این حزب انور خوجه بود.

ایدئولوژی این حزب مارکسیسم-لنینیستی بود و تشکیلاتش بر پایه اصول سانترالیسم دموکراتیک مرسوم در احزاب چپ سازمان یافته بود. ماده ۳ قانون اساسی ۱۹۷۶ آلبانی نقش حزب را اینگونه تعریف می‌کند: «نیروی سیاسی رهبری کننده دولت و جامعه.»

پس از تحولات جهان در اواخر قرن بیستم این حزب نیز دچار تغییراتی شد و به مواضع سوسیال دمکرات روی آورد و در ۱۹۹۱ نامش را به «حزب سوسیالیست آلبانی» تغییر داد.

پیروان[ویرایش]

در اواخر دهه ۷۰ و با تغییرات در حزب کمونیست چین پس از مرگ مائو بسیاری از احزاب کمونیست (و بخصوص مائوئیست) در سراسر دنیا در مخالفت با هم چین و هم شوروی به موضع حزب کار آلبانی روی آوردند و خود را «روی خط انور خوجه» معرفی می‌کردند. معروف‌ترین این احزاب، حزب کمونیست برزیل، بود. در ایران نیز سازمان مارکسیست لنینیستی طوفان (بعدها:حزب کار ایران (طوفان)) طرفدار خط حزب کار آلبانی بود و هنوز هم هست. پس از سقوط رژیم آلبانی این طرفداری هم رو به زوال گذاشت.

امروز احزابی که هنوز طرفدار این خط هستند اکثراً در "کنفرانس بین‌المللی احزاب و سازمان‌های مارکسیست لنینیست (اتحاد و مبارزه)" متشکل شده‌اند.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Albanian Party of Labour," Wikipedia, The Free Encyclopedia (بازیابی ۹ ژوئیه ۲۰۰۶).