حزب سوسیال دموکرات (بریتانیا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
این مقاله در مورد حزبی است که از ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۸ فعالیت می‌کرد. برای احزابی که بعد از این تاریخ مدعای دنباله‌روی این حزب هستند به حزب سوسیال دموکرات (بریتانیا، ۱۹۸۸) یا حزب لیبرال دموکرات (بریتانیا) نگاه کنید. در ضمن توجه داشته باشید که از سال ۱۹۰۷ به این طرف فدراسیون سوسیال دموکرات نیز نام «حزب سوسیال دموکرات» را به عنوان نام رسمی خود به کار می‌برد.

حزب سوسیال دموکرات (به انگلیسی: The Social Democratic Party) حزبی سیاسی در بریتانیای کبیر بود که از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۸ فعالیت می‌کرد. این حزب توسط چهار عضو ارشد پارلمان و از راست حزب کارگر منشعب شد. این چهار نفر که به «گروه چهار» معروف بودند شامل می‌شدند بر: روی جنکینز، دیوید اوون، بیل راجرز و شرلی ویلیامز. این اعضا معتقد بودند حزب کارگر زیادی به چپ چرخیده و به بعضی گرایش‌های تروتسکیستی در درون این حزب اعتراض داشتند.

در انتخابات عمومی ۱۹۸۳ و ۱۹۸۷ حزب سوسیال دموکرات با حزب لیبرال در ائتلافی انتخاباتی شرکت کرد. در سال ۱۹۸۸ اکثریت این حزب به حزب لیبرال پیوست تا «دموکرات‌های سوسیال و لیبرال» تشکیل شود که امروز به نام حزب لیبرال دموکرات شناخته می‌شود.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Social Democratic Party (UK)»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۵ فروردین ۱۳۸۹).